Accidente

Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde tatyflorin » 31 Dec 2009, 12:18

Iar complicati cazul, si niciun politist nu va judeca asa. Haideti sa simplificam:

1. Focus da semnal si intra pe banda 1. NU are prioritate fata de masinile pe sensul lui, deci TOYOTA are prioritate si s-a angajat in depasire. Semnalul de stanga al Focusului l-a considerat ca fiind pentru reintrarea in circulatie a Focusului. Vinovat: Focusul, a incurcat o alta masina care are prioritate fata de el.

2. Focus da semnal si intra pe banda. Sa zicem ca Toyota era departe si totul era legal, dar totusi Toyota s-a hotarat sa depaseasca. Aceeasi problema semnalata de Mihai: semnalul stanga la plecarea de pe loc cum e diferentiat de cel stanga pentru intoarcere? Oricum, la intoarcere ai alte articole care iti interzic sa intorci... nu le mai pun, dar stii, asigurare stanga, fata, spate. Focusul vinovat.

3. Sa zicem ca Toyota e nesimtit(a) si depaseste chiar daca Focusul are semnal stanga. Se intalneste cazul frecvent pe drumurile din Romania, plus altele. Toyota, vinovata.

Cred ca mai sunt cazuri. Legea trebuie sa fie clara.
Dar sunt convins ca nu stiti cum functioneaza legile in Romania (si nu numai). Fara martori, fara filmari cu camere abilitate, cazul se judeca plecand de la premisa nevinovatiei astfel: toate autovehicolele antrenate in accident au semnalizat, s-au incadrat si erau corect echipate, daca expertiza tehnica nu dovedeste altfel. Expertiza tehnica se uita la masini si conchide: Focusul e lovit in stanga fata, deci a initiat manevra de schimbare a directiei de mers ULTERIOR actiunii de depasire initiata de TOYOTA, fapt care contravine articolului..... care prevede ca la schimbarea directiei de mers trebuie sa te asiguri, pierzand prioritatea fata de un autovehicul care se afla deja in depasirea ta (tot Mihai a mai spus asta mai sus). Totul se descompune pe baza unui principiu numit suprapunerea actiunilor - deriva din suprapunerea actiunilor din fizica Newtoniana.

Ca sa concluzionez, vinovat moral e una, vinovat legal e alta. Uneori nu coincid, tocmai pentru ca legea vede altfel faptele. Rece. Obiectiv. Puteai sa fii corect, sa semnalizezi, sa te asiguri, si sa vina cineva sa ti se infinga in stanga. Si Politia sa te scoata vinovat. E plin tribunalul de astfel de cazuri, si legea nu sta la discutii. Si umbli ca dreptatea cu capul spart, pe banii si nervii tai.

Oricum a-i da-o, Crystian, fratele tau a gresit. E dureros sa accepti, dar faptul ca a incalcat nenumarate articole legale nu e scuzat de probabila nesimtire a Toyotei care a depasit chiar daca Focusul avea semnalul pus. Putem sa dezbatem la infinit, niciodata, in niciun tribunal, nu vei avea castig de cauza. La fel cu spunea Mihai, iti poate sari unul in fata, il lovesti in spate si te judeci cu el cautandu-ti dreptatea. Un lucru mai precizez: sa nu credeti ca legea si vitezele plus manevrele sunt reglementate aiurea. E aproape imposibil in ziua de azi sa pacalesti un expert in legatura cu ele, in cazul unui accident. Asa ca mare atentie!
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde chrystian » 01 Ian 2010, 17:08

La multi ani tuturor si un an fara evenimente rutiere neplacute!
Ford Mondeo 1.8i 1995 115 CP
Avatar utilizator
chrystian
Ford Freak
 
Mesaje: 123
Membru din: 10 Iul 2007, 12:59
Localitate: Gheorgheni
Maşina: Ford Mondeo 1995 1.8i 115 HP

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde tatyflorin » 01 Ian 2010, 23:47

