Accidente

Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 12 Ian 2013, 15:36

Saptamana aceasta a fost cu ghinion pentru mine. Pentru ca in fiecare zi plec pe intuneric si ma intorc tot noaptea nu am putut observa ca masina mi-a fost busita pe partea dreapta aripa si portiera pasager. Am observat "minunatia" pe 10.01.2013 abia la amiaza.

Am fost de indata la politie sa fac declaratia si sa imi iau dovada de reparatie. Polististul de acolo m-a linistit rapid spunandu-mi ca slabe sanse sunt de depistare si ca daca am eu vreo pista sa ii anunt imediat pentru a putea demara ancheta. In momentul completarii declaratiei aveam o suspiciune, dar nici o dovada. Seara cand m-am intors de la munca am inceput ca dementul sa iau cartierul la purificat, dar nu am gasit nimic. Dimineata plecand la serviciu am luat din nou la rand fiecare masina si am gasit o masina lovita in partea din spate stanga. Flapsul pulbere , lampa la fel. Am revenit la politie sa imi completez declaratia cum ca as avea suspiciunea asupra acelei masini vineri dimineata, dar cum nu era ofiterul care ma preluase cu o zi inainte. caci e pana marti in concediu. :)), am ajuns pe mainile unui veteran rupt de realitate, prin urmare am revenit azi dimineata sa declar iarasi o pista. Urma ca in cursul dupa amiezii asteia sa se deplaseze un echipaj pentru verificari. Canci....nu a venit nimeni. Planul B al meu a fost sa ma duc la un tinichigiu sa imi indrepte aripa si usa si sa imi dea o mana de chit. Deschiderea usii se facea greoi din cauza aripei indoite. Am descoperit azi si bucatile de plastic si lampa care fusese ascunde sub zapada sub masina , dar cum azi a fost cald au iesit la suprafata. Le-am strans le am in punga. Ce ma irita cel mai tare e ca : ala nu luat legatura cu mine, desi e vecin, 2 viteza pe care o are politia in asemenea situatii. Este exact ca in povestea cu "pesmetii sunt inmuieti". Oare nu a fost de ajuns ceea ce am facut eu? Am umblat ca descreieratul sa adun probe si ei sa isi bata joc de mine ? Pana vin ei pot sa dispara toate dovezile. Sunt extrem de enervat de reactia avuta de un subofiter "bas...inos " care stiti ce imi spune vineri dimineata? Da de unde stiti dumneavoastra ca el v-a lovit masina ? M-a scos din sarite si i-am raspuns ca nu-s politai sa imi dau seama ...ca presupun......adica Omnule stii ce inseamnca cuvantul "Presupun ".....Se uita exact....ca vita la mine....Imi venea sa ii spun ca vreau sa discut cu cineva mai inteligent si ca e cazul pentru el sa iasa la pensie.Avea un sictir pe el, de parca nu e platit din banii mei. Astia frate au uitat cine sunt si pentru ce sunt pusi... Cred ca am de asteptat pana saptamana viitoare.... Cine a mai avut asemenea cazuri?
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde adyamg » 12 Ian 2013, 18:48

In primul rand nu repara masina, ai mare noroc ca l-ai gasit. apoi faci pozela tot ce ai vazut inclusiv la bucatile din stopu lui si alea le pastrezi la tine!
Apoi daca nu reusesti sa te intelegi cu militienii aia obositi faci cerere scrisa!Vor trebui sa vina si probabil vor face o reconstituire. Intre timp poti incerca si sa vorbesti cu vecinul ... daca isi repara masina fara autorizatie poate avea belele asa ca POZE POZE POZE.
Si rabdare .. in situatiile asstea lucrurile se rezolva incet.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde tudormihai87 » 12 Ian 2013, 20:04

Sincere pareri de rau pt colegul care a patit-o cum nu se putea mai ,,frumos". Cat despre operativitatea politiei romane, mai bine ti-ai lua gandul de la vreo actiune din partea lor atata timp cat se confrunta zilnic cu asemenea patanii......care, mai mult ca sigur, raman 99% nerezolvate. Succes in a demonstra vinovatia acelui nemernic si bafta pe la tinichigii la reparat.


