Accidente

Dilema intr o tamponare

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 18:29

Salutare!Va deranjez cu acest subiect in cautarea a mai multor opinii in ceea ce priveste un mic accident ce i s a intamplat unui prieten de al meu(si el posesorul unui FF2).Ne deplasam impreuna(el sofer eu in dreapta)pe un drum national,am ajuns la un moment dat in spatele unui opel astra,iar deodata cel cu opelul a intrat in depasirea altui autoturism,a reusit sa l depaseasca dupa care a initiat alta depasire in dreptul unui peco,prietenul meu vazand asta a inceput sa depaseasca urmand opelul iar cand ne-am apropiat la aprox.de 20m de opel acesta a franat destul de brusc cu intentia sa intre in peco,prietenul meu cand si a dat seama de intentia aluia era deja prea tarziu a franat cat a putut de tare(fiind si carosabilul ud)si sa dus direct in coltul stanga al barei stanga al aluia.Ala sustine ca noi am fi fost de vina deoarece nu am pastrat distanta,pe langa asta nu recunoaste ca a intrat in peco aflandu se pe contrasens ci spune ca ar fi terminat depasirea si aflanduse pe banda lui a dat semnal a incetinit si a dat sa intre in peco,iar noi veneam pe contrasens aflandu ne in depasire si la m lovit.Si mentionez ce este cel mai important si anume ca in dreptul peco ului respectiv sunt permise depasirile deoarece nu este marcaj continu.Eu unul sunt de parere ca cel cu opelul a fost de vina.Scuze daca va m plictisit sau deranjat :D .Stima!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde adicristea » 11 Noi 2009, 19:36

Ceva nu se leaga. In primul rand observ ca l-ati urmat pe cel cu Astra la fiecare depasire, erati la raliu sau ceva? Apoi, nu inteleg de unde a intrat Astra in Peco. Initial spui ca a intra in depasirea celui de-al doilea autovehicul, apoi spui ca a intrat de pe contrasens. Fa un desen sa intelegem. Sau sa explice altcineva pentru ca eu recunosc ca nu m-am prins.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde muzica9 » 11 Noi 2009, 19:36

cine loveste din spate este vinovat. daca va duceti la politie aia nu o sa piarda vremea aiurea sa cerceteze. intreba cine pe cine a lovit si unde. punct!
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde ovibc » 11 Noi 2009, 19:48

corect, cine vine din spate poarta toata raspunderea in caz de accident și politaiul nici nu mai intreaba altceva
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde adicristea » 11 Noi 2009, 20:46

Si daca iesi cu spatele din Peco, iar eu te ating in partea stanga (logic, doar cu partea aia am prima oara contact)?

Stiu ca nu e cazul aici, insa eu inca astept un desen si ceva explicatii pentru a ma pronunta.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 20:53

Am inteles ca cine loveste din spate este vinovat.Insa de exemplu daca te afli pe banda din dreapta pe un drum cu 2 benzi(1pe sens)despartite de marcaj discontinuu si vrei sa faci stanga(de ex.ptr a ti parca masina pe partea cealalta,sau ptr.a intra cu masina intr-o curte)nu este normal sa dai prioritate din sens opus,si sa te uiti in spate daca nu cumva vine cineva intr o depasire?Stima!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde KomandantuR » 11 Noi 2009, 21:47

Pai ala care face stanga/intoarce, se presupune ca are semnal pus si este incadrat langa axul drumului. Pe ala vrei tu sa il depasesti prin stanga? :-t
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde Mihai L » 11 Noi 2009, 22:22

Eu cred ca am inteles, dar exprimarea este cel putin confuza...
"... a initiat alta depasire in dreptul unui peco", prietenul meu vazand asta a inceput sa depaseasca urmand opelul" iar cand ne-am apropiat la aprox.de 20m de opel acesta a franat destul de brusc cu intentia sa intre in peco"
1) Cat de mare era acel Peco? 500-1000m??? =))
2) Ce s-a intamplat cu masina depasita in dreptul statiei Peco?

