Accidente

Accident Arcul de triumf

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luciusss » 10 Dec 2008, 18:11

mircea george,337714 scrie:N-ai inteles nimic, eu nu vorbeam de benzile de pe arterele care intra in intersectie ci de cele CHIAR DIN INTERSECTIE, dungile de linga ARC... De pe banda 3 de pe Aviatorilor dinspre Victoria trebuie sa te incadrezi pe banda 2, intermediara, de mijloc, in piata DE GAULLE ca sa poti intra linistit spre amb Chinei si sa nu incurci pe nimeni, daca esti pe banda3 in rond (chiar linga "biscuit") atunci faci tot rondul (in cel mai rau caz te duci pe Prezan tot pe banda 3)... Chestie de logica, ce sa-i faci...



Nu vrei sa intelegi nimic . .. . eu vorbeam de BENZILE DIN INTERSECTIE . Indicatorul la ele se refera.
Unde scrie sau iti arata ca de pe banda 3 trebuie sa te incadrezi pe 2 ca sa poti merge catre inainte ?????????????????????
Indicatorul rutier arata clar ca de pe banda 3 poti merge inainte , nu ca trebuie sa te incadrezi pe banda 2 sau 1 , ce nu e clar aici , e chiar atat de greu de inteles ?????????
Aie e vad ca logica nu se pupa cu indicatoarele rutiere . . . .
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde adicristea » 11 Dec 2008, 02:56

Pentru ca am mers 4 ani zi de zi Casa Presei - Televiziune (si mai ales pentru ca era sa ma loveasca un idiot de nu a vazut semnul de prioritate spre Kisselef la intrarea in rond) imi spun si eu parerea:

- In momentul in care se face verde semaforul de pe Kisselef, prioritatea este a celor care merg tot spre Kisselef, INDIFERENT pe ce banda se afla (nu e separatie in functie de cat de aproape de Arc circuli); aici era sa ma loveasca un idiot pentru ca el a vrut sa faca stanga spre De Gaulle si eu mergeam inainte, el a crezut ca trebuie sa-i dau prioritate de dreapta;
- prioritatea celor care circula dinspre Kisselef spre Kisselef SE PIERDE in momentul in care se pun in miscare cei ce vin de pe Averescu si doresc sa intre in rond; asta se intampla deoarece e un semn de cedeaza (am incercat sa-l reprezint pe desen, linia cu rosu este drumul cu prioritate, aceasta se pierde in mom in care de pe averescu vin masini).

PS. Din ce stiu eu, sunt de fapt 4 benzi in rond.

PPS. E posibil ca semnul de cedeaza sa mai dispara din interiorul rondului. TOT se ofera prioritate de dreapta celor care vin de pe Averescu.
Fişiere ataşate
acc.JPG
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 11 Dec 2008, 08:30

La momentul actual in interiorul intersectiei NU mai exista nici un indicator de Cedeaza trecerea, din nici o directie.

NU au cum sa se intalneasca cei de pe Kiselef cu cei de pe Averescu daca functioneaza semafoarele, au refacut semaforizarea si e destul de bine temporizata.

Lipseste chiar si cel de la semaforul de pe Averescu (sotia in schimb stia de el, dar semaforul functiona).

Am vbit cu un fost organ si imi zicea ca ei se iau dupa daune !?!? si cam atat.

O sa pun poze si cu masinile avariate a mea arata cel mai rau.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luckyvalentino » 11 Dec 2008, 09:26

escargot,338173 scrie:
O sa pun poze si cu masinile avariate a mea arata cel mai rau.

