Accidente

o blonda m-a tamponat :(

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

o blonda m-a tamponat :(

Mesajde strongeryonu » 07 Feb 2009, 19:49

salutare!
Ieri dimineata am plecat de la cluj si ma indreptam spre hunedoara. la iesirea din martinesti observ un peugeot 206 ca tot statea in spatele meu. banda 2 era ocupata si noi mergeam pe banda 1. la un moment dat observ niste indicatoare de ocolire si drum in lucru in fata mea - mentionez ca aveam cam 80-85 Km/ora - si peugeotu respectiv se tot apropia. am pus frana usor in speranta ca blonda de la volanul peugeot-ului observa si incetineste (...da vezi-ti de treaba ca ea visa la cai verzi). ajuns aproape de indicatoare am pus frana mai tare ca nu aveam incotro si ma trezesc ca blonda intra in mine. :(
ea vazand ca nu se opreste a dat sa ma evite spre banda 2 dar problema era ca banda era ocupata si in consecinta a intrat in partea dreapta spate. datorita impactului mondeo a meu a fost proiectat in indicatoarele alea si unu dintre ele mi-a sarit pe capota, apoi pe plafon si mai departe pe capota de la portbagaj. pagube:
- mi-a spart spoileru de spate pe dreapta si mi se pare ca e putin indoita bara aia care este in spatele spoilerului.
- indicatoru care a cazut, mi-a indoit capota si zgariat vopseaua pana la tabla si la fel si plafonul si capota portbagaj si mi-a fisurat si parbrizul.
- fusta (cred ca asa ii zice - ceva grila de plastic care se afla in partea de jos a spoilerului intre proiectoare) de la spoileru fata mi s-a rupt din cleme.
as avea si eu niste intrebari pt voi ca poate va pricepeti la ce e de facut in cazuri deastea:
1.deci spoileru de fata daca il misc cu mana de la mijloc se misca in sus si in jos ca si cum nu mai sta prins de nimic, dar la capete sta bine si este doar zgariat mai tare dar nu spart oare o sa mi-l schimbe?
2.deoarece sunt doar zgarieturi banuiesc ca o sa vopseasca doar capotele, spoilere si plafonul nu?
3.pe constatare scrie la avariile suferite de mondeo asa: bara spate, fusta spate, capota portbagaj, pavilion, capota motor, bara fata, parbriz fisurat. deci spoileru spate oricum o sa-l schimbe dar cel de fata il schimba sau nu? (mie nu-mi convine sa merg cu spoileru ala reparat, asa ca mai bine ii trag eu una si sunt sigur ca mi-l schimba)
4.daca agentul a omis sa-mi treaca si proiectoarele de ceata atunci alea mi le mai schimba sau raman eu cu ele?
5.o sa se vada diferenta de nuanta dupa vopsire? :-S
6.va rog care sunteti din cluj dati-mi un sfat in privinta serviceului unde sa o fac? - un service care lucreaza bine

am luat toate copiile care trebuie si urmeaza sa merg sa o fac.

Ps: blonda a luat 3 puncte si amenda 200 si ceva roni si are casco la BCR asigurari.
Ps2: luni ma duc la BCR sa-mi faca constatarea poate imi dati vre-un sfat despre ce trebuie sa fac acolo.

imi cer scuze daca v-am stresat cu problema mea, dar nu am la cine sa apelez decat la voi.
va multumesc!
Avatar utilizator
strongeryonu
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 04 Oct 2008, 17:43
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Mondeo, an: 2001, TDDI, 115cp

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde Alma » 07 Feb 2009, 19:53

Imi pare rau pentru cele patite dar vina nu e numai a ei.
Pe langa toate cele... am eu rugamintea la tine, daca ai nerv in tine, sa dai in judecata si administratorul drumului ca nu a presemnalizat corespunzator lucrarea de pe carosabil. Poate asa data viitoare or sa aiba si ei putin respect pentru participantii la trafic si vor semnaliza corespunzator o lucrare pe carosabil ;)
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde strongeryonu » 07 Feb 2009, 20:13

Intr-adevar greseala a fost si a administratorului de drum deoarece drumul despectiv era in regim de autostrada pt ca benzile sunt separate intre ele chestii dealea din ciment si indicatoarele nu erau puse inaintea curbei ci exact in curba. si-au dat si ei seama ca nu erau semnalizate corespunzator ca pana sa vina politia le-au mutat repede in locul cu vizibilitate.....ma rog, i-as da in judecata dar problema e ca sunt ultimu an la faculta si abia am terminat sesiunea si mai am de lucru la lucrarea de licenta si am altele de facut si in plus de asta nici nu am avut vre-o data de a face cu procese si nu ma pricep. Doamne fereste sa am probleme vre-o data.
Iti multumesc pt comentariu :)
Avatar utilizator
strongeryonu
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 04 Oct 2008, 17:43
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Mondeo, an: 2001, TDDI, 115cp

