Accidente

the show must go on

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 19 Noi 2009, 18:02

Am de asteptat pana ii scoate atela gipsata si se duce sa-si faca RMN sa vada ce are.Momentan tin legatura cu el telefonic...
Avocatul mi-a spus cam ce arme avem dar nu pot sa ma bazez 100% pe asta...intai apelez la omenie,daca nu merge asta e o facem legal...Sa-l vad eu de unde imi cere el mie daune de mii de euro ptr ca n-am carte de munca nicaieri,masina nu-i pe numele meu,n-am nimic pe numele meu si l-am instiintat de faptul asta.
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde Mihai L » 19 Noi 2009, 23:40

Eventual cadeti la pace cu o varianta de rate: 1 EUR/an.
In 2000 ani ti-ai platit datoria. =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 20 Noi 2009, 20:09

Sau facem cheta...cate un euro fiecare si-i dam flamandului cat cere:)))
Am reparat masina,adica am cumparat radiator,l-am montat,am pus bara originala.Momentan am cu ce sa ma misc...Astept vesti de la partea vatamata...
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde DLucian » 25 Noi 2009, 21:05

In primul rand as vrea sa iti urez mult mult mult succes si sper din tot sufletul sa se sfarseasca toata situatia ta cat mai repede si cat mai bine cu putinta.

Acum, cunosc putin chestii de genul asta, pentru ca bunica mea (65 de ani) a fost calcata acum 4 ani pe trecerea de pietoni. Stiu, o sa zici ca nu prea are legatura, dar, totusi are un pic.

Dupa parerea mea, tu ai 2 variante.
1. Ii dai 2000 de euro. Stiu e mult, dar asta te va scuti de cheltueli pentru avocati, expertize, si 2 ani de procese (cam asa dureaza in minunata noastra tara) deci si de timp foarte mult. Te va scuti de un posibil cazier si de o posibila suspendare foarte lunga a permisului si de un posibil timp in inchisoare. Subliniez cuvantul "POSIBIL" de mai inainte. Acuma, daca ii dai banii ASIGURATE NEAPARAT ca o faci cum trebuie, adica, la notar. Nu stiu exact cum functioneaza legea, dar stiu sigur ca exista o posibilitate prin care sa ii dai banii si el sa nu aiba cum sa te tepuiasca, sa iti ia banii si sa te dea si in judecata.

2. Nu ii dai banii, si mergeti in instanta. Vei pierde timp, bani, si te va bate foarte mult la cap. Daca mergeti in instanta neaparat trebuie sa faci niste expertize legale asupra incidentului, si si o expertiza tehnica pe scuterul lui, asa cum e el distrus, ca un expert poate sa depuna marturie (care va fi 100% luata in considerare de judecator) asupra diferitelor ilegalitati care le poate gasi (ca poate e prea puternic, nu era inregistrat, poate nu era omologat, cine stie...). Dar toate chestiile astea costa bani. Mama mea a dat 700 de lei unui expert sa faca o contra-expertiza la o expertiza aberanta. Adica, in cazul meu, cel care a lovit-o pe bunica-mea a scos nu stiu de unde un expert care a spus ca ea de fapt a trecut pe trecere si s-ar fi intors inapoi, si nu e vina soferului ca a lovit-o, o aberatie totala, dar, daca nu faceam o contra expertiza, care era mult mai logica, aveam multe sanse ca expertiza aberanta a astuia sa fie luata in considerare si sa pierdem procesul. Expertiza a fost 700 de lei.
Deci in cazul asta, ati pierde cam amandoi, da eu zic ca mai mult tu decat el.

Acume, eu personal, i-as spune omului in felul asta. "Prietene, fii atent. Iti dau 1000 de euro si asigurarea mea sa iti faci scuterul si gata. Daca nu mergem in instanta si pierdem foarte mult timp din vietile noastre, si cheltuim bani si eu si tu, si eu zic ca pierdem amandoi, ca eu am gresit, da nici tu nu avea casca, nu avea scuterul inregistrat, si daca angajez un expert cine stiu ce mai secopar ne-inregula. Asa ca eu zic ca asta e cea mai buna oferta."

Acuma sincer, nu merita 2000 da 1000 eu m-as imprumuta si as face rost decat sa pierd timp, nervi si bani in instantele romanesti.

Ca sa iau exemplul cazul bunicii mele. Procesul s-a terminat acu mai putin de un an, deci a durat 3 ani su jumatate cu totul. Dupa 2 ani sa terminat prima faza, iar sentinta a fost ca noi trebuie sa primim de la asiguratorul masinii care a fost implicata in accident 20000 RON si el sa faca 1 an si 8 luni inchisoare pentru vatamare corporala din culpa (bunica mea a avut fractura de bazin si a afectat-o pe viata ca acum nu mai poate sa mearga la fel de bine). Din cate am inteles, soferul a dat niste multi bani undeva si legal, a scapat de inchisoare dar tot a ramas cu cazier si permis luat pe 5 ani. Dupa inca 6 luni in care ne-am judecat cu firma de asigurarei care a facut si apel si recurs (avocatul nostru a zis ca asa fac toate firmele de asigurari ca au nevoie de timp sa faca rost de bani) am obtinut o suma, ceva aprozimativ la 25000 RON.

Deci, asta este strict punctul meu de vedere si opinia mea. Gandeste-te ca soferul masinii in situatia despre care vorbesc eu, pentru o fractura de bazin (cu efecte pe viata), deci vatamare corporala din culpa a primit 1 an si 8 luni inchisoare (care nu a facut-o da a platit mult pentru asta) si 5 ani permis suspendat. Si plus ca a platit mult cheltueli de judecata, avocati, experti.

