Accidente

Primul accident, probleme

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Primul accident, probleme

Mesajde DLucian » 21 Dec 2012, 01:43

In primul rand, slava domnului, nu este pentru mine ci pentru un prieten apropiat care a fost lovit de un Doblo, el circuland regulamentar. Are un Opel Astra G din 2007 si in mod surprinzator, desi masina are doar capota usor atinsa, aripa dreapta lovita destul de rau si bara din fata lovita pe dreapta, i-au sarit si airbagurile.

Dupa politie dupa tot, am mers cu el la reprezentanta. Primul gand a fost sa isi faca reparatia pe RCA. Domnul de acolo, cu un iz de aroganta ne spune ca ne ofera servicii de consiliere pe gratis si ne recomanda sa facem reparatia pe CASCO si nu pe RCA pentru ca plafonul pentru CASCO este mai mare si e posibil sa dea banii de reparatie in timp ce RCA nu. (Eu unul nu am mai patit asa ceva si din start cand am auzit asta cum ca RCA poate sa nu dea toti banii mi s-a parut suspect.) In fine, il ascultam, facem pe CASCO, vine un domn de la Generali care ne spune ca e foarte probabil in urma devizului, reparatia sa depaseasca valoarea din polita casco a masinii situatie in care se da dauna totala, se scoate epava pe un site de licitatii si dupaia se achita pretul obtinut pe epava plus diferenta pana la valoarea din polita (ceea ce suna ok, si sper sa nu fie alte surprize)

Ajung acasa si hotarasc sa ma documentez pe net, ca mie unul nu mi s-a parut OK toata treaba asta, dar nu sunt eu implicat si am zis sa nu ma bag. Am gasit postul colegului cu fiesta tot in acest forum, si am inceput sa inteleg mai mult. In urma calculului cu formula de pa acest site:
http://despagubiri-rca.ro/legislatie/di ... tala-auto/
Valoarea masinii prietenului meu iese pe la 17.800 RON. Am inteles ca aceasta valoare este aceeasi indiferent de asigurator, fiind obligatorie prin lege. Este corect?

Acuma eu vad lucrurile in felul urmator, si aici as vrea sa ma ajutati daca gresesc:

Varianta 1: Am citit undeva parca cum ca RCA fata de CASCO nu se ocupa cu vanzarea epavei. In cazul CASCO trebuie sa faci dovada vanzarii catre un centru specializat. Ceea ce inseamna ca cel mai avantajos ar fi sa faca asta pe RCA, adica sa isi ia 75% din valoarea de mai sus plus epava care eu zic ca o vinde cu 2000 euro lejer avand in stare functionala motorul, cutie de viteze, caroserie in stare perfecta fara capota si aripa fata stanga, tot tot.

Varianta 2: Daca in ambele cazuri legea este la fel, si trebuie facuta o dovada a vanzarii catre un centru specializat, cel mai avantajos ar fi sa faca asta pe CASCO unde in contract apare masina ca avand o valoare de 19.800 lei, dar apar urmatoarele probleme: Legea spune ca valoarea totala a despagubirii nu poate depasi valoarea din contract. Deci daca epava se vinde cu, sa zic 9800 lei, asiguratorul mai da 10.000 lei si gata. In acelas timp, valoarea epavei nu poate depasi 25% din valoarea evaluarii masinii(19.800) deci, teoretic in situatia asta de mai devreme s-a incalcat legea, epava valorand peste 25%.

Exista acest caz ideal la vreuna din cele doua (RCA sau CASCO) in care epava, valorand clar peste 25% din oricare suma, ea sa imi revina mie IMPREUNA cu acel 75% din partea asiguratorului? Daca mi se da epava, clar, o vand ulterior cum vreau eu, dar daca nu, aceste doua legi se bat cap in cap.

Multumesc mult pentru ajutor, apreciez anticipat :)
Imagine
Avatar utilizator
DLucian
 
Mesaje: 143
Membru din: 07 Noi 2009, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: 1.8 TDCI, 74kW

Re: Primul accident, probleme

Mesajde Officer » 21 Dec 2012, 09:30

Care este asiguratorul RCA?

LE Daca asiguratorul RCA e Carpatica, Euroins sau Astra e foarte posibil sa ai de tras daca optezi varianta RCA.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Primul accident, probleme

Mesajde toxicristi » 21 Dec 2012, 11:51

Pe CASCO, limita despagubirii este valoarea asigurata din contract (in functie de contract, la unii negociezi valoarea epavei si se scade din despagubire, altii iti iau epava si iti dau toti banii).

Pe RCA, limita despagubirii este valoarea reala masinii la data accidentului (cf calculatorului/coeficientilor de vechime si uzura) din care se scade valoare epavei (intre 0.1 si 25% din valoarea reala a masinii). "Epava" ramane la tine. In functie de asiguratorul RCA, despagubirea va fi sau nu doar pe hartie.

Din ce stiu, exista si varianta in care asiguratorul CASCO va recupera despagubirea de la asiguratorul RCA.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Primul accident, probleme

Mesajde DLucian » 21 Dec 2012, 15:05

Multumesc mult pentru raspunsuri. Asiguratorul RCA este Generali. Din mai multe surse, si in urma calculului cu acea formula pt RCA a hotarat sa ramana pe casco. Se pare ca sunt sanse sa primeascs pana la urma acea suma din contract, de 19.800 insa problema mea e cu epava. Ei au spus ca ori o vand ei, ori noi si diferenta de bani se da pana la suma din contract. Epava sigur se va vinde cu peste 25% din valoarea finala a despagubirii si am inteles ca legea spune ca epava sa nu depaseasca 25% din val. despagubirii.

