Accidente

the show must go on

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Maddogul » 16 Noi 2009, 12:36

Ma nu inteleg de ce sa-i dai ceva la bani ma refer??
Ai asigurare ok dai-o daca el trebuia sa-ti dea rca de unde itzi dadea din paul de cerb de aur
Dai un corn cu lapte nu bani daca nu ai itzi dau eu :D
Cu Stima
Kuga 2.5 Duratec PHEV 225 CP 2022 St-Line X
Kuga 1.5 Ecoboost 182 CP 2018 Titanium X,
Fiesta 1.7I 16v VCT 125 CP Sport '01,
Scorpio BOB 2.9 24V 207Cp '94,
Mondeo MK2 '98 2.0 130Cp '97

Maddog Garage
Avatar utilizator
Maddogul
 
Mesaje: 5626
Membru din: 23 Iun 2005, 12:06
Localitate: Prin Romania AKA Bucuresti
Maşina: Fiesta Mk5 1.7 VCT
VIN: WF0FXXGAGFRA56025

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 12:40

Pentru ca am iesit vinovat Radule,nu am pastrat distanta si l-am lovit.Asta a deliberat politia,acum sa vedem ce zice procuroru.Dar asta ma preseaza ca se duce la tribunal...si ca sa fie bine sa nu comenteze ii dadeam cateva sute de euro si ma lasa dracu cu scuteru lui cu tot
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde alexandrusavu » 16 Noi 2009, 12:40

Am și eu lapte dacă cornul lui maddogul nu mai are.

Ca să nu mai zic de faptul că poate fi o țeapă, înscenare șamd ca să facă rost de bani și să scape și de scuter.
Am mai auzit de astfel de cazuri.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde muzica9 » 16 Noi 2009, 12:43

dai 1000 si rca-ul! parerea mea. daca nu vrea rca-ul inseamna ca nu il intereseaza scuterul. ci doar banii. nu te tiganii cu el ca nu este bine. probabil are multi prieteni care il sfatuiesc "de bine".

si consulta neaparat un jurist inainte de a lua o decizie.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Maddogul » 16 Noi 2009, 12:47

Fratica da esti vinovat deaia te asiguri Dohhhhhhhh
Asta 1 2 vatamarea lui corporala a rezultat din caderea lui de pe scuter
Tu ai accidentat scuterul nu ai dat peste om samd nu intru in polemici
Si ia explica-mi si mie ii dai banii sa zicem 2000E si el a -2a zi se duce si depune plangere ce faci?????????????????????????????
Frate mergi cu RCA-ul si apoi cu judecata fiindca sta e calea dreapta nu da bani sau ceva
Itzi spun eu ca procurorul va tine cont de imprejurari
Cu Stima
Kuga 2.5 Duratec PHEV 225 CP 2022 St-Line X
Kuga 1.5 Ecoboost 182 CP 2018 Titanium X,
Fiesta 1.7I 16v VCT 125 CP Sport '01,
Scorpio BOB 2.9 24V 207Cp '94,
Mondeo MK2 '98 2.0 130Cp '97

Maddog Garage
Avatar utilizator
Maddogul
 
Mesaje: 5626
Membru din: 23 Iun 2005, 12:06
Localitate: Prin Romania AKA Bucuresti
Maşina: Fiesta Mk5 1.7 VCT
VIN: WF0FXXGAGFRA56025

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 13:16

Asa e..eu l-am atins din spate am mers cu el 3m si ceva pana ne-am oprit.Fix cand ne-am oprit tolomacu a cazut,nepurtand protectii s-a lovit.Are un cacat umflat entorsa si cica au vazut ei la radiografie o schija de os care s-ar putea sa fie de la meniisc si dupa ce-i scoate gipsu sa faca un RMN.Pun pariu ca daca isi scoate dupa 5 zile gipsu nu mai are nimic.In fine,trebuie sa ma consult cu un avocat sau jurist ceva pentru ca e delicata problema:|
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde requiem » 16 Noi 2009, 13:22

acelasi lucru spun si eu. nu da banii. pentru asta exista RCA-ul, melcule. atat pentru prejudicii materiale, cat si pentru vatamari corporale.
I am nobody... Nobody's perfect.
FORD Mondeo 2004, black mother f..ker, 2.0 TDCi, 131 CP, Ghia X, bla bla bla...

