Accidente

Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde alexandruhertanu » 19 Aug 2009, 15:59

Fratilor, am patit o belea mare:
Venind de la plaja, m-a avariat un nene rau de tot, mi-a intrat in spate, din impuls, eu am intrat in ala din fata, masina mea mi-a facut-o acordeon, costul reparatiei: 8600 euro. Toate bune si frumoase pana aici ( daca se poate spune asa ). Rca-ul vinovatului imi da dauna totala. Dar de aici incepe partea frumoasa:
Aia de la rca vor sa imi dea dauna totala pentru o uzura medie a masinii, iar eu am fost la cineva care mi-a facut calculatia si mi-a scos-o la uzura buna reala ( km sub 15000 pe an, fara pete pe tapiterie, fara exfolieri evidente ale vopselei, etc. ). Mentionez ca masina e din 2004, 59300 km la bord, 1,3, 70cp, 2/3 usi, ac, 4 airbaguri, neagra metalizata. Rca mi-a scos-o la 3600 euro, iar cunostinta la 4500 euro. M-am dus la ei cu cererea de despagubire, am inregistrat-o la secretariat, urmand ca in 15 zile calendaristice sa primesc banii sau un raspuns de la ei, conform art. 37 din ordinul 20/2008.
Mentionez ca masina e in service la Dedeman, pt ca acolo am dorit sa o repar.
Eu cerea am depus-o in data de 12 august2009 la ei la sediu.Luni, pe 17 august, a venit un reprezentant de la rca la Dedeman,si a inceput cu amenintari ca va avea grija el sa imi scoata starea de intretinere satisfacatoare, sa o subevalueze, sa ma lungeasca cat mai mult.
In urma acestei vizite, am luat Ordinul 20/2008 si acolo sunt o serie de contradictii, sau de scapari legislative.Voi ce parere aveti? Cum sa procedez de acum incolo? Sa astept o instiintare oficiala?
Sa fac o cerere de consiliere catre un broker? Daca da, cam care ar fi tarifele?Fara a apela la judecata, ca stiu cum functioneaza justitia romana, cam cum as putea sa imi recuperez banii pe care ii merit real, si intr-un timp cat mai scurt? Are careva vreun sfat competent? Ms mult de tot!!!!!!!!!!!!
alexandruhertanu
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Mar 2008, 10:32
Maşina: ford fiesta, 2004, 1299cm, 69cp, ac, radiocd, lampa ceata, servodirectie, abs, inchidere centralizat
VIN: WFODXXGAJD4D18611

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde DanielArdelian2 » 19 Aug 2009, 17:03

Ti-am mutat postul in sectiunea Legislatie / Accidente.
Mai citeste pe aici, poate dai de altii care au trecut prin situatia ta.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde adyamg » 19 Aug 2009, 20:02

Dar ca ce chestie a venit ala cu amenintari? Sa inteleg ca tu te-ai prezentat cu evaluarea facuta de prietenul tau? Cred ca nu ai facut rau insa in mod cert vor trebui sa faca ei o evaluare a daunei(a masinii), evaluarea respectiva va fii depusa in dosarul de dauna .... de acolo teoretic ar trebui sa ai acces la ea si sa incerci sa ii combati cu realitatea .... insa personal cred ca nu vor ceda usor sau chiar deloc ... si probabil numai in instanta vei rezolva ceva. Chiar daca vei apela la un alt broker ... evaluarea acestuia nu are nicidecum titlu executoriu ... deci o poti folosi mai mult pentru consultare si comparare. .... Poti cere o expertiza tehnica judiciara si apoi sa te indrepti catre tribunal.
Din pacate am facut si eu cunostinta cu lumea asta a asigurarilor ... si ce am constatat? NU EXISTA NICI UN CONTROL ASUPRA ASIGURATORILOR IAR LEGISLATIA ESTE VAX!!!
Din pacate asta e jungla asigurarilor .... RAHAT!
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde alexandruhertanu » 19 Aug 2009, 20:26

