Accidente

SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 17 Iul 2009, 16:48

Va salut!
Zilele trecute circulam cu Fiesta pe Soseaua Berceni inspre Aparatorii Patriei, avand in fata mea,in aceeasi directie de mers o Skoda Octavia RS. Cu aprox 100m inainte de Skoda m-am uitat daca din sens opus vine vreo masina,si m-am angajat in depasire. Pe acest drum nu sunt indicatoare care sa interzica depasirea, soseaua este marcata cu linie discontinua, vizibilitate 100%, din sens opus nu venea nimic.....deci, am pus semnal stanga,am intrat pe contrasens,avansam spre Skoda s-o depasesc. Cu 10m inainte sa trec de ea omu' vireaza la stanga cu intentia sa intre intr-o curte. Am franat am incercat sa virez stanga,dar aveam un santz de 2 metrii,am redresat am vazut ca ma infig chiar in usa soferului,am luat putin dreapta si am intrat in aripa spate stanga a lui. Cand dinamica accidentului s-a oprit,masina mea era paralela cu marcajul de pe mijloc(sau bordura), iar Skoda perpendicular pe acestea. Am mers cu omu la politie,i-a dat amenda,mi-a dat asigurarea,l-a iertat de suspendarea permisului.Schimbarea directiei de mers fara sa se asigure.
Intamplarea face sa am prieteni comuni cu cel cu Skoda,e pura intamplare.Astazi unul dintre acesti prieteni comuni mi-a spus ca cel cu Skoda vrea sa depuna contestatie,omu' e paralel cu legea si l-a sfatuit o avocata mai proasta ca el. Eu am asigurarea lui,am proces verbal de la politie precum ca el e vinovat.Luni o sa ma duc la asigurari etc p-orma la service. Dar daca pe om il mananca la bumbureatza sa faca o contestatie,eu i-o iau inainte si ma duc s-o fac,voi contesta masura de nesuspendare a permisului lui,deci,daca omu e al dreacu,il fac sa ramana si fara permis. Ce ziceti?
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde KomandantuR » 17 Iul 2009, 16:58

Fa-l.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde toxicristi » 17 Iul 2009, 20:20

Si il bagi la ce? Nu cred ca ai sanse.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde bil » 17 Iul 2009, 20:23

Si eu zic la fel ...nu il ierta (oricum nu sunt de acord cu "iertarea" asta atunci cand respectivul comite o tampenie la volan...care se poate solda cu un accident). Se putea termina mai nasol pt tine...sau altii de pe langa voi.
Daca "omu' e paralel cu legea" cred ca ar fi bine sa o mai invete inca odata (legea asta a sofatului).
Bafta
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 18 Iul 2009, 11:33

"Si il bagi la ce?" Am omis sa povestesc ce s-a intamplat la politie....agentul constatator ne-a dat hartiile sa completam,ne-a chemat la el,a citit,a iesit sa vada masinile si ne-a chemat iar la birou...primul lucru pe care l-a zis a fost "Dupa cum sunt lovite masinile ,tu(cel cu Skoda),nu te-ai asigurat,ai virat stanga si nu ai acordat prioritate,e clar,amenda 240ron,3 puncte si retinerea permisului" !!!!!! Hopaaaaaaa!!!! Cand a luat procesul verbal sa-l completeze,a trecut amenda,puncte si cand a ajuns la retinerea permisului, se intreaba "si acuma cu permisu'??!!!???".....se uita la mine si eu zic "Domne,asta e,se putea intampla oricui,puteam sa fiu si eu...,suntem baieti tineri..".......adica am tras cu el,cu boul asta cu Skoda,ca e si el baiat tanar,ca asta e,eu daca am luat asigurarea lui hai sa nu ma bucur de permisu lui....daca faceam scandal acolo sunt sigur ca-i lua permisul. Si acum sa aud ca omu' vrea contestatie....iar asta imi va pune mie bete-n roate la asigurare,la service,pt ca oricum actiunea in judecata de contestare a procesului verbal va dura vreo luna....chiar daca rezultatul va fi suspendarea permisului lui . Si inca o chestie, omul a platit pe loc la politie 120ron jumate din amenda...are vreo importanta?Mai poate face contestati? Eu nu-mi fac griji ca instanta va schimba decizia politiei si va anula dreptul meu de a-mi repara masina pe RCA-ul lui, ci doar ca service-ul imi va face masina si RCA-ul nu8 va face plata pt ca se judeca.
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde muzica9 » 18 Iul 2009, 11:42

cind s-a intimplat accidentul? inainte sau dupa 1 iulie?
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 18 Iul 2009, 11:45

