Accidente

Accident Focus nou, posibila dauna totala

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 23 Dec 2009, 15:51

salut tuturor....
pe 1 dec am avut un accident mai grav mergeam pe o strada principala si o nebuna cu un santa fee a iesit direct in fata mea de pe o str secundara a rezultat o buseala pe cinste .....
ce vreau sa spun cand am vaz pe ce vrei tu dauna totala am ras cu lacrimi ....o sa postez o poza cu masina mea si tot odata vreau sa va rog sa imi rasp daca am vreo sansa la dauna totala...si eu am fost accidentat la picir 2 fracturi la glezna piciorul drept...gips 77 zile recuperare 30
accidentminisat5.jpg
sincer nu stiu daca o sa acorde dauna totala


voi ce parere aveti ....???
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 23 Dec 2009, 19:50, modificat 1 dată în total.
Motiv: comasat 2 posturi consecutive scrise la mai putin de 10 min.
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde mariusm » 23 Dec 2009, 16:16

totala. naspa de ea ca se lasa cu judecati, dar mai naspa de tine ca ai de tras si financiar (apropo, unde are rca-ul?) si cu piciorul.
sanatate!!!
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 23 Dec 2009, 16:45

rca are la tiriac.....lafel si casco ... multumesc mult .. sa fie
SARBATORI FERICITE SI UN CALDUROS LA MULTI ANI,...
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde Fordilicious » 23 Dec 2009, 17:00

La cum arata masina si la ce preturi sunt prin service-uri, mai mult ca sigur e dauna totala.

Recuperare rapida si multa sanatate !

PS : urmatoarea masina speram ca va fi tot un ford !
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 23 Dec 2009, 17:30

chiar vroiam sa fac remarca asta ...
am avut mai multe masini insa de ford am fost cel mai multumit calitate pret insa nu stiu cum sa fac sa imi iau altul ca nu vreau nou....
as vrea tot 1800 tdci,coupe dar greu de gasit .... :( pe cel lovit l-am luat din italia cu 32000 km la pretul de 11500 eu zic ca a fost afacere....
daca aveti vreun pont sa imi dati pt alt ford cum am zis mai sus :*
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde mariusm » 23 Dec 2009, 22:25

cine are casco la azt, tu sau ea?
daca mergi pe rca-ul ei nu cred sa ai problema in a incasa banii, ai grija la calculul despagubirii.
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde steauaboy » 24 Dec 2009, 00:07

uite aici dauna totala

ff2 intrat direct in autobuz la 55-60 km/h

desi asiguratorul (omniasig) a vandul ulterior masina pentru a fi reparata.

09062008032.jpg
09062008029.jpg
09062008028.jpg
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde mihaiordie » 24 Dec 2009, 02:23

Doamne cum arata masinutele! :| Imi pare rau pentru cele intamplate in ambele cazuri.

Intradevar accidentul meu a fost o joaca de copii pe langa ce ai patit tu. Pomenisem de posibilitatea unei daune totale atunci (in martie/aprilie) deoarece personalul de la Romcar mi-a spus ca s-ar putea sa fie (in prima faza cand am dus masina pe rampa) plus ca a fost si prima tamponare serioasa pe care am avut-o vreodata si nu stiam cum stau lucrurile.

Desi a mea arata 'impecabil' (comparativ cu cazurile voastre), devizul final a fost de 4500 euro !!! Asadar eu merg la sigur ca o sa iti dea dauna totala.