Nu a venit la mine personal, eu am lasat masina in service cumnatului meu, care e consilier de garantii acolo. Eu acolo am vrut sa o repar, caci fiind cumnatul meu acolo, aveam incredere in calitatea lucrarii. In momentul in care eu m-am dus cu dosarul de daune de la Dedeman la Asirom, pt a-mi da o solutie, ei cand au vezut ca reparatia e 8600 euro, au spus ca e sigur de dauna totala, dar ca imi dau raspunsul in 2 zile. Cand m-am intors pt raspuns, si mi-au sugerat suma de 15000 ron (aprox 3600 euro), eu le-am zis clar ca nu semnez pana nu consult un broker. Atunci au dat-o si ei cotita si au spus ca li s-a stricat calculatorul, si sa vin pe dupaamiaza (era dimineata) dupa ce imi deschid un cont la Bcr, ca ei, sanchi, numai cu Bcr lucreaza, si ca totusi ar fi bine sa semnez, ca drumul la broker nu e decat o pierdere de vreme. M-a enervat insistenta lor, si primul lucru, am trecut pe la un broker, cunostinta de-al unui prieten. Omul mi-a facut recalculatia, si ce sa vezi, suma era de 19000 ron (4500 euro). Am intocmit impreuna o cerere de daune formulata in numele meu, care a 2-a zi am depus-o direct la secretariatul Asirom. Asta era pe 12 august, miercuri. Luni, sapt. asta, trece un agent de la ei pe la Dedeman, mai pozeaza putin masina si ameninta prin cumnatul meu ca am facut foarte rau ca am apelat la cineva competent sa imi faca cererea de daune, ca voi avea de pierdut, ca a gasit ceva urme de chit pe tablarie, si imi va subevalua masina la stadiul de satisfacator ca sa ma invat minte. Probl e ca eu nu prea ma invat minte, si am luat la puricat legislatia in vigoare, care imi cam da dreptate. L-am sunat si pe brokerul la care am apelat, si care mi-a spus ca in principiu nu au ce sa faca. Eu, oricum ii astept sa ma cheme la ei sa negociem, sau sa imi comunice ce vor, ca ma duc pregatit cu legea si copia dupa cererea de daune in buzunar. Si in cel mai rau caz, o sa ne vedem in instanta, dar as fi vrut sa evit instanta, ca se lungeste, si ma prinde iarna fara masina, si in plus de asta mai platesc rate la o masina pe care nu o folosesc, si chiar era o bijuterie, nu avea nici o belea! Vreo solutie reala exista?
alexandruhertanu
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Mar 2008, 10:32
Maşina: ford fiesta, 2004, 1299cm, 69cp, ac, radiocd, lampa ceata, servodirectie, abs, inchidere centralizat
VIN: WFODXXGAJD4D18611

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde martini » 21 Aug 2009, 18:54

negociere cu ei, eventual daca ai vreun prieten avocat sa mergi impreuna cu el la negociere.
si ce rate platesti? e inca pe leasing? ca atunci nu mai e numai problema ta, ci si a lor, si ar fi bine sa ai si aliati mai mari.

oricum, aiurea situatia, succes si sa ne tii la curent!
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde alexandruhertanu » 21 Aug 2009, 20:23

Astept sa treaca alea 15 zile calendaristice in care ei sunt obligati sa imi dea banii pe care i-am cerut conform art.37 din ordinul 20/2008 privind legea asigurarilor, sau sa imi dea un raspuns. Daca nu, voi merge la ei cu legea si cererea de daune sa negociem. Nu prea am ce negocia, ca am dreptate, dar o sa vedem cum va evolua situatia, ca ei sunt jigodii, e clar!
Masina e luata cu credit de nevoi personale, si e second. Nu am leasing deci la ea. Si nici Casco. Dar m-am invatat minte, si primul lucru, dupa ce scap de dandanaua asta si imi schimb masina, primul lucru, fac Casco, sa imi dea banii la timp, si sa se judece ei cu astia de la rca in regres.
Ms pt interes oricum! va mai tin la curent.
alexandruhertanu
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Mar 2008, 10:32
Maşina: ford fiesta, 2004, 1299cm, 69cp, ac, radiocd, lampa ceata, servodirectie, abs, inchidere centralizat
VIN: WFODXXGAJD4D18611