Adica eu sunt baiat cu tine,tac sa nu-ti retina permisul,si tu faci pe nebunu'???? Asta ma intriga si ma determina ca in cazul in care va face contestatie, sa fac si eu. El va plati avocata aia mai proasta ca el,va plati si cheltuieli de judecat pt ca va pierde, isi va repara si masina pt ca n-are Casco. Fac si eu contestatie, n-am nevoie de avocat, si ma duc in instanta si cu 2 masinute de jucarie sa-i exemplific instantei cum s-a intamplat, il chem martor si pe agentul constatator, cer sa se aduca si declaratiile de la politie,date in fata unui reprezentat al legii,pe format tip,deci,fara echivoc. Am poze la misini,fac poze la locul accidentului,la sosea. Daca intampin probleme la RCA cu plata la service il dau in judecata, ma duc la Rca-ul lui ii conving si pe aia sa-l dea in judecata,daca nu ii dau eu pe ei. Ma joc cu el pana ajunge la concluzia ca mai bine imi dadea bani sa-mi fac masina. Il mananca proasta aia de avocata de bani si ii fac si de rahat si prin instanta....pana la urma tot pe rca-ul lui imi fac masina,si nu pierd decat niste timp pe la judecatoria sector 4 cu ei..."ma distrez cu ei" cum ar zice cineva :) c-asa merita!
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 18 Iul 2009, 11:46

Accidentul s-a intamplat pe 14 iulie...omul n-a vrut intelegere amiabila, ca "nu bah tu esti vinovat!"....eu i-am zis"bun,hai la politie!"...si am fost...
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde muzica9 » 18 Iul 2009, 13:28

aha. teoretic ai dreptate cu judecata, cu practica este insa mai greu. birocratia este o adevarata povara. iti doresc succes si muuulllllllllllllttttttttttt timp liber la dispozitie!

ps: poti cere si masina la schimb sau daune ca nu te poti folosii de masina ta!
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde toxicristi » 18 Iul 2009, 16:34

Nu exista in codul rutier contraventie pedepsita cu puncte de penalizare si suspendare concomitent (nu stiu de unde le scoatea agentul ala, dar, si ca logica, puncte sunt facute ca sa iti suspende permisul).

Parerea mea : poti sa depui contestatie daca depune si el, dar nu cred ca o sa obtii suspendarea permisului si nici nu o sa reduci perioada de asteptare. Nu inteleg de ce el vrea sa depuna contestatie din timp ce a fost de acord ca a fost vinovat.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Mircea Maximg » 18 Iul 2009, 16:57

Din pacate omul cu skoda o poate intoarce ! Poate spune ca sub emotia evenimentului a declarat una , a scris alta , dar acum lucid , isi aduce aminte ca lucrurile nu stau chiar asa . daca isi aduce aminte si ca avea semnal stinga , ca mergea incet si dvs ati venit tare ....daca are si un avocat bun , precum si chef de distractie , va " face " fara probleme !
Drumuri bune la toata lumea !
Avatar utilizator
Mircea Maximg
Member
 
Mesaje: 402
Membru din: 13 Iun 2008, 20:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 1 2003 / Mondeo 3 2006

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde addrian » 18 Iul 2009, 17:37

sigur trebuia sa-i fi luat carnetul? :-?
@Mircea Maximg, daca era perimisa depasirea in acea zona (si, dupa cum a scris andreiashu, era), trebuia ca la efectuarea virajului la stanga, chiar daca semnaliza, sa se asigure si din spate. chiar daca face contestatie nu are cum sa castige.
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Younick_wlf » 18 Iul 2009, 17:44

De acord cu tine addrian dar e cu dus si intors pt. ca ala la fel de bine l-ar putea acuza pe andreiashu ca s-a bagat in depasire vazand ca e a dat semnal si vroia sa execute virajul la stanga...
Younick_wlf
1nsane Member
 
