Accidente

Accident minior. Dar nu stiu sigur cine e vinovat

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident minior. Dar nu stiu sigur cine e vinovat

Mesajde Nonno » 13 Feb 2011, 11:33

Buna ziua,

Am avut acest accident. Poate sa imi spuna cineva cum se imparte vina.
Un vehcol merge 20 de m cu spatele pe banda de urgenta a unui drum european. Un alt vehicol vrea sa intre pe drumul din acest sat.

PS. Eu sunt cel care da inapoi daca are vreo importanta. Era intuenric si m-am asigurat ca nu vine nimic din spate. Nu l-am vazut pe el ca vrea sa intre pe acel drum. Nici nu se vedea drumul la dreapta ( e un drum de piatra din acel sat).

Va multumesc.

Imagine
Avatar utilizator
Nonno
Ford Freak
 
Mesaje: 130
Membru din: 26 Ian 2009, 21:04
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus Ghia sedan 2001 1.6 DFW/FYDB1
VIN: WF0FXXWPDF1G06907

Re: Accident minior. Dar nu stiu sigur cine e vinovat

Mesajde Mihai L » 13 Feb 2011, 11:38

Si care ar fi vina celuilalt? Ca tu nu aveai ce cauta pe acea banda si nici sa dai inapoi fara sa te asiguri...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident minior. Dar nu stiu sigur cine e vinovat

Mesajde BogdanFSB » 13 Feb 2011, 11:45

din cate stiu eu nu ai voie sa dai cu spatele in cazul tau
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Accident minior. Dar nu stiu sigur cine e vinovat

Mesajde adicristea » 13 Feb 2011, 12:00

Mihai si Bogdan, care e vina celui care a dat cu spatele? Daca cel care a intrat pe drumul european avea cedeaza, la revedere. Sa dai in spate nu e interzis (50m), iar asigurarea ca nu vin masini (din stanga sau din dreapta) trebuie facuta de cel care venea pe drumul FARA prioritate.

Din punctul meu de vedere, vina 100% a celui care nu s-a asigurat ce va ramane si fara carnet.


Later: acum am vazut si desenul, de fapt celalalt a facut stanga. In cazul asta, cu parere de rau, vina iti apartine in totalitate pentru ca nu te-ai asigurat. Celalalt are cedeaza prioritate pentru vehiculele care vin din dreapta, nu si din stanga, aia era in sarcina ta.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident minior. Dar nu stiu sigur cine e vinovat

Mesajde Nonno » 13 Feb 2011, 12:38

Aseara s-a intamplat. Am cautat pe net si scrie ca nu ai voie sa opresti sau sa dai inapoi pe drumuri europene. Deci vina e a mea. Am facut asta ca nevasta mi-a spus ca statea o femeie pe marginea drumului si i s-a facut mila de ea. Batea vantul tare si era frig. Asta era explicatia de ce am dat inapoi.

Multumesc pentru raspunsuri.
Celalat care a facut la stanga a spus ca ma vazut dand cu spatele si ca a accelerat sperand ca trece inaintea mea. Eu chiar ca nu l-am vazut ca mai aveam 3 m de mers si eram intors in masina.
Avatar utilizator
Nonno
Ford Freak
 
Mesaje: 130
Membru din: 26 Ian 2009, 21:04
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus Ghia sedan 2001 1.6 DFW/FYDB1
VIN: WF0FXXWPDF1G06907


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login