Numai bine
Avatar utilizator
mihaiordie
 
Mesaje: 116
Membru din: 23 Iun 2008, 23:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2 1.6; Focus MK2 ST 2.5

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde steauaboy » 24 Dec 2009, 02:29

accidentul "meu" s-a intamplat in iunie 2008 deci acum 1 an si jumatate.

eu am fost pasagerul din dreapta si pot sa spun ca nu am patit nimic,am putut iesi pe picioarele mele si am fost constient. focusul isi merita cele 5 stele la EURNCAP cu conditia sa folosesti centura si masina sa fie functionala din toate punctele de siguranta pasiva si activa.

din cate stiu de la propietar, devizul a fost undeva la 7500 de euro ptr ca s-a stricat tot pana la bord, nu se mai putea salva nimic din motor /cutie / partea frontala

interesant e ca masina aia a plecat tractata de acolo, mai mergea sistemul de directie , avariile si luminile la bord.

dupa acesta experienta pot spune ca intr-o masina se baga mult plastic.....enorm de mult.

Doamne fereste de aceste lucruri si sa gandim pozitiv!

Numai bine!
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 24 Dec 2009, 13:39

la mine motorul si cutia nu au nimik la prima vedere dar lonjeroanele aman2 sunt strambe nu mai zic airbag-urile ,volanul ,bordul, parbrizul ,planetara ,bascula ,radiatoarele ,computerul de bord etc ....
pffff....
eu stiam ca daca e stramb lonjeron sau stalp dau dauna totala ......
va multumesc pt raspunsuri....
asigurarea la tiriac o are masina tipei care este de vina....
craciun fericit si la multi ani ....un an nou fara evenimente negative ....
sper sa imi pot lua tot un ford si sa facem o intalnire...;)
sanatosi sa fim...
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde toxicristi » 24 Dec 2009, 13:50

Gravitatea accidentului nu e singurul element dupa care se poate da dauna totala : aceasta se da in cazul in care costul reparatiei este mai mare decat valoarea masinii la timpul accidentului. Daca masina e veche (valoreaza putin), iar reparatia e scumpa (facuta la dealeri autorizati) se poate da dauna totala si pe masini tamponate usor.

Nimic nu te impiedica, cu dauna totala, sa repari automobilul - asta daca crezi tu ca merita.

Sarbatori Fericite!
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 24 Dec 2009, 16:12

si am mai observat o chestie la toate fordurile la care au sarit airbagurile cel din dreapta arunca capacul in parbriz si il sparge(crapa)... nu am mai vazut asa si la altele...
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde steauaboy » 24 Dec 2009, 20:31

dedu83,611566 scrie:si am mai observat o chestie la toate fordurile la care au sarit airbagurile cel din dreapta arunca capacul in parbriz si il sparge(crapa)... nu am mai vazut asa si la altele...


si la noi a crapat , desi eu nu imi amintesc sa fi dat cu capul, de asemenea nu m-a durut ulterior.

sa nu fie vreun defect de la airbag ceva, sa sara vreo bucata de plastic bord.

ciudata chestie.
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde mariusm » 25 Dec 2009, 02:49

pe langa pretul balonului, geamul e gratis... macar sa-si faca treaba airbagul. si mai bine sa nu fie cazul!
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde Bogdan R » 26 Dec 2009, 23:06

Io zic ca e cam la limita , poate sa iasa paguba toatala ,poate sa nu . Aiurea cu Tiriac , vezi ca te obliga sa repari masina in unu din service-urile cu care au ei contract (la tiriac ca la nimeni) si nu sti peste ce service dai , iar sfatu meu este ca daca iti permiti sa vinzi masina si sa iti iei alta (chiar daca reparatia va fi fara repros).Am mai reparat si noi niste pagube totale (ca asa au vrut proprietari) si ele au iesit bine dar tot aveau probleme ascunse care nu se mai pot repara ( o sa rugineasca mai repede , o sa se strambe mai repede in caz de alt impact ,si multe alte maruntisuri ,dar ar insemna sa vb strict pe fiecare masina in parte)
B 15 RBA
Avatar utilizator
Bogdan R
Member
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007 ,1.8 TDCI -115cp Trend Colection B 15 RBA / Mazda CX-7 2010