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde andu_012 » 07 Feb 2009, 22:32

scz de offtopic da tre sa va zic, daca drumu ala nu era presemnalizat ce parere aveti de asta. dupa pe undeva pe langa Jamu Mare(Timis) drumul nu-i dezastru, se merge cu 110 si ceva pe acolo, la un moment dat fara absolut nici un semn, pe o banda afaltul se termina (l-au decupat tot vreo 10 cm grosime) si incepe o fasie de vreo 10 metri de nisip si dupaia iara asfaltu normal. cum credeti ca ar reactiona un sofer care ar trece pe acolo noaptea chiar si cu 90(ca sa zicem ca respecta limita de viteza) deci drumu pe care colegul nostru a avut mnefericut evenimen este f bine semnalizat
Evo Lancer 4 Life

new subaru impreza looks like a smashed bullterier
Avatar utilizator
andu_012
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 12 Dec 2008, 21:26
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci,2 usi, 2005, 109 hp
VIN: WF03XXGCD35M08217

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde Alma » 07 Feb 2009, 23:26

Si? Ce te-a impiedicat sa faci plangere impotriva administratorului drumului!? :-??
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde andu_012 » 07 Feb 2009, 23:47

sincer, toata lumea stie ca in Romania noastra draga este numai o pierdere de timp. daca faceam plangere era imediat ratacita si daca ii chestie de dat in judecata ii pierdere de timp, nervi si daca am noroc sa castig nu merita cei 2-3 ani stati prin tribunale
Evo Lancer 4 Life

new subaru impreza looks like a smashed bullterier
Avatar utilizator
andu_012
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 12 Dec 2008, 21:26
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci,2 usi, 2005, 109 hp
VIN: WF03XXGCD35M08217

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde Clau_logo » 08 Feb 2009, 00:32

In fine sa iti spun cam ce ai de facut.
Daca mergi la tipul de la asigurari e clar ea isi face masina pe casco dar rca ei depinde la ce firma e,daca e la BCR si rca-ul atunci ai de facut cateva lucruri simple:
1.in momentul in care inspectorul iti vede masina ai grija sa faca poze la ceea ce trebuie nu la ce nu trebuie aici ma refer la faptul sa nu faca poze la ceva ce era stricat de catre tine sau prin uzare de-alungul timpului,pentru ca te va dezavantaja.
2.trece absolut tot ceea ce s-a stricat din cauza la idioata aia,nu lasa nimic pe afara sa nu regreti mai tarziu,un sfat baga si specificatia "si alte vicii ascunse".
3.iti va face 1 dosar de dauna citeste-l si daca nu esti deacord cu el,nu il semna nu semna nimic pana cand nu e in faza finala,adica daca azi face pozele maine documentatia si tu trebuie sa semnezi pentru fiecare spune-i cu respect ca nu semnezi decat atunci cand e gata totul.
4.nu accepta sa iti faci tu in regie proprie reparatie,du-o la reprezentanta la ford le dai la baieti cheile si le zici ca o iei doar atunci cand e gata.
5.dosarul de dauna de obicei are un work flow de 15 zile aici ma refer de la intocmire pana atunci cand ajunge la service dar daca ii dai ceva la tipul ala de la asigurari dai ca ii place sa primeasca.
6.stai si de politistul care a facut pv de la circulatie s-ar putea sa te ajute,macar ca intimidare.
In rest cam asta ar fi ce sa zic,daca mai ai nevoie de ceva posteaza linistit si te ajut cu tot ce pot.e 12:30 noaptea si imi pica ochii in gura.
Aici tre sa ai tupeu,nervi de otel si sa iti aperi dreptatea ta,nu iti sugerez sa dai in judecata administratorul de drum pentru ca va fi mai greu si va dura mai mult pana iti vei repara masina,in cazul in care asigurariile prin inspector fac si ei o ancheta a ceea ce s-a intamplat.
Da-mi de stire sa stiu ce ai mai facut si sa te ajut.
Bafta.
Drive safely, girls prefer you in one piece!
https://www.facebook.com/groups/199901473710273/
Avatar utilizator
Clau_logo
Gold Member
 
Mesaje: 902
Membru din: 02 Iun 2007, 14:59
Localitate: Arad
Maşina: Mondeo Mk3 Titanium X 2.0 TDCI

