Accidente

RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 12 Apr 2010, 13:03

salut,
ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii, lamuriri, referitor la cazul meu prezentat mai jos?
anul trecut, am avut un accident- cineva a intrat in mine, deci normal mi-am facut masina pe RCA-ul -(EUROINS)tipului respectiv.
Mentionez ca aici local totul a fost ok, acceptul de plata mi s-a de cei de aici de la EUROINS, cu el m-am dus la service, si pe baza lui am primit masina. Dupa vreoa 3 luni primesc prin posta de la bucuresti o instiintare precum ca nu mi se accepta plata daunelor deoarece "aceei experti" au dedus din poze ca daunele mele sunt prea mari in raport cu ce a patit cel ce m-a lovit.
In fine, m-am informat ulterior in mai multe parti, mi s-a recomandat sa stau linistit.
Insa, mai nou primesc instiintare de la service, mi se recomanda sa platesc factura respectiva altfel voi fi trimis in judecata. in acest sens mi invoca art 720 c.pr.civ si mi se cere dealtfel o intrevedere cu ei in acest sens.

deci,intrebebarile mele ar fi:
1. daca cei de aici care au inspectat si vazut ambele masini au zis ca e ok, prealuminatii de la central pe baza foto imi resping dosarul, nu evina lor celor de la euroins si astfel pe baza acceptului de plata serviciul sa ii dea in jduecata pe ei pentru refuz de plata?
2. sa zicem ca 1 pica, care ar fi calea juridica? ma inteleg cu service-ul sa-i dau in jduecata pe cei de la euroins ?
3. service-ul ma da in judecata, eu la randul meu dau in jdecata -pe cel vinovat?
multumesc, ionut
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde Officer » 12 Apr 2010, 13:34

De la cine ai primit instiintarea de la Bucuresti?

1. Ba da.
2+3. Daca te cheama service-ul in judecata te prezinti la primul termen si ceri chemarea in garantie a soferului vinovat (cu conditia sa reiasa clar din PV incheiat la data accidentului ca celalalt sofer e vinovat) si a EUROINS.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 12 Apr 2010, 13:59

EUROINS Bucuresti (tot ce depaseste 100 mil cica s-ar da acceptul final de la bucuresti) au refuzat dosarul.
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde adicristea » 12 Apr 2010, 14:15

Pai si service-ul din Vaslui/Iasi (ca nu stiu din ce localitate esti) ti-a facut masina inainte de a primi acceptul de la Bucuresti? Ca atunci inseamna ca sunt buni de plata :). Ei probabil au facut masina, au trimis dosarul si Bucurestiul le-a zis "pai e prea mult, nu-l acceptam". Si cum ei facusera deja... ce sa faca sa isi recupereze banii?, sa te dea in judecata pe tine. Nu prea inteleg de ce pe tine deoarece cel care facuse asigurarea la ei ar trebui sa plateasca diferenta.

PS. Si acum ma felicit pentru ideea de a-mi face masina pe CASCO si de a lasa Allianz sa recupereze banii de la EUROINS.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 12 Apr 2010, 14:46

rio81,691536 scrie:EUROINS Bucuresti (tot ce depaseste 100 mil cica s-ar da acceptul final de la bucuresti) au refuzat dosarul.


in iasi se petrece acuma actiunea..ok..am uitat sa precizez un lucru cred ca important....service-ul are decontare directa cu cei de la euroins..
motivul de neplata a fost ca "evenimentul rutier nu a fost in realitate asa cum a fost prezentat in declaratia mea....dar asta e destul de bizar..ar insemna ca:
1. am mintit eu...deci a mintit si vinovatul in declaratie.
2. am gresit eu cumva...a gresit si vinovatul deasemenea in declaratie.
3. cum de judeca cei de la bucuresti doar pe baza unor fotografii neluand in seama constatarea celor de aici plus declaratia mea si a vinovatului?
chiar nu se leaga deloc..
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde sorin_andrei » 12 Apr 2010, 20:34