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde mc_maxx » 27 Dec 2009, 09:39

suta la suta iese dauna
vede-ti ca eu cumpar epave
cumpar avariate - 0722.700.009
tractari auto - tractari auto bucuresti
mc_maxx
Gold Member
 
Mesaje: 601
Membru din: 12 Ian 2009, 18:47
Localitate: BUCURESTI
Maşina: ford mondeo 2.0 TDCI 131 CP
VIN: WFO4XXGBB45DOO444

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde DLucian » 30 Dec 2009, 15:55

In primul rand, scuze de un pic off topic, dar, am citit primul post si acolo ai zis ca RCA-ul ei nu acopera paguba ta.

Poftim? Cum se poate asa ceva? Eu nu am Casco, am RCA, deci sa inteleg ca daca eu eram in locul tau trebuia sa imi repar singur masina? CUm se poate?

Multumesc anticipat si scuze de off-topic.
Imagine
Avatar utilizator
DLucian
 
Mesaje: 143
Membru din: 07 Noi 2009, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: 1.8 TDCI, 74kW

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 30 Dec 2009, 22:02

ieri a iesit dosrul de la procuratura....pe data de 4 vine expertul de la asigurari sa faca constatarea si va promit ca o sa va spun ce am fac....
orcum am auzit ca alz tiriac e firma serioasa....
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde Bogdan R » 01 Ian 2010, 19:35

Pentru client ..probabil, dar nu si pentru service-uri. Sunt foarte multe serviceuri care nu lucreaza cu tiriac si la fel de multe care au avut contracte si acum au renuntat sa mai faca . Tiriac nu lucreaza decat cu serviceuri cu care au ei contract spre deosebire de restu caselor de asigurari care lucreaza cu toate serviceurile chiar daca au sau nu contract (binenteles ca orice casa de asigurari o sa iti zica sa te duci la un service partener dar nu e obligatoriu). Deci automant vin mici probleme si pentru clienti Tiriac si anume nu te poti duce la service-ul pe care il sti tu de ani de zile (decat daca are contract) , Tiriac trimite el piesele necesare reparatiei in service (lucru de care sunt serviceurile nemultumite) ,binenteles ca tiriac o sa trimeata cele mai ieftine piese (deci nu neaparat originale) credeti ca puteti sa impuneti unei ditamai case de asigurari sa va inlocuiasca piesele cu unele originale (io nu cred) ? dar unui service care cumpara el piesele ,da .Si ultima bomba (discutata pe forum dar in cazul lui omniasig) trimit piese SH sau era discutia sa trimeata piese SH , nu stiu sigur pentru ca nici noi nu lucram cu Tiriac , dar sincer eu unul asi fi tare revoltat sa constat ca masina mea este reparata cu piese sh tinand cont ca platesc o poala de bani la asigurari an de an , mi se pare inadmisibil , numai la noi in romania se poate .Pai daca vor sa repare masinile cu piese sh atunci sa scada preturile la asigurari la jumatate.
De platit, eu nu neg ca tiriac nu plateste dar in conditile de mai sus , oricum e mai sigur sa te loveasca unu cu rca la tiriac decat unul la CARPATICA =)) (eu personal am fost lovit de unul , noroc ca eu aveam casco si am facuto pe casco) . Carpatica nu impune nici un fel de reguli(ca tiriac) , dar la ei e mai simplu, nu platesc =)) (service-ul la care lucrez are destui bani de incasat de la carpatica), decat cu foarte mari presiuni si din pacate Carpatica are cel mai mic RCA asa ca probabil multi o sa faca asigurare la carpatica.
Iti urez multa bafta si poate ar trebui sa o duci la o reprezentanta ford sa o repari (daca nu ai un serice care sa sti ca fac lucrari de calitate) , poate fac si ei treaba buna desi de multe ori se spune ca nu (cel putin in bucuresti) :-?? .
B 15 RBA
Avatar utilizator
Bogdan R
Member
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007 ,1.8 TDCI -115cp Trend Colection B 15 RBA / Mazda CX-7 2010