Dupa ce am citit tot,nu pot trage decat doua concluzii:ar trebui reglementata CLAR circulatia acolo si acum dau dreptate celor ce-si fac casco. =D> @escargot:sa ne pui poze!
FUSION TONIC,1.4TDCI2007 ZALUDA
Avatar utilizator
luckyvalentino
Gold Member
 
Mesaje: 711
Membru din: 29 Noi 2007, 18:04
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 11 Dec 2008, 10:55

adicristea,338131 scrie:Pentru ca am mers 4 ani zi de zi Casa Presei - Televiziune (si mai ales pentru ca era sa ma loveasca un idiot de nu a vazut semnul de prioritate spre Kisselef la intrarea in rond) imi spun si eu parerea:

- In momentul in care se face verde semaforul de pe Kisselef, prioritatea este a celor care merg tot spre Kisselef, INDIFERENT pe ce banda se afla (nu e separatie in functie de cat de aproape de Arc circuli); aici era sa ma loveasca un idiot pentru ca el a vrut sa faca stanga spre De Gaulle si eu mergeam inainte, el a crezut ca trebuie sa-i dau prioritate de dreapta

Imi permit sa te corectez putin (nu ma mai contrazic decit cu cei care stiu despre ce vorbim):in momentul in care se face verde pe Kisselef ai prioritate in intersectie si pace, nu se pune problema catre ce artera te indrepti, semnul cu schema prioritatii in intersectie e DOAR ptr situatia cind NU merg semafoarele (sa stii cui ce dai); faci o mare eroare daca tu esti pe banda de linga arc si vrei sa mergi tot pe Kisselef, in mod normal si logic folosesti o banda inferioara in rond (cit mai aproape de exteriorul lui) cind vrei sa iesi pe o strada cit mai repede si mai apropiata de cea pe care ai intrat in rond (ex. Casin sau Averescu) si o banda superioara (cit mai apropiata de arc) cind vrei sa-l inconjori cit mai mult si sa iesi pe o strada mai indepartata de cea pe care intri (ex. Prezan sau ocol rond), deci daca intri pe verde la Arc de pe Kisselef dinspre Casa Scinteii si vrei tot pe Kisselef spre Victoria trebuie sa te incadrezi pe banda intermediara (sa zicem 2/3) si in nici un caz pe banda 4 din centru de linga arc.
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde adicristea » 11 Dec 2008, 11:25

Parerea mea e ca te inseli, dar nu pot spune 100% ca am dreptate. 4 benzi ies de pe Kisselef, 4 sunt si dupa intersectie, deci logica mea imi spune ca FIECARE banda din rond are corespondent pe soseaua ce duce spre Victoriei. In momentul cand intri in intersectie pe verde, asa cum zici si tu, toate masinile au prioritate, doar ca in momentul in care trebuie sa alegi directia de mers se va aplica regula indicatorului de la semafor care spune ca drumul cu prioritate e inainte, nu spre Prezan. A, ca mi-am amintit, am o fosta colega de serviciu care a ramas fara permis pentru ca nu a cedat trecerea unei masini ce mergea pe banda 3 si voia sa intre pe Kisselef (venind de la Casa Presei). Colega era pe banda 2 si i-a taiat calea, iar Politia a dus-o la semafor sa-i arate indicatorul cu prioritate inainte.

escargot, nu am mai fost de 5 luni, cand au refacut semaforizarea? Mi-e greu sa cred ca daca mergi la ora 6 nu esti prins in intersectie in momentul in care cei de pe Averescu primesc verde, implicit trebuie sa dai prioritate de dreapta (nefiind sens giratoriu).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luckyvalentino » 11 Dec 2008, 11:32

(Subscriu@mircea),si eu circul pe Kisselef de vreo 15ani,trec pe acolo aproape saptamanal,dinspre DN1 spre P-ta Victoriei,niciodata nu ma inscriu mai sus de banda 2,oricum e mare debandada acolo cand nu este polite.Asa am observat,ca, desi nu este foarte clar,toata lumea accepta Kisseleful artera cu prioritate(cand are verde sau nu merge sem.).Sorry,dar dau dreptate politaiului.
FUSION TONIC,1.4TDCI2007 ZALUDA
Avatar utilizator
luckyvalentino
Gold Member
 
Mesaje: 711
Membru din: 29 Noi 2007, 18:04
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde adicristea » 11 Dec 2008, 11:43