"nu mi se accepta plata daunelor deoarece "aceei experti" au dedus din poze ca daunele mele sunt prea mari in raport cu ce a patit cel ce m-a lovit"


spune si tu care sunt daunele , poate ne dam si noi seama , apoi comentam
sorin_andrei
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 09 Aug 2009, 15:44
Maşina: ford mondeo,1997,1.8td,90cp,std
VIN: wf0nxxgbbntl93855

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 13 Apr 2010, 14:15

am fost lovit in lateral dreapta, janta, aripa,stalp, portiera fata- deci tot ce tine de partea vazuta si nevazuta. Deviz de plata 120 mil. cealalta masina, un opel corsa ce a intrat frontal in mine, intradevar cel putin la prima vedere avea atarnand doar sploilerul fata. deci euroins bucurest a judecat totul pe baza foto a celor 2 masini.
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 13 Apr 2010, 15:13, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu mai citati mesajul imediat anterior!
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde sorin_andrei » 13 Apr 2010, 23:00

legat de cele 3 intrebari :
1. service-ul nu poate da in judecata asigurarile deoarece nu ei sunt beneficiarii lucrarii ( vezi factura)
2. singura intelegere cu service-ul e sa le platesti factura
3. da, service-ul te poate da in judecata pt recuperarea banilor , urmand ca dupa achitarea facturii daca vei da in judecata asigurarile si daca castigi o sa recuperezi banii

acum ,daca singura dovada la corsa e o poza cu bara atarnata e greu de castigat ceva
chiar si expertul trimis de judecator va zice la fel
consulta inainte un expert auto , apoi un avocat , ca sa nu arunci bani in plus

succes
sorin_andrei
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 09 Aug 2009, 15:44
Maşina: ford mondeo,1997,1.8td,90cp,std
VIN: wf0nxxgbbntl93855

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 19 Apr 2010, 21:44

1.da..sunt benificiar..dar nu am nici o chitanta pe numele meu pe care sa o fi semnat...
2. masina mi s-a dat pe baza unui accept de plata dintre EUROINS & Service; masina a fost bagat in service in baza unui dosar de daune de la EUROINS.
3. e greu pentru ei sa-si dea seama? de aceea au reprezentanti in teritoriu care s-au ocupat de caz si nu au avut nici o obiectie.
4. eu cred ca EUROINS, ca multe firme de asigurari merg la cacealma...service-ul va fi dificil sa ma dea in judecata si sa si castige...astfle eu nepierzand in instanta nu voi fi fortat sa merg mai departe sa cer daune recuperatorii de la EUROINS.
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde sorin_andrei » 23 Apr 2010, 14:57

deci , cum s-a rezolvat ?
sorin_andrei
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 09 Aug 2009, 15:44
Maşina: ford mondeo,1997,1.8td,90cp,std
VIN: wf0nxxgbbntl93855

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde Officer » 23 Apr 2010, 20:51

sorin argumenteaza-ti afirmatiile ca induci lumea in eroare aiurea; ma refer la cele de la punctul 3
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 29 Apr 2010, 20:00

sorin_andrei,700253 scrie:deci , cum s-a rezolvat ?

pai de moment ce la respectiva intalnire trebuia sa ma duc si sa stabilim cum dau eu banii...binenteles ca am refuzat.
Frumos ar fi fost dn partea lor sa vina cu o ideea cum sa-si recupereze banii cu ajutorul meu, dar daca ei au tinut-o sus si tare ca-s bun de plata...asta e.
De rezolvat nu s-a rezolvat, sper sa nu primesc acuma citatia la tribunal.
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde sorin_andrei » 30 Apr 2010, 22:48

