Accidente

Lovit singur masina in parcare - politie?

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde Foka » 09 Mai 2011, 09:52

Salut!
Problema: avand un loc de parcare f prost si grabindu-ma am reusit sa sprijin mazina de un colt de ciment, baza a unui gard. M-am ales cu tabla indoita si zgariata. Nu foarte mult dar e urat. Intrebarea mea e legata de noul cod rutier: e nevoie sa mai merg la politie pentru a obtine vreo hartie? Eu am tot auzit in ultima varianta ca nu mai e necesar dar nu cunosc toate detaliile. Am un program f plin si un drum la politie cu timp de asteptare chiar ar fi dificil pentru mine...

Multumesc!!
Avatar utilizator
Foka
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Mai 2007, 17:22
Localitate: Constanta

Re: Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde adispan » 09 Mai 2011, 10:24

nu, nu e nevoie
te duci direct la asiguratorul unde ai CASCO

bafta
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde Foka » 09 Mai 2011, 10:28

Multumesc pentru raspunsul rapid!
Acum o intrebare teoretica: sa zicem ca cineva nu are casco si pateste ca mine. I se schimba situatia sau pur si simplu se duce direct la service. Sau acum imi vine alta intrebare in minte: cutarica vrea sa repare la un anumit service dar aia nu au contract cu casa ta de asigurari. Aici cam cum stau lucrurile?
Avatar utilizator
Foka
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Mai 2007, 17:22
Localitate: Constanta

Re: Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde Smiley » 09 Mai 2011, 10:39

eu stiu ca cineva trebuie sa dea o autorizatie de reparatie. daca nu ai casco, atunci trebuie sa mergi la politie.

la intrebarea a 2-a raspunsul e simplu: poti sa bagi masina in ce service vrei tu, dupa care sa ceri celor de la casco sa-ti dea banii pe reparatie (justifici cu factura). multi prefera service-uri cu decontare directa, deoarece e mai putina birocratie; altfel ar trebui sa astepti acceptul de plata de la asigurator, e posibil ca el sa nu fie de acord cu toate costurile si sa doreasca sa plateasca doar o parte (de exemplu daca are impresia ca te-ai inteles cu aia din service sa-ti umfle factura)
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde Costel-2008 » 09 Mai 2011, 10:42

In mod normal nu te duci la politie ci direct la service.
Este cam nasol pt ca nu poti ridica masina de la service pana nu primeste confirmarea de plata de la asigurari.
Daca ai CASCO iti spun cei de acolo la ce service au decontare directa si nu trebuie sa astepti confirmarea platii.
Am fost in aceeasi situatie luna trecuta.
Succes !
Salut,

Costel
Costel-2008
Member
 
Mesaje: 424
Membru din: 25 Mar 2008, 10:39
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford Mondeo, 2001, 1998cc TDDI ,90 cai
VIN: WFOWXXGBBW1M03753

Re: Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde Smiley » 09 Mai 2011, 13:41

cum adica te duci direct la service, fara sa mai treci pe la politie?
ordonanta de urgenta 195/2002 (modificata de oug 63/2006) e destul de clara in privinta asta:
Art. 93
(2) Repararea (de catre firmele specializate) autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor având urme de avarii, fără documentele de constatare eliberate de poliţia rutieră sau, după caz, de societăţile din domeniul asigurărilor, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Lovit singur masina in parcare - politie?

Mesajde Foka » 11 Mai 2011, 08:58

Salut!
Am discutat si cu persoane de la service-uri. Treaba e interpretabila, cam ca orice in RO....Unii mi-au zis ca daca vrei sa faci reparatia pe banii tai, necostand mult si vrand sa pastrezi polita Casco, ai nevoie de hartie de la politie. Altii au zis nu, la noi dai doar o declaratie pe propria raspundere si nu te mai duci nicaieri...Deci e dupa cum nimeresti si ce timp disponibil ai...

O zi buna tuturor!
Avatar utilizator
Foka
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Mai 2007, 17:22
Localitate: Constanta


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login