Accidente

sfaturi/nelamuriri accident usor

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde Mindbender » 05 Mar 2011, 14:55

Vineri pe 4 pe la ora 7 seara cel din fata mea franeaza la semafor eu nu mai am timp sa franez si intru in el. Asta sa intamplat exact langa cotroceni, asa ca ne ducem putin mai incolo imediat dupa intersectia unde opreste el si opresc si eu si incepem discutiile. Initial el mia cerut bani dar eu iam zis ca vreau legal si deci cu asigurare. In momentul asta a trecut un echipaj de politie si nea laut la intrebari. Agentul de politia sa prezentat ca fiind agent Costache ( inainte de a pleca, am reusit sa il mia intreb pe colegulka cestui anumele complet ... dar ce am inteles de la el este ca lar chema Costache X , de la udriste si ceva 4 cu 5 care nu stiu ce inseamna ). Acesta nea laut buletinele a notat nu stiu ce si nea zis sa rezolvam amiabil sau la politie. Eu evident vreau amiabil, si deci agentul nea spus sa ne ducem luni la o sucursala bcr asigurari (acolo am eu rca) si sa facem acolo constatare amiabila, si daca unul dintre noi nu se prezinta celalalt sa il instiinteze pe agentul respectiv).
Acuma domnul pe care lam lovit trebuia sa se duca la o inmormantare asa ca a ramas sa il sun azi pe la 6-7 sa stabilim luni la ce ora si unde ne itnalnim ca sa facem respectivul act.
De mentionat ca sunt doar pagube minor, bara lui spate e indoita si cea din fata a mea e lovita.

Acuma intrebarile mele sunt
1) daca poate cineva sa ma elucideze exact cum dau de agentul respectiv, adica ce inseamna exact lucrurile care mi lea zis
2) daca ne ducem luni la asigurare e vreo problema chiar daca accidentul a avut loc vineri ?
3) daca nu am poza cu masina lui si nici numarul , stiu doar ca era o dacie solenza e vreo problema ?
Mindbender
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Sep 2010, 11:25
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde Officer » 05 Mar 2011, 18:43

1) daca poate cineva sa ma elucideze exact cum dau de agentul respectiv, adica ce inseamna exact lucrurile care mi lea zis

Indiferent de ce a zis costache voi aveti doua modalitati de a rezolva asta:

- daca esti de acord ca ai fost vinovat vorbesti cu omul si va duceti cand aveti timp amandoi la centrul de costatari BCR asig si completati acolo formularul de constatare amiabila; in cazul asta nu iti da nimeni amenda;
- daca nu recunosti ca ai fost vinovat va duceti si declarati la politie la centrul de constatare sector 5 unde decide agentul cine a fost de vine si cine ia amenda;

2) daca ne ducem luni la asigurare e vreo problema chiar daca accidentul a avut loc vineri ?

nu

3) daca nu am poza cu masina lui si nici numarul , stiu doar ca era o dacie solenza e vreo problema ?

daca ai nr de telefon e ok - e problema in cazul in care vorbesti cu el sa va vedeti la asigurari si nu se prezinta si se duce sa declare de fapt accidentul la politie.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde Mindbender » 07 Mar 2011, 23:16

Multumesc mult.

Revin cu amanunte. M-am intalnit cu respectivul domn ... de doua ori , prima oara gresise cand a completat pe foaia aceea si la daune vizibile trecuse partea dreapta in loc de stanga, si in momentul in care lam intrebat mai multe a inceput sa ma ameninte iar ca se duce la politie si alte lucruri de genul.

Acum am alte nelamuriri :
1) Daca se fac constatul amiabil, mai am treaba cu politia? Adica el mai poate sa se duca la politie daca nu ii convine deodata ceva? sau pot pur si simplu sa zic ca avem constat si ca nu ma mai intereseaza?
2) Dupa ce am facut constat eu urmeaza maine sa deschid dosar de dauna sa repar pe CASCO, el trebuie sa mearga cu acel constat si copia de la RCA meu la brc (aici am eu rca-ul) si sa iti faca programare pentru constat nu ? Cand vine sai faca constatarea ar trebui eu sa fiu de fata sau sa vin cu masina ? Presupun ca intrebarea se rezuma : Dupa ce am facut constatul acela eu mai am treaba cu dansul sau fiecare isi vede acum de treaba ?
Mindbender
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Sep 2010, 11:25
Maşina: Ford Focus 1.6 tdci