Sa fie! La cat mai multi ani!
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde toxicristi » 02 Ian 2010, 00:32

chrystian,615068 scrie:toxicristi-"Pai se bate moneda, pentru ca nu ai voie sa depasesti pe cineva care semnalizeaza stanga, si astfel si cel ce depasea ar fi avut o parte din culpa." vedeti oameni buni asta vreau, dar in afara de putini tot o tin cu vina Focusului dar despre vina Toyotei nici un cuvint asa ma deranjeaza.
Unele din cele mai pertinente raspunsuri la dat aici toxicristi.
Singura problema in cazul de fata e ca fratele tau a initiat semnalizarea pentru virare la stanga (ce se considera ca a inceput dupa ce s-a terminat semnalizarea de intrare pe drum - fiind o semnalizare continua, nu se poate spune ca semnaliza virarea la stanga cand inca nici macar nu intrase pe drum) dupa ce Toyota a initiat manevra de depasire, deci manevra Toyotei nu e cu nimic ilegala :( Daca ar fi semnalizat mai din timp (cu minim 50m inainte de intersectie, cum prevede lege), ar fi fost altceva, dar asa cei 5m de semnalizare stanga in continuarea semnalizarii pentru intrare pe drum nu sunt destul pentru a comunica clar intentia de a vira la stanga celor ce vin din spate.


Toate cele bune si un an fara evenimente rutiere :) %%--
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde chrystian » 05 Ian 2010, 07:50

Toxicristi asa cum ai inteles tu ai dreptate intr-un fel, dar nu era intersectie unde sa intamplat accidentul iar cu semnalizarea de la minim 50 de metri inainte de efectuarea manevrei iar ai drepate daca aceasta este posibila pentru ca teoretic exista nenumarate cazuri in care pur si simplu nu ai la dispozitie 50 de metri si in cazul acela ce faci? te asiguri si virezi atita tot :)
Ford Mondeo 1.8i 1995 115 CP
Avatar utilizator
chrystian
Ford Freak
 
Mesaje: 123
Membru din: 10 Iul 2007, 12:59
Localitate: Gheorgheni
Maşina: Ford Mondeo 1995 1.8i 115 HP

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde toxicristi » 05 Ian 2010, 14:16

Eu nu am sustinut ca ar fi intersectie, eu m-am referit, in general, la manevre. Normal ca sunt cazuri in care nu poti semnaliza 50m, caz in care faci cum ai zis tu. Din pacate, fratele tau nu a facut tocmai asa, a avut si mult ghinion sa treaca cineva fix atunci, dar si noroc ca nu a fost nimeni ranit, invatam si mergem mai departe.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde rocta78 » 26 Ian 2010, 19:23

mai ai masina, o vinzi?
rocta78
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Noi 2008, 21:06
Maşina: ford focus 1.8tddi

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde chrystian » 25 Mai 2010, 21:58

Va salut

Nedorind sa mai fac un topic o sa scriu aici nedumerirea pe care o am si in legatura cu care va cer parerea.
Este vorba tot despre fratele meu in februarie a sosit si hotarirea judecatoreasca care spune urmatoarele:

Prin prezenta va aducem la cunostinta ca prin rezolutia din 28.01.2010 acest parchet, in temeiul disp. art 228 alin 6 raportat la art 10 lit f C.pr.pen s-a confirmat propunerea de neincepere a urmaririi penale in cauza in care s-au efectuat acte premergatoare fata de Dvs. sub aspectul savirsirii infractiuni de vatamare corporala din culpa prev. si ped. de art 184 alin. 1 si 3 Cod penal, deoarece lipseste plangerea prealabila a persoanei vatamate

In rezolutia de neincepere a urmaririi penale, se descrie faptul in sine prin care Focusul nu a acordat prioritate de trecere iar numitul B. Sz. (conducatorul Toyotei) declara ca nu a suferit leziuni, singurul ranit in urma impactului fiind faptuitorul (conducatorul Focusului)

Ce efectuari de acte premergatoare sub aspectul savirsirii infractiuni de vatamare corporala din culpa cind conducatorul Toyotei declara ca nu a suferit leziuni, singurul ranit in urma impactului fiind faptuitorul???in fine poate asta e procedura.

Intrebarea ar fii urmatoarea: Dupa 6 drumuri la politia din M Ciuc fratele meu a primit inapoi carnetul impreuna cu un act pe care eu il ponsider ciudat.

In act scrie:
Va facem cunoscut ca, pentru incalcarea la data de 22/12/2009 a prevederilor art 103 alin 1 lit c din O.U.G. nr 195/2002 republicata v-a fost suspendata exercitarea dreptului de conducere pe o perioada de 120 zile incepind cu data de 07/01/2010.
In cazul in care in aceasata perioada sunteti depistat conducind autovehicolul pe drumurile publice............fapta dvs constituie infractiune la regimul circulatiei.

