Accidente

ASIGURAREA AUTO

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

ASIGURAREA AUTO

Mesajde PERLA_NEAGRA » 05 Iun 2009, 19:09

Salut !

Va relatez pe scurt, un fapt intamplat relativ recent. Daca cineva a trecut printr-o situatie similara, poate-mi spune cam la ce sa ma astept.

Deoarece nu am acordat prioritate de trecere unui coleg de trafic, mi-a fost suspendat permisul auto pe o durata de 60 de zile. Perioada care s-a micsorat la 30 de zile in urma sustinerii si trecerii testului reexaminator '13 din 15'

Adevarata problema este insa alta: In urma neacordarii prioritatii, autoturismul colegului de trafic a fost binisor modelat (eu, am iesit 'prea mult' intentionand un viraj la stanga,el venea cu viteza, indreptatit de drumul cu prioritate, mi-a smuls doar numarul, bara mea fiind extrem de solida,dar si-a sifonat bine toata partea dreapta)
-ASIGURAREA AUTO o reanoisem cu 2 ore inainte, constatand ca cea veche expirase cu 3 zile in urma !!!
-ASIGURAREA AUTO intra in vigoare abia peste 2 zile !

Dupa lege, am fost ca si cum NU as fi avut asigurare, pentru ca firma asiguratoare a refuzat sa-i repare autoturismul 'pagubasului' , motivand intrarea ei in vigoare, abia peste 2 zile si expirarea celei vechi, cu 3 zile in urma incidentului.

Pagubasul, avand CASCO, mi-a sugerat sa-i dau o suma de bani ,rezolvandu-i reparatia CASCO.
Am refuzat deoarece m-am gandind ca, existand Dovada vinovatiei mele de la Politie, cei de la Casco vor incerca oricum sa-si recupereze valoarea reparatiei, de la mine.


A trecut ceva timp de atunci, dar, nu m-a contactat inca nimeni de la CASCO.
Avatar utilizator
PERLA_NEAGRA
Incepator
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Iun 2009, 22:43
Maşina: MONDEO

Re: ASIGURAREA AUTO

Mesajde Mihai L » 05 Iun 2009, 22:11

Mda...
Pe de o parte, puteai scapa usor dandu-i bani (in ideea in care si-ar fi reparat-o singur sau pe casco, platind cresterea asigurarii pentru anul viitor pentru ca a avut evenimente). Fa socoteala ca se poate duce la reprezentanta si o reparatie de 3000 RON se poate duce in 5000 RON prin diverse tertipuri in service. Daca asiguratorul vrea sa-si scoata banii iti poate pune in carca toata suma platita de ei, ceea ce este evident ca e neplacut.
Probabil ar fi fost bine sa fi avut si un martor cand ii dadeai banii sau sa faceti o hartie, ceva (prin care sa declare ca nu mai are pretentii pentru acea dauna).

Ce ma mira intr-un final este ca ti-a propus targul dupa ce ati fost la politie... Mai logic mi s-ar fi parut sa fi facut asa dupa incident si ramaneai cu permisul + ca se ducea la politie cu incidentul din parcare, pe care isi scotea dovada de reparatie.
In mod normal cred ca te vor contacta cei de la casco cu nota de plata, nu stiu cat dureaza formalitatile la ei...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: ASIGURAREA AUTO

Mesajde kiki71 » 06 Iun 2009, 08:24

Intrarea in vigoare a asigurarii peste doua zile este prevazuta de lege (ideea fiind sa se evite fraudele: soferii neasigurati care provoaca accidente sa nu-si faca asigurare dupa producerea accidentului si sa solicite apoi plata despagubirilor pentru cel pagubit).

Este foarte bine ca nu i-ai dat bani celui pe care l-ai lovit, deoarece existand proces verbal si el avand CASCO, este clar ca isi va repara masina pe asigurare. Firma le care este el asigurat iti va trimite sigur "felicitari" cu suma pe care va trebui sa o platesti, dar dureaza pana este platit dosarul, pana ajunge la juridic etc.
kiki71
Incepator
 
Mesaje: 36
Membru din: 30 Iun 2007, 07:41
Maşina: FF2, 2007, 1.8 TDCI, 115 CP

Re: ASIGURAREA AUTO

Mesajde PERLA_NEAGRA » 06 Iun 2009, 11:37

KiKi71... ai dreptate! M-astept sa fiu 'felicitata' ! :)


Mihai L...., d-l respectiv s-a comportat excelent, probabil daca unul din noi ar fi banuit in
acel moment ca situatia se putea rezolva in modul descris de tine... am fi recus la acest mod.
Pt. el ar fi fost de preferat sa ramana cu o suma de bani, iar mie evident mi-ar fi suras,
sa-i dau dumnealui (jumatae din suma!) ci nu 'Statului', care beneficiaza oricum de 'destule cotizatii'.