Mai jos este vinovatul... Pai pe asfalt umed pastreaza doar atata distanta?
"prietenul meu cand si a dat seama de intentia aluia era deja prea tarziu a franat cat a putut de tare(fiind si carosabilul ud)si sa dus direct in coltul stanga al barei stanga al aluia."
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 22:24

Se presupune ca intre mine si cel care face stanga/intoarce sunt 4-5-6 masini iar eu intru in depasire inainte ca cel care face stanga/intoarce sa se incadreze langa axul drumului si sa semnalizeze intentia,eu la initierea depasiri nu asi avea de unde sa stiu ca a 5-a masina din cele pe care vreau eu sa o depasesc vrea sa faca stanga si practic ea ar vira stanga si ar iesi in fata mea.(nush poate gresesc,corectati-ma).Am sa ma "chinui"sa fac un desen sumar sa ma fac mai inteles.Stima!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde 1741010 » 11 Noi 2009, 22:45

Din cate inteleg eu PECO-ul e situat pe partea stanga a sensului vostru de mers.Daca e asa , politaiul decide daca el nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers(cel cu opelu), sau prietenul nu a efectuat depasirea corect.Depinde de inicatoare , de marcaje si de... noroc.
Ford Mondeo Trend Tournier, an 2004,1998cmc,85kw/116cp, ABS ,ESP
WV Golf V, 1.9 TDI,2006
Vand palinca de prune : [url]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=111&t=69948[/url]
Avatar utilizator
1741010
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 18 Feb 2008, 18:39
Localitate: oradea
Maşina: Ford Mondeo Trend Tournier, an 2004,1998cmc,85kw/116cp, ABS ,ESP ,climatronic,pachet electric
VIN: WF0WXXGBBW4C81017

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde toxicristi » 11 Noi 2009, 22:57

...si de urmele de pe masini.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 23:00

[img][img]http://forum.clubford.ro/gallery/pic.php?mode=small&pic_id=8491[/img][/img] Nu stiu dak pot pune un fel de schita....
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 23:04

Sper sa nu radeti de schema facuta de mine :D #:-S .
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 23:45

Ma mirat foarte mult rezistenta focusului care are avari minore pe langa opel astra,opelul are bara sparta,haionul stramb,aripa cutata,carenaj roata,usile de pe stanga deplasate,stop spart,stalp plafon cutat.Iar focuselul grila radiator afectata,capota indoita si bara sparta.bafta!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde Mihai L » 11 Noi 2009, 23:47

E mai clar acum...
Avand in vedere ca facea o curba la 90 grade si intra in benzinarie, cred ca totusi nu a luat curba cu frana de mana :D
Prin urmare amicul a stat fie prea aproape de cel din fata, fie era cu gandul la vreo fatuca.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 11 Noi 2009, 23:56

in principal atunci cand intri intr o depasire o calci nu stai sa te rogi de ea,iar ala din fata probabil sa gandit in ultimul moment si a pus o frana mai brusca si sa u busit.Prin urmare doar prietenul meu sa aiba vina ca nu a pastrat distanta iar ala cu opelul sa fie fara vina?ma gandesc oarecum ca vina este impartita.Stima!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde adispan » 12 Noi 2009, 00:11

patania asta ma duce cu gandul ca prea putini dintre noi aplica ceea ce se cheama "defensive driving" ...
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde Mihai L » 12 Noi 2009, 01:31

big_tommy,583062 scrie:in principal atunci cand intri intr o depasire o calci nu stai sa te rogi de ea,iar ala din fata probabil sa gandit in ultimul moment si a pus o frana mai brusca si sa u busit.Prin urmare doar prietenul meu sa aiba vina ca nu a pastrat distanta iar ala cu opelul sa fie fara vina?ma gandesc oarecum ca vina este impartita.Stima!

Potrivit bunului simt, ai dreptate.
Politia insa se uita cine a lovit si unde, asa ca fara martori suplimentari ramane ca cel din spate e de vina.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde adicristea » 12 Noi 2009, 07:15

Draguta schema. Nu inteleg un lucru, voi si Opelul ati iesit in acelasi timp in depasire, el pe X si voi pe Y? Si mai ales, voi voiati sa depasiti doua masini (X si Y)?