Iar cu pixul e scris Susp + maj cu 30 zile conform art. 106.2

150 de zile pentru neacordarea prioritatii? si cum vine asta ai carnetul in mina dar tot nu poti sa conduci? primeste inapoi carnetul pe 17/05/2010 si poate sa conduca doar de pe 12/06/2010?????
Ford Mondeo 1.8i 1995 115 CP
Avatar utilizator
chrystian
Ford Freak
 
Mesaje: 123
Membru din: 10 Iul 2007, 12:59
Localitate: Gheorgheni
Maşina: Ford Mondeo 1995 1.8i 115 HP

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde toxicristi » 03 Iun 2010, 07:34

Pai cel mai bine citesti articolele alea... In cazul asta, amenda nu s-a dat pentru incalcarea unei reguli de circulatie, ci ptr ca a fost urmarita penal si s-a terminat cu NUP.

Art. 228. Cod proc pen - 4 Daca din cuprinsul actului de sesizare sau al actelor premergatoare efectuate dupa primirea plangerii sau denuntului rezulta vreunul din cazurile de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale prevazute in art. 10, cu exceptia celui de la lit. b), organul de urmarire penala inainteaza procurorului actele incheiate cu propunerea de a nu se incepe urmarirea penala.
6 - In cazul in care procurorul este de acord cu propunerea, o confirma prin rezolutie motivata si instiinteaza despre aceasta persoana care a facut sesizarea.

Art. 184. Cod penal - Vatamarea corporala din culpa
1 - Fapta prevazuta la art. 180 alin. 2 si 21, care a pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum si cea prevazuta la art. 181, savârsite din culpa, se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
3 - Când savârsirea faptei prevazute în alin. 1 este urmarea nerespectarii dispozitiilor legale sau a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru îndeplinirea unei anume activitati, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
5 - Pentru faptele prevazute în alin. 1 si 3, actiunea penala se pune în miscare la plângerea prealabila a persoanei vatamate.
6 - Împacarea partilor înlatura raspunderea penala.



Art.103. Cod rutier - (1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, precum şi în cazul accidentului de circulaţie din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane şi instanţa de judecată sau procurorul a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărire penală sau încetarea urmăririi penale, dacă pentru regula de circulaţie încălcată prezenta ordonanţă de urgenţă prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Art.106. Cod rutier – (2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Accident Focus - virare la stanga (si daca merita reparat)

Mesajde bobutza » 02 Noi 2010, 14:40

pai masina a mai facuto?ce sa intamplat cu ea eram curios...am citit acest topic si am ramas putin surprins raspunsurile unora,dar uni chiar au dat raspunsuri adevarate sa zic asa si logice...

fratele tau a iesit din parcare crezand ca are timp sa iasa si sa faca si stanga....gresit...trebuia sa astepte sa treaca si dupa aia sa iasa,asa se intampla la noi suntem mai grabiti din fire.

in plus daca iesise trebuia sai cam dea "talpa"sa zic asa sa nu il incomodeze pe cel din spate care clar avea din start 50 km/h viteza in localitate...,apoi daca eram in locul celui din spate nush daca puneam frana sa incetinesc,sigur ma bagam in depasire deoarece tu te-ai bagat in fata mea si mai incomodat si de ca sa reduc viteza de mers.
de unde sa viseze ala din spate ca tu iesi din parcare si dupa 6-10 m tu virezi la stanga,asa ce nu prea se intamplasi nu e normal
daca fratele tau sa gandit ca in 10 m poate sa si iese si sa intre in stanga gresit...deoarece de le cati m trebuie semnalizata intentia de schimbare a directiei de mers?cam de la 50 asa stiam...poate gresesc...dar fratele tau a facut toata treaba in 10 m....apai normal...ca sa intamplat ce sa intamplat si imi pare rau sincer :|


apai un mic off topic:ceva de genu era sa patesc si eu...eram la lucru cu masina un W transporter t4 camioneta si ma grabeam ca era si gata programul si trebuia sa las un coleg, dupa o intersectie,am oprit si in timp ce cobora m-am asigurat si am vaz ca vine un mocrobuz la distanta a inchis usa si am dat sa plec repede,hopa ca era langa mine deja,era sa ma loveasca dar ma ezitat deoarece am franat si eu si doar putin am iesit in drum,noroc ca nu venea nimeni din contrasens ca pateam si eu o chestie.

la urma urmei toti mai gresim,asta e viata si din greseli invatatm ;)
bobutza
Gold Member
 
Mesaje: 630
Membru din: 19 Ian 2010, 20:02
Localitate: Viena
Maşina: Mondeo mk5 2.0 tdciTitanium
VIN: WF0EXXWPCEFK28939

Anterior

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login