Accidente

Accident Arcul de triumf

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 10 Dec 2008, 07:00

Am deschis topicul aici pentru ca e mai vizitat decat pe Legis; daca un moderator crede ca trebuie mutat il rog sa o faca.Multumesc.

Deci sotia era in Ford a plecat a2a de la semafor de pe Averescu (la culoarea verde, semafor functional, viteza normala pentru un incepator).
depalasandu-se catre Charles de Gaulle.
Opelul a aparut de nicaieri, el zice ca de pe Kiseleff si se indrepta spre Kiseleff(?) si au facut poc. Eu far,aripa, bara, ornamente, distruse dar la locul lor, el zgarieturi pe usa.
Intersectia era libera, nu era blocata.

Sfarsit: sotia permis suspendat si amenda 162 ron.

Revin, am fost aseara si m-am uitat bine.

Cum am spus Nu este o giratie. Asta pentru toti cei care sunt nelamuriti.

La intrare in piata dinspre Kiseleff (Romexpo) exista indicator-diagrama care indica prioritatea: pentru inainte spre Victoria pe Kiseleff iar dinspre De Gaulle pe Prezan-Kiseleff.

Pe Prezan nu am vazut diagrama de stabilire a drumului cu prioritate ci doar indicator de drum cu prioritate.

In zona s-au schimbat semafoarele de curand (maxim 1 saptamana) pe Averescu lipsind semnul de cedeaza trecerea(?) si diagrama de prioritate(?).

NU exista in interiorul pietei alte indicatoare de cedeaza trecerea sau stop.

La momentul accidentului semafoarele erau functionale, sotia avea verde plecand a2a de la semafor.

Am urmarit semafoarele : nu se poate sa te prinda in intersectie cand vii dinspre Kiselef si se face verde pe Averescu.Dupa verdele de pe Kiselef (dinspre Romexpo) urmeaza verdele de la Casin , nicidecum cel de pe Averescu.

Singura directie de unde poti veni(ca sa ajungi in pozitia Opelului) este Prezan si langa pe langa Arcul de triumf.

Sotia mea NU a schimbat banda de mers.

M-a deranjat atitudinea domnului politai, hai sa o ardem pe doamna ca e incepatoare si mai scapam traficul bucurestean de un cosmar, plus intimidarea etc.

Puteam sa spun ca merg pe Kiseleff daca stiam ca legea e interpretata dupa ureche, dar nu am avut pana acum incidente nefericite cu politia si adevarul mi se pare cel mai simplu (se pare ca nu in Romania sau La Rutiera, sigur nu!).
De acum o sa ii tratez cum merita adica ca pe niste diletanti si o sa ma port ca atare.

Vineri o sa vbesc cu avocatul, 90% ii dau in judecata, nu pentru suspendarea de o luna , ci pentru simplul fapt ca aplica legea dupa bunul plac, te trateaza cu superioritate si dau impresia unora ca circula corect .

Va multumesc, parerile voastre imi sunt de mare ajutor , ma ajuta sa vad situatia din mai multe puncte de vedere.
Astept in continuare raspunsurile si va tin la curent.
Fişiere ataşate
acc.JPG
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 10 Dec 2008, 07:14, modificat 1 dată în total.
Motiv: Mutat la Accidente.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde adispan » 10 Dec 2008, 07:49

mda ... din poza, caz clasic de incadrare pe banda 3 pt a merge inainte in giratoriu a opel-ului; m-am invatat cu bivolii astia, si de fiecare data cind fac un giratoriu pe banda 2 ma uit sa vad daca nu-i vre-un timpit pe 3 care sa mearga inainte

io zic ca opelu' era incadrat prost - dreptatea e de partea ta, sari la gatu' lor
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde BoogY » 10 Dec 2008, 09:53