Daca mergi de 15 ani IMPOSIBIL sa nu fi observat ca se da prioritate celor care vin dinspre Averescu atunci cand acestia se pun in miscare!!
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 11 Dec 2008, 11:54

valentin cambrea,338325 scrie:(Subscriu@mircea),si eu circul pe Kisselef de vreo 15ani,trec pe acolo aproape saptamanal,dinspre DN1 spre P-ta Victoriei,niciodata nu ma inscriu mai sus de banda 2,oricum e mare debandada acolo cand nu este polite.Asa am observat,ca, desi nu este foarte clar,toata lumea accepta Kisseleful artera cu prioritate(cand are verde sau nu merge sem.).Sorry,dar dau dreptate politaiului.


Si eu ii dau , daca NU functionau semafoarele.

Vali,daca semaforul e functional, se respecta culoarea semaforului, daca e verde mergi.
Daca dupa semafor mai exista indicatoare aditionale atunci respecti indicatorul aditional.

Sincronizarea de acum NU permite celor de pe Averescu sa se intalneaca cu cei de pe Kiselef, doar cu cei care vin de pe Prezan si fac stanga.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luckyvalentino » 11 Dec 2008, 12:21

adicristea,338335 scrie:Daca mergi de 15 ani IMPOSIBIL sa nu fi observat ca se da prioritate celor care vin dinspre Averescu atunci cand acestia se pun in miscare!!

:-/ Se poate,imi cer scuze daca gresesc,e posibil sa nu fi trecut pe acolo cand nu functiona semaf.sau am avut noroc,ca n-as fi dat prioritate dinspre Averescu. Bine ca stiu,o sa fiu mai atent. #:-S@escargot:dar Opelul de unde a aparut?
FUSION TONIC,1.4TDCI2007 ZALUDA
Avatar utilizator
luckyvalentino
Gold Member
 
Mesaje: 711
Membru din: 29 Noi 2007, 18:04
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 11 Dec 2008, 12:40

Aia nu mai e problema mea , era de datoria militianului sa se gandeasca la asta (se pare ca nu e posibil!!!!).

Dupa ce am vazut acolo singurul loc de unde putea sa vina era dinspre Prezan (sau s-a invartit in intersectie) chiar pe langa Arc.

Sotia nu merge foarte repede fiind incepator si el a crezut ca are timp sa fenteze.

Am facut cu linii punctate posibilele traiectorii ale Opelului: fie trebuia sa dea prioritate de dreapta (daca nu era Cedeaza) sau sa respecte indicatorul de Cedeaza. Precizez ca la momentul accidentului NU mai exista acel cedeaza desenat de mine , dar ramanea prioritatea.
Fişiere ataşate
acc2.JPG
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luckyvalentino » 11 Dec 2008, 14:03

Aha,acum am inteles(mai greu,dar...).Si crezi ca ai sanse reale sa rezolvi ceva?Noi tinem cu tine si tot am carcotit.Dar politia? #:-S
FUSION TONIC,1.4TDCI2007 ZALUDA
Avatar utilizator
luckyvalentino
Gold Member
 
Mesaje: 711
Membru din: 29 Noi 2007, 18:04
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 11 Dec 2008, 15:58

valentin cambrea,338486 scrie:Aha,acum am inteles(mai greu,dar...).Si crezi ca ai sanse reale sa rezolvi ceva?Noi tinem cu tine si tot am carcotit.Dar politia? #:-S


Uite cum stau lucrurile.
NU vreau doar sa carcotesc, nu vreau sa castig nimic vinovat fiind, imi asum greselile mele si nu pe ale altora.
Eu contest decizia politiei, care a tratat cazul si pe noi ca oameni cum stiu ei , la sictir.

NU vreau sa tina nimeni cu mine, ba din contra vreau sa ma pregatest si parerile voastrea ma ajuta sa acopar o plaja mai larga de posibilitati.