Ca sa ne intelegem, daca Opelul era deja in depasire sunteti vinovati. Daca a iesit dupa ce apucaseti voi sa intrati pe contrasens, atunci e el pt ca nu s-a asigurat inainte de a face manevra de depasire. Am eu un feeling ca e prima varianta :D.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde Officer » 12 Noi 2009, 08:32

Din punctul meu de vedere este fara dubiu ca prietenul tau nu a mentinut distanta fata de masina din fata, indiferent de intentia aluia de a intra in benzinarie sau nu. La fel de bine putea sa-i sara opelului in fata un copil, un caine, sa aiba un accident in lant in fata, sa iasa sau sa intre o alta masina in benzinarie etc - SITUATII PREVIZIBILE intr-un cuvant. Plus ca eu nu cred ca acolo era linie discontinua si depasirea e permisa. Asa ceva nu exista pe drumurile nationale (cu exceptia benzinariilor care au banda de deccelerare, demarcare pentru viraj la stanga). Poate ne zici si noua unde anume maio exact e benzinaria aia ca eu unul am mari dubii in ceea ce priveste legalitatea manevrelor de depasire facute de cele 2 masini.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde muzica9 » 12 Noi 2009, 12:53

pai atunci este culpa comuna daca era linie continua. si politistul le va da 50%-50% pe rca.

mai nasol.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 12 Noi 2009, 13:36

Benzinaria se numeste RBC si se afla pe raza loc.Doicesti jud.Dambovita,pe aceea portiune de drum este marcaj discontinuu(lucru ce ma mirat si pe mine).Indradevar si amicul meu are vina deoarece nu a pastrat o distanta suficient de mare,insa cu toate astea,sa inteleg ca soferul opelului nu are absolut nici o vina ca si a adus aminte aflandu se intr-o depasire ca trebuie sa alimenteze,si a franat brusc ptr.a efectua un viraj la stanga.Daca el nu se afla in depasire si era pe banda lui de mers,dadea semnal stanga cu aprox 50m de intrarea in peco si se incadra cat mai aproape de axul drumului pentru a se intelege exact intentia lui,presupun ca nu se mai intampla micul accident.
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde ovibc » 12 Noi 2009, 13:39

cel din fata poate spune ca s-a speriat de ceva care i-a sarit in fata, putea fi si o umbra, dar toata vina este a celui din spate
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 12 Noi 2009, 13:54

Imagine.locul unde in dreptul unei benzinari este marcaj discontinuu.Stima!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde adicristea » 12 Noi 2009, 14:05

Acu m-am lamurit :). 100% e vina prietenului tau. Astra nu are vina, el poate chiar a vrut sa intre la Peco si a depasit dinainte. Vina voastra e ca v-ati angajat in depasire in urma Opelului si, mai mult, si foarte aproape de el.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde Officer » 12 Noi 2009, 14:24

Am inteles... e vorba despre o benzinarie aflata intr-o localitate unde limita este de 50km/h si unde e normal sa fie linie discontinua. Nici ala cu opelu nu a actionat corect, normal era sa vireze stanga de pe sensul lui de mers - pentru asta ar fi putut lua o amenda insa vinovat de tamponare este cel care nu pastreaza distanta fata de masina din fata.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde big_tommy » 12 Noi 2009, 22:32

De acord cu voi ca cel din spate poarta vina.Insa in opinia mea nici cel din fata nu este absolut lipsit de vina.Pana la urma asa a si ramas,opelul sa ales cu asigurarea amicului meu(de la Carpatica :-S ) si cu daune destul de majore,iar focusul lui cu avari minore.In conceptia mea fiecare a "platit"pentru vina lui.Va multumesc tuturor pentru parerile voastre.Va salut cu stima!
Avatar utilizator
big_tommy
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2009, 23:19

Re: Dilema intr o tamponare

Mesajde ovibc » 13 Noi 2009, 08:37

are doar vina morala...
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login