Dar nu este corect! Banda lu` ala s-a terminat facand stanga,logic trebuia sa dea prioritate! Un caz similar pe iuliu maniu cum mergi inainte sa cobori pe la botanica semaforul are 3 benzi una pentru stanga(dar e interzis deci anulata) si 2 pentru inainte si ma trezesc eu pe mijloc cu un taxi in stanga,noroc ca am plecat tare ca dobitocul avea impresia ca aia e banda lui de mers inainte.Mare atentie la bizoni,sensurile giratorii sunt cele mai pacatoase ochii si in stanga si in dreapta!
BoogY
 

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 10 Dec 2008, 10:58

INTERSECTIA NU ESTE SENS GIRATORIU!
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 11:11

@Boogy - asa e, mizeria aia de la statuia LEU a ramas de cind banda 3 era obligatoriu stinga pe drumul ala nou care duce in Grozavesti si care din motive necunoscute (mie) e inchis, asa ca toata lumea merge inainte, dar banda 3 se continua dupa intersectie cu ... un scuar! Nesimtitii de pe banda 3 ar trebui sa dea "cedeaza" celor de pe banda 2 dar in RO se practica trasul drepta de volan fara asigurare... Revenind la colegul escargot si intersectia de la ARC eu cred ca vorbim degeaba pina acum ptr ca, asa dupa cum s-a mai zis, NU e un sens giratoriu deci daca ai intrat pe verde in intersectie ai prioritate, ala cu opelul ori a intrat pe galben/rosu ori era intirziat pe acolo dar oricum trebuia sa cedeze ptr masinile care intrau pe verde, asta e tot si e simplu. Eu cred ca a ajuns inainte la sectia de acc usoare si a plasat o "atentie" militianului, asa se explica decizia; oricum trebuie facuta o contestatie si mers pina in pinzele albe (comandanti, etc).
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde MIHAI770 » 10 Dec 2008, 11:43

mircea george,337548 scrie:...deci daca ai intrat pe verde in intersectie ai prioritate,

GRESIT!

Iar pentru problema de mai sus, recomand si un mail la bpr@b.politiaromana.ro ; baietii raspund greoi dar raspund.
Sunt curios cum a gandit politistul!
Imi pare rau pentru ce s-a intamplat...
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 11:48

Explicatii...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde MIHAI770 » 10 Dec 2008, 11:58

Art.59:
(2) În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă.

Asta pe lângă faptul că în intersecţie poate sa fie un poliţist sau în momentul acela să intre o ambulanţă, pompieri, caz în care pierzi prioritatea.
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde Officer » 10 Dec 2008, 12:12

Daca ai intrat pe verde ai prioritate cu exceptia cazuluii cand in intersectie au ramas masini care la randul lor au intrat pe verde in intersectie si din diverse motive au ramas in acea intersectie.

E acelasi principiu ca la trecerea de pietoni. Daca pietonul a inceput traversarea pe verde si cand e la mijlcoul strazii semaforul pentru pietoni se face rosu, ai obligatia sa acorzi prioritate de trecere pietonului.

Acum m-am uitat si eu mai bine la schita si la filmul accidentului. Eu cred ca e o chestiune de marcaje aici. Din cate tin minte benzile sunt delimitate prin marcaje iar majoritatea benzilor sunt "orientate" catre kiseleff si doar pen-ultima banda si cu ultima sunt orientate spre de gaulle. Trebuie vazut la fata loculu.

LE am gasit o poza cat de cat...
Fişiere ataşate
800_arcul_de_triumf.jpg
Ultima oară modificat de Officer pe 10 Dec 2008, 12:20, modificat de 3 ori în total.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 12:12

Nu era vorba aici de nici o masina cu girofar si textul din lege nu se poate aplica exact aici dpdv fizic (dispunerea benzilor de circulatie), sint sigur ca am dreptate ptr ca circul des pe acolo - semafoarele indica f exact cine are prioritate si cind (e jale cind sint pe galben intermitent), la fel si dungile care marcheaza benzile si care te obliga la o anumita incadrare ptr anumite sensuri si directii. De pe Averescu nu vireaza nimeni stinga ca sa intre pe Prezan...
Daca va uitati bine pe jos o sa vedeti niste dungi albe trase perpendicular pe bezile de mers exact in asa zisul sens giratoriu care indica locul maxim de oprire a masinilor in momentul in care trebuie sa dea prioritate celor care intra pe verde din arterele laterale, deci nu se aplica faza cu masina deja in intersectie ptr ca are unde sa astepte, nu e ca o intersectie normala, in cruce unde daca ai intrat pe verde si "din diverse motive" ai ramas acolo incurci lumea...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde MIHAI770 » 10 Dec 2008, 12:23

@mircea: scuze mi s-a parut ca te-ai referit in caz general, dar ai punctat strict cazul acesta; nu am observat.