P.S. Inca un motiv pt care urasc aglomeratia din Bucuresti si urlu de fericire ca locuiesc la tara, la casa cu loc indeajuns sa parchez vreo 10-15 masini, fara a trebui sa ma ... lupt" pe vreun loc in fiecare seara sau eu stiu ce alte peripetii mai presupune statul la bloc si detinerea unei masini.
tudormihai87
Member
 
Mesaje: 288
Membru din: 26 Sep 2011, 21:27
Localitate: Videle
Maşina: Ford Focus, 2007, 1.4 mpi
VIN: WF05XXWPD57M84896

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde Nonno » 12 Ian 2013, 22:11

Eu in fiecare luna mai gasesc o urma de cheie pe masina, un sut in aripa, o inpulsatura, o stersatura pe la colt; pe langa asta mi-au rupt oglinzile si stergatoarele. Nici nu imi mai repar masina pana nu ma mut la casa si nici macar nu o spal. Am devenit imun. Atat timp cat motorul si interiorul e ok nu ma mai deranjeaza ce fac ei. M-am vacinat de la animalele (a se intelege vecinii) din jurul apartamentului.
Am fost la politie de vreo trei ori. N-au rezolvat nimic. Imi sugerau sa imi fac casco; devenisiera si consilieri financiari cu banii mei. Imi pare rau ca platesc impozite. Din banii aia mai bine imi luam un AK47.
Poate tu ai mai mult noroc :D.
Avatar utilizator
Nonno
Ford Freak
 
Mesaje: 130
Membru din: 26 Ian 2009, 21:04
Localitate: Iasi
Maşina: Ford Focus Ghia sedan 2001 1.6 DFW/FYDB1
VIN: WF0FXXWPDF1G06907

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 13 Ian 2013, 10:02

Sambata am fost nevoit sa merg la tinichigiu, pentru ca nu puteam deschide usa pasager din cauza aripei. Mi-a indreptat ala aripa si portiera si i-a tras o mana de kit. Atat i-am facut, restul astept sa vad cum reactioneaza autoritatile. Poze am facut masinei in special pe avarii, plus am fotografiat exact locul unde au ramas bucatile de aripa si lampa si dupa aia le-am adunat de pe jos. Poze le-am facut mai mult pentru moralul meu, ele nefiind valabile decat doar daca accepta agentul constatator. Problema e ca pana se mobilizeaza astia dispar toate urmele. Incerc sa pastrez urmele de stersaturi de pe aripa fata, dar foarte bine ma pot trezi intr-o dimineata cu aripa stearsa. Oricum sunt enervat la culme. Deja 100ron a plecat din buzunarul meu pe manopera de la tinichigiu si inca valoarea asta nu era cu tva, deci la negru. Agentul de la incidente rutiere imi zice, pai mergeti la service si luati factura pt tot. Bai baiatule, tu stii ca pentru distractia asta eu trebuie sa scot 1000 ron poate mai mult? Da ce eu fac banii cu ciocanul? Facturile ar fi dovada pentru firma de asigurari. Si iaca asa o sa am un an 2013 plin...
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde kosfunny » 13 Ian 2013, 13:51

Nasoala intamplare dar sfatul meu este sa te duci sa faci in scris sesizarile la Politie. In 30 de zile trebuie sa primesti un raspuns. Oricum, slabe sperante sa ai castig de cauza fara martori. Poate si respectivul s-a dus la Politie si a declarat-o pe a lui lovita in parcare. Chiar daca demonstrezi ca resturile sunt de la marca de masina pe care o are vecinul tot nu constituie proba in instanta.
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde andrei0241 » 13 Ian 2013, 15:31

Si eu mi'am gasit (parca) anul trecut masina lovita. Oglinda dreapta rupta si portiera infundata de o vita incaltata care a dat inapoi cu X5'ul si mi'a folosit Fiesta pe post de opritor. Cand am confruntat'o nu a recunoscut nimic, desi avea stopul spart si bara zgariata, iar locul unde'o parca de obicei era perpendicular pe al meu, a sustinut ca si ea a gasit masina lovita in parcare (deci nu avea cum, ca locul ei de parcare era complet ferit de trafic).
Cum buba se produsese intr'o joi, iar eu vineri am plecat din oras nu am apucat decat sa lipesc oglinda si la Politie am vrut sa merg ulterior, dar avand Casco am renuntat pana la urma.

Citind patania de mai sus inclin sa cred ca mi'as fi pierdut timpul (chiar si daca se facea abstractie de faptul ca nu declarasem in cele 48 de ore legale)
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 13 Ian 2013, 16:29

pai in acea declaratie scrisa pe 10.01.2013 am completat pe 12.01.2013 dimineata ,cu mentionarea ca am gasit o masina avariata si ca "presupun" ca ea ar fi cea care a produs avaria si ca rog demararea anchetei. Normal ar fi trebuit sambata sa se deplaseze un echipaj pentru investigatii, dar m-am inselat. Si aici o sa intervina mereu vaitarea noastra din Romania: stiti suntem putini, nu prea suntem platiti, ne miscam si noi cum putem.....