Imagine
requiem

Razeshu'
 
Mesaje: 1478
Membru din: 07 Aug 2008, 17:13
Localitate: Bucuresti, Iasi, Braila - dupa caz
Maşina: B-14-ASO, Ford Mondeo 2004, dieselache
VIN: WF04XXGBB44K17521

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 13:27

Da mai baieti dar oamenii aia sunt in foame mare..ei vor bani.M-au prins si acum ma strang cu usa e clar:|
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde StefanGal » 16 Noi 2009, 13:36

:-t
Lasa forumu' si taie-o la un avocat...cam naspa treaba. Avocatul iti poate spune exact...pe forum sunt doar presupuneri - no offence pentru colegi. O parere profesionista (cazul de fata avocat/jurist) primeaza intotdeauna.

Cu ani in urma am facut un accident din propria-mi vina dar cu masina firmei...damn...si acum mi se zburleste pielea pe mine. Reparatia masinii lui la un service nu era acoperita 100% de RCA si a vrut diferenta de bani in mana. M-a amenintat ca da firma in judecata daca nu-i plateste nimeni diferenta intre costul reparatiei si suma despagubita de asigurarator. Juristul firmei a zis clar ca are sanse mari sa castige...am dat bani.
Morala : consulta un avocat. Succes !

Chiar mi se rupe inima de ce ti s-a intamplat. Am trecut prin asta...
Stefan
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde marius_2611 » 16 Noi 2009, 13:57

@ BoogY
Nu ajuta cu nimic, dar imi pare sincer rau de evenimentul prin care treci. Cu siguranta cea mai buna metoda e sa va intelegeti, dar se pare ca nu ai cu cine, din pacate :( .
Bafta multa in rezolvarea problemei!
Munca la romani.........mai bine putin si prost decat mult si fara rost (persoanele de fata se exclud) :)
Avatar utilizator
marius_2611
Ford Freak
 
Mesaje: 155
Membru din: 15 Apr 2009, 11:29
Localitate: Bucuresti/Rm.Valcea
Maşina: Ford Focus 1.6TDCI, 90CP, Trendline Collection, 2007

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde luciusss » 16 Noi 2009, 14:16

Gandeste-te bine , chiar daca sta doar 2 zile in spital la stabilirea zilelor de ingrijire medicala poate sa ii iasa foarte multe , nu are nici o legatura statul in spital cu zilele de ingrijire medicala.
Daca il lasai sa se duca la medicul legist si vede ca are peste 10 zile fii sigur ca o sa ceara mai mult de 2000 pe urma . Te incalzeste cu ceva ca POATE ii face si lui dosar ca nu era inregistrat sau inmatriculat ( cum sustin unii ) iar tie chiar daca iti da o amenda penala iti anuleaza permisul ????? Ce ai de castigat ?? Ai grija ca multi vorbesc in necunostinta de cauza ci doar din ce au mai auzit si asa de la unul si de la altul .
Daca a spus sa ii dai 2000 si sa iti iei tu banii de la RCA ( cat o fii despagubirea pt. scuter ) te sfatuiesc sa faci asa .
Daca vrei sa te lamuresc mai bine da-mi un PM si ai sa vezi ca am dreptate.
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde requiem » 16 Noi 2009, 14:22

luciusss,586264 scrie:Daca a spus sa ii dai 2000 si sa iti iei tu banii de la RCA ( cat o fii despagubirea pt. scuter ) te sfatuiesc sa faci asa.

ca si idee, nu are cum sa ia Boogy banii de la RCA, din simplul motiv ca nu are nici un interes patrimonial asupra obiectului asigurat. doar daca, in momentul in care asiguratorul face plata, nea scuteristul iti da tie banii, ceea ce dupa mine, nu prea cred ca se va intampla.
I am nobody... Nobody's perfect.
FORD Mondeo 2004, black mother f..ker, 2.0 TDCi, 131 CP, Ghia X, bla bla bla...

