Accidente

Accident Ford Focus Galati

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident Ford Focus Galati

Mesajde valimocanu[gl] » 20 Dec 2009, 00:15

Salutare .
Vineri seara un nene cu un autobuz a intrat in mine la rondoul din tiglina 1 si am masina avariata destul de rau (punte spate inndoita,caroseria este facuta praf(innconvoiata) usile de pe stanga nu se mai inchid,banuesc eu ca si sasiul este strambat.......si multe altele)
Vinovatul este de la TRANSURB GALATI mi sa dat asigurarea si am dus masina la service la BELVEDERE MOTORS.
Acum am si eu cateva nelamuriri:
1.anul fabricatiei este 99 daca este dauna totala cam cati bani imi pot da cei de la asigurari?
2.in ce conditii se acorda DAUNA TOTALA?
3.masina este inmatriculata in BULGARIA cu actele in regula fara probleme dar eu voi intampina ceva probleme cu asigurarile??
Cam atat daca mai este ceva o sa va mai spun dar momentan sunt cam bulversat si nu mai stiu ce sa intreb
Va multumesc de atentie si o seara placuta tuturor
Vali.
valimocanu[gl]
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Dec 2008, 17:32
Localitate: galati
Maşina: Ford Focus 1.6,2003.101cp
VIN: wf0nxxgcdnwg67753

Re: Accident Ford Focus Galati

Mesajde toxicristi » 20 Dec 2009, 01:45

Salut.

Nu sunt in asigurari, cam asta e ce cred eu.
1. Cam un sfert din valoarea de nou a masinii (daca ai factura de cumparare a masinii o folosesc pe aia, daca nu iau din catalog). Vezi la sectiunea Legsilatie -> topicul sticky Legături (linkuri) către diverse acte normative auto -> Asigurari : Ordinul CSA nr. 20/2008 -> Titlul II->Capitolul 5 si Anexe(in josul paginii); in anexa casesti coeficientii de uzura in functie de an, la tine sunt cam pe la 75%) . Dar din aia se mai scade valoarea epavei, care e cam 20-25% (PARCA) din valoarea reala a masinii, adica din cei 25% de mai sus. Asa ca eu estimez ca primesti 20% din valoarea de nou a masinii.
2. Daca valoarea reparatiei este mai mare decat valoarea masinii (in cazul tau, 25% din pretul de nou).
3. Numai sa nu fie probleme cu beneficiarul, cine e posesorul masinii? El va primi despagubirea.

Sanatate, bine ca ai scapat nevatamat.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident Ford Focus Galati

Mesajde valimocanu[gl] » 20 Dec 2009, 13:09

Salut Cristi .
In primul rand mersi de raspunsuri, si da multumesc celui de sus ca sunt bine .
la faza cu actele de bulgaria eu am procura cu drepturi depline (vindere ,dezmambrare,radiere,inmatriculare,incasare pagube ,reparare si altele) deci nu cred sa am probleme.Repet aceasta procura a fost facuta sa imi ofere drepturi depline asupra autoturismului.
Acum sa vedem luni ce voi face ca va trebui sa merg la service si sa vedem ce zic cei de la asigurari .
Mersi incaodata si sa ai o zi buna.
valimocanu[gl]
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Dec 2008, 17:32
Localitate: galati
Maşina: Ford Focus 1.6,2003.101cp
VIN: wf0nxxgcdnwg67753

Re: Accident Ford Focus Galati

Mesajde clauarad » 11 Feb 2010, 22:12

In final cum ai rezolvat?
Avatar utilizator
clauarad
Member
 
Mesaje: 336
Membru din: 31 Oct 2008, 17:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2012 TDCi 119 cp


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login