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde Sebas » 08 Feb 2009, 00:42

of doamne ..si mie imi pare rau pt accidentul tau ...pt Ford-uletzu ala ce a <suferit > din vina unei fufe .. neatente ..insa ..mama lucreaza in asigurari . CEl mai bine este sa vezi cu ce service-uri lucreaza firma de asigurari la care e tipa angajata..banuiesc ca ti-a dat asigurarea ei .. si apoi vezi.. te orientezi ..
Am patit si eu acum o luna ...am iesit de pe strada mea ..si una cu un sandero m-a pupacit ... pe spoiler.. faza e ca spoileru acuma sta putin deplasat ..nu se vede ..dar daca est i atent se vede..si nush ..m-am tot uitat sub capota trebuie desfacute o gramada de suruburi sa pot sa-l indrept :)) manual ... :))

oricum sper sa gasesti cel ma ibun service..si sa ne dai vesti bune ca Fordul-etzu tau e ca nou :)

multa bafta
Avatar utilizator
Sebas
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 03 Ian 2009, 19:40
Localitate: Oradea
Maşina: Ford Focus an fab. 2005 , 1.6 benzina 6 airbag , oglinzi geamuri electrice , A/C, abs , cd player

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde Oklahoma » 08 Feb 2009, 00:53

de ce nu incerci la reprezentanta???
este pe RCA -ul fufei si nu cred ca are inportanta deoarece nu platesti tu.
de ce la reprezentanta , deoacrece cred ca exista posibilitatea sa ai aceeasi vopsea pe masina.
si mie imi pare rau de accidentul tau 9 ca si altor colegi din forum ) si cred ca toti iti uram succes in solutionarea problemei .
Avatar utilizator
Oklahoma
Gold Member
 
Mesaje: 527
Membru din: 22 Dec 2008, 20:14
Localitate: Ploiesti
Maşina: Ford Focus 2 , 1.6 cc, 100cp - 2005

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde Razvychi » 08 Feb 2009, 01:29

Oklahoma,376787 scrie:de ce nu incerci la reprezentanta???
deoacrece cred ca exista posibilitatea sa ai aceeasi vopsea pe masina.
.


crezi ca la reprezentanta iti rezolva masina cum trebuie?

strongeryonu te sfatuiesc sa nu mergi la ford sa o faci la ei la reprezentanta(defapt partea de tinichigerie o faci sus la Mercedes.). Cand am fost sa imi fac masina la reprezentanta, m'am trezit ca nu era vopsita bine, nu erau schimbate bandourile, nu era schimbata semnalizarea din aripa(era cea veche crapata) si lacul era scurs pe aripa pe unele portiuni, plus ca aveam vopsea pe la roti si pe la chederele de la usi. Asa ca ai grija la cine vrei sa iti repari masina. Multa bafta.
Avatar utilizator
Razvychi
Gold Member
 
Mesaje: 782
Membru din: 12 Aug 2008, 23:09
Localitate: Cluj-N
Maşina: ford fusion 2007 1.4tdci 68

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde strongeryonu » 08 Feb 2009, 14:51

in primul rand va multumesc tuturor pt timpul acordat! si in al doilea rand salut tuturor :)
ma bucur ca mi-ati dat niste sfaturi si mi-am format o idee despre ce sa fac si ce urmeaza.
eu acum sunt in vulcan - hunedoara si ma intorc la cluj, sambata.
oare sa astept pana ajung la cluj si sa merg acolo la bcr asigurari (asigurarea casco a blondei) sau sa merg la mine aici?
oricum de reparat masina e clar ca o duc la cluj.
as avea inca o intrebare pt Clau_logo: daca o duc la mercedes ei se ocupa de toata reparatia la masina nu?
cum am spus mai sus nu am de gand sa pierd vremea cu administratoru de drum prin tribunale...si legat de agent, nu pot sa il iau de intimidare pt ca el este din martinesti si eu sunt tocmai in hd :D (da era o chestie tare sa fie si el).
problema e cu spoileru de fata ca nu e spart e doar lovit putin si zgariat si nu sta prea bine la mijloc si va dati seama ca nu imi convine sa umblu asa cu el si as vrea sa mi-l schimbe si ma gandeam daca as putea sa lovesc eu spoileru cumva dar sa para ca e de la impactu cu indicatoarele - ca sa am o siguranta ca il schimba. sper ca nu sunt neserios la faza asta dar va rog sa ma intelegeti si pe mine ca nu mi-ar placea sa imi lase tot spoileru asta si sa-l repare pt ca o sa se vada ca nu mai sta bine.
alta problema este cu vopseaua, masina fiind din 2001, care probabil o sa fie alta nuanta decat cea originala. am citit pe forum ca exista ceva posibilitate sa-mi scaneze vopseaua si sa-mi obtina aproape aceeasi nuanta, bine cu putina diferenta.
si tot legat de spoileru fata, am avut date jos proiectoarele de ceata inainte pt ca mi s-au spart de la pietricele...daca le montez asa pe bara am vre-o sansa sa mi le schimbe? :D
va multumesc inca o data pt timpul acordat si pt ajutor...ma bucur ca m-ati ajutat baieti si sper ca va pot ajuta si eu vre-o data!
Avatar utilizator
strongeryonu
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 04 Oct 2008, 17:43
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Mondeo, an: 2001, TDDI, 115cp