Imagine
requiem

Razeshu'
 
Mesaje: 1478
Membru din: 07 Aug 2008, 17:13
Localitate: Bucuresti, Iasi, Braila - dupa caz
Maşina: B-14-ASO, Ford Mondeo 2004, dieselache
VIN: WF04XXGBB44K17521

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 14:28

As putea sa ma tiganesc cu el si sa ajung la o suma mai mica de 2000 ce-i drept dar daca ii voi da bani mai mult ca sigur vor fi prin notar public.Pentru ca se poate duce apoi sa faca plangere si sa ceara si mai multi bani...eu nu inteleg de ce nu vrea el cacatu ala de rca.probabil acel scuter are ceva....naiba stie.e ca dracu situatia
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Smiley » 16 Noi 2009, 14:44

te sfatuiesc si eu sa apelezi la un avocat, pentru ca poate influenta foarte mult rezultatul.

RCA-ul tau acopera atat reparatia scuterului cat si ingrijirile medicale necesare victimei.

singurul motiv pentru care i-ai da bani ar fi ca sa nu depuna plangere, in cazul in care are intre 10 si 60 de zile de ingrijiri medicale. se poate face asta legal, la notar, cu declaratii cum ca e de acord sa nu depuna plangere si nu mai are alte pretentii de la tine. nu e santaj si nici mita.

in cazul in care el are intre 10 si 60 de zile si refuzi sa-i dai bani(deci nu te impaci cu el), situatia nu e chiar neagra dar nici roz. in cel mai rau caz esti gasit vinovat pentru vatamare din culpa (cod penal art. 184), primesti pedeapsa (1-3 luni sau amenda; daca e prima data cand ai probleme, aproape sigur se da cu suspendare), ti se anuleaza permisul si timp de 1 an nu ai voie sa dai din nou examen pt permis (oug 195/2002, art 114 si 116). mai mult, victima te poate da in judecata pentru daune morale si materiale; cele materiale le plateste RCA-ul, iar cele morale tu (dar de obicei sunt foarte foarte mici, de ordinul catorva milioane lei vechi)



resurse legale: http://www.dsclex.ro/coduri/cod_penal_2006.htm#titl_2 , http://www.legislatia-rutiera.ro/ordonanta-de-urgenta/
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde luciusss » 16 Noi 2009, 14:44

Se poate face un contract de vanzare cumparare asupra scuterului avariat( boghy sau o cunostinta de-a lui ) si uite asa mai requiem devine altcineva proprietar aspra lui , caz in care poate lua acea persoana banii din dauna scuterului .
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde requiem » 16 Noi 2009, 14:49

exact astfel de hartoage asteapta cei de la asigurari. si asa sunt unele probleme la anumiti asiguratori, daca le mai spui si ca s-a schimbat proprietarul, te mai amana vreo luna, zicand ca trebuie sa faca nu stiu ce verificari si investigatii prin departamentele specializate in asa ceva.
si inca ceva. fi sigur ca la final, despagubirea calculata (conform tabelelor de evaluare mentionate in lege) va fi mai mica decat cei 2000 de euro pe care ii da boogy. eu unul nu optez pe astfel de intelegeri, atat timp cat RCA-ul despagubeste avariile materiale si vatamarile corporale.
in fine, nu are rost acum sa spunem care ce face, in primul rand datorita faptului ca nu suntem direct implicati.
I am nobody... Nobody's perfect.
FORD Mondeo 2004, black mother f..ker, 2.0 TDCi, 131 CP, Ghia X, bla bla bla...

