Accidente

Era din club (accident Focus)?

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde nepot » 24 Mai 2009, 18:47

Am vazut acum la stirile protv accidentul, ma uitam si ma minunam: ia uite, ala avea stopuri ca ale mele, ia uite, si bordul e identic, chiar daca bordul lui era la niste metri distanta de masina... te mai trezesc stirile astea, realizezi inca o data ca e totusi o cutie de metal care se dezintegreaza la o viteza f mare.
Imagine
Avatar utilizator
nepot
Member
 
Mesaje: 315
Membru din: 30 Ian 2008, 15:13
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Trend 2008, 1.6 TDCI - 90 caluti

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde zaboss » 24 Mai 2009, 19:09

Nenorocitul a fost înmormântat cu onoruri militare. WTF? Că nu a omorât pe nimeni?
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde Mircea Maximg » 24 Mai 2009, 20:48

Desi miine fac niste ani ...in crestere spre juma' de secol :(( obisnuiesc sa merg cu viteza . Mare ! Nu cred ca sint singurul care fac asta , si nu numai afara ci si in oras . Totusi respect citeva reguli : nu noaptea , nu pe drumuri necunoscute sau care pot ascunde surprize neplacute , nu in trafic aglomerat crosetind pe altii ....deci incerc sa ma simt bine , cu viteza dar cit mai sigur . Banuiesc ca cei mai multi fac cum fac si eu . Acel tinar imbatat de succesul pe care l-a avut pina atunci , meserie buna , masina ... a crezut ca toata lumea e a lui ca va reusi in toate ...Din pacate a zburat prea jos . A fost un om , deci , pacat ! Si un sfat pt vitezomani : cel mai dificil este sa mergi in coloana , cu viteza mare si la mica distanta fata de masina din fata . Am facut asta pe un traseu greu , noaptea ( singura data ) pe traseul Cheia , aproape 10 masini . Pot sa va spun ca este infernal de greu , curgeau apele pe mine ...nu recomand celor slabi de inima sau fara experienta . Cred ca asta a facut si el ...s-au urmarit si el a cedat ...
Drumuri bune la toata lumea !
Avatar utilizator
Mircea Maximg
Member
 
Mesaje: 402
Membru din: 13 Iun 2008, 20:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 1 2003 / Mondeo 3 2006

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde leut27 » 24 Mai 2009, 21:51

de ce oare fiecare masina care se face praf trebuie sa fie si din club

stateam si ma gandeam astazi , chiar trebuie sa deschide si sa vb atatea pagini doar ca un ford a avut un accident mortal
If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus” – "the Orangutan" Jeremy Clarkson
leut27
1nsane Member
 
Mesaje: 1507
Membru din: 12 Oct 2007, 20:11
Maşina: ST stealth grey 2.0 ecoB Estate

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde tiestoka » 24 Mai 2009, 22:17

zaboss,462273 scrie:Nenorocitul a fost înmormântat cu onoruri militare. WTF? Că nu a omorât pe nimeni?



asa se obisnuieste cand este angajat MApN, SIE, DIAS, SRI, XXX, XXY ...blabla.

eu personal daca eram comandantul lui nu faceam asa ceva.
Ford KA 1.3 60cp+
Alfa Romeo 147 - 1.6TS 120cp+
Avatar utilizator
tiestoka
Ford Freak
 
Mesaje: 110
Membru din: 07 Mai 2008, 09:47
Maşina: FORD KA 2001 1.3 60CP FULL
VIN: WF0BXXWPRB1P72514

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde adicristea » 25 Mai 2009, 06:47

Nu cred ca esti tu cel care hotaraste. Atat timp cat nu a omorat pe nimeni, el face parte din "armata", deci trebuie inmormantat astfel.

@leut27 - pai e la Accidente, ce vrei sa se deschida aici: nunti, botezuri, cumetrii? :)
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde zaboss » 25 Mai 2009, 07:07

adicristea,462561 scrie:Nu cred ca esti tu cel care hotaraste. Atat timp cat nu a omorat pe nimeni, el face parte din "armata", deci trebuie inmormantat astfel.

Să înţeleg că a alerga ca tâmpitul cu 220 la ora pe şoselele patriei face cinste armatei române atâta timp cât nu omoară pe nimeni, nu? Omul ăla a murit în timp ce comitea o infracţiune! Cu cât se pedepseşte depăşirea vitezei legale cu 130 km/h? Dacă tâmpitul ăla intra în tine şi-ţi omora familia te mai bucurai că era înmormântat cu onoruri militare? Care e diferenţa între un erou mort în luptă şi tâmpitul ăsta dacă toţi beneficiază de înmormântări de eroi în direct şi în reluare la TV? Chiar nu mai aveţi discernământ între ce este bine şi ce este rău?
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde adicristea » 25 Mai 2009, 07:51

Te-ai aprins prea rau, daca imi citeai comentariul de pe prima pagina vedeai ca nu am nici un pic de compasiune pt dobitoc.
Pe de alta parte insa, asta e legea militara. El nu a fost judecat pentru ca a mers cu 220 in localitate, el este cadru militar, punct. Nu a facut o infractiune in perimetrul Aviatiei Militare sau unde era el inregimentat, ci a facut-o pe strada, in timpul liber. Pt cei din armata, el a murit "pentru patrie" (venea spre serviciu).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde zaboss » 25 Mai 2009, 09:35

adicristea,462584 scrie:Pe de alta parte insa, asta e legea militara. El nu a fost judecat pentru ca a mers cu 220 in localitate, el este cadru militar, punct. Nu a facut o infractiune in perimetrul Aviatiei Militare sau unde era el inregimentat, ci a facut-o pe strada, in timpul liber. Pt cei din armata, el a murit "pentru patrie" (venea spre serviciu).