Eu vreau sa stiu cum pot obtine de la ei epava care se va vinde scump, plus cat mai aproape de 75%. Si nu vreau sa imi "evalueze" ei epava la nu stiu ce suma pentru ca ea nu poate fi peste 25% din acei 19.800 ron.
Imagine
Avatar utilizator
DLucian
 
Mesaje: 143
Membru din: 07 Noi 2009, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: 1.8 TDCI, 74kW

Re: Primul accident, probleme

Mesajde Smiley » 21 Dec 2012, 15:36

din ce stiu eu acea limita de 25% pentru epava o regasesti doar in legislatia privind RCA-ul. pentru CASCO nu exista astfel de reguli, se aplica doar clauzele din contractul de asigurare.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Primul accident, probleme

Mesajde DLucian » 21 Dec 2012, 15:45

Deci, sa inteleg ca pot, prin lege sa prinesc daca merg pe RCA epava plus 75% din suma evaluata? Si daca cei de la Gruopama refuza, sa ii amenint cu judecata si chiar sa fac asta daca nu vor?
Imagine
Avatar utilizator
DLucian
 
Mesaje: 143
Membru din: 07 Noi 2009, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: 1.8 TDCI, 74kW

Re: Primul accident, probleme

Mesajde andrei0241 » 29 Dec 2012, 10:42

Pana la urma RCA'ul e la Groupama si Casco la Generali?
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Primul accident, probleme

Mesajde Smiley » 01 Ian 2013, 21:41

DLucian scrie:Deci, sa inteleg ca pot, prin lege sa prinesc daca merg pe RCA epava plus 75% din suma evaluata? Si daca cei de la Gruopama refuza, sa ii amenint cu judecata si chiar sa fac asta daca nu vor?

da, cu conditia sa fie dauna totala (adica valoarea reparatiei sa depaseasca 75% din valoarea actuala a masinii, calculata conform tabelelor din lege)
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Primul accident, probleme

Mesajde kosfunny » 12 Ian 2013, 11:52

Treaba sta in felul urmator :

Daca RCA-ul este la Carpatica, Euroins si chiar Astra, uita de el si deschide dosarul pe Casco !

In cazul RCA , valoarea reala ( maximul despagubirii) a masinii se calculeaza plecand de la valoarea de nou si in functie de numarul de kilometrii si starea generala a masinii inainte de eveniment.
In cazul CASCO , valoarea reala este reprezentata de suma asigurata si nu este obligatoriu sa fie egala cu cea din calculul pe RCA. Aceasta poate fi maim ica sau mai mare.
In cazul in care masina se repara cu acte jusificative si cu dovada efectuarii reparatiei asiguratorul are obligatie de plata pana la cuantumul valorii reale in ambele cazuri.
In cazul in care masina este declarata dauna totala , pe RCA primesti 75 % din valoarea reala, cei 25 % ramasi considerandu-se a fi valoarea epavei. Daca prin predarea epavei la un centru autorizat de dezmembrari ti se elibereaza o chitanta cu valoare mai mica decat cea de 25 % poti primi diferenta !
Pe CASCO, lucrurile sunt diferite in functie de asigurator deoarece contactele difera , de unde rezulta si proceduri diferite. Cel mai bine este sa studiezi cu atentie conditiile de asigurare. La unele firme se poate ajunge la o valoare a epavei si de 50% din suma asigurata si nu poti face nimic impotriva daca despagubirea respecta prevederile contractuale!
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Primul accident, probleme

Mesajde sirbogdan2002 » 31 Ian 2013, 19:41

Povestea ca daca RCA e la compania x,y,z sa renunti la a-ti repara masina pe RCA nu e in totalitate reala....TOATE companiile de asigurari platesc cu dificultate daunele sau dau cu greu acceptul la plata...sunt unele companii care tte intarzie cu plata cerandu-ti hartie dupa hartie.
2. Suma asigurata pe CASCO depinde de la companie la companie. Fiecare are un catalog cu preturi dupa care se ghideaza.
3. Nu e indicat sa-ti repari masina pe CASCO ptr ca va "risti" sa nu beneficiezi de reduceri la urmatoarele polite, dauna se trece la tine(in istoricul tau de client)
4. Firma la care ai u CASCO isi va recupera banii de la firma unde are celalalt RCA u.
5. Sfatul meu, daca te-ai hotarat sa o repari sau sa0ti recuperezi prejudiciul pe CASCO,sa vb cu cei de la firma de asigurari si sa vezi la cat iti evalueaza epava(fiind vorba de air bag sarite in 90% e vorba de dauna totala si masina devine epava). De cele mai multe ori u daca vinzi epava primesti mai multi bani pe ea sau pe eventualele piese vandute. In concluzie daca suma oferita pe epava iti convine u vei primi de la firma de asigurari VALOAREA ASIGURATA - EPAVA, asta in cazul in care nu ai FRANSIZA pe contractul de CASCO.
6. Firma unde este facut RCA ul celui care te-a lovit iti poate evaluat masina la o valoare mai mare decat cea din contractul de CASCO.
7. AI MARE ATENTIE LA CE HARTI SEMNEZI. SA NU TE TREZESTI K AI SEMNAT CA ESTI DE ACORD SA PRIMESTI DOAR O PARTE DIN SUMA ASIGURATA
sirbogdan2002
Incepator
 
Mesaje: 63
Membru din: 20 Iun 2012, 16:39
Maşina: 1.6 TDCI 90 de magarusi
VIN: tmbdy16y054322862


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login