Imagine
requiem

Razeshu'
 
Mesaje: 1478
Membru din: 07 Aug 2008, 17:13
Localitate: Bucuresti, Iasi, Braila - dupa caz
Maşina: B-14-ASO, Ford Mondeo 2004, dieselache
VIN: WF04XXGBB44K17521

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde bibanu47 » 16 Noi 2009, 14:55

Salut Adi,imi pare rau pentru ce ai patit. :(

Avem si noi un Officer aici pe forum,nu vrea sa ne faca si noua un scurt rezumat cu repercursiunile in cazul pro si contra?
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde luciusss » 16 Noi 2009, 15:06

Da mai dar din aia 2000 pe care ii da mai recupereaza ceva si fara mare bataie de cap .
Acu intelegi de ce spuneam lucrul asta ??
Ala e multumit ca isi ia 2000 , colegul e multumit ca scapa de belea ( care poa sa fie foarte nasoala) si isi mai recupereaza si ceva din banii pe care ii da lui kamikaze ala .
Macar 500 daca recupereaza tot e bine.
Acum e treaba sa aiba la acte pe scuter si cat e scuterul pe factura , din ce an e , etc. .....
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde requiem » 16 Noi 2009, 15:14

m-am interesat. asiguratorul nu acorda despagubiri decat persoanei pagubite/proprietarului la momentul producerii evenimetului. deci, tot nea scuteristul ia banii.
avand in vedere ca un scuter pana in 50 cm, e cam 25 - 30 mil, pana la concurenta sumei de 2000 de euro mai este foarte mult.
I am nobody... Nobody's perfect.
FORD Mondeo 2004, black mother f..ker, 2.0 TDCi, 131 CP, Ghia X, bla bla bla...

Imagine
requiem

Razeshu'
 
Mesaje: 1478
Membru din: 07 Aug 2008, 17:13
Localitate: Bucuresti, Iasi, Braila - dupa caz
Maşina: B-14-ASO, Ford Mondeo 2004, dieselache
VIN: WF04XXGBB44K17521

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 15:18

Are acte pe el fi-i-ar scuteru al dracu de ras.Nu e normal ce se intampla atata timp cat poate sa fie despagubit,sansele mele sa raman pieton un an sunt ff mari...Deci din toata chestia asta tot scuteristu iese bine...
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde luciusss » 16 Noi 2009, 15:20

Din punctul tau de vedere ce crezi ca e mai bine sa fii batos si sa ajungi sa te judeci stiind ca esti vinovat sau sa faci intr-un fel sa nu se ajunga acolo stind ca daca ajungi sa te judeci esti din start gasit vinovat ( amenda penala , inchisoare cu suspendare sau cu executare ) ???
FF Trend Coll., 1.6 - 100 hp, sedan, sea grey
<< 2007 >>
Avatar utilizator
luciusss
Member
 
Mesaje: 275
Membru din: 19 Ian 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde alexandrusavu » 16 Noi 2009, 15:21

Deci îmi este clar faptul că a fost intenționată frânarea aia bruscă...din păcate.

LE: doamne în ce țară sinistră trăim și ce legi aiurea avem.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde requiem » 16 Noi 2009, 15:23

mai sunt si alte aspecte pe care le-am discutat cu boogy in particular. cam atat.
I am nobody... Nobody's perfect.
FORD Mondeo 2004, black mother f..ker, 2.0 TDCi, 131 CP, Ghia X, bla bla bla...

Imagine
requiem

Razeshu'
 
Mesaje: 1478
Membru din: 07 Aug 2008, 17:13
Localitate: Bucuresti, Iasi, Braila - dupa caz
Maşina: B-14-ASO, Ford Mondeo 2004, dieselache
VIN: WF04XXGBB44K17521

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde DGAlexandru » 16 Noi 2009, 15:40

