Accidente

mic accident in trafic

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

mic accident in trafic

Mesajde darkpinky19 » 11 Noi 2010, 12:16

Am avut luni un accident in oras, m-am ales cu aripa si portiera dreapta fata foarte sifonate, janta indoita la buza (janta de otel), pragul usor infundat si stalpul putin indoit acolo unde a presat portiera in el. Am fost cu masina la constatare la autoeuropa (acolo m-am trimis cei de la omniasig)si mi s-a facut constatarea. Inspectorul ce a facut constatarea mi-a sugerat sa las masina la ei, ca lucreaza mai eficient si itr0un timp mai scurt decat cei de la ford si am acceptat. Acum ma gandesc si nu stiu daca am facut bine :| . Stiu ca cei de la ford din TM sunt cam neseriosi si riscam sa nu am masina gata nici de craciun, dar acum stau si ma gandesc, cei de la autoeuropa banuiesc ca vor pune tot piese originale, nu? (ma refer la aripa si la portiera care trebuie schimbate). Si credeti ca erau sanse mai mari sa nimereasca culoarea mai bine cei de la Ford, avand in vedere ca e o masina de la ei? sau exista sansa ca piesele sa vina direct vopsite din fabrica? Nu am trecut prin nici un incident asemanator si de asta mi-e frica ca mesterii din service o sa faca treaba de mantuiala :|
darkpinky19
 

Re: mic accident in trafic

Mesajde centrocar » 11 Noi 2010, 12:20

aripa si portiera nu vin direct vopsite
aripa se mai gaseste si neoriginala, portiera nu cred
Magazin piese auto Ford originale: http://www.pieseautoford.ro/
0751.07.17.50
suntem si pe facebook: http://www.facebook.com/pages/Piese-aut ... 8629447381
Avatar utilizator
centrocar
 
Mesaje: 384
Membru din: 11 Iun 2009, 10:22
Localitate: BUCURESTI

Re: mic accident in trafic

Mesajde StefanGal » 11 Noi 2010, 13:05

Am facut o mica reparatie la o portiera si a trebuit dupa aia sa vopsesc zona respectiva. A trebuit sa vopsesc toata portiera...
Ce credeti ca au nimerit vopseaua ? Nope !
Daca te uiti f atent iti dai seama ca e o nuanta mai deschisa...
In concluzie - fie ca vopsesti la un service no name sau reprezentanta, nu iese aceeasi vopsea pe care o ai pe masina. Vopseaua de pe masina e mai matuita, batuta de ploi, vant-praf, etc.
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: mic accident in trafic

Mesajde darkpinky19 » 11 Noi 2010, 15:19

da, ma gadesc si eu ca nu va iesi identica culoarea. poate ajuta putin faptul ca e metalizata? :-/ ma gandesc ca diferenta va fi poate mai putin vizibila.
darkpinky19
 

Re: mic accident in trafic

Mesajde StefanGal » 11 Noi 2010, 15:23

Din pacate, faptul ca e metalizata nu ajuta la nimic...nici nu dauneaza.

Mie, portiera mi-a iesit absolut superb doar ca e o nuanta fff putin sesizabila mai deschisa, insa : sesizabila.

Daca te uiti atent, se vede, nu e o catastrofa dar...
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: mic accident in trafic

Mesajde addy2002 » 11 Noi 2010, 16:06

credeti ca erau sanse mai mari sa nimereasca culoarea mai bine cei de la Ford

Nuuuu, nici gand :D. mie mi-au vopsit bara fata in alta nuanta de albastru si mi-au zis ... ca se mai decoloreaza in timp :)). Dupa un mic scandal au recunoscut ca au pus pigment de mercedes, ca cel de ford se terminase =)) Casa Auto TM sa fie ultima optiune in materie de tinichigerie/vopsitorie.

Ce stiu de la un vopsitor: galben si argintiu sunt culorile cele mai pretentioase, si pe care se vede cel mai tare ca au fost revopsite.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: mic accident in trafic

Mesajde darkpinky19 » 11 Noi 2010, 16:37

mda, multumesc de raspuns, auzisem si eu tot felu de povesti despre Casa Auto TM, de aia am zis ca daca baietii de la Renault se misca mai repede si par mai seriosi, o las la ei. Din pacate si masina mea e argintie (Moondust silver e culoarea) :( , sper sa faca o treaba buna baietii aia. Azi am fost sa le duc constatatea de la omniasig si am ramas placut surprinsa de faptul ca o sa imi schimbe pana la urma tot ce se poate, desi inspectorul trecuse initial pe foaie doar indreptarea jantei, de aparatoarea de sub aripa nici nu a vrut sa auda, cica se indreapta de la sine ca nu e rupta(dus cu capu omu ala :-O ), capacul de la roata nu mi-l trecuse, iar despre schimbatul portierei a dat din umeri si m-a lasat oarcum sa inteleg ca sunt mari sanse sa o indrepte si sa mi-o umple cu chit. Asta ma face sa inteleg ca poate Omniasig nu-s chiar atat de neseriosi.
darkpinky19
 

Re: mic accident in trafic

Mesajde harhas » 12 Noi 2010, 20:11

salutare ! am o problema cu bara spate ! in sensul ca .. a fost lovita acum ceva timp in urma, vopsita cu negru, (la un service) iar acum se "cojeste" ! (in partea de jos, dupa cum se poate obs.) as vrea sa scap de vopseaua neagra, sa revina la culoarea initiala !
ceva sfaturi ?

