Accidente

accident - sfaturi asigurare

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 01 Mar 2009, 03:44

Salutare.

Din pacate am patit-o si eu. Multumesc lui D-zeu ca nu a fost nimic grav. Eram parcat intr-o benzinarie si unu a dat cu spatele mai mult decat trebuia si mi-a lovit usor spoilerul si un pic de tot aripa dreapta spate. Daunele sunt minore, insa sunt ceva zgarieturi pe spoiler, f putin infundat + un pic ciobita vopseaua de pe aripa (pt aceasta mica ciobitura, credeti ca o sa-mi revopseasca toata aripa, sau se poate rezolva local? + aceeasi intrebare si pentru spoler ce este zgariat, va fi complet revopsit ? Spoilerul prezinta zgarieturi multiple)
Am fost imediat la politie cu respectivul, mi-am luat autorizatia de reparatii + copia de pe RCA, ce este incheiata la Omniasig.
Intrebarea mea este (ma freaca curiozitatea pana luni cand pot suna la omniasig), service-urile ford au decontare directa cu omniasig ? Ce service mi-ati recomanda ?

Multumesc si sa fim cat mai putini cei ce postam aici.

PS : maine pe lumina voi incerca sa fac si poze...
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Smiley » 01 Mar 2009, 09:01

acum vreo 3-4 ani, BDT avea decontare cu omniasig (am rezolvat eu la ei ceva).
de obicei se vopseste tot reperul, nu local.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde KomandantuR » 01 Mar 2009, 09:41

Salut.
Imi pare rau de patania ta. Intamplator am o lista cu service-urile din Buc care au decontare directa cu Omniasig. Lista este data de acestia din urma, si este de acum 4 zile cand am avut ceva treaba prin unul din sediile lor. Nu voi sta sa le insir pe toate ci doar pe cele Ford. Deci:
1.BDT
2.COLINA MOTORS
3.CSD UNIVERSAL GRUP
4.NESTE AUTOMOTIVE
5.ROMCAR
Dupa cum vezi, aproape toate au, doar Roadhill nu este in lista. Sau cel putin nu mai stiu eu altele.
Bafta.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 02 Mar 2009, 11:04

Multumesc mult pentru informatii.
@KomandantulR - sper ca e si service-ul din Popesti-Leordeni in lista ta, pentru ca am inteles ca acolo este asigurat serviciul de vopsitorie si tinichigerie.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde adicristea » 02 Mar 2009, 11:30

Cel mai bun serviciu de vopsitorie de la Collina nu e in Popesti, e in Aviatiei. Informatia asta o am din interior ;).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde KomandantuR » 02 Mar 2009, 11:36

Intr-adevar, la Colina Popesti-Leordeni mi-au cam dat rasol cu vopsitul :(
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde adicristea » 02 Mar 2009, 11:49

E galbena? :)

PS. Sper ca semnatura ta nu se refera la mine :)).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 02 Mar 2009, 12:11

@adicristea
Cand spui Aviatiei, te referi la Colina din Baneasa de pe Barbu Vacarescu, corect ? Alta punct nu cunosc in zona si nu am gasit nici pe net.
Daca te referi la cel din Baneasa, aici nu efectueaza lucrari de tinichigerie si vopsitorie, insa poti lasa masina la ei si va fi transportata pe platforma in Popesti, unde va fi reparata si returnata la sediul din Baneasa de unde o poti lua dupa efectuarea reparatiilor.
Daca ma insel, va rog sa-mi dati un link unde pot gasi acel sediu din Aviatiei.

Multumesc.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 05 Mar 2009, 13:35

Salutare.
Am verificat si sectiunea dealeri/service-uri, insa vreau sa intreb si aici : unde ar fi mai bine sa duc masina pentru vopsirea spoilerului spate, colina popesti leordeni sau neste ?
Aseara (la 4 zile de la accident) am observat ca nu-mi mai functioneaza senzorii de parcare (defapt 3 din 4). Unu detecteaza ok, ceilalti 3 decat daca pun mana pe ei incep sa urle. Dilema mea este ca nu am pe constatarea de la politie si senzorii, insa ma gandesc ca o fi vorba de un cablu, ceva ne-la-locul lui, iar senzorii au fost montati la colina de unde am luat masina. Din acest considerent o fi oare mai bine sa ma duc la colina, sau m-ar rezolva si baietii de la neste ?
Am vorbit la neste si cei de acolo mi-au zis ca in urma unui accident minor nu aveau cum sa se strice senzorii (mai ales ca a fost impact lateral), insa pentru mai multa siguranta sa merg la colina ?
Am auzit numai de bine de neste si de aceea sunt intr-o mica cumpana...

