Accidente

the show must go on

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde DGAlexandru » 16 Noi 2009, 20:22

Si daca verifica cei de la RCA cine e proprietarul contului si vede ca e asiguratul il baga pe Boogy la tentativa de frauda in asigurari sau mai stiu eu ce.

Dupa mine e clar.. ala vrea bani... si daca stii sa joci cum trebuie cartea, poti sa-i dai cat vrei tu, nu cat vrea el... Ii poti arata ca daca nu accepta cei 500euro si RCA se poate alege doar cu RCA si multe luni de mers prin tribunal ca sa primeasca un raspuns favorabil cu care apoi sa te poata da in judecata ca sa iti ceara daune, daune care iar nu pot fi foarte mari pt. ca tu inafara de masina nu ai nimic pe numele tau, esti student deci nu ai un venit.. si tot asa.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde requiem » 16 Noi 2009, 21:02

un mic offtopic: platile sunt facute electronic. in situatia in care este trecut un alt cont, in momentul efectuarii platii, aceasta este respinsa pentru neconcordanta dintre nume si contul iban real atasat respectivului nume.
I am nobody... Nobody's perfect.
FORD Mondeo 2004, black mother f..ker, 2.0 TDCi, 131 CP, Ghia X, bla bla bla...

Imagine
requiem

Razeshu'
 
Mesaje: 1478
Membru din: 07 Aug 2008, 17:13
Localitate: Bucuresti, Iasi, Braila - dupa caz
Maşina: B-14-ASO, Ford Mondeo 2004, dieselache
VIN: WF04XXGBB44K17521

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Alen » 16 Noi 2009, 21:08

@Boogy: nu pot sa-ti spun decat ca-mi pare rau pt. necazul tau si ca sper sa iesi din el cat mai putin sifonat
si...by the way, acu' vreo 2 ore am vazut o faza foarte asemanatoare cu cea patita de tine, numai ca cel de pe scuter avea casca si se culegea cu greu de pe jos
n-am stat sa vad ce s-a intamplat mai departe
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 22:52

Asta al meu a scapat ieftin ptr ca n-aveam viteza mare...Maine ma voi intalni cu un avocat sa-mi spuna ce si cum sa negociez cu omul.Nu cred ca va conta in instanta faptul ca el nu avea protectii iar semnalele lui erau negre cu spray.Ar fi fost ideal daca politia ar fi gasit culpa comuna....
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde bibanu47 » 16 Noi 2009, 23:01

Adi partea proasta este ca iti arunca treaba cu conduita preventiva imediat. :-??
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Mihai L » 16 Noi 2009, 23:07

BoogY,586737 scrie:Asta al meu a scapat ieftin ptr ca n-aveam viteza mare...Maine ma voi intalni cu un avocat sa-mi spuna ce si cum sa negociez cu omul.Nu cred ca va conta in instanta faptul ca el nu avea protectii iar semnalele lui erau negre cu spray.Ar fi fost ideal daca politia ar fi gasit culpa comuna....

Ba s-ar putea sa se mai inmoaie daca aduni date de acest gen (motor mai mare, problema gen semnalizare/protectii), pentru ca sansele ii scad in fata justitiei.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 16 Noi 2009, 23:19

Ba nene nu purta casca frana fara motiv nu se aprindea nimic la frana..ii spun ca cer expertiza tehnica la scuter.Ala numai cu 45 la ora nu mergea....si atunci nu stiu cine are dosar penal.In afara de asta nu inteleg de ce trebuie sa jegmanim omul ptr ca rca ii plateste orice..dar asa e la noi.Nu cred eu ca in instanta nu conteaza ca nu era inamtriculat ca nu avea revizie tehnica,asigurare,echipament si nici lumini.
Gabi,da sa arunce pentru asta mi se va lua permisu..el a cazut de pe scuter cand masina s-a oprit nu din cauza impactului,nu purta protectii e problema lui.Nu-l platesc eu ptr ca el este inconstient.
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 11:30