@Officer: si daca ai verde (nu intermitent), faci dreapta si te intalnesti cu pietonii care sunt pe verde...pierzi prioritatea fata de ei.
Si cu asta cum ramane: "(2) În intersecţii, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligaţi să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează şi care circulă din partea dreaptă."
In legatura cu asta un caz concret este la Billa Dr. Taberei, unde ai verde dinspre Militari, si daca faci stanga trebuie sa cedezi celor care vin din fata, pe sens opus.
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde Officer » 10 Dec 2008, 12:25

Deci e vorba de incadrarea pe banda. Vad ca prima banda (care e foarte lata) se transforma la intrarea pe kiseleff in vreo 3 sau 4 benzi. Daca opel-ul era pe una din benzile apropiate de arc, asa cum e desenat, eu spun ca nu are dreptate si nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulatie.

Mihai, nu inteleg ce legatura are ce spuitu cu acest caz. Ce zici tu e prioritatea de dreapta pentru cei din sens opus in cazul in care faci stanga intr-o intersectie. Eu din relatari si din desen inteleg ca sotia colegului venea dinspre turda (averescu) si a facut dreapta la arcul de triumf cu intentia de a intra pe prezan. Dupa ce a facut dreapta (se presupune pe prima banda) a venit ala cu opel de undeva din spate stanga cu intentia de a vira spre kiseleff (pta victoriei).

Deci daca opelu era pe banda 2 sau 3 asa cum apar in schita mea, nu s-a asigurat la schimbarea benzii. D
Fişiere ataşate
acc.JPG
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 10 Dec 2008, 13:02

Officer,337597 scrie:Deci daca opelu era pe banda 2 sau 3 asa cum apar in schita mea, nu s-a asigurat la schimbarea benzii. D

Sotia era pe banda 2 si Opelul pe 3.

A plecat a 2a de la semafor , intersectia era goala .

Eu cred ca omul (nu e in totalitate vina lui ca politaiul nu e om , sau poate e!) a venit dupa Prezan si a facut stanga pe langa Arcul de triumf.

Dar a declarat ceva sa pice bine, iar politaiul ......vai steaua lui!


Oricum as da-o concluzia politaiului mi se pare hilara.

Din partea mea si-au castigat Kg de respect!
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luciusss » 10 Dec 2008, 13:41

@ escargot : Daca venea pe Kisselef si mergea catre kisselef , banda de mers catre inainte care are prioritate dupa indicatorul montat inainte de intersectie este banda 3 .
Daca pe Averescu nu este montat nici un indicator se aplica regula acordarii prioritatii celor care se afla deja in sensul giratoriu.
A si inca ceva : Esti sigur ca in momentul in care sotia ta a plecat de la semafor s-a uitat in partea stanga in cazul in care opelul ramasese in sens , nu crezi ca poti fi usor subiectiv ???
Esti ferm convins ca opelul nu a venit pe kisselef ????
Politistul intocmeste procesul - verbal pe baza declaratiilor scrise de conducatorii auto si analizand avariile.
Dupa cum a fost declarat ( opel - Kisselef & ford Averescu ) procesul verbal a fost intocmit corect . ( Daca eram in locul lui la fel faceam ;) )
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 13:47

Atentie, indicatoarele montate intra in functiune doar in momentul cind nu functioneaza semafoarele, deci nu se aplica ce spui (bine ca nu esti politist la circulatie!).
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luciusss » 10 Dec 2008, 13:57