Multumesc.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde KomandantuR » 05 Mar 2009, 13:54

Eu zic asa: indiferent unde te duci la vopsit, pentru senzori te duci la dealerul de unde ai luat masina. Au garantie 1 an si sunt obligati sa ti-i schimbe. Asta numai daca nu se vad urme de lovituri pe ei. Caz in care te va pune sa platesti. La mine asa a fost, mi-au inlocuit doar unul, sarise lacul acela negru, sau ce-o fi, de pe el, si m-a pus sa-l platesc. Cu vopsitu pana nu ridic masina de la neste nu vreau sa dau sfaturi. Apoi va spun eu cum a iesit. Bafta!
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 05 Mar 2009, 14:05

Senzorii nu au fost loviti si nu prezinta nici un fel de zgarietura. Cred ca s-a busit ceva pe sub spoiler la cablaje, probabil se va rezolva cand vor fi remontati dupa vopsire.
Sincer, cred ca astept sa-ti scoti masina de la neste sa-mi spui cum a iesit. Abia saptamana viitoare voi merge pentru constatare la omniasig si ulterior in service, asa ca pana atunci sper sa-ti scoti masina din service si sa ne dai un feedback :)

Oricum ii voi spune inspectorului de daune sa-mi treaca ceva de genu "... si alte probleme ce puteau fi cauzate de accident si constatate ulterior verificarii service-ului autorizat" . Sper sa fie binevoitori sa scrie lucrul asta, ca doar nu mi-or desface spoilerul pe loc sa constate ei... :-"

LE : Apropos de ce spuneam in primul post, ca voi suna la cei de la omniasig. De luni incerc telefonic la centrul de daune omniasig de pe calea grivitei si nici pana acum (joi) nu mi-a raspuns nimeni. Singurele sfaturi le-am primit din sucursale. Din acest motiv mi se par extrem de neseriosi. Pe site daca intri ai impresia ca sunt cei mai profi, insa in realitate nici macar nu raspund la telefon :-&
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde adicristea » 05 Mar 2009, 16:18

De unde stii ca in Baneasa nu au vopsitorie si tinichigerie? Partea cu vopsitoria am inteles ca e relativ noua in Baneasa.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 05 Mar 2009, 16:47

Am sunat si am intrebat. Mi-au spus ca pot lasa masina la ei, insa va fi transportata pe platforma in Popesti, caz in care prefer sa o duc eu direct acolo.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde b82jol » 25 Mar 2009, 22:16

adicristea,397445 scrie:De unde stii ca in Baneasa nu au vopsitorie si tinichigerie? Partea cu vopsitoria am inteles ca e relativ noua in Baneasa.


Tu care ai informatii "din interior" nu stii ca service-ul din Baneasa nu are tinichigerie/vopsitorie?
Esti cam slab informat!
Ultima oară modificat de b82jol pe 25 Mar 2009, 22:29, modificat 1 dată în total.
MAZDA 6 SPORT 2.0 136 HP
Avatar utilizator
b82jol
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2009, 22:40

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde adicristea » 25 Mar 2009, 22:26

Iar tu stii asta pentru ca...?
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde b82jol » 25 Mar 2009, 22:31

Service-ul din Baneasa este foarte mic si are doar mecanica/electrica. Reparatiile tinivhigerie/vopsitorie se efectueaza in Popesti - Leordeni. Asa stiu eu, si nu am informatii " din interior ". Din intamplare cunosc ambele locatii. Plus Romcar si BDT.
MAZDA 6 SPORT 2.0 136 HP
Avatar utilizator
b82jol
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2009, 22:40

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde adicristea » 25 Mar 2009, 23:22

Si eu daca iti zic ca un mecanic de la Colina mi-a zis ca are vopsitorie in Aviatiei ma crezi?
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde b82jol » 25 Mar 2009, 23:39

Te cred.
Dar eu daca iti spun ca te-a mintit, ma crezi?
Totusi inclin sa cred ca ai inteles gresit.
MAZDA 6 SPORT 2.0 136 HP
Avatar utilizator
b82jol
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2009, 22:40

Re: accident - sfaturi asigurare

Mesajde Fordilicious » 09 Apr 2009, 11:40

Ma scuzati ca ma bag :)) , dar vroiam sa spun ca pana la urma am facut masina la CSD si a iesit foarte bine :D
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login