-vedem de maine incolo ce se intampla. Strigator la cer e faptul ca desi ar trebui sa fie cineva la permanenta, se pare totusi ca ei sambata si duminica nu lucreaza, deci fratilor numai in Romania ....

Pana se vor scarpina ei dupa ureche, iti repari si masina, ala are timp sa piarda dovezile, vorba ta, poate sa scoata si la randul lui dovada. Oricum intre resturile alea de bara si lampa am gasit si cateva bucati din capacul meu de roata. Au fost date cu piciorul sub masina, mizand faptul ca mereu strada e ocupata de masini si ca se li se vor pierde urma.


kosfunny scrie:Nasoala intamplare dar sfatul meu este sa te duci sa faci in scris sesizarile la Politie. In 30 de zile trebuie sa primesti un raspuns. Oricum, slabe sperante sa ai castig de cauza fara martori. Poate si respectivul s-a dus la Politie si a declarat-o pe a lui lovita in parcare. Chiar daca demonstrezi ca resturile sunt de la marca de masina pe care o are vecinul tot nu constituie proba in instanta.
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde kosfunny » 13 Ian 2013, 17:03

Incearca sa ai totusi si o intrevedere cu vecinul, ii spui de resturile gasite si il ameninti cu Politia. Il poti minti spunandu-i ca ai si ceva martori care erau lo tigare pe balcon.
Poate cedeaza asa, cine stie.
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde g.popovici » 13 Ian 2013, 22:24

Cheia solutiei e VECINU... cu politia e pista moarta... daca-l faci pe vecin sa recunoasca si il ameninti, ai sanse mari sa scoti de la el RCA-ul! Psihilogie! Bafta!
g.popovici
Ford Freak
 
Mesaje: 218
Membru din: 22 Sep 2009, 22:22
Maşina: ford focus ,2004,1.6 100, ghia

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde andrei0241 » 14 Ian 2013, 01:23

Daca RCA'ul e de la ceva gen Euroins, chiar si cu declaratia vecinului, acum ca masina a fost partial remediata sunt sanse mari sa nu ii fie acceptat dosarul de dauna ...
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 14 Ian 2013, 12:49

Tocmai am aflat ca ancheta se desfasoara in termen de 30 zile....Deci...rabdare si tutun
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde DjBaros » 14 Ian 2013, 23:29

In locu tau ii faceam masina pilaf.Ciocanu cu mine si dai tata pana sare in sus.Sa vedem daca ii convine si lui asa.
Ex. Ford Focus 1.6 16v 2002 Finesse
Avatar utilizator
DjBaros
Gold Member
 
Mesaje: 603
Membru din: 12 Sep 2012, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Titanium X

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 15 Ian 2013, 12:00

pai si crezi ca ma facea sa ma simt mai bine ? Nu cred... As deveni exact ceea ce e el, ori eu am alte principii. Stau cuminte sa vad "Politia in actiune"....ma pis pe mine de ras cand aud ceva de genul : "Politia vegheaza, politia isi face datoria...." Astept sa vad in cati ani isi face politia datoria. De asta si avem atatea accidente cu autori necunoscuti, nu are frate nici sa se ocupe de ele, ca e greu de aplecat cu burtile pe care le au.....
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde DjBaros » 15 Ian 2013, 21:01

Te face:)) Crede-ma ca te descarci...Era tata cu Foca mea prin oras si l-a agatat una.S-a dus la politie, tot pe tata l-a scos vinovat.Si la asigurare cand am dat declaratie(bineinteles ca pe mine m-a trecut pe hartie sa nu dea el declaratii si altele) mi-au spus ca aia si-a facut masina pe casco si eu sa stau cuminte sa astept poate poate imi da jumate din bani.
Ex. Ford Focus 1.6 16v 2002 Finesse
Avatar utilizator
DjBaros
Gold Member
 
Mesaje: 603
Membru din: 12 Sep 2012, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Titanium X

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 16 Ian 2013, 12:14

Deja ...am o saptamana nici o reactie...din partea autoritatilor.... Din ce am inteles de la socru miu...ala si-a pus lampa noua, bara si=a aranjat