Eu ma tot lupta sa ii dau dreptate politaiului, dar realitatea si legea ma contrazice.

Pana acum imi dau mie dreptate, ca decizia a fost abuziva.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mirceamc » 12 Dec 2008, 13:27

Eu stiu ca se aplica prioritatea astfel:
1. Executi comenzile politaiului din intersectie
2. Daca nu e politai respecti semafoarele (daca functioneaza)
3. Daca nu avem nici 1 nici 2 atunci se vor respecta indicatoarele ce reglementeaza prioritatea
4. Daca nu avem nimic din ce e mai sus atunci se respecta prioritatea de dreapta, regula cu giratoriul (numai daca exista semn) sau regula conform careia cel care isi pastreaza banda fata de cel care schimba banda sau regula cf careia cel care pleaca de pe loc trebuie sa dea prioritate tuturor vehicolelor aflate in miscare etc..
In caz de egalitate de prioritati (1, 2 sau 3) se respecta direct regula 4!
Adica daca (de exemplu) un politai lasa sa intre in intersectie 2 masini a caror traiectorie se intersecteaza atunci prima va trece cea care are prioritate de dreapta (cf. regulii 4) si nu cea care are verde sau cea care avea indicator de prioritate!

In concluzie sotia lui Escargot avea prioritate deoarece si-a pastrat banda!
Doar daca marcajele benzilor duceau spre dreapta (adica daca Opelul nu isi schimba banda) atunci avea dreptate soferul Opelului.
Mircea M - Ford Fusion Comfort 1.4 TDCI 68CP (2007), Bucureşti
Prezentare maşină: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9010
Imagine
Avatar utilizator
mirceamc
 
Mesaje: 1451
Membru din: 25 Oct 2007, 12:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fusion 1.4 TDCI Comfort, 2007

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mircea george » 12 Dec 2008, 17:07

Si daca schimba banda tot avea prioritate ptr ca a intrat pe VERDE.
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde mirceamc » 13 Dec 2008, 15:54

Cum amandoi au intrat pe verde atunci sunt la egalitate de prioritate - se va aplica regula 4.
Mircea M - Ford Fusion Comfort 1.4 TDCI 68CP (2007), Bucureşti
Prezentare maşină: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=9010
Imagine
Avatar utilizator
mirceamc
 
Mesaje: 1451
Membru din: 25 Oct 2007, 12:21
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fusion 1.4 TDCI Comfort, 2007

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 15 Dec 2008, 10:57

Militianul ori a dat dovada de rea vointa (nu stiu care a fost motivul) ori nu cunoaste regulamentul.

Am inceput actiunea judecatoreasca.

Va tin la curent.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde luckyvalentino » 15 Dec 2008, 13:01

escargot,340798 scrie:
Am inceput actiunea judecatoreasca.


De-a dreptul????Nu trebuie mai inainte contestatie la Politie?
FUSION TONIC,1.4TDCI2007 ZALUDA
Avatar utilizator
luckyvalentino
Gold Member
 
Mesaje: 711
Membru din: 29 Noi 2007, 18:04
Localitate: Bucuresti

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 15 Dec 2008, 13:39

NU, pentru ca a semnat procesul verbal.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde shine » 15 Dec 2008, 17:47

da-i in judecata! e cea mai buna solutie! (sper ca ai un avocat bun :) )
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde ddwrc » 15 Dec 2008, 17:56

escargot, nu vreau sa ma pun in pielea ta, dar daca iti pot da un sfat: bucura-te ca tu si sotia nu ati patit nimic si bucurati-va amandoi de Craciun. Nu merita sa - ti strici sarbatorile pt atata lucru. Cu prietenie, Stan Patitu'
This is the beginning of a beautiful friendship
Avatar utilizator
ddwrc
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 08 Aug 2008, 11:16
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Fiesta
VIN: WF0JXXGAJJBD00729

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 16 Dec 2008, 08:15

Merci!