Officer,700518 scrie:sorin argumenteaza-ti afirmatiile ca induci lumea in eroare aiurea; ma refer la cele de la punctul 3

daca te referi la ce am scris eu , chiar am o cunostinta in proces cu un service pentru o factura neachitata de asigurare ,asa ca nu afirm ceva ce nu stiu sigur
cel mai simplu de aflat e sa intrebe un avocat care s-a mai ocupat de astfel de cazuri
sorin_andrei
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 09 Aug 2009, 15:44
Maşina: ford mondeo,1997,1.8td,90cp,std
VIN: wf0nxxgbbntl93855

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde mirceamiron » 01 Mai 2010, 13:11

salut
si eu am avut probleme cu EUROINS
nici mie nu au vrut sa-mi plateasca desi masina mea a fost lovita in parcare
incearca orice pentru a nu face platile, vor sa te scoata vinovat chiar daca nu esti - numai sa nu plateasca
au incercat sa ma lamureasca si pe mine sa fac jumate-jumate cu soferul vinovat, sau sa-l dau in judecata
dar am rezolvat-o cu o sesizare la CSA, merge repede, in max 30 de zile ai rezolvat
incearca si tu, vei reusi cu siguranta daca esti "curat"

citeste daca ai rabdare topic-ul de mai jos
viewtopic.php?f=126&t=45936
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde Officer » 06 Mai 2010, 15:10

sorin daca service-ul te da in judecata chemi in garantie asiguratorul in acelasi proces... nu iti trebuie doua dosare separate sa o lalai ani de zile pe la tribunal si sa platesti aiurea taxe de timbru...
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde sorin_andrei » 06 Mai 2010, 21:42

posibil , doar ca in adresa de la asigurare scrie ca s-a respins plata pe motiv ca sunt neconcordante intre avariile celor doua vehicule
asa ca acum procesul e la stadiul de expertiza privind dinamica accidentului care daca nu va fi favorabila va trebui sa plateasca omul lucrarea la service
probabil ca difera rezolvarea si in functie de motivul respingerii
cum spunea mircea mai sus "vei reusi cu siguranta daca esti "curat"
sorin_andrei
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 09 Aug 2009, 15:44
Maşina: ford mondeo,1997,1.8td,90cp,std
VIN: wf0nxxgbbntl93855

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde mirceamiron » 07 Mai 2010, 17:35

cine a facut constatarile? ei, nu?
acum tot ei spun ca este neconcordanta? cam aiurea
acesta este un motiv ca sa lungeasca termenul de plata, pt ca legea le permite sa prelungeasca termenul de plata pina la 90 de zile daca se constata ca sunt neconcordante.
fii sigur ca ei se folosesc de orice mijloc ca sa scoata citi mai putini bani din conturile lor, daca e posibil. sau incearca sa lungeasca termenul de plata la maxim(cit le permite legea- caci ei au numai de cistigat).
eu iti recomand sa nu stai si sa astepti, ci fa o sesizare la CSA, ca sa nu te poarte ei pe drumuri, fa-le tu drumuri lor, caci altceva nu merita.
este o firma de kkt
Nimic din ceea ce este scris cu litere mici nu este favorabil.
Ceea ce dau paragrafele scrise cu litere mari este anulat de paragrafele scrise cu litere mici.
Avatar utilizator
mirceamiron
1nsane Member
 
Mesaje: 1325
Membru din: 04 Sep 2009, 23:22
Maşina: Ford, focus, 2012, 1,6 tdci,
VIN: WF0LXXGCBLCT21475