Am discutat cu un avocat,se poate obtine culpa comuna,deci mare lucru nu castiga aici.Ideal e sa-l conving pe el sa nu depuna plangere ptr ca daca ajungem in tribunal nu obtine cat ii pot oferi eu acum.Urati-mi bafta la negociat cu flamandul!
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde DGAlexandru » 17 Noi 2009, 11:39

Si tu acum ii poti oferi 500Euro !
Ii spui ca mai mult nu esti interesat sa-i dai, ca tot atat, poate chiar mai putin, te costa avocatul si la cum s-a intamplat accidentul, ca nu a avut casca, ca scuterul era modificat.. etc, iti scoate culpa comuna si nu-i mai platesti nimic, ba chiar nici RCA-ul nu-i va mai plati toata jucaria; si pe langa astea, va trebui sa-si gaseasca si el avocat, care va fi platit din banii lui.. deci mai scoate bani din buzunar in loc sa primeasca ;)

Bafta.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde marius_2611 » 17 Noi 2009, 11:39

pai ce sa-ti zicem....... BAFTA!
Incearca sa faci o pledoarie prin care sa realizeze ca nu are mai mult de castigat prin tribunale, ba din contra o poate pati si el (nu stiu ce il incalzeste mai tare: faptul ca o patesti tu ceea ce nu cred sau ca are mai putin de castigat astfel). In fine, nu stiu daca m-am facut inteles, la sfaturi suntem buni, Doamne fereste sa trecem prin ce treci tu acum.
Succes!
Munca la romani.........mai bine putin si prost decat mult si fara rost (persoanele de fata se exclud) :)
Avatar utilizator
marius_2611
Ford Freak
 
Mesaje: 155
Membru din: 15 Apr 2009, 11:29
Localitate: Bucuresti/Rm.Valcea
Maşina: Ford Focus 1.6TDCI, 90CP, Trendline Collection, 2007

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 11:41

Multumesc! Aveti grija cum circulati ca sunt multi tampiti si flamanzi pe strazi!
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde adicristea » 17 Noi 2009, 17:23

Parerea mea e ca acum nu mai trebuie sa te rogi tu de el, ci sa pari indiferent:

"Prietene, tocmai ce am vorbit cu un avocat si m-am razgandit, mi-a zis ca scoatem culpa comuna, deci nu primesti nici RCA, iti platesti si avocatul si nici bani nu vezi de la mine, imi convine mai mult asa. Oferta a cazut!"

Apoi astepti sa se roage EL de tine. Accepti un 2-3 sute si aia e. Oricum in momentul asta, daca avocatul a zis ca scoate culpa comuna, e de bine.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde toxicristi » 17 Noi 2009, 17:53

Da aia nu cred ca inseamna ca boogy scapa fara cazier.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde adicristea » 17 Noi 2009, 17:55

Corect, doar ca pe ala cu scuterul ce-l intereseaza, nu banii?! ;) Nu va risca sa isi faca singurel scuterul stiind ca exista posibilitatea asta.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 17:59

In cazul in care ne judecam o sa apara in cazier timp de 3 ani ca am avut o amenda penala.Atata tot...sincer decat 2000 euro la flamand mai bine il plimb prin tribunale daca tot are el bani asa.
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde Nic_Bv » 17 Noi 2009, 18:01

toxicristi: daca pe dosarul penal se pune NUP, cazierul e curat ca lacrima. Si nu vad de ce s-ar pune altceva, daca respectivul nu a avut 10 zile spitalizare.

Ca dup-aia se judeca in civil, alta mancare de peste, n-are treaba cu cazierul.

BoogY: de unde amenda penala?
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde muzica9 » 17 Noi 2009, 18:12

Nic_Bv,587319 scrie:toxicristi: daca pe dosarul penal se pune NUP, cazierul e curat ca lacrima. Si nu vad de ce s-ar pune altceva, daca respectivul nu a avut 10 zile spitalizare.