Mesaje: 1260
Membru din: 09 Ian 2009, 20:47
Maşina: Ford FOCUS 3 Hatch, 2017

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 18 Iul 2009, 20:23

Politistul poate sa retina permisul sau sa dea puncte penalizare, a ales sa-i lase permisul si sa-i dea punctele, nu a aplicat concomitent aceaste sanctiuni....
In instanta poate sa se "suceasca" si sa zica ce vrea el....raman declaratiile de la biroul de accidente, ramane declaratia sa imbecila, in care recunoaste ca nu s-a uitat in oglinzi, s-a asigurat doar din fata, a desenat schita accidentului cu masina sa perpendiculara pe a mea (T), eu aveam dreptul sa depasesc, nu poate stabili nimeni cu cat mergeam eu, cu cat mergea el. Eu eram in depasire, el a virat stanga,nu m-a vazut. Raman dovezile cele mai plauzibile, urmele de tamponare de pe masini, eu am poze cu masina sa lovita in lateral stanga-spate (aripa). Masina mea lovita in fata,masca+far+capota+aripa. In instanta poate s-o aduca si pe masa sa care sa declare ca a nascut tripleti..... Vine in instanta si politistul care a intocmit actele la bir.accdnt.usoare, il chem eu ca martor. Cand a semnat procesul verbal a declarat ca nu are mentiuni de facut.....
Deci,cam asa sta treaba, iar cei care spun ca nu-l pot face, sau ca in instanta pot pierde dreptul sa-mi repar masina pe rca-ul celui vinovat, sa puna mana pe carte inainte sa vorbeasca aiurea!!!!
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde MStoica » 18 Iul 2009, 20:35

A semnat, a platit, nu cred ca mai are nicio sansa. Iar daca face contestatie la procesu verbal o sa se faca o noua constatre si o sa ramana fara permis, iar tu oricum o sa iti faci masina, dar cu o intarziere. Pentru a avea mai multe sanse de a castiga in instanta o contestatie la un proces verbal, nu platesti si mai ales nu semnezi.
Omul cand vede ca scapa, nu se potoleste. Treaba lui, eu spun ca oricum ar face tu iesi bine. ;)
Avatar utilizator
MStoica
HAOS Crew
 
Mesaje: 341
Membru din: 30 Iul 2008, 18:52
Maşina: FORD FOCUS 2007 1.6 101CP

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde addrian » 18 Iul 2009, 21:37

de ce trebuia sa-i retina permisul celui cu skoda?
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde mariusm » 18 Iul 2009, 21:52

Pana se judeca plangerea lui, tu iti repari masina de trei ori!
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Mihai L » 18 Iul 2009, 21:56

addrian,504270 scrie:de ce trebuia sa-i retina permisul celui cu skoda?

Neasigurare la schimbarea directiei de mers (trebuia sa acorde prioritate), urmata de accident. Doua sau trei luni de permis suspendat.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde toxicristi » 18 Iul 2009, 22:16

Si ca sa concluzionam, pentru nerespectarea prevederilor privind manevra de schimbare a directiei de mers prin viraj spre stanga (semnalizarea si asigurarea si din spate si din fata) din care a rezultat un accident se da amenda 240-300RON + 3 puncte.

Nerespectarea prevederilor privind prioritatea de trecere (cei care vireaza la stanga trebuie sa acorde prioritate celor cu care se intersecteaza SI care care vin din dreapta sa) din care a rezultat un accident se penalizeaza cu amenda 360-480RON si 60 de zile suspendare.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Mircea Maximg » 19 Iul 2009, 09:08

[quote="toxicristi,504287"]Si ca sa concluzionam, pentru nerespectarea prevederilor privind manevra de schimbare a directiei de mers prin viraj spre stanga (semnalizarea si asigurarea si din spate si din fata) din care a rezultat un accident se da amenda 240-300RON + 3 puncte.

