Accidente

Intrebari accident.

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Intrebari accident.

Mesajde cyroza » 27 Dec 2011, 01:14

Am un Ford Mondeo din `98 si pe data de 21 am facut un accident destul de nasol . Un ametit de militar , cu un autocamion de armata , mi s-a infit in partea dreapta a masinii el neoprind la semnul stop .
Autocamionul are inmatriculare la omniasig si as dori sa stiu cam cat dureaza pana voi avea masina inapoi in stare de functionare , desi ce-i de la service si de la constatare daune mi-au dat de inteles ca masina numai poate fi reparat .
In cazul in care se hotarasc sa imi dea banii pe ea , cat dureaza toata procedura , si cat ar putea fi evaluata masina , cu sau fara epava ?

si aici pozele cu minunatia:
Avatar utilizator
cyroza
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2010, 23:33
Localitate: Murfatlar
Maşina: Ford Mondeo `98
VIN: WF0FXXGBBFVD77087

Re: Intrebari accident.

Mesajde cyroza » 27 Dec 2011, 01:58

Avatar utilizator
cyroza
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2010, 23:33
Localitate: Murfatlar
Maşina: Ford Mondeo `98
VIN: WF0FXXGBBFVD77087

Re: Intrebari accident.

Mesajde titocus » 27 Dec 2011, 08:05

Cred ca cel mai bine iesi sa ti-o repare, daca reparatia costa prea mult o vor considera dauna totala, iti vor da ceva bani (se iau dupa ceva catalog) si ramai cu masina.
Imi pare rau ca ti-a bulit masina. Multa bafta !
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Intrebari accident.

Mesajde cyroza » 27 Dec 2011, 21:35

Da , sa mi-o repare ar fi cel mai bine , dar am masina in service-ul reprezentantei Ford din Constanta si de 1 saptamana nu am primit nici un telefon de la service sau asigurator .
Intrebam de curiozitate durata medie reparatie / dat banii pentru ca este prima oara cand am o problema de genu .
Avatar utilizator
cyroza
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2010, 23:33
Localitate: Murfatlar
Maşina: Ford Mondeo `98
VIN: WF0FXXGBBFVD77087

Re: Intrebari accident.

Mesajde 83ked » 27 Dec 2011, 23:48

Ai avut mare ghinion, din cate stiu de la un amic care a fost inspector de daune acea parte este cea mai scumpa la ford pentru care masina iti iese in dauna totala.Eu zic sa nu astepti sa te sune,freaca-i la cap in fiecare zi cu telefonul eventual cu vizita la service sau centru de daune sa-ti urgenteze dosarul.Bafta !
Fiesta 2011/1,25i/16v/60CP.
Mondeo 94/1,8i/16V/115CP.(Am avut din 04.2006 pana in 04.2012)
Avatar utilizator
83ked
Gold Member
 
Mesaje: 633
Membru din: 26 Mar 2007, 08:01
Localitate: BUZAU
Maşina: Ford mondeo 1994/1,8l/115CP & Ford fiesta 2011/1,25l/60CP&Dacia Logan 1,4Mpi

Re: Intrebari accident.

Mesajde dancata » 27 Dec 2011, 23:51

Salut,

Vezi pe site la CSA regulile jocului :)

Au ceva termen de 7 zile parca de cand le duci devizul sau factura proforma, apoi parca 2 saptamani de cand iti dau acceptul de plata pana cand chiar vireaza banii - tie sau la service/reprezentanta. O sa taraganeze lucrurile, dar trimite-le mail la CSA daca nu respecta ce scrie acolo la ei pe site si o sa vezi cum umbla ei dupa tine apoi ;)

Pacat de masina... :(

Dan.
Diagnoza pentru masini ce supoerta OBD2 - din 96' incoace, in Cluj Napoca!
Avatar utilizator
dancata
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Oct 2011, 21:40
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo MK2

Re: Intrebari accident.

Mesajde titocus » 28 Dec 2011, 08:15

@cyroza: Sigur nu te vor suna, asa fac toti (mai putin 1-2 asiguratori care sunt extrem de scumpi), daca se poate sa-ti platesti tu paguba ca ai fost la locul nepotrivit in momentul nepotrivit... Trebuie sa umbli tu dupa ei, altfel nu ai nici o sansa si oricum nu vor vrea sa-ti dea toata suma de pe deviz. Nu vreau sa te dezamagesc dar asa fac in general.
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Intrebari accident.

Mesajde todhiere » 29 Dec 2011, 10:25

Eu am umblat saptamani intregi pt. un amarat de spoiler spate, fara niciun alt defect la tablarie. Asta se intampla cu "baietii smecheri" de la uniqa.

Aveau biroul de constatare in cu totul alta parte a orasului fata de sediul firmei, si am facut niste drumuri dinastea amboulea cum s-ar zice. Cand i-am prins la fix s-au codit, s-au uitat la masina, ne-am inteles afara, cand au intrat inauntru au vrut sa scrie doar bara spate, fara fusta, ca cica aia se poate indrepta :)). Am ridicat vocea la ei, ca sa isi bage mintile in cap, si au rectificat problema.

Dupa aceea mi-au dat o lista de n service-uri cu care lucreaza, neavand posibilitatea sa ma duc unde vreau eu... ma rog. Umbla si dupa aia, asteapta la programari, du-ti masina, las-o acolo 3 zile pt. o amarata de bara.


Morala si sfatul meu: tine-te ca scaiul de ei, fii acid chiar obraznic, dar cu limita, fara a-i enerva pe ei si fara sa-ti pierzi tu cumpatul. Munca lor e sa te vada pe tine drept fraier care inchide gura sau persoana care profita de asigurari si care trebuie demascata. La fel, priveste-i si tu ca pe niste agenti de balta, care nu fac altceva toata ziua decat sa caute nod in papura la altii. Nu o spun cu rautate, dar am avut vreo 3 intalniri cu oameni din breasla lor, si le cam cunosc manevrele.


Desi e mare pacat ce s-a intamplat cu masina ta, cu multa rabdare si maturitate in gandire vei reusi sa rezolvi ceva cu ea. Pacat ca s-a intamplat chiar inainte de Sarbatori, am patit-o si eu, nu odata. Iar cu constatatorii, nu le lua actiunile ca pe un afront personal, daca te tii de ei sunt obligati sa proceseze si doleantele tale. Asa au fost ei invatati sa isi faca treaba. Spor si An Nou Fericit!
Ford Focus mk2 1.6 tdci 90 bhp

Ford Focus mk3 2.0 tdci 163 bhp

My first Youtube channel:
https://youtu.be/v2GhMlEi8u0

...and my second effort:
https://www.youtube.com/channel/UCTRiseGNdK2R2xUtXuojocg
todhiere
1nsane Member
 
Mesaje: 1286
Membru din: 23 Iun 2008, 23:02
Maşina: Focus mk2 + Focus mk3 + Mazda MX-5 nb

Re: Intrebari accident.

Mesajde cocostel » 11 Mar 2012, 00:52

Si eu am avut anul trecut cu forduletul meu un accident asemanator,numai ca pe mine m-a prins in fata,dar am avut noroc ,ca avea asigurare la asirom,care au fost destul de corecti si ne-am inteles sa-mi dea banii sa o repar in regie proprie,am primit cam cit costa masina la pretul pietii.DAR.. ca este si un "dar'tinete de ei cu telefoanele ca altfel poti astepta mult...daca iti da banii si te incadrezi mai bine iti iei alta si asta o tii de piese.
cocostel
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 18 Noi 2009, 17:32
Localitate: Ploiesti
Maşina: Ford Mondeo Mk1


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login