Accidente

accident cu asigurat carpatica

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde Top Cat » 22 Dec 2010, 04:25

Imi pare rau ca sunt de acord...domnia si prostia se platesc :((
The leader of the gang.
Înscrie-te în grupul ClubFord Brasov
CUM SE DAU KILOMETRII INAPOI - Topic "Targ Auto" viewtopic.php?f=108&t=54842&p=814129#p814129
Avatar utilizator
Top Cat
Gold Member
 
Mesaje: 705
Membru din: 21 Ian 2008, 02:34
Localitate: Brasov-Germany
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde mihai0109 » 05 Ian 2011, 17:59

salut,si eu am prob cu astia de la carpatica.masina mea era parcata pe trotuar si un sofer de duminica a derapat cu un bmw si mi-a lovit usitle si bara spate,cei de la carpatica cer si pe masa si pe tasu,cer o gramada de acte si in final tot trebuie sa astept o gramada acceptul de plata,
<< OfErA rEsPeCt PeNtRu A pRiMi ReSpEcT >>
Avatar utilizator
mihai0109
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Dec 2009, 21:21
Localitate: [Bucuresti]
Maşina: Ford Fiesta / 2001 / 1.25 L / 75 CP / DFH

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde Officer » 05 Ian 2011, 20:12

ce acte cer? Ai grija daca faci amiabila sa iti dea si tie un exemplar de pe formularul de constatare amiabila ca la mine au vrut sa puna toate exemplarele la dosar si le-am zis ca unul ramane la mine ca asa zice la lege
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde Florin21 » 05 Ian 2011, 21:09

Eu zic sa nu mai astepti... ca o sa astepti si o sa pierzi pe timpul tau... mergi si da-i in judecata pentru ca oricum nu o sa vezi nimic de la Carpatica... in cel mai fericit caz reparatie... inlocuire la ei nu exista... nu s-a inventat inca cuvantul acesta pentru ei....
Genul asta de asiguratori cum sunt cei de la Carpatica si Euroins ar trebui sa dispara de pe piata asigurarilorr... :-t :-t :-t
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde Officer » 06 Ian 2011, 20:11

deocamdata nu ai de ce sa ii dai in judecata... in lege scrie ca acceptul de plata trebuie dat in 90 de zile de la avizarea daunei... abia dupa ce trece acest termen de 90 de zile ai sanse de castig
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde Officer » 25 Ian 2011, 17:39

Bineinteles ca nu am fost contactat pana acum de Carpatica. M-am uitat pe portalul instantelor sa vad cam cate procese sunt deschise impotriva lor - fara numar. Sunt 160 de pagini a cate 20-30 de procese fiecare numai la JS3. Unele deschise in 2010 au primul termen pe la sfarsitul lui 2011. Ar trebui infiintata o asociatie a pagubitilor carpatica sau ar trebui sa se uneasca mai multe mii de pagubiti sa deschida un proces colectiv, sa-l castige iar carpatica sa intre in faliment.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde adyamg » 28 Ian 2011, 09:16

adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde O'neill » 28 Ian 2011, 09:40

Eu zic sa uiti de carpatica. Ti-ai reparat masina?
Nu cred ca vei primi ceva de la ei.

Respect.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde adi_bucur » 16 Mai 2012, 19:39

Salut, joia trecuta sotia mea a avut un accident. Inainte de intrarea in pasajul Unirii (dinspre Universitate) un idiot cu A8 i s-a bagat in fata, lovind-o in coltul dreapta fata si proiectand-o intr-o duba si apoi in peretele de beton de la pasaj. Accidentul este si cu vatamare corporala (persoana care era in dreapta cu sotia mea), iar idiotului i s-a intocmit dosar penal pt cercetari.

Idiotul e cetatean italian si masina e pe firma in RO si are asigurare la Carpatica :((

Am fost luni cu ambele masini, au facut poze si in 9/10 zile mi-au zis ca imi dau un raspuns. Am si de la politie autorizatia de reparatie si Anexa 2 (in care este trecut cine e vinovat)

Cei de la Carpatica au zis (pe gura, nu scris...) ca 90% e dauna totala si 10% se repara. Pt ca sunt cam multe de schimbat: aripi fata, aripa spate st, faruri, semnale, proiectoare, bara, spoiler, grile, masca, radiator (asta e doar indoit usor), bascula (cel putin dr), pivot, cap bara, planetara dr (dar cred ca mai e buna), cred ca si fuzeta dr, cauciuc fata dr, trager, etc

Intrebarea mea: credeti ca se mai poate repara sau e dauna totala...? Tin sa mentionez ca planetara dreapta freaca de bascula, pivotul e rupt, si cred ca s-a deplasat in zona basculei vreo 2cm in spate...

Problema e ca daca imi da dauna totala imi vor da pre putini bani pt a achizitiona alta masina... Asa ca as prefera sa mi-o repare, mai ales ca ii place masina (stiti si voi cum e, de prima masina te atasezi cel mai mult...)


Astept cateva pareri... :|


Multumesc!
Fişiere ataşate
DSC05558.jpg
DSC05565.jpg
DSC05559.jpg
Imagine
Avatar utilizator
adi_bucur
 
Mesaje: 393
Membru din: 20 Mar 2009, 14:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Maverick 2.0i FWD

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde Top Cat1 » 17 Mai 2012, 08:22

Dauna totala iti va da numai daca reparatia costa mai mult de 60 sau 70% din valoarea actuala a autovehiculului. Care valoare se calculeaza scazand un procentaj din valoarea de vanzare de noua.
Masina sotiei este un VW Polo? Ce an? Daca este masina mai veche decat 10 ani, este foarte probabil sa iti dea dauna totala si sa iti dea banii pe ea, iar tu poti incerca sa o repari sau sa faci o recarosare cu o masina identica (mai multe info la RAR).

LE: Acum am vazut sematura: Polo, 1998. Mai mult ca sigur iti da dauna totala.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: accident cu asigurat carpatica

Mesajde adi_bucur » 28 Mai 2012, 22:53

Da, azi mi-au zis ca imi dau dauna totala si in 10 zile imi vireaza banii... :) Asa ca masina o s-o vand (800euro) si vreau sa ii iau un KA... O sa mai am nevoie de un stiker CF :))
Imagine
Avatar utilizator
adi_bucur
 
Mesaje: 393
Membru din: 20 Mar 2009, 14:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Maverick 2.0i FWD

Anterior

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login