Accidente

RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde toxicristi » 13 Mar 2011, 14:58

cred ca cel mai bine e sa te feresti de carpatica si euroins (daca mai exista).
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde cosmin27 » 01 Apr 2011, 23:42

Salut
Am intrat si eu intr-o problema asemanatoare, anul trecut in luna sept m-a lovit unu care avea asigurare de la EUROINS, toate bune si frumoase pana acum 3 zile cand primesc Convocare la conciliere de la Service Ford prin avocatii lor adica, am fost la EuroIns prima data, am intrebat cum stau cu dosaru meu, cica e inchis din octombrie si trebuia ca Bucurestiul sa faca plata. Urmatorii la care am mers au fost service-ul, acolo mi-au zis ca au trimis si la EUROINS o convocare asemanatoare, dar cu precizarea ca numai pe mine ma vor da in judecata ( nu firma de asigurari) si ca eu find beneficiar trebuie sa platesc daca nu platesc cei de la asigurare. Cand mi-au eliberat masina. mi-au dat si factura care am semnat-o dar, in factura, apare si numele asiguratorului EUROINS, ca fiind cel raspunzator de dosarul meu. Bineinteles ca am si acceptul de plata de la EUROINS . Astia de la Ford (Trans Atlantis) au pretentia sa le platesc eu, lor si dupa aceea eu sa ma judec cu EUROINS sa-mi recuperez banii. Am ajuns si la avocatul care m-a chemat la conciliere, avocatul care reprezinta firma Trans Atlantis, iar el mi-a zis sa fac cum au zis cei de la Ford. Apoi am facut si o reclamatia la CSA, dupa care am mers iar la EUROINS sa ii intreb de ce au mintit prima data ca nu stiu nimic despre aceasta convocare si ca urmam sa fim dati in judecata si ca vreau un ranspuns in ceea ce priveste plata care nu a fost efectuata sau daca se va face. Reprezentantul tacea si spunea ca noi nu aveam nici o treaba , dar totusi eu sunt chemat la judecata, nu EUROINS , am cerut nr de tel de la firma mama din Bucuresti ca ei au imputernicire sa ia decizii in legatura cu platile, iar ca raspuns mi-au zis ca nu au niciun numar , atunci eu am presupus ca sefii lor sunt o firma fantoma daca stiu sa ia bani de la clienti dar cand e vorba sa plateasca nu platesc si pun lumea pe drumuri si cel mai grav sa plateasca aiurea oamenii nevinovati.In concluzie unii vor bani alti for sa fuga de plata si daca e posibil sa plateasca nevinovatu iese cel mai bine.As dori o parere sau mai multe
cosmin27
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Apr 2011, 15:12
Maşina: Ford Focus 2007 trend

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde adrovidiu » 16 Feb 2012, 21:24

Buna seara tuturor!

Astazi, am avut nenorocul (din cate vad pe forum) sa fiu lovit de un asigurat la Euroins. Am facut intelegerea amiabila in care si-a recunoscut vina, urmand ca maine sa mergem la sucursalaEuroins Botosani sa se faca constatarea si restul....Imi puteti spune cam cum urmeaza sa decurga lucrurile? Banuiesc si cred ca sigura va fi asa, ca, urmeaza o tarageneala si o pierdere de timp cum nici nu am visat. Astept parerile voastre. Mersi
adrovidiu
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Iun 2011, 08:29
Maşina: ford focus 2000 1.8 tdi 66kw 90 cp, full options
VIN: WF0NXXGCDNYL08870

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde AlexButu » 02 Mai 2012, 13:55

Salut,

Am citit in mare mesajele acestui topic si pot sa va ajut daca aveti nevoie cu cateva indicatii:

Toate firmele de asig isi desfasoara activitatea dupa Ordinul CSA ( 5/2010 sau 14/2011 pana apare altul). Ideea e ca acest ordin e destul de interpretabil. Desi in fiecare oras mare exista un centru de daune, insa decizia finala se da la sediul central ( asta nu e voie). Fiecare firma de asig va incerca sa se agate de fiecare "chichita" pentru a respinge la plata un dosar de dauna. Se vor lega de complementaritatea avariilor pentru a zice ca cele 2 auto nu s-au atins asa cum a fost declarat sau deloc. Ideea e ca daca se insista cu reclamatii la csa intr-un final se satura aia de voi si ii vor "forta" sa va dea banii.
Dupa ce s-au constat avariile, pentru a se efectua reparatia cat mai rpd si cu cat mai putine probleme, acea constatare trebuie respectata ( cu reparare daca asa zice sau cu inlocuire pentru fiecare element dupa cum e cazul). Daca intr-adevar nu se poate repara sa zicem o usa, chemati un agent de la firma de asig, in service si punetil sa faca o reconstatare, si un proces verbal suplimentar si atunci va trece solutia indicata de service.
Chiar daca vor zice ca este obligatoriu sa reparati masina in serviceul colaborator, nu e adevart. Reparatia se poate efectua in orice service omologat, se intocmeste factura si deviz de reparatie, se va plati si in maxim 10 zile banii va vor fi dati inapoi de catre firma de asigurare. In caz contrar faceti reclamtie CSA pentru ca sunt obligati. ( atata timp cat sa respectat constatarea).

Sper sa va ajute!
AlexB

Ford Focus 1
1.6 16V Benzina
Hatchback 2000
AlexButu
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 07 Feb 2012, 14:46
Localitate: Sibiu
Maşina: Focus 2000 Coupe 1.6 16v 101CP

Anterior

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login