Accidente

Zgarietura in parcare

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Zgarietura in parcare

Mesajde gabyy » 09 Dec 2010, 10:07

Buna dimineata, aseara mi a fost usa din dreapta zgariata in parcare (real), nu foarte mult cam 8-10 cm, domnul de langa mine deschizand prea mult si prea tare usa lui, apoi a dat sa plece ca nu are nimic masina, am aprins lanterna a vazut ca este zgariata, insa ca nu este de la el si a intrat in magazin; nu a vrut constatare amiabila si nici copie dupa asigurare sa imi dea, ca nu este obligat, dar ca ne intalnim astazi si mergem la un service auto si imi plateste acolo sa imi vopseasca locul, ca face asta pentru mine, nu ca ar fi el vinovat.Mi-a dat un numar de telefon insa nu raspunde (am facut poze si la masina lui, in dreptul usii cum era vopseaua luata de pe laterala, si era de sus pana jos, deci nu sunt primul lui accidentat :)) )
Am mers apoi la politie si am declarat incidentul ramanand ca in 24 ore daca nu ne intelegem si el nu declara la politie sa merg sa depun plangere. (Am si un martor care era in dreapta).

Am vreo sansa sa o fac daca el nu declara accidentul in aceste 24 ore, adica sa imi dea asigurarea mai tarziu si el ce pateste, amenda, permis suspendat ? (am cautat insa nu am gasit nimic despre asa ceva)

multumesc
Fişiere ataşate
bscap0000.jpg
Ford Fiesta 2001 1.8 TDDI 75cp
Avatar utilizator
gabyy
Member
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2008, 19:03
Localitate: Craiova
Maşina: ford fiesta 2001 1.8 tddi
VIN: WF0BXXGAJB1D49312

Re: Zgarietura in parcare

Mesajde boieru2 » 09 Ian 2011, 20:07

dupa 24 de ore tu depui plangere si pe el il cauta politia, chiar daca il gaseste vinovat politia el nu este obligat sa iti dea asigurarea, moment in care iti faci masina pe banii tai si il dai in judecata. Daca ai casco iei procesul verbal de la politie te duci faci masina pe casco si se ocupa ei sa recupereze banii de la vinovat.
Succes
Ai grija sa precizezi in declaratia data la politie numele si datele martorului e foarte important la o intalnire ulterioara in justitie.
daca ai probleme spune-mi in ce stadiu te blochezi si da-mi mesaj privat si te ajut cu sfaturi tehnice, lucrez in domeniu.
Avatar utilizator
boieru2
Ford Freak
 
Mesaje: 190
Membru din: 03 Oct 2009, 12:02
Maşina: Ford Focus Sedan 2008 1.6


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login