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 18 Iul 2010, 17:32

mirceamiron,709678 scrie:cine a facut constatarile? ei, nu?
acum tot ei spun ca este neconcordanta? cam aiurea
acesta este un motiv ca sa lungeasca termenul de plata, pt ca legea le permite sa prelungeasca termenul de plata pina la 90 de zile daca se constata ca sunt neconcordante.
fii sigur ca ei se folosesc de orice mijloc ca sa scoata citi mai putini bani din conturile lor, daca e posibil. sau incearca sa lungeasca termenul de plata la maxim(cit le permite legea- caci ei au numai de cistigat).
eu iti recomand sa nu stai si sa astepti, ci fa o sesizare la CSA, ca sa nu te poarte ei pe drumuri, fa-le tu drumuri lor, caci altceva nu merita.
este o firma de kkt

referitor la CSA- au doar rol de conciliere, daca asiguaraile le transc un articol sub care isi fac paravan CSA-ul da din cap, ei urmares pur si simplu daca exista ilegalitati in procesul de desfasurare al cazului.
Referitor la mine,uite ca am primit si citatia in tribunal impreuna cu toate actele.
Suntem chemati in solidar eu (pagubitul) si EUROINS-ul.
In acte se mentionea din partea service-ului traseul acestui dosar:
- se mentioneaza ca intre service si EUROINS este un contract de colaborare prin care ei au "preluat cazul" meu.
- se mentioneaza ca au facut reparatia in concordatna cu evaluarea facut de EUROINS local
- se mentioneaza ca mi-au dat masina in baza aprobarii verbale de la EUROINS local.
- si faptul ca service-ul a tot intrebat local cand li se vor vira banii, cei de aici nu au dat de inteles ca ar fi probleme; raspunsul negativ li s-a comunicat abia dupa 6 luni.
In ceea ce ma priveste n-ar trebui sa am nici o emotie, este prima mea citatie in tribunal, la care se adauga ci "increderea" in justitia romana.
Intrebarare mea, se poate ca in cadrul acestui proces sa cer daune morale si materiale (inclusiv taxiul pana la tribunal si zi de munca pierduta) de la Euroins? Poate astfel vor vedea ca ulciorul nu le merge de multe ori la apa, si aceste "fapte marete" le vor aduce mai multe prejudicii.
O zi buna,
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde MStoica » 18 Iul 2010, 17:49

Da se poate sa ceri si daune morale.
Stai linistit pentru ca tu nu o sa trebuiasca sa platesti nimic, in cazul in care nu se rezolva intre service si firma de asigurari, cel care o sa plateasca este cel care a intreat in tine.
Incompetenta a fost din partea celor de la EUROINS filiala locala, angajatul care a dat acceptul verbal trebuia tras la raspundere si probabil demins, nu sa te plimbe pe tine pe drumuri.
Din punctul meu de vedere este o gresala interna a firmei de asigurari si stai linistit ca asa cum am mai spus mai sus daca e sa plateasca cineva e firma de asigurari sau cel care te-a lovit(poti sugera acest lucru la tribunal daca e nevoie si tu sa te constitui parte neutra in proces pentru ca nu tu ai facut constatarea si nici nu ai luat masina cu forta din service).
Sper sa se rezolve cu bine.
Bafta multa
Avatar utilizator
MStoica
HAOS Crew
 
Mesaje: 341
Membru din: 30 Iul 2008, 18:52
Maşina: FORD FOCUS 2007 1.6 101CP

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde Officer » 20 Iul 2010, 12:18

nu trebuie sa ai nicio emotie... poti sa nici nu te duci... ca sa ceri daune morale trebuie sa deschizi un dosar separat dar nu cred ca iti va da cineva daune morale pt asa ceva... care sunt daunele morale? ai ramas cu sechele? La noi conceptul asta de daune morale nu e ca in common law... aici daca iei 100 ron daune morale e mare lucru... pentru viol se da cam 2000-5000 ron... dar te judeci de iti suna apa in cap... Miron Cozma a luat parca 10.000 eur pt 6 luni de stat in puscarie pe nedrept dar tot asa... dupa ani de zile de procese.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde kosfunny » 22 Iul 2010, 00:17