[in dosarul de dauna scria ca bara e noua, si mie mi-a zis in fata ca o vopseste, ca iese bine si asa :( meseriasi de-ai nostri ! nu am fost pe faza atunci .. iar acum regret ]
Fişiere ataşate
Image391.jpg
Avatar utilizator
harhas
Incepator
 
Mesaje: 56
Membru din: 20 Dec 2009, 20:57
Localitate: Bacau
Maşina: ford fiesta, 2006, 1.3i

Re: mic accident in trafic

Mesajde darkpinky19 » 13 Noi 2010, 12:04

ce nasol :( nu stiu daca mai poti sa faci acum ceva, eventual sa mergi peste ei sa le faci scandal....oricum nu trebuia sa o vopseasca in negru, avand in vedere ca ea are culoarea gri inchis (am impresia ca este exact modelul meu)
darkpinky19
 

Re: mic accident in trafic

Mesajde harhas » 14 Noi 2010, 23:18

nu are niciun sens.. s-a intamplat asta acum vreo 2 ani ... nici nu mai stiu unde e service-u ala ! :D
chiar nicio solutie ? :-S
Avatar utilizator
harhas
Incepator
 
Mesaje: 56
Membru din: 20 Dec 2009, 20:57
Localitate: Bacau
Maşina: ford fiesta, 2006, 1.3i

Re: mic accident in trafic

Mesajde darkpinky19 » 24 Noi 2010, 12:39

daca te deranjeaza asa de tare ca se exfoliaza vopseaua, cred ca singura solutie e sa dai o tura pe la niste shroturi sa vezi daca au masini ca a ta (fiind bara spate sunt sanse mai mari sa o gasesti intacta ) sau sa te chinui sa dai jos vopseaua :(
darkpinky19
 

Re: mic accident in trafic

Mesajde clauarad » 03 Dec 2010, 08:41

Ar mai fi o varianta nu stiu cat o agreezi.
Da jos bara, si curata toata vopseaua care se cojeste, eventual cu o bucata de smirghel fin.
Poti aplica o folie pentru caroserie de culoare neagra, si cred ca iesi mult mai ok ca si pret.
Poti incerca si aici: http://www.expertdetailing.ro/ro/64_29_index.php
Avatar utilizator
clauarad
Member
 
Mesaje: 336
Membru din: 31 Oct 2008, 17:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2012 TDCi 119 cp

Re: mic accident in trafic

Mesajde harhas » 05 Dec 2010, 22:06

nu e chiar rea ideea ! as incerca chiar si o culoare in ton cu caroseria , pt folie :)
cred ca se poate demonta numai partea neagra, nu ?
Avatar utilizator
harhas
Incepator
 
Mesaje: 56
Membru din: 20 Dec 2009, 20:57
Localitate: Bacau
Maşina: ford fiesta, 2006, 1.3i

Re: mic accident in trafic

Mesajde clauarad » 06 Dec 2010, 10:04

cred ca se poate demonta numai partea neagra, nu ?

Asta nu stiu sa-ti spun, dar in principiu ii o piesa de schimb, deci...
Partea mai nasoala ii daca partea aia neagra ii lipita si nu prinsa in ceva suruburi, caz in care ai nevoie de un adeziv puternic. Oricum daca ai nevoie de adeziv, cred ca te pot ajuta
Bafta!
Avatar utilizator
clauarad
Member
 
Mesaje: 336
Membru din: 31 Oct 2008, 17:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2012 TDCi 119 cp

Re: mic accident in trafic

Mesajde harhas » 04 Feb 2011, 21:35

salutare !
am avut astazi un "mic accident in trafic", in urma caruia va trebui sa schimb aripa dreapta. este foarte putin indoita, dar mai bine o inlocuiesc, ca e sarita si vopseaua! (si cred ca ies mai bine cu piesa de la dezmembrari)
asa ca vin cu o intrebare: la modelul facelift, (fiesta 2006>) se potrivesc aripile, cu cele de la modelul "non-facelift" si culoarea GRI, este aceeasi ?
Multumesc!
Avatar utilizator
harhas
Incepator
 
Mesaje: 56
Membru din: 20 Dec 2009, 20:57
Localitate: Bacau
Maşina: ford fiesta, 2006, 1.3i


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login