Atat ca: NEINFORMAREA COSTA ! In acel moment ,mie nu mi-a trecut prin cap ca Aigurarea mea nu ar fi valabila, cei de la politie,la randul lor, nu au remarcat nici ei, acest fapt(Doamne Ajuta! Amenda ar fi fost mai incarcata cu cca 1000 Ron, am primit doar 180RON), iar d-l 'pagubas' , probabil bine intentionat, din dorinta de a nu profita financiar , de 'greseala mea', a crezut ca situatia se va rezolva cu Asigurarea, nu si-a inchipuit (NEINFORMAT!), sau pur si simplu nu i-a pasat ca voi ramane pieton... :)
Ulterior, cand deja 'a fost prea tarziu' s-a gandit la o varianta 'asemanatoare descrieri d-vs' !


Vis a vis de NEINFORMARE! :)
Eu, sofesz de peste 10 ani, nu m-am confruntat cu situatii asemanatoare, si-n afara faptului
ca nu mi-am dat seama ca circul 'neasigurata'! (poate si din putuin teribilism sau superficialitate, recunosc!) NU mai aveam habar de Noile Reglementari din Circulatia Rutiera! :) Necunoscand Regulamentul, poti merge din greseala-n greseala, fiind PASIBIL de pedeapsa!
Nu mi-am inchipuit ca voi ramane pieton, pentru o luna!
SINCER, cred ca mi-a prins bine 'incidentul' (prin prisma faptului ca
incepand sa fac chestionare am ramas supefiata, eram paralela ca limba rusa, mai ales in domeniul contraventii, infractiuni si modul de 'sanctionare' in cazul diferitelor fapte) si m-am pus cu burta pe carte!

MARELE meu regret, constitue faptul ca va trebui sa dau o suma de bani 'frumusica' Statului!
(Speram sa-mi spuna cineva ca 'a scapat'... intr-o situatie similara!) :D

Va multumesc, pt. raspunsuri! :)
Avatar utilizator
PERLA_NEAGRA
Incepator
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Iun 2009, 22:43
Maşina: MONDEO

Re: ASIGURAREA AUTO

Mesajde niny22 » 06 Iun 2009, 12:37

Bani se duc la casco stai linistita ca vad ca tot insisti ca bani se vor duce la stat,firma de casco isi va lua bani.De unde pana unde STATU?
Avatar utilizator
niny22
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2009, 11:22
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2001 1388cm 55KW

Re: ASIGURAREA AUTO

Mesajde PERLA_NEAGRA » 06 Iun 2009, 13:20

niny22,473331 scrie:Bani se duc la casco stai linistita ca vad ca tot insisti ca bani se vor duce la stat,firma de casco isi va lua bani.De unde pana unde STATU?


Oky ! M-am/ai linistit ! Multumesc! ;) :D
Avatar utilizator
PERLA_NEAGRA
Incepator
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Iun 2009, 22:43
Maşina: MONDEO

Re: ASIGURAREA AUTO

Mesajde PERLA_NEAGRA » 19 Iun 2009, 12:14

Yupiii... Am scapat ! DE GRIJA SI DE BANI ! :D

Am primit Inshtiintzare din partea serviciului Juridic al firmei respective (n-are sens sa-i fac publicitate), unde erau stipulate : suma care trebuia sa o rambursez si faptul ca in cazul unui refuz voi fii actzionata in istantza.
Pentru a evita cheltuieli in plus (aferente unui proces in istantza) am preferat sa achit trei sferturi din suma (4300 RON... ratand un concediu de/din vis la Viena! :( :(( ) iar restul in 12 rate egale...

:) Asta-i Viatza ! (greu dar... trece! ) :P :D
Avatar utilizator
PERLA_NEAGRA
Incepator
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Iun 2009, 22:43
Maşina: MONDEO


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login