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 30 Iun 2011, 20:37

Tot ma chinui sa vopsesc bara fata+ capota, in seara asta o mare surpriza :angry: :
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Veneam pe drum cu prioritate,insa doamna nu m-a vazut, un matiz.
Pagube la mine:
bara fata+grile+bandou
capota
far dreapta
carenaj
posibil janta+anvelopa?
nu stiu ce daune sunt pe interiorul spoilerului :blink:
Si nu mi s-a deschis nici un airbag :rolleyes:

Acum doamna are asigurare la Carpatica!Sunt okay? Ar trebui sa dea cineva o atentie pentru ca lucrurile sa "mearga" treaba REPEDE?
Oare imi schimba ambele faruri?

Dar cu janta o schimba sau anvelopa , ca are schije de la spoilerul matizului:(


Poza cu matizul:

Imagine
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde DGAlexandru » 30 Iun 2011, 22:02

De preferat ar fi sa mergi sa faci proces-verbal la Politie.. ca sa ai o constatare Oficiala la mana... dar tanti cu matizul va primi amenda - puncte si bani.
In rest, cand vine vorba de Carpatica.. ai nevoie de MULT NOROC, rabdare si intelegere (ca sa-i intelegi pe cei de la Carpatica - ca daca nu-i intelegi e posibil sa vrei sa dai cu masina peste ei :-")
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 30 Iun 2011, 22:08

femeia Nu avea prioritate, ramane si fara permis, si mai pui ca era si gravida:(
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde DGAlexandru » 30 Iun 2011, 22:20

Daca e gravida, poate are sanse sa scape fara sa i se suspende carnetu'...
Mergeti la Politie, ii explicati agentului constatator ca are RCA la Carpatica si ca ai nevoie proces-verbal de la Politie ca sa ai mai multe sanse in a recupera ceva, dar daca poate face asta fara sa i se suspende carnetul de sofer - TOATE ASTEA INAINTE de a scrie ceva / lua nr. de ordine.. etc.
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde KomandantuR » 01 Iul 2011, 08:14

Asta cu gravida si carnetu' nu am inteles-o. Daca demonstreaza ca are gemeni i se repara gratis masina? Iar in cazul tripletilor primeste si niste covorase noi?
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde toxicristi » 01 Iul 2011, 08:34

Scrie in lege ca daca ai gemeni si intra amandoi la acelasi liceu, dar in clase diferite, poti sa ceri sa fie mutati in aceeasi clasa.

Procesul verbal e actul prin care soferita e sanctionata pentru accident. O sa ii dea 60 de zile suspendare. Nu stiu daca schimbati un pic 'decorul' accidentului, o sa scape mai usor, de ex: accident cat timp masina era parcata.

In poza, matizul pare destul de intact. E posibil ca la Carpatica sa comenteze, sa taraganeze, sa investegheze timp de 3 luni, etc.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 01 Iul 2011, 20:21

Si am ajuns la Carpatica, omul de la daune care a inceput dosarul (amabil,cald,convingator DE CE OARE?) ca totul e okay, se platesc devizele, nu sunt probleme.
Faza I.
1.-7.2011 inceput actele pentru dosar.
Mi s-a spus sa astept 4 ZILE, sa vina raspunsul de la Comisia de frauda de la Sibiu.
Am luat legatura cu 2-3 service , urmeaza sa vad ce preturi primesc din partea lor.Nu am fost la politie, femeie si-a recunoscut vina in fata agentului de la Carpatica, facut schite desene, ceva incercari la reproducerea pozitiilor celor 2 masini cand au facut buf:)

Urmeaza 4 zile de asteptare,
DAUNE SCRISE PE HARTIE:
bara fata
far dr.
aripa dr.
janta :)
capota:nu a intrat in cadrul accidentului, dar o voi vopsi.