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde DGAlexandru » 01 Ian 2010, 21:47

Pe RCA nu te pot obliga sa mergi la un anume service.
Daca faci masina pe RCA Tiriac la un service care nu are "contract" cu Tiriac Asigurari, atunci ca sa-ti deconteze reparatia trebuie ca acel service sa trimita atat factura de decontat cat si facturile cu preturile de achizitie pentru repere. De asemenea, manopera pt. inlocuirea unui reper trebuie sa fie descompusa in timp necesar x pret manopera/ora. Timpul necesar nu trebuie sa depaseasca timpii stabiliti in Autodata.. sau alt program mai nou al carui nume imi scapa acum.

Eu de ex am fost lovit in "fund" in 2 zile consecutive de cineva cu RCA la Carpatica si apoi altul cu RCA la Tiriac. Desi bara spate a fost afectata mult mai mult d.p.d.v. vizivbil in al 2-lea accident, Tiriac nu a vrut s-o accepte pt. reparare/inlocuire, ca se vedeau ceva urme de la accidentul anterior.
In ambele cazuri am preferat sa-mi repar masina in regie proprie, urmand sa le duc facturile pt. repere si pt. manopera. Inca nu am terminat de facut dosarele pt. decont, dar stiu ca voi sta dupa Carpatica sa-mi deconteze factura pt. bara + vopsirea ei. Daca o duceam intr-un service ori stateam mult dupa acceptul de plata ori o faceau prost stiind cum (nu) plateste Carpatica si/sau plateam din buzunar ca s-o scot din service urmand ca mai tarziu sa recuperez eu banii, dar plateam mult mai mult decat am iesit cumparand bara de la un distrib. piese Ford si vopsind-o intr-un service unde am platit pt. calitate :) + montaj.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde Bogdan R » 02 Ian 2010, 00:58

La tiriac poti sa ii atasezi si facturile la piese si devizul pe Audatex(asa se numeste programul nou) si ce vrei tu , pentru ca tipa de la ghiseu nu o sa ti le primeasca decat daca ai contract cu ei , aa ca te duci tu ca proprietar al masini, asta e alceva , asa se poate , faci dovada ca ai platit pentru reparatie si ei iti dau bani , asa lucram si noi cu tiriac si anume daca vrea clientu sa plateasca si sa isi recupereze bani de la tiriac (dar pana acum nu am avut pe nimeni sa procedeze asa).
Asta e politica lor si nu prea putem face nimic .
B 15 RBA
Avatar utilizator
Bogdan R
Member
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007 ,1.8 TDCI -115cp Trend Colection B 15 RBA / Mazda CX-7 2010

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde dedu83 » 07 Ian 2010, 12:20

salutare
dupa cum va spuneam,v-am promis ca indata ce imi dau raspunsul cei de la asig va spun ce am facut...
intradevar mi-au dat la masina dauna totala ....spunand ca numai ce a vaz la prima vedere depaseste 7000 de euro +ce se va mai constata ulterior ....
urmeaza sa imi spuna la cat ma incadrez....(la cati bani)
Avatar utilizator
dedu83
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Aug 2008, 15:04
Localitate: targoviste
Maşina: ford focus 2007, 1800cdti, 115 cai

Re: Accident Focus nou, posibila dauna totala

Mesajde valik82 » 21 Mar 2010, 02:05

ca o idee,fara a avea vreo legatura cu incidentele voastre,dar bine de stiut cred,am aflat de la un inspector de asigurari ca iti da dauna totala daca masina a sarit intr-un lac ceva,canal cu apa,etc.
Imagine
Avatar utilizator
valik82
Member
 
Mesaje: 370
Membru din: 02 Mar 2010, 17:45
Localitate: focsani
Maşina: Ford Focus 2 facelift

Anterior

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login