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde slick99 » 23 Aug 2009, 18:13

stii ce ma mira? cum de a fost evaluata doar la 4500 euro? a mea, fiesta din 2003 mi-au evaluat-o cei de la bcr asigurari la 15000euro noua, si 7000 euro acum :-? a ta de ce e doar 4500?
Avatar utilizator
slick99
1nsane Member
 
Mesaje: 3484
Membru din: 25 Mai 2008, 14:47
Maşina: doicincibenzinaturbo

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde Mihai L » 23 Aug 2009, 18:21

Pai una e sa platesti asigurarea si alta sa o incasezi... :D
Cand e de plata ai masina buna, cand s-a stricat e o gioarsa. =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde alexandruhertanu » 23 Aug 2009, 18:58

Masina e evaluata la 6100 euro, dar rca iti da doar 75% din valuarea de despagubire si asta doar daca vor ei. Daca nu, iti scot o uzura mai mara, cum au vrut sa imi faca si mie, si apoi stai si cearta-te cu ei cu dreptatea si legea in mana. Rca iti da 75% si masina. Casco iti da 100% dar fara masina.
alexandruhertanu
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Mar 2008, 10:32
Maşina: ford fiesta, 2004, 1299cm, 69cp, ac, radiocd, lampa ceata, servodirectie, abs, inchidere centralizat
VIN: WFODXXGAJD4D18611

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde adyamg » 24 Aug 2009, 19:36

Nu stiu 100% sigur dar nici CASCO nu cred ca despagubeste 100% in caz de dauna totala.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde alexandruhertanu » 24 Aug 2009, 20:31

Iti da 100% dar la uzura corespunzatoare. Eu nu m-am plans ca imi dau 75% ci de faptul ca incearca sa mi-o subevalueze, incercand sa scoata o alta uzura fata de cea reala. Oricum, pana joi, cand ar fi termenul scadent, nu mai e mult, si vedem atunci...Probabil nu imi vor baga banii, si atunci incepe tiganeala, targuiala si negocierea. Dar pana la urma, daca sunt catari si nu vom cadea chiar la nici o intelegere, exista si instanta. Am vorbit cu vreo 2 brokeri si de abia asteapta sa ii infulece. Problema e ca ii infuleca pe timpul si banii mei, ca platesc la masina rate degeaba...
alexandruhertanu
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Mar 2008, 10:32
Maşina: ford fiesta, 2004, 1299cm, 69cp, ac, radiocd, lampa ceata, servodirectie, abs, inchidere centralizat
VIN: WFODXXGAJD4D18611

Re: Fiesta avariata-DAUNA TOTALA

Mesajde Ronnie » 24 Sep 2009, 10:43

E cam naspa cand dai de asiguratori.
Anul trecut cu vechea masina am avut un accident din vina unui taran care a iesit din curte fara sa se asigure, avea asigurare la Unita si cand am fost la Ford sa o repar, nu prea vroiau, cica sa le duc un deviz de plata chestii de genul asta, dar pana la urma sa rezolvat intre service si asigurator reparatia facand 90 mil dar asta e alta mancare de peste.

In cazul tau ,daca nu primesti bani , fa o reclamatie la Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor, amenintai ca vii cu toate institutiile, televiziune,etc daca nu primesti suma reala de bani, http://csa-isc.ro/index.php

Sper sa se rezolve lucrurile.Bafta
Ford Mondeo Hatchback 2.0 TDCi 115 CP Ghia 2003
http://www.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=29022
Imagine
Oltenia, Eterna Terra-Nova ; Un cantec are astazi si-n priviri ; Hai Universitatea! Hai Craiova! ; Tu, Campioana unei mari iubiri!
Avatar utilizator
Ronnie
Ford Freak
 
Mesaje: 150
Membru din: 23 Oct 2007, 15:11
Localitate: Craiova
Maşina: Ford Mondeo 2003 2.0 TDCi 115CP Ghia
VIN: WF05XXGBB53E47926


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login