Profesore cel care circula pe banda 3 are vreun indicator care sa-l oblige sa dea prioritate celor care vin de pe Averescu ???? ( bine ca cunosti regulile de circulatie )
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde KomandantuR » 10 Dec 2008, 14:01

Sper sa nu ajungeti la "tamponari" pe aici ! Argumentati-va opiniile fara apelativele adiacente. Multumesc.
Cu stima.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde Officer » 10 Dec 2008, 14:06

Puneti si voi o poza cu indicatorul respectiv. Problema e ca banda 3 nu se duce spre kiseleff ci o ia pe langa arc. Ca sa iesi de pe banda 3 trebuie sa tai banda 2. In conditii normale daca vreis a treci de pe o banda pe alta trebuie sa te asiguri ca nu e nimeni pe banda pe care vrei sa treci. Deci, ce semn e inainte de intersectie? :)
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 14:08

Nu ne suparam noi din atit! Cei care merg pe ORICE BANDA in rond la ARC si se apropie de Averescu trebuie sa dea prioritate celor de pe Averescu cind se pune verde pe ... culmea, Averescu!
@officer: banda 3 din rond (cea de linga arc) sau cea mai apropiata de mijlocul cercului este intotdeauna ptr a ocoli intersectia, deci daca te-ai incadrat pe banda 3 venind de pe Kisselef singurul lucru logic si legal e sa inconjiri arcul si sa te intorci pe Kiselef, daca vrei pe Kisselef spre Victoria sau pe Prezan folosesti banda 2, din mijloc, iar banda 1 sa faci dreapta spre Casin sau pe Averescu...
Ultima oară modificat de mircea george pe 10 Dec 2008, 14:15, modificat 1 dată în total.
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 10 Dec 2008, 14:14

luciusss,337659 scrie:@ escargot : Daca venea pe Kisselef si mergea catre kisselef , banda de mers catre inainte care are prioritate dupa indicatorul montat inainte de intersectie este banda 3 .
Daca pe Averescu nu este montat nici un indicator se aplica regula acordarii prioritatii celor care se afla deja in sensul giratoriu.
A si inca ceva : Esti sigur ca in momentul in care sotia ta a plecat de la semafor s-a uitat in partea stanga in cazul in care opelul ramasese in sens , nu crezi ca poti fi usor subiectiv ???
Esti ferm convins ca opelul nu a venit pe kisselef ????
Politistul intocmeste procesul - verbal pe baza declaratiilor scrise de conducatorii auto si analizand avariile.
Dupa cum a fost declarat ( opel - Kisselef & ford Averescu ) procesul verbal a fost intocmit corect . ( Daca eram in locul lui la fel faceam ;) )


NU este sens giratoriu!!!!!!!!!!

NU avea cum sa ramana in sens , pentru ca dupa verdele de pe Kiselef urmeaza verdele de pe Casin.

Sigur ca pot fi subiectiv, dar stiu cum merge sotia, daca incidentul avea loc mai aproape de Averescu poate ca ma indoiam, dar s-a produs intr-o pozitie mai avansata.

Uite si o poza.
Fişiere ataşate
Arcul_de_Triumph1.JPG
Ultima oară modificat de melcu79 pe 10 Dec 2008, 14:24, modificat 1 dată în total.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde KomandantuR » 10 Dec 2008, 14:17

Am gasit-o pe net... Nu cumva asta e venind de pe Maresal Averescu?

LE: Nu e Maresal Averescu, e cea care vine de la Casin / Parcul Tineretului... Oricum avem un indicator acolo...

LLE; Si fara ceata la cererea colegilor. :D
Fişiere ataşate
Arcul de Triumf_.JPG
arcul de triumf.jpg
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luciusss » 10 Dec 2008, 14:25

O alta intersectie care are montat un indicator ca cel mai de vreme mentionat este cea de la Charles de Gaulle . Daca vi dinspre Victoriei si vrei sa mergi inainte catre ambasada chineza inainte de intersectie e montat indicatorul care spune ca pt. inainte este banda 3 asa ca banda 3 nu este pentru a ocoli intersectia ci pentru a mege inainte . Nu stiu cat de logica e treaba , dar legala este .
Revin si mai spun ca si eu daca eram in locul politistului la fel faceam . ( bine ca nu sunt ca vad ca nu prea ma pricep ) :D
Ultima oară modificat de luciusss pe 10 Dec 2008, 14:27, modificat 1 dată în total.
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 14:26