Va urma...
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde Officer » 08 Iul 2011, 23:37

pai ia vezi ca alea 4 zile la mine au inceput inainte de Craciun in 2010 si nici acum nu au trecut
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 09 Iul 2011, 09:28

dupa 4 zile, mi-au zis : aaa, nu am dat drumul la dosar, am asteptat factura de la faruri:((
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 13 Iul 2011, 18:58

in 2 zile mi-a ajuns raspunsul(celebrul SMS) de la Carpatica!
Multumesc domnului M.B. , acum sa vad ce suma e trecuta :)
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 14 Iul 2011, 19:31

Si am ajuns la CARPATICA , dupa ce am trimis si factura de la faruri, dupa ce domnul de la asigurari mi-a facut dosarul de dauna si a trimis o suma aproximativa pentru reparatii(aprox 3500 ron) ghiciti ce suma a venit de la carpatica-sibiu? aproximativ 1500 lei. POFTIM???
Dupa ce am citit pe acea hartie, DUPA EI: se repara BARA/ARIPA, farul costa 150 lei=)),toate piesele NOI(aftermarket CHINA) de la auto total...
Am vorbit deja cu un avocat :)

Daca aveti alte sugestii ...
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde Mihai L » 14 Iul 2011, 22:33

Sugestii cred ca sunt catre Carpatica, dar nu pot fi "exprimate" pe forum... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 15 Iul 2011, 18:37

Le-am pus in practica, dar vreau mai multi bani pe deviz pentru reparatii :-"
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 16 Iul 2011, 15:16, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu mai citati mesajul anterior. Raspundeti in topic apasand pe butonul "Raspunde", nu pe cel pe care scrie "Citeaza".
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde adyamg » 29 Iul 2011, 10:00

Am si eu o intrebare ... pentru ce mai face lumea asigurare la raia asta de curvatica? Nu au nici cele mai mici preturi si sunt deja cunoscuti pentru metodele absolut originale de despagubire.
@ionutblv tu esti un norocos ca nu te-au trimis intr-un parc de dezmembrari pentru despagubiri!
Eu spre exemplu am avut deviz de vreo 6000 de lei si am primit 2300! deci operatiunea de injumatatire este o practica comuna.
Pe langa astea sa nu te chinui cu CSA-ul .... astia practic ii protejeaza pe manjitii de la Carpatica si o doamna de la unul din centrele unde am facut reclamatia efectiv mi-a confirmat(indirect bineinteles) ca nu ai ce sa le faci!
Deci bafta in instanta1
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde Officer » 29 Iul 2011, 11:00

Eu inteleg de ce face lumea asigurare la carpatica. "Lumea" din Romania e nesimtita. RCA-ul nu este pentru titular asa ca de ce sa isi faca o asigurare la o firma serioasa cand poate sa faca la Carpatica la juma de pret?

Eu inteleg ca in spatele Carpatica sta un sponsor al unui partid care este la guvernare si ca este tinut in brate dar eu nu inteleg celelalte societati de asigurare care stau cu mainile in san in timp ce Carabulea le ia clientii practicand preturi de dumping si servicii in contradictie cu practica de pe piata asigurarilor. Eu in locul celor de la Allianz, Generali, Omniasig, Uniqua etc as avea o sedinta la CSA si as spune asa: noi nu mai cotizam deloc pana cand Carpatica si Euroins nu isi revizuiesc practicile comerciale.

Caz practic
Luni pe drum cu 2 benzi pe sens in localitate o prietena se afla in locul din dreapta al unui renault megane. La volan era sotul si in spate fetita de 1 an. In ambele sensuri traficul era aglomerat. Din contrasens vine un nene de 22 ani cu un fiat regatta sau ceva de genul asta (oricum un cazan) care croseta printre masini, claxona si dadea flashuri. La un moment dat a pierdut controlul directiei, masina s-a rotit si a izbit masina in care se afla prietena mea. Sotul ei apucase sa traga dreapta pe banda 1 si sa OPREASCA total masina. Fetita lor a scapat fara nicio zgarietura insa ei doi sunt plini de julituri iar masina e dauna totala.

Ghiciti la ce firma era asigurat cazanul?
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: sfaturi/nelamuriri accident usor

Mesajde ionutblv » 01 Aug 2011, 18:54

Restul e can can...
Odorizante ORIGINALE California Scents* http://www.BLVScents.Blogspot.com
P R O M O V A M CALITATEA !
Avatar utilizator
ionutblv
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 02 Aug 2009, 11:46
Localitate: iasi
Maşina: seat leon 1.4 55 kw '02
VIN: 12345678901112131


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login