Incearca sa dai de vinovat iar acesta sa iti puna a dispozitie devizul lui de reparatii. De acolo s-ar putea trage concluzii privind si marimea pagubei de la cealalta masina!
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 10 Oct 2010, 00:31

dupa primul termen de judecata situatia este cam aceasta:
- ne-am prezentat doar eu si reprezentant service.
- reprezentantul service-ului a batut moneda pe faptul ca RCA-ul vinovatului era ok, exista un contract de colaborare intre cei 2 prestatori, masina a intrat in service trimisa de euroins...constatarea a fost facuta de euroins iar lucrarile efectuate au fost cele din deviz...ca eu am fost multumit de lucrare..practic timp de 10-15 min a vorbit doar reprezentatntul service-ului...iar judecaotrul nu a schitat nici un gest..
la final a avut o singura intrebare.." si i-ati dat masina fara nici un act?" :D ....cred ca asta zice cam totul despre cine nu va iesi vinovat din acest caz...
binentels ca service-ul va chema ca martor receptionerul care va depune marturie sub juramant ca a avut acceptul verbal de la EUROINS..si cred ca binenteles degeaba pentru ca sunt absolut sigur ca EUROINSUL nu a dat un raspuns 100% clar de genul..."DATI MASINA NU ESTE NICI O PROBLEMA"...ci mai degraba( pentru au au experienta in astfel de cazuri) " PARE OK RASPUNSUL FINAL VINE DE LA BUCURESTI"..din care nu se va deduce nimic clar..
ce am remarcat la o prima prezenta in instantele de judecata (sper sa fie si ultima)...dosarele se judeca DOAR pe baza actelor...in cazul de fata....service-ul a adus toate actele de care dispune el in acest dosar...cam ce face referire la cele mentionate mai sus...
BINE DE STIUT:
Am tras concluzia ca obiectul acestui proces nu este cine e vinovat de accident sau valoare daunelor...ci mult mai simplu...un contract de prestari servicii neachitat...
acuma daca tot se ia dupa acte si atat...sper sa nu fiu eu cel ce il achita de vreme ce nu mi s-a inmanat nici o chitanta...factura..doar am receptionat bunul supus acestui contract..
Urmatorul termen e 8 Noiembrie dar nu cred ca ma voi mai prezenta (am intrebat daca se poate si judecatorul a zis "cum vrei") pentru ca nu am ce sa probez in acest dosar..
daca voi fi considerat bun de plata...binentels ca trebui sa dau in judecata vinovatul care va cere garant EUROINSUL.
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde catalin1982 » 24 Noi 2010, 10:00

Salut.
Si eu am aceeasi problema, dar cu BCR Asigurari. Am patit exact ca tine, am fost lovit din spate de un destept in timp ce eram in coloana la semafor. Tipul si-a recunoscut fapta, am completat declaratie de intelegere pe cale amiabila, m-am dus la reprezentanta Ford din Arad cu dosarul de la asigurari, cei de la reprezentanta mi-au facut masina dar nu mi-au spus nici o clipa ca nu ar fi dosarul aprobat sau ca nu-mi pot face reparatia pana nu primesc acceptul de plata. Reprezentanta mi-a facut masina, mi-a inapoiat-o dar stupoare imi spun ca cei de la BCR refuza sa faca plata pe motiv de dinamica. Eu astept acum sa-mi rejudece cazul, dar sincer nu am prea mari sperante, iar dupa aia voi vedea ce fac. E strigator la cer ce se intampla in tara asta de doi lei, sa fii pagubit si sa ti se impute tie paguba. Cu ce am gresit noi, ca am fost loviti de niste nebuni?! Ce vina am eu ca un BMW 318 din '94 este mult mai sifonat decat masina Ford-ul meu care e din 2005.
Ma tot intreb pentru ce naiba platim asigurari ca mai apoi sa ne trezim ca suntem furati pe fata.
Cred ca asta e o practica a service-urilor in complicitate cu cei de la asigurari. Service-ul iti repara masina, asa ei au prestat un serviciu pentru care pretind bani, pe care daca ii recupereaza de la asigurari bine, daca nu te forteaza pe tine ca pagubit sa platesti reparatia.
Avatar utilizator
catalin1982
Ford Freak
 