Ca dup-aia se judeca in civil, alta mancare de peste, n-are treaba cu cazierul.



corect!
Ultima oară modificat de muzica9 pe 17 Noi 2009, 18:13, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 18:13

A primit ingrijiri medicale 14 zile ca la entorsa usoara mai nou se pune gips 14 zile.In fine nu comentez asta..sa se duca la IML obtine un rahat.Daca IML ii da pana in 10 zile ingrijiri medicale nu e vatamare corporala si atunci e nasoala ptr el.Am uitat sa va spun ca putea sa stea in piciorul care il durea...l-a flexat maxim pe patul de spital cand si-a pus soseta...l-a pipait doctoru` in toate directiile n-a zis un au..
Ultima oară modificat de BoogY pe 17 Noi 2009, 18:14, modificat 1 dată în total.
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde muzica9 » 17 Noi 2009, 18:14

pai dupa mintea mea, 14 zile de gips nu inseamna = 14 zile ingrijiri medicale.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 18:15

Pai si eu zic la fel...deci sa se duca la IML daca vrea.
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 22:04

"The show must go on"
Omu nici nu se gandeste la 500 de euro..l-am sfatuit sa se intereseze la un avocat ca nu e 100% in castig,a ramas ca vorbim dupa 14 zile cand scoate din gips picioaru si vede ce are.2000 de euro ca sa taca din gura nu dau neam,el spera ca va castiga mai mult eu stiu ca nu are de unde.Chiar daca baiatul nu are nimic el tot 2000 de euro vrea deci e clar ca vrea sa se imbogateasca.Hai Romania!
BoogY
 

Re: Accident cu un scuter neinscris,conducator ranit:|

Mesajde toxicristi » 17 Noi 2009, 22:26

Nic_Bv,587319 scrie:toxicristi: daca pe dosarul penal se pune NUP, cazierul e curat ca lacrima. Si nu vad de ce s-ar pune altceva, daca respectivul nu a avut 10 zile spitalizare.
Eu nici nu am zis altceva. Dar poate avocatul sa ii garanteze NUP chiar daca politia considera accidentul rutier ca fiind culpa comuna (cu toate ca aia ar fi trebuit sa reiasa din procesul verbal, care cred ca a fost intocmit deja)?
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: the show must go on

Mesajde Alen » 17 Noi 2009, 23:37

mah, ia-ti schimbat titlul ?
ca intrai sa vad ce-ai mai facut si cat pe ce sa nu mai gasesc topicul :-O :D
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 17 Noi 2009, 23:51

Da,l-am schimbat.E mai bine asa...google it!
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 18 Noi 2009, 14:23

Cine are sau stie de unde pot cumpara/imprumuta o carja?
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde razvaldinho » 18 Noi 2009, 15:28

You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 19 Noi 2009, 14:28

Am citit legea si am gasit asta Art. 12 = pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie inmatriculate sau inregistrate si sa poarte placi cu numerele de inmatriculare sau inregistrare.

Art. 15 alin. (5) = este interzisa punerea in circulatie a unui vehicul inmatriculat sau inregistrat, care nu are montate placute cu numarul de inmatriculare sau inregistrare atribuite de autoritatea competenta, ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele in vigoare.
Interesant...se pare ca am totusi cateva atuuri in cazul in care nu ma inteleg cu el si vrea proces.
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde Mihai L » 19 Noi 2009, 14:43

Da, dar aici conteaza ce pedepse se dau. Daca vorbim de caz penal, ca la auto, ar trebui sa primesti tu bani de la el! =))
Daca se lasa cu o simpla amenda insa...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: the show must go on

Mesajde BoogY » 19 Noi 2009, 14:48

Ptr el se lasa cu amenda..dar pe mine ma intereseaza sa iasa culpa comuna.Si ca el sa fie constient de asta si sa taca dracu din gura...
BoogY
 

Re: the show must go on

Mesajde toxicristi » 19 Noi 2009, 17:44

Atuurile ar trebui sa ti le zica avocatul.

Din ce stiu eu, indiferent de vinovatia in accidentul de circulatie (tu vinovat, el vinovat, culpa comuna), el tot are dreptul sa te dea in judecata pentru vatamare corporala, caz in care judecatorul se va exprima asupra vinovatiei/nevinovatiei tale in cazul de vatamare.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login