Sarbatori fericite!
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde ddwrc » 16 Dec 2008, 14:36

Sarbatori fericite si tie si la toti!
This is the beginning of a beautiful friendship
Avatar utilizator
ddwrc
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 08 Aug 2008, 11:16
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Fiesta
VIN: WF0JXXGAJJBD00729

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde shine » 13 Ian 2009, 12:36

un update ceva avem?
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde antonio74 » 13 Ian 2009, 12:44

sal , daca semaforul era pe verde atunci sotia ta avea prioritate , eu merg des pe acolo si cand ies in verde de pe averescu intru in plin in sens sau in dreapta , cei din sens trebuie sa acorde prioritate !
[color=#4000FF]Momo#EBC#Apex#K&N#Castrol#NGK Iridium#Remus#Sony#ST 160+[/color]
Avatar utilizator
antonio74
Gold Member
 
Mesaje: 693
Membru din: 06 Ian 2009, 15:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta ST B74RAZ
VIN: WF0DXXGAJD6Y69114

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 14 Ian 2009, 11:16

shine,357654 scrie:un update ceva avem?

Prima citatie pentru 12 ianuarie 2009.
Mai e mult pana departe!
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 24 Mar 2009, 15:56

antonio74,357661 scrie:sal , daca semaforul era pe verde atunci sotia ta avea prioritate , eu merg des pe acolo si cand ies in verde de pe averescu intru in plin in sens sau in dreapta , cei din sens trebuie sa acorde prioritate !



Stiu ca si eu trec zilnic, numai ca nevasta mea a dat de unul care nu da prioritate si uite acum ma judec.... :))


Urmatoarea infatisare pe 8 aprilie.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde shine » 24 Mar 2009, 16:27

ce s-a intamplat la prima infatisare?
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde melcu79 » 24 Mar 2009, 16:51

Pai la prima teoretic sunt chemate partile (BPR, sotia si asiguratorul) in persoana sau prin reprezentant.Avocatul apararii prezinta nota de fundamentare (nu stiu termeni juridici) si partilor li se comunica ca la urmatoarea infatisare sa prezinte dovezile.
Nu ma intreba ce treaba are asiguratorul, singura chestie la care ma gandesc e ca asiguratorul (daca eu castig) a platit degeaba reparatia aluia cu care s-a lovit sotia.

Nu iti pot spune exact pentru ca am avocat si in citatie nu scrie ce se intampla.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Accident Arcul de triumf

Mesajde bob737 » 13 Mai 2009, 12:50

Multa bafta la proces. In opinia mea ai dreptate 110%. Ceea ce nu inteleg este pe ce motiv i-a luat carnetul sotiei tale; pot fi 2 variante- ori a trecut pe rosu (lucru neadevarat) ori nu a acordat prioritate. E foarte interesant de aflat logica lui garcea care spune ca desi treci pe verde, trebuie sa mai si dai prioritati la alte masini in intersectie (bineinteles, daca nu faci stanga si sa te urci pe cei care vin din fata). Pe procesul verbal ar trebui sa scrie din ce parte venea Opelul (Kiseleff sau Prozan?) si treaba devine f simpla.
Oricum, citind topicul asta m-am infiorat ( trebuie sa iau credit de la banca si sa-mi iau un Hammer)pt ca am aflat ca intr-o intersectie semaforizata, daca treci pe verde si vine cineva din stanga (care evident, fie a trecut pe rosu de pe strada perpendiculara cu artera din intersectie care are verde fie vine de pe contrasens si face stanga)trebuie sa-i dai prioritate.
Deci, mare ATENTIE!!! daca plecati pe culoarea verde a semaforului intr-o intersectie cu cedeaza trecerea sau stop, inainte de a intra in intersectie trantiti o mare frana, opriti-va si asigurati-va sa nu care cumva sa vina unul din stanga sau dreapta apoi bagati antaia si cu mare grija pastrati-va banda de mers inainte!
F tare!!
bob737
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 11 Ian 2009, 22:12

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login