Mesaje: 149
Membru din: 12 Mai 2008, 15:31
Localitate: Arad
Maşina: VW Passat, B6 3C, 2010, Motor CBAB - 140 CP

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 05 Dec 2010, 17:15

buna,
din ce am prins pana acuma, nu service-ul e problema...ci compania de asigurari care incearca prin orice mijloace sa traga teapa service-ului....pentru ca toate cheltuielile suportate pentru reparatie sunt ale service-ului care urmeaza apoi sa-si recupereze de la asigurari..
de exemplu la mine...la primul termen de judecata EUROINS-l nu s-a prezentat- banui ca voia sa vada ce iese...
la al doilea a contestat dosarul ca nu stiu ce timbru a uitat service-ul sa puna la dosar..si asa se ajunge la al treilea termen....si ca conform contractului ei nu trebuie sa plateasca (acceptul trebuie sa fie explicit scris)..la mine...presupun ca si la tine a fost un accept verbal....si de acolo service-ul ti-a dat masina..si asta abia astepta si asiguratorul...sa se spele pe maine..

o concluzie ar fi aceea ca doamne fereste sa fii pagubitul....vinovatul iti arunca in nas polita..si de aici noi suportam toata tevatura...timp pierdut...masina lipsa....nervi...service...si tribunal daca suntem mai "norocosi"..
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 06 Dec 2010, 09:55, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu mai citati mesajul imediat anterior! Multumesc.
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde catalin1982 » 06 Dec 2010, 09:41

Lasand la o parte magaria pe care o fac asigurarile, service-urile nu au voie sa-ti repare masina daca nu au acceptul scris de la asigurari ca le va fi achitata reparatia. Noi, nefericitii care suntem loviti de altii, cadem de prosti in lupta unor nesimtiti de a ne lua banii... asigurari + service-uri.
Solutia salvatoare, pe care nici un agent de asigurari nu ti-o spune, e sa faci poze la fata locului imediat dupa accident si sa prinzi in poze cat mai multe detalii... cioburi pe asfalt, puncte de reper de la fata locului gen cladiri, borne de km, etc. In felul asta nu mai pot sa argumenteze ca accidentul nu a putut avea loc din cauza de dinamica si sunt obligati sa accepte plata despagubirilor.
Avatar utilizator
catalin1982
Ford Freak
 
Mesaje: 149
Membru din: 12 Mai 2008, 15:31
Localitate: Arad
Maşina: VW Passat, B6 3C, 2010, Motor CBAB - 140 CP

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde rio81 » 26 Ian 2011, 09:43

salut,
revin cu ultimele noutati,
procesul s-a incheiat, iar cel care trebuie sa plateasca este Euroins-ul.
extras din decizia judecatoreasca:
1." Desi parata (EUROINS) face referire, la prevederea cotnractuala (X) potrivit careia asiguratorul nu despagubeste costul reparatiilor care nu sunt datorata evenimentul asigurat, nu a produs nici o dovada din care sa rezulte ca in speta s-ar fi efectuat reparatii care sa nu fi fost generate de evenimentul asigurat"
2.Euroins-ul a invocat ordinul 20/2008 al CSA ca sa reclame ca exista neconcordante in cea ce priveste circumstantele accidentului......
Raspunsul judecatores este;
"acest text(CSA) nu exonereaza de la obligatia de plata a despagubirilor de asigurator, ci [b[prevede doar ca in situatiile mentionate despagubirile se vor stabili prin hotarare judecatoreasca. Parata nu a prezentat insa nici o dovada a imprejurarilor din care rezulta neconcordantele la care fare referire iar astfel de neconcordante nu rezulta din actele aflata la dosarul cauzei[/b]"
3. eu am fost chemat in instanta in solidar cu euroins-ul... concluzia....nu exista nici un temei legal ca eu sa fiu pus la plata....decat cred punctul 4..
raspunsul judecatoresc:
"se constata ca prin obligarea aratei SC EUROINS SA la plata integrala a disparut temeiul in baza careia paratul R Ionut sa fie obligat si el la plata. [b]De altfe, motivarea in drept a actiunii nu ofera nici un temei legal aplicabil cu privire la situatia paratului R Ionut, in baza careia acesta sa fie obligat la plata....solidaritatea de "
4. un fapt amuzant...costul evaluat al masinii a fost cu 47 RON mai mic decat costul reparatiile....trag concluzia ca daca costul reparatiilor depasea pe cel evaluat atunci intradevar eram bun de plata presupun pt diferenta..doar daca nu dadeam la randul meu in judecata vinovatul..
5. plata unor penalitati catre service a fost respinsa...