Asta e, mai pe ceata nu ai una komandante?! Semnul cedeaza si schema cu drumul cu prioritate in intersectie se aplica DOAR cind nu merg semafoarele...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 10 Dec 2008, 14:29

luciusss,337708 scrie:O alta intersectie care are montat un indicator ca cel mai de vreme mentionat este cea de la Charles de Gaulle . Daca vi dinspre Victoriei si vrei sa mergi inainte catre ambasada chineza inainte de intersectie e montat indicatorul care spune ca pt. inainte este banda 3 asa ca banda 3 nu este pentru a ocoli intersectia ci pentru a mege inainte . Nu stiu cat de logica e treaba , dar legala este .
Revin si mai spun ca si eu daca eram in locul politistului la fel faceam . ( bine ca nu sunt ca vad ca nu prea ma pricep ) :D

N-ai inteles nimic, eu nu vorbeam de benzile de pe arterele care intra in intersectie ci de cele CHIAR DIN INTERSECTIE, dungile de linga ARC... De pe banda 3 de pe Aviatorilor dinspre Victoria trebuie sa te incadrezi pe banda 2, intermediara, de mijloc, in piata DE GAULLE ca sa poti intra linistit spre amb Chinei si sa nu incurci pe nimeni, daca esti pe banda3 in rond (chiar linga "biscuit") atunci faci tot rondul (in cel mai rau caz te duci pe Prezan tot pe banda 3)... Chestie de logica, ce sa-i faci...
Ultima oară modificat de mircea george pe 10 Dec 2008, 14:35, modificat 1 dată în total.
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 10 Dec 2008, 14:33

Indicatoarele rutiere ,intr-o intersectie semaforizata, sunt pentru a reglementa circulatia in cazul in care senmafoarele NU functioneaza.

In momentul incidentului ele functionau.

Ca o paranteza la momentul acesta (10.11.2008, ora 17-22) indicatoarele rutiere LIPSEAU, nu ca ar avea vre-o relevanta.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde KomandantuR » 10 Dec 2008, 14:38

Fiind o intersectie dirijata, marcajul e discontinuu a.i. sa poti schimba banda pe care te-ai incadrat, asigurandu-te si cu respectarea prioritatii. La semaforul in discutie, cand se pune verde, trec cel putin 5-6 masini. Doamna fiind a doua, mi-e greu sa cred ca a fortat pe galben. Opelul trebuia sa se asigue cand a trecut de pe 3 pe 2. As avea totusi o intrebare-doua catre colegul escargot: pe ce banda s-a produs coliziunea? Doamna venea cumva de pe banda 1 si s-au intalnit la mijloc (eventual si fara semnal)?
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde Officer » 10 Dec 2008, 14:58

scrie in primu post ca doamna era pe banda 2.... si da, corect, indicatorul de langa semafor se aplica numai cand nu mere semaforul...
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde KomandantuR » 10 Dec 2008, 15:03

Officer,337740 scrie:scrie in primu post ca doamna era pe banda 2.... si da, corect, indicatorul de langa semafor se aplica numai cand nu mere semaforul...


Sa mor daca vad in primu' post ca doamna venea de pe 2. Scrie in schimb de 2 ori ca a plecat a doua de la semafor... :-??
Scrie undeva mai jos ca sotia era pe 2 si opelul pe 3 in momentul tamponarii, intr-adevar, dar intrebarile raman valabile. Pt a clarifica lucrurile. Parerea mea.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 10 Dec 2008, 15:56

Este un post al meu pe prima pagina, dar nu primul post.
A mentionat asta si in procesul verbal (nu ca pt militian ar fi contat).
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde Officer » 10 Dec 2008, 17:12

Hahha pardon... scrie ca doamna nu a schimbat banda de mers. E de la criza, deh.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Următorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login