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde strongeryonu » 18 Feb 2009, 19:53

Salutare! Revin cu noi informatii.
Am fost la constatare (la capatul liniei 24,3,25 in gheorgheni, acolo se fac constatarile - pt cei din cj), mi-a facut poze la tot ceea ce trebuia).
Tipul de la constatari care facea pt BCR Asigurari era f nervos si zicea ca cei de la BCR sunt neseriosi si nu prea vireaza banii la timp. Ok m-am speriat putin dar am zis ca asta e. Am fost apoi la RMB Inter Auto la service si mi-a facut tipu de acolo programare pt 9 martie dar m-a atentionat ca ei nu au contract cu BCR si eu o sa fiu nevoit sa duc chitantele de la RMB la BCR pt decontare.
Ati avut careva probleme deastea si mai ales cu BCR-ul?
Am de ales sau eventual daca ma cert cu aia rezolv ceva?


Multumesc!
Avatar utilizator
strongeryonu
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 04 Oct 2008, 17:43
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Mondeo, an: 2001, TDDI, 115cp

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde andy » 02 Mar 2009, 03:41

Pai cine te-a pus sa mergi la RMB? Ai vazut ce a zis Razvan mai sus, experienta lui cu ei.

Te sfatuiesc sa mergi la Autosel. Sunt pe Calea Turzii, nr. 170 (pe dreapta cum urci). Vopsesc foarte bine si partea de tinichigerie o fac excelent.
Ford Fiesta, Duratec 1.3, Comfort, Verde Apple
Ford Focus Sedan 1.6 Ecoboost Titanium
andy
Gold Member
 
Mesaje: 614
Membru din: 05 Noi 2006, 13:19
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Titanium Ecoboost 1.6 150 CP

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde strongeryonu » 23 Mar 2009, 21:50

Nu am fost la reprezentanta, ci la RMB deoarece au fost probleme numai de tinichigerie. Au terminat masina si arata ok la prima vedere si nu am vazut vre-o urma de vopsea prelinsa, dar astept sa o studiez mai bine cand o iau.
Am dus toate chitantele la BCR asig. si mi-au dat aprobarea pt suma respectiva. Mi-au zis ca dureaza maxim 15 zile pana vireaza banii in contul
celor de la RMB, ceea ce nu mi se pare normal. Cum adica sa mai astept 2 sapt dupa bani din moment ce nu a fost vina mea si s-a aprobat achitarea daunelor?
Nu stiti ce as putea sa fac ca sa-i determin sa vireze banii mai repede?
M-am interesat si am aflat si de CSA si am zis ca o sa-i sun pe cei de la BCR si daca ma mai amana sa le fac o reclamatie...
Ce sa fac?
Multumesc pt ajutor tuturor.
Avatar utilizator
strongeryonu
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 04 Oct 2008, 17:43
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Mondeo, an: 2001, TDDI, 115cp

Re: o blonda m-a tamponat :(

Mesajde strongeryonu » 11 Apr 2009, 16:02

Au trecut toate! :)
Doamne multumesc ca am scapat si de problema asta.
Am rezolvat cu masina, am scoso de mai demult dar am zis sa va zic celor care sunt in situatia mea si Doamne fereste ajung vre-odata sa aiba de a face cu BCR Asig sau orice alta firma. Masina a fost reparata cam in 2 saptamani, vinerea am dus hartiile de la RMB Inter Auto la BCR asig. si din data respectiva a durat exact 15 zile. Eu consider ca nu a durat mult pt ca in aceste 15 zile am sunat cam din 3 in 3 zile (uneori si din 2 in 2) la BCR pt a-i stresa :D
Masina arata bine, sunt multumit si ma rog la Dumnezeu sa nu mai am niciodata de a face cu probleme deastea.

Va doresc o zi buna si bafta tuturor!

PS. VA MULTUMESC TUTUROR PT SFATURI!
Avatar utilizator
strongeryonu
Member
 
Mesaje: 353
Membru din: 04 Oct 2008, 17:43
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Mondeo, an: 2001, TDDI, 115cp


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login