Switch to full style
Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?
Răspunde

accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 14:30

Astazi, ora 14.20 in Deva, un autoturism ford cu numere straine a lovit pe trecerea de pietoni 3 persoane. Am facut ceva poze...
Fişiere ataşate
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 14:48

Nu vreau sa ii absolv din vina soferului, dar din ce vad eu in poze, aia numai a trecere de pietoni nu seamana. Nu-mi dau seama daca exista si un semn inainte, ori e inexistent, ori in blocheaza masina Ambulantei.

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 14:53

mie mi se pare ca ar fi trecere. parca ar fi o dunga din zebra in planul indepartat.
dar daca e indicator pe sensul de mers, si nu exista marcaj, vina marcajului e a administratorului drumului.
dupa cum pare in poze, se pare ca femeia cazuta e in dreptul gardului care separa benzile (unde se poate observa si un indicator rutier - interzis stanga, sau intoarcerea interzisa, nu imi dau seama)

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 15:00

O dunga din zebra langa trotuar NU e trecere de pietoni. Eu, ca sofer, nu stau sa verific toate dungile de pe toate strazile. Mie fa-mi zebra alba, sa vad dungile clar, pune-mi un semn cu trecere de pietoni inainte cu 100m sa am timp sa incetinesc, eventual niste lampi de avertizare pe indicator (nu obligatoriu) sau niste denivelari pe carosabil sa ma trezesc daca dorm.

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 15:16

De acord ca trebuie marcaj corespunzator, dar daca era macar indicator (probabil ascuns prin pomi) si omu un pic mai atent, se putea evita.
Oricum noi acum vorbim fara sa stim deloc imprejurarile, sau cat de beat era soferu sau cat de aiuriti erau pietonii.

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 15:23

Nu cred ca e nici o trecere de pietoni acolo...eu unul inca nu am vazut trecere care sa se termine intr-o curte.
Oricum, pacat de tantalaii aia care nu s-au uitat cind au trecut, si de ala de la volan care probabil o sa ramina marcat.
De masina nu zic nika ca aia se repara.

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 15:42

lasati ca voi face maine o poza acolo sa va dati seama cum a fost... e trecere de pietoni (marcajul se vede slab pe sosea, insa exista indicator), dar ce vedeti voi in poze e locul in care au fost proiectate femeile...si unde s-a oprit fordul (aproximativ la 6-7 m dupa trecerea de pietoni). A avut viteza mare, urmele de frana erau de peste 30 m... asta e centura devei, dar e restrictie la 50 km/h... "curtea" de care vb colegul mai sus e parcarea de la magazinul Plus, iar in spatele meu e Ambientul.

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 15:57

Curte, parcare...cam tot un drac. Daca zici ca e un Plus acolo, atunci f probabil sa fie zebre.
Oricum prezenta unei zebre nu micsoreaza vina nici a soferului si nici a pietonilor pt ca toti trebuie sa se "asigure"

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 15:58

Pai daca e indicator, atunci il invit sa stea prin puscarie ceva timp, iar pietonii sper sa se faca bine.

Asta nu scuza ORICUM faptul ca trecerea e prost marcata. Faptul ca e indicator nu inseamna ca trebuie sa ghicesc eu cam pe unde ar trebui sa fie dungile :).

Re: accident provocat de un FORD

15 Mai 2009, 16:22

chiar daca e trecere si indicator si semafor si orice, ca si pieton ai obligatia sa te asiguri totusi nu sa inchizi ochii si sa treci ca esti tu pe trecere.
Asa era sa iau eu o zuza pe capota care s-a apucat sa treaca pe trecere dar pe rosu (el) si mi-a iesit in fata din cirdul de masini care statea la semafor (pentru bucuresteni, ala de la Kaufland cum mergi spre Obor). Eu venind pe banda 3, si benzile 1 si 2 era cird mare de masini care stateau pe loc.
Abia dupa ce m-am infipt cu rotile in asfalt, am deschis geamul si l-am injurat s-a uitat si el la mine.
Si ca sa nu iasa discutii...aveam 30-40km/h pentru ca abia facusem dreapta pe colentina.

Re: accident provocat de un FORD

16 Mai 2009, 12:06

adicristea,455467 scrie:niste denivelari pe carosabil sa ma trezesc daca dorm.


Fi serios , "meseriasilor" li se rupe de denivelarile alea ! Spre exemplu , in Tulcea ,drumurile sint asa proaste incit "titele" astea dinaintea trecerilor se pierd in peisajul general de gropi...

Re: accident provocat de un FORD

16 Mai 2009, 12:21

Pai am si zis, era vorba de mine :)).

Acum vorbind serios, bineinteles ca asa singurul lucru care poate fi facut este construirea de pasarele din 150 in 150m. Dar e o prostie, sa nu zic risipa de bani (de fapt, CARE bani!?). Eu ma refeream la oameni cat de cat responsabili.

Re: accident provocat de un FORD

16 Mai 2009, 16:53

catalin1972,456048 scrie:
adicristea,455467 scrie:niste denivelari pe carosabil sa ma trezesc daca dorm.


Fi serios , "meseriasilor" li se rupe de denivelarile alea ! Spre exemplu , in Tulcea ,drumurile sint asa proaste incit "titele" astea dinaintea trecerilor se pierd in peisajul general de gropi...

iti dau perfecta dreptate mai ales la intrarea dinspre isaccea spre centru, dezastru.
Răspunde