Mda.. deci nu are rost sa ne dam noi cu parerea daca sunt aspecte legate de accident care nu s-au spus pe topic.
Eu as merge pe calea legala.. dar intai as consulta un avocat... acum vezi cat te costa si avocatul si ce sanse de castig iti da. Te costa 1500lei avocatul si iti spune ca te scapa doar cu permis suspendat 3 luni .. ok .. da-l in mama lui de scuterist si arata-i ca a fost bou ca nu a vrut 500euro si RCA.
RCA-ul o sa mearga cat se poate de legal cu accest accident, ba chiar se vor chinui sa-i dea mai putin decat merita.. deci iar in dezavantajul lui daca nu-ti accepta cei 500euro... ca mai mult tu ii spui ca nu va primi de la tine.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 16:34

Ce nu intelegeti voi este ca daca ajungem in instanta ala castiga pentru ca a fost vatamat de mine.Chestia asta dureaza mult,e drept ca nu-si ia 2000 de euro de la instanta dar eu raman cu cazier si permis suspendat un an.Deci treaba e aiurea,va trebui sa negociez cu el sa mergem la notar sa-i dau niste bani apoi la politie si se incheie dosaru.EU iau amenda ptr ca n-am pastrat distanta legala si la revedere...
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde toxicristi » 16 Noi 2009, 17:51

Si cu si fara despagubiri, totul se rezuma la faptul ca el iti cere tie 2000EUR ca sa scapi fara dosar penal. Eu zic sa te consulti cu un avocat, sa vezi ce sanse ai sa scapi fara dosar penal, daca face plangere. Daca nu ai sanse, va trebui sa cazi la pace cu el (adica sa ii platesti cat iti cere) dar, inainte, sa te consulti cu un avocat ca sa fii sigur ca respectivul nu mai poate depune plangere dupa ce s-a vazut cu banii in mana.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde adicristea » 16 Noi 2009, 18:10

Intreb si eu acum: daca tot vrea 2000e, nu merge cu un flagrant? Daca iese flagrantul, nu stiu exact legea, sa ma ajute un avocat, atunci el poate fi chiar inchis. Mai mult, faptul ca reuseste flagrantul e proba in instanta pe principiul "omul a facut intentionat, nu are scuter inregistrat, nu purta protectii, a franat cu buna stiinta pentru a obtine bani si m-a santajat sa ii dau 2000e ca sa nu imi faca dosar penal".
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Officer » 16 Noi 2009, 18:17

Eu i-am spus ce am avut de spus la telefon. Bottom line is ca niciun avocat nu te poate scapa legal de dosar penal insa anumiti avocati au anumite cunostinte (si aici nu ma refer la cunostinte legale sau de drept) si reusesc sa scoata clientul cu cazierul alb dupa o astfel de problema - chestia e ca acei avocati iti cer mai mult de 2000 eur pentru o astfel de treaba si cred ca intelegeti si de ce.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde muzica9 » 16 Noi 2009, 18:31

requiem,586269 scrie:
luciusss,586264 scrie:Daca a spus sa ii dai 2000 si sa iti iei tu banii de la RCA ( cat o fii despagubirea pt. scuter ) te sfatuiesc sa faci asa.

ca si idee, nu are cum sa ia Boogy banii de la RCA, din simplul motiv ca nu are nici un interes patrimonial asupra obiectului asigurat. doar daca, in momentul in care asiguratorul face plata, nea scuteristul iti da tie banii, ceea ce dupa mine, nu prea cred ca se va intampla.


ar putea cind se completeaza cererea de despagubire, sa treca contul personal al lui Boggy. astfel banii intra direct in cont si nu cred ca se verifica titularul contului.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BogdanF » 16 Noi 2009, 20:21

Daca ar exista solutia sa-i dai banii la notar si sa se specifice ca nu are alte pretentii la tine ar fi o modalitate buna de iesire, dar oare legea permite asa ceva? Ar insemna si ca nu poate sa te santajeze in continuare.
FORD FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X Imagine
DACIA DUSTER 2012 1.5 dCi Imagine
Avatar utilizator
BogdanF
 
Mesaje: 2104
Membru din: 05 Mar 2005, 13:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus al II-lea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login