Asta seamana a " pumn in gura " !
Bun , si daca eu dau semnal stinga , ma asigur , tot tacimul , dar altul vine ca racheta si se baga in depasire apoi ma loveste ???? Eu ce vina am ??? Asta nu este vina celui care m-a lovit ???
Eu asta spuneam , ca este foarte posibil ca lucrurile sa se intoarca , si cazul sa fie recercetat ! Se poate si s-a mai intimplat .
Nu discut aici de cazul colegului ci ca idee pt sti ce se poate intimpla intr-un caz asemanator .
Daca imi aduc bine aminte a fost un caz asemanator , zilele trecute , dat la tv , filmat de o camera de supraveghere .... unul facea stinga si a venit o " racheta " care l-a lovit in plin ! Daca nu exista filmarea din care se vedea ca omul s-a asigurat , a dat semnal dar ala a venit cu viteza peste limita , in depasire , cadea de prost ????
Drumuri bune la toata lumea !
Avatar utilizator
Mircea Maximg
Member
 
Mesaje: 402
Membru din: 13 Iun 2008, 20:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 1 2003 / Mondeo 3 2006

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde toxicristi » 19 Iul 2009, 09:50

Daca cel care a depasit este gasit vinovat, i se aplica o amenda de 360-480RON si 60 de zile suspendare. Eu vorbeam de cazul in care cel care a virat stanga este gasit vinovat si cum nu se prea poate incadra fapta sa la neacordare de prioritate (care se refera la intersectii, indicatoare 'Drum cu prioritate', 'Cedeaza', 'Stop', semafoare, prioritate de dreapta si alte asemenea).

Cand sunt doar cei 2 soferi fara alti martori, si fiecare sustine ca el e nevinovat, nu stiu cum se stabileste vinovatia, avand in vedere ca dinamica accidentului este asemanatoare indiferent de cine a gresit.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 19 Iul 2009, 13:47

Pe o sosea dreapta, ziua, vizibiliate perfecta, eram doar noi pe sosea, cum mama dreacu sa nu ma vada ca eram in depasire de la 100 de metrii in spatele lui???!!!!????? Daca mergi ca boul te uiti numai inainte, dai semnal si tragi stanga de volan??????Nu te uiti in retrovizoare,in laterala stanga cand faci manevra asta????Si daca dai semnal ce? Asta iti acorda dreptul de face orice manevra? Dau semnal stanga si incep sa ma rotesc pe sosea, ca ce?am dat semnal ce mama dreacu! Daca dai semnal stanga si-l vezi pe unu ca vine din spate in depasire, astepti sa treaca de tine, mai beleshti inca o data felinarele-n oglinda si-n fata sa nu vina ceva, si p-orma poti sa faci si stanga si dreapta,si ce vrea muschiul tau! Orice manevra care pune in pericol alt(i) participanti la trafic, care obstructioneaza,impiedica alti participanti la trafic....trebuie evitata! Poate eu veneam din spate cu viteza de 190km/h, tu ma vezi si nu faci stanga, eu puteam si in marsarier sa-l depasesc,eram participant la trafic!!!! Te caci in el de semnal,din moment ce eu eram angajat in depasire! Vad ca unii nu inteleg...
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 19 Iul 2009, 13:57

Nu e nimic greu in a stabili vinovatul. Politistul se uita la avariile pe care le au masinile. Masina mea este lovita in fata,in bot, iar masina lui este lovita in lateral stanga spate(aripa).....cum dracu il loveam acolo cu botul masinii mele,decat daca masina lui imi taia fata si se punea perpendicular cu a mea, formand un T???? Si ca sa-l lovesc acolo unde trebuia sa fiu? In stanga lui,deci pe contrasens in aceeasi directie de mers,deci....IN DEPASIRE!!!! Nu in spatele lui,nu in dreapta,nu sus,nu jos!!!!!! Ce vina are cel care depaseste????Drum in aliniament, marcaj discontinuu, nu existau indicatoare care sa interzica depasirea,aveam semnal,nu venea nimic din fata,m-am angajat in depasire cu 100m inainte de masina lui, viteza nu aveam(aprox 70), dar asta nu conteaza, puteam sa am si 200! Ce nu e clar????Cum vrei sa depasesc?Cu avertizare sonora,girofar,efecte pirotehnice,cerere scrisa in prealabil ca sa anunt un idiot "Vezi bah ca acu' eu te depasesc!!!!""" Cine nu intelege si are dubii,ori n-are permis,ori l-a luat pe filiera Arges-Dambovita.....
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Mircea Maximg » 19 Iul 2009, 15:56

