Accidente

Ghinionist...dar cu noroc!

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Ghinionist...dar cu noroc!

Mesajde ddf_eu » 08 Feb 2009, 15:44

Sa va spun si eu patania mea!

Joi dupa ce am achitat integral masinutza, am dat drumul la acte, am platit taxele pe la finante si la C.E.C, am vrut sa pun dosarul la politie dar m-au intors la R.A.R. si dupa ce am dat ceva spagi si pe acolo m-au bagat imediat la pozat (pt identificare), dar actele mi le-au promis abia marti sau joia urmatoare! Dupa toate astea plec inapoi la Caransebes pt ca momentan lociuesc acolo! Eu sunt din Hunedoara si deci toate actele si inmatricularea masinii o fac pe hd!

Vineri pe la 2:00 plec de la Caransebes catre Timisoara ca am examen la facultate. Pe drum ma gandesc ca nu ma mai duc prin Buzias ca e nasol rau drumul si imi spun "hai sa incerc si varianta prin Recas ca dupa atat timp cred ca au mai reparat drumul". Mentionez ca nu am mai fost la Tm prin Recas de vreo 2 ani! Drumul nu l-au reparat, dar asta este o alta problema ;) !

Intre localitatile Chizatau si Topolavatu Mare opresc si eu ca tot omul in coloana si in oglinda vad un loganul care tocmai il depasisem cu doua viraje in urma, ca se chinuia sa opreasca in spatele meu si ca a tras catre dreapta pana s-a auzit buf si m-a aruncat si pe mine in opel-ul astra din fata mea! Baietii din opel au fost mai rapizi au iesit si au inceput sa zbiere pe mine " ce faci copile nu stii sa opresti? ". Ma dau si eu repede jos din masina, nu le raspund, ma uit repede la fata masini, si dupa ce nu am vazut nici o avarie grava le raspund ca "nu eu dom'le, ala din spatele meu a intrat in mine". Apoi fug rpd in spate si dupa ce am vazut avariile am inceput eu sa tip pe cei din logan, dar si ei au avut acelas raspun ca si al meu "nu noi dom'le, ala din spatele nostru".
Si acum sa va explic mai exact: un Audi a6 nu a mai reusit sa opreasca si a intrat intr-un vw Golf IV care la randul lui a intrat intr-un logan, loganul a intrat in mine si eu am intrat in opel-ul astra.
Spun ghinionist, dar cu noroc pt ca pe logan il depasisem cu cateva viraje mai in urma, iar pe cel cu golf-ul il depasisem de vreo 10 min. Si cel cu loganul a fost inspirat sa traga de volan pe dreapta si m-a avariat doar un pic, ca daca intra drept in mine....Deci daca nu ii depaseam, eram eu prima masina de la impact si cred ca ma nenorocea ala cu audi-ul.
Mai mentionez ca baiatul din Audi avea permis din 07.01.2009!!!!!
Nu pot sa zic ca am scapat ieftin :
-bara spate
-aripa spate dreapta (care nu cred ca se poate schimba :( )
-far dreapta fata (s-au rupt niste cleme pe care sta prinsa grila)

Problema e ca aripa spate s-a deformat destul de rau pt ca usa spate dreapta nu se mai poate deschide si imi fac griji ca m-am uitat in portbagaj si s-au cam indoit tablele alea din coltul dreapta. Nu stiu cum o mai trag baitii sa o indrepte!
Tipul cu audi-ul avea masina inmatriculata pe o luna (deci nr rosii) si are asigurarea la euroins.
Am fost la ford la reprezentanta si doar piesele fara vopsit si manopera sunt 3500RON.
Maine dimineata ma duc sa iau o imputernicire de la fostul proprietar (ca talonul e inca pe numele lui) si ma duc sa imi deschid dosarul de daune! Sunt pregatit sa ma lupt cu cei de la asigurari ca sa ii conving sa o fac la reprezentanta ford!

Imi fac griji ca nu o sa mai iasa cum a fost masinuta, ca la vopsea o sa se vada o diferenta de nuanta, ca o sa faca astia de la asigurari nazuri si nu o sa imi dea banii necesari. In fine sper sa fie totul bine!
Aceasta este a II a oara cand intra cineva in mine din spate! A mai intat o blonda in mine cand eram cu masina de servici.
....ce mult am scris #:-S
Am sa va tin la curent de cum decurg lucrurile!
Numai bine!
Avatar utilizator
ddf_eu
Incepator
 
Mesaje: 81
Membru din: 26 Ian 2009, 13:48
Localitate: Timisoara / Caransebes / Hunedoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia 1.25, 75cp, 1996
VIN: WFOAXXGAJATC26996

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login