Sper ca acest topic sa ajute pe cei care sunt sau vor fi in aceasta situatie...
Ford FOCUS Turnier, 11/2000, 1.8 TDDI, 90 CP
VIN: WFONXXGCDNYL67084
rio81
Ford Freak
 
Mesaje: 177
Membru din: 22 Iun 2006, 10:23
Localitate: Vaslui-Iasi
Maşina: Ford Focus 2000 TDDI Wagon
VIN: WFONXXGCDNYL67084

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde adyamg » 31 Ian 2011, 17:11

Bine ca ai scapat ... si chiar daca nu iti dai seama acum sau nu apreciezei 'la adevarata valoare' ... ai mare noroc de gafa celor de la service care ti-au dat masina.
Legat de "expertii" in dinamica accidentelor ... sunt o rasa aparte si in scoala au invatat sa spuna "evenimentul rutier nu a fost in realitate asa cum a fost prezentat ... " ... si atat!
Am vazut si eu un caz asemanator cu cei de la Omniasig, s-a produs accidentul, cu o multime de martori, vinovatul si-a recunoscut vin ... totul ok. Omniasig a dat acceptul de intrare in service, omul si-a reparat masina si dupa mai bine de 1 luna a venit expertul care a concluzionat evenimentul rutier nu a fost in realitate asa cum a fost prezentat
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde aiur3a » 07 Mar 2011, 18:11

am un prieten care a avut de curand un accident, cu o masina aflata inca in garantie, iar vinovatul are rca la euroins
nu stiu exact cum se vor desfasura lucrurile, dar ca inceput, dupa cateva telefoane la niste service-uri ford, mi s-a spus ca nu se accepta intrarea in service pe baza dosarului de la euroins, ca acestia din urma au datorii foarte mari si au incetat colaborarea

dupa discutiile cu unul reprezentant al unui service, m-am gandit ca ar fi ok sa evitam astfel de firme de asigurare pentru a face un bine semenilor nostri pe care-i accidentam
eu, unul, nu o sa iau in calcul euroins
FORD Mondeo Mk3 2003, 2.0TDCi, 96Kw

Laurentiu TANASE
KennoMedia
laurentiu@kennomedia.com
aiur3a
Member
 
Mesaje: 252
Membru din: 10 Oct 2006, 14:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: FORD Mondeo Mk3 2003, 2.0TDCi, 96Kw

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde toxicristi » 10 Mar 2011, 18:48

Din pacate, multi se gandesc la asta doar daca si cand sunt victimele uneri astfel de companii
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: RCA - refuz plata, convocare in vederea concilierii

Mesajde otheitis » 13 Mar 2011, 11:54

Asirom ca asigurare este buna?Sau mai buna este Allianz?
Multumesc!
Avatar utilizator
otheitis
Ford Freak
 
Mesaje: 214
Membru din: 05 Noi 2010, 22:11
Localitate: Atena,Grecia
Maşina: Ford Focus 1,4 (Facelift)

Următorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login