Accidente

Dauna totala pentru Ford Fiesta

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Dauna totala pentru Ford Fiesta

Mesajde dragosdydy » 23 Iul 2012, 14:47

Buna ziua. Am avut marea problema de a stationa intr-un loc nepotrivit la momentul nepotrivit :). O soferita neatenta a intrat in mine si masina a fost facuta praf in partea din spate, proiectandu-ma in masina din fata, avand avarii si in partea din fata.

Problema e ca masina se afla intre pragul de a fi reparata sau a fi considerata dauna totala. As vrea sa va intreb, daca aveti idee cam ce suma as putea lua daca este considerata dauna totala:

Ford Fiesta 6 - 2 usi / An fabricatie 2008 / 94.000 km / stare medie

Am vazut in mare, cam cum se calculeaza suma pe care ar fi posibil s-o primesc, insa nu am gasit care este pretul de evaluare al masinii noi, pentru a face restul calculelor. Multumesc.
Ford Fiesta '08 - 1.4 TDCi / Bucuresti
dragosdydy
Incepator
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2011, 15:00

Re: Dauna totala pentru Ford Fiesta

Mesajde turbojack » 23 Iul 2012, 16:47

Cei de la asigurari au un catalog tip grila in care se pleaca de la valoare de catalog a masinii de noua,caruia i se aplica o reducere functie de kilometraj si varsta, rezultand o suma indubitabila care bineinteles ca vor cauta orice tertip pentru a o reduce.
Despre ce societate de asigurari e vorba ?
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: Dauna totala pentru Ford Fiesta

Mesajde dragosdydy » 23 Iul 2012, 17:50

Da, citisem chestiile astea, întrebam dacă are cineva idee cam care ar fi suma de plecare. Societatea de asigurare este ASTRA. Mulţumesc pentru răspuns.

Sent from my U8815 using Tapatalk 2
Ford Fiesta '08 - 1.4 TDCi / Bucuresti
dragosdydy
Incepator
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2011, 15:00

Re: Dauna totala pentru Ford Fiesta

Mesajde buzdu88 » 02 Aug 2012, 20:50

Salut.
In primul rand de ce fel de asigurare este vorba? RCA sau CASCO? Evaluarile se fac diferit la RCA si la CASCO.
In al 2 lea rand, ai pastrat factura care dovedeste ca ai cumparat masina? Daca mai ai factura tre' sa o depui la dosar pentru ca se pleca de la pretul de pe factura, nu de la cel din catalog, asta daca e vorba de RCA.
In al 3 lea rand, daca e vorba de RCA dosarul se va solutiona mai greu, pt ca trebuiesc corelate 3 masini si daunele lor( spre deosebire de CASCO care are treaba doar cu masina ta). Din cate stiu eu, se despagubeste pana la 75% din suma din catalog sau cea de pe factura, restul de 25% reprezinta epava si faci ce vrei tu cu ea. Dar din astia 75% se scade uzura autoturismului( coeficent care se calculeaza in functie de vechimea auto si de km parcursi, atat.)
In al 4 lea rand daca e vorba de CASCO, procedura e diferita pt fiecare firma de asigurare (Groupama iti da dauna totala la 80% din valoarea asigurata, Generali la 50 sau 60% din cate stiu eu). Am un Mitsubishi Outlander din 2008 cu 56000 km si cu toate dotarile la vremea lui asigura la 22500 euro la Groupama, care a patit exact ca tine. Suma maxima in care pot sa ma incadrez cu reparatia, eu ca service, este 0.8x22500=18000 euro. Daca sare devizul final de suma asta Groupama ii da dauna totala, sau se repara autoturismul, daca se poate, dar Groupama despagubeste 18000 euro, restul plateste clientul.
buzdu88
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 17 Iul 2012, 20:06
Maşina: Ford


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login