Scuteristu iti cere mult ca stie ca nimeni nu vrea sa ajunga in instantele romanesti, si profita. Nu e normal da asta e kkt asta de tara.

Ca sa iti mai zic o faza, si gata ca am scris la greu :D , un foarte bun prieten de al meu mi-a zis despre seful de la firma la care lucra (care avea multi bani, ca era sef) ca pe trecerea de pietoni l-a luat pe unu' si i-a rupt mana. I-a dat 10000 de euro sa nu mearga in instanta. Chiar e pe bune faza, da mai cunosc si pe cineva care a luat pe trecere o femeie in varsta si a omorat-o. Nu avea copii, iar neputii ei au cerut doar 3500 euro. Evident ca a facut omu rost si i-a dat.

Sper ca am reusit cat de putin sa te ajut cum am putut. Imi imaginez ca e nashpa situatia. Oricum, pana sa iei o decizie cere-i neaparat sfatul unui avocat, de preferinta, cauta un avocat recomandat de vre-o ruda, vre-un prieten, cineva de incredere.

Iti urez mult mult succes in continuare si numai bine.
Imagine
Avatar utilizator
DLucian
 
Mesaje: 143
Membru din: 07 Noi 2009, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: 1.8 TDCI, 74kW

Re: the show must go on

Mesajde DLucian » 25 Noi 2009, 21:09

BoogY,588908 scrie:Am de asteptat pana ii scoate atela gipsata si se duce sa-si faca RMN sa vada ce are.Momentan tin legatura cu el telefonic...
Avocatul mi-a spus cam ce arme avem dar nu pot sa ma bazez 100% pe asta...intai apelez la omenie,daca nu merge asta e o facem legal...Sa-l vad eu de unde imi cere el mie daune de mii de euro ptr ca n-am carte de munca nicaieri,masina nu-i pe numele meu,n-am nimic pe numele meu si l-am instiintat de faptul asta.


Imi cer 1 mil de scuze pentru dublu post, dar trebuie neaparat sa zic chestia asta.

Daca va judecati si tu pierzi, din cate stiu eu asiguratorul masinii plateste daunele (morala, materiale, etc). Tu platesti cheltuelile de judecata. Nu sunt 100% sigur de asta, dar intreaba-ti neaparat avocatul in privinta asta.

Mult succes.
Imagine
Avatar utilizator
DLucian
 
Mesaje: 143
Membru din: 07 Noi 2009, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: 1.8 TDCI, 74kW

Re: the show must go on

Mesajde patrick » 10 Dec 2009, 14:35

Salut.

Am citit ce s-a scris aici, imi pare rau de incident dar nu mai este nici o noutate?
Cum ai rezolvat @BoogY problema? S-a lasat cu ceva? Urma sa-si scoata ala ghipsul si sa ne mai tii la curent...dar nimic. O fi plecat in vacanta zapacitul ala si a lasat-o balta... :-??
Ford Mondeo 2TDCI 2004, 131 CP, model Ghia Wagon
Avatar utilizator
patrick
Ford Freak
 
Mesaje: 246
Membru din: 02 Apr 2008, 22:30
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Tournier 2 TDCI, an fabr.2004, 131CP, euro 4, model Ghia Wagon, culoare Magnum Grey
VIN: WF0WXXGBBW4T22093

Re: the show must go on

Mesajde StefanGal » 11 Dec 2009, 15:17

Salut,

Caut zilnic sa vad cum s-a terminat...e o intamplare de urmarit si la final

Stefan
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 25 Dec 2009, 15:14

Salut,
N-am mai intrat pe forum,acum am citit ce s-a scris aici.Eu i-am oferit 1000 euro omului,n-a vrut sub nici o forma.O tine pe-a lui cu 2000 de euro.I-am explicat ca nu am de unde,a zis ca el merge cu hartiile mai departe...deci astept chemarea in instanta:|
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde CLW-Fiesta » 16 Iul 2010, 00:02

Salut! Ce s-a mai intamplat cu terminatul ala? Frate am avut si eu scuter, dar inregistrat si cu asigurare si echipament corespunzator ... Ideea e ca daca zici ca avea peste 45km/h (limita pt 49cmc) e posibil sa fii fost de 49cmc dar sa fii avut scoasa limitarea... si am avut un prieten, Dumnezeu sa-l ierte!, care a condus un motor fara permis si a facut accident si a murit ca nu i-a fost acordata prioritatea, si la politie el a fost vinovat... Curs de legislatie rutiera sau permis categoria a/b avea?

Bafta!
Sonorizari evenimente si petreceri la preturi de criza!
http://www.dj-ezzy.webs.com

My Fiesta mk3 ;;) viewtopic.php?f=15&t=48902
Avatar utilizator
CLW-Fiesta
Member
 
Mesaje: 298
Membru din: 18 Iun 2009, 11:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta MK3 1990 1,8D 60cp
VIN: WFOBXXGAFBLP62372

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 15 Aug 2010, 02:34

Salut,
Nimic nou,el a zis ca m-a dat in judecata,dosarul este inca la politie...sa fie sanatos cu cat dureaza mai mult cu atat mai bine pentru mine:))) Avea peste 50...merge tare si scoatea un fum de nu vedeam nimic,avea curs de legislatie si acte pentru moped dar nu protectii,lumini,samd.Nu neg culpa comuna...
BoogY
 

Anterior

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login