Nu sunt de acord cu acest argument "tehnic". Un infractor care moare în timpul comiterii unei infracţiuni este tot un infractor chiar dacă nu mai este condamnat de o instanţă. Din punct de vedere "tehnic" te poţi agăţa de multe, asta nu înseamnă că este şi social acceptabil.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde adicristea » 25 Mai 2009, 09:42

Pai social l-am condamnat. Noi!

Chiar daca nu esti de acord cu argumentul "tehnic", el se aplica. Hai sa facem un scenariu: sa zicem ca un pompier salveaza nshpe vieti in timpul misiunilor sale. Dar in timpul liber are ca pasiune mersul in club. Si acolo se incaiera cu niste baieti (din vina lui), se bate bine cu ei si aia il omoara. Trebuie inmormantat cu onoruri sau nu?

Am si un scenariu mult mai simplu: un cadru al Armatei este omorat in timp ce trece strada neregulamentar (adica NU pe trecerea de pietoni). Trebuie inmormantat cu onoruri sau nu? (teoretic el a incalcat legea; dar ca si in cazul de care discutam, a incalcat legea RUTIERA).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde catalin1972 » 26 Mai 2009, 06:50

Mircea Maximg,462332 scrie: Totusi respect citeva reguli : nu noaptea , nu pe drumuri necunoscute sau care pot ascunde surprize neplacute , nu in trafic aglomerat crosetind pe altii ....deci incerc sa ma simt bine , cu viteza dar cit mai sigur .


Nu exista drumuri cunoscute sau necunoscute , situatia din trafic e tot timpul alta ! Dealtfel , cel despre a carui accident discutam aici ,tot pe un drum "cunoscut" a murit ...
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde ddwrc » 26 Mai 2009, 07:30

Daca am vazut bine, Focusul s-a dezintegrat pur si simplu in jumatea din fata. Oare este asa de slab la impact sau este facut special sa se dezintegreze, incat sa se mai disipeze socul?
This is the beginning of a beautiful friendship
Avatar utilizator
ddwrc
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 08 Aug 2008, 11:16
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Fiesta
VIN: WF0JXXGAJJBD00729

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde leut27 » 26 Mai 2009, 07:35

alooo

parca vb de audi, care la 200 nu are asa de multe pagube cum ar avea un focus

cum adica s-a dezintegrat pur si simplu

ai impresia ca este tanc cumva?
If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus” – "the Orangutan" Jeremy Clarkson
leut27
1nsane Member
 
Mesaje: 1507
Membru din: 12 Oct 2007, 20:11
Maşina: ST stealth grey 2.0 ecoB Estate

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde adicristea » 26 Mai 2009, 07:49

In plus, e bine ca s-a dezintegrat (ma rog, nu in cazul asta ca oricum a murit, viteza era prea mare). Altfel, daca ar ramane cat de cat intreg motorul, unde s-ar duce in caz de impact frontal? In stanga nu, in dreapta nu, in fata nu poate pt ca de acolo "vine" impactul, ghici in cine ar intra :).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde ovibc » 26 Mai 2009, 08:44

200km/ora x greutatea(masa), calculati voi forta de impact...ce masina nu se dezintegreaza ?
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde catalin1972 » 28 Mai 2009, 08:30

Cred ca il judecati prea aspru , a fost pur si simplu luat de valul tineretii si fermecat de masina !Si eu cind mi-am luat Focusul dupa 3 zile era sa fac accident ...eram fascinat de ergonomia "postului de pilotaj " si de ce accelerare are si m-am trezit ca aveam 90 in oras si cel din fata mea a frinat brusc (numai ce "rasarise" o gropa care dimineata nu era ), noroc ca Focusul are si decelerarea pe masura accelerarii ... :D
Sint relevante si comentariile la articol , nu apare niciunul gen "bai sclavilor , adevaratul asta a condus mai mult cu spatele decit voi cu fata " sau " a murit singurul care facea curse adevarate in tara asta " s.a.m.d.
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Era din club (accident Focus)?

Mesajde ruxi2k » 03 Iun 2009, 21:42

nu comentez, doar vreau sa va povestesc ce am auzit
cica baiatul asta (Dumnezeu sa-l odihneasca!) a mai avut un accident in urma cu un an tot din cauza vitezei tot cu un Focus pe care l-a distrus in proportie de 85%. La asigurari i-au dat o alta masina noua, probabil cea vazuta de noi la TV...
se pare ca acum facea concurs cu inca 2 prieteni...
Observ in Romania lume multa si oameni putini...!
Avatar utilizator
ruxi2k
Gold Member
 
Mesaje: 601
Membru din: 11 Aug 2008, 20:43
Localitate: Brasov
Maşina: Focus MK3 1L-125hp

Anterior

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login