Nu te ambala ca deja nu se mai discuta de accidentul tau , ci discutam de principiu , ca este posibil ca si cel lovit care facea stinga sa aiba dreptate si atunci totul , rezolvarea conflictului , depinde numai de nenea militianul , de care are gura mai mare sau in ultima instanta ! de instanta !!!
Si inca un exemplu . Vecinul meu , un pusti , l-a lovit pe unul , asa ca tine , in aceiasi situatie ...a ramas fara carnet si bun de plata , a fost gasit vinovat . Ala a sustinut ca avea semnal stinga de o caruta de timp .... S-a mers pe ideea ca daca avea semnal stinga , el nu avea voie sa intre in depasire , indiferent de situatie....
Drumuri bune la toata lumea !
Avatar utilizator
Mircea Maximg
Member
 
Mesaje: 402
Membru din: 13 Iun 2008, 20:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 1 2003 / Mondeo 3 2006

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Mihai L » 19 Iul 2009, 16:10

Apropo de accidente "intoarse"...
Am un coleg care a patit-o: mergea pe banda a doua si cineva de pe banda intai i-a taiat calea. Cand s-au dus la politie dupa cateva ore, "vinovatul" a venit cu alta versiune: el mergea pe banda a doua si colegul meu a venit in depasire si i-a luat fata.
Vinovat a fost declarat colegul meu (probabil cel cu adevarat vinovat avea relatii).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 19 Iul 2009, 18:12

Una din marile probleme ale romanului se numeste "boala contrazisului"....

Daca vroiam sa aud principii nu mai intrebam aici....si ce se discuta acum?Principiul conform caruia o decizie initiala poate fi schimbata? Asta sustii tu ca se discuta! E ca si cum am discuta care e mai mare cateta sau ipotenuza.Normal ca se poate schimba,atunci cand a fost gresit data initial. Si poate ai auzit bancul ala cu "in ce tara e cel mai bine? In Principiu!".....

Le multumesc celor care au inteles si care mi-au dat sfaturi. Pentru restul, in principiu va salut ...!
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde andreiashu » 19 Iul 2009, 18:14

Si inca ceva....vecinul tau,pustiul,a ramas fara carnet nu din cauza pilelor celuilalt,ci din cauza incompetentei sale de a isi sustine nevinovatia si din cauza necunoasterii legii.
andreiashu
Incepator
 
Mesaje: 68
Membru din: 25 Noi 2008, 19:30
Maşina: Ford Fiesta, 2003, 1299cm
VIN: 12345678910111213

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde dcm1bt » 19 Iul 2009, 18:27

deci asa ...dupa ce ca greseste , mai face si figuri. ce ma enerveaza persoane din astea. am mai auzit despre destepti din astia.
ar trebuie jupiti cu despagubiri, sa le iasa ochii daca is prosti
ce sa mai comentezi...romani (de asta nu merge tara asta). pacat ca trebuie sa suporte altii din cauza lor
Avatar utilizator
dcm1bt
Member
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Feb 2009, 14:29
Localitate: Botosani
Maşina: ff 2002 di 75hp wagon
VIN: wf0nxxocdn2l83832

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde bil » 19 Iul 2009, 19:29

andreiashu, ai spus ca ai facut poze la locul accidentului cu masinile in pozitia lor imediat dupa impact ?
Daca ai facut treaba asta....nu are cum sa te mai intoarca nimeni (eventual cere expertiza).
De asta sunt de parare...ca ar trebui inasprit examenul auto (cel putin la nivelul dinainte de 1995).
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS FARA A SE ASIGURA!!!ACCIDENT!!!

Mesajde Mircea Maximg » 19 Iul 2009, 20:56

andreiashu ..nu inteleg de ce te superi , faptul este consumat si din fericire TU esti bine . Faptul ca discutam despre ce si cum , este numai deoarece zilnic ne confruntam cu situatii la limita si este bine de stiut ce se poate face , ce nu trebuie facut .....
Atit .
Drumuri bune la toata lumea !
Avatar utilizator
Mircea Maximg
Member
 
Mesaje: 402
Membru din: 13 Iun 2008, 20:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 1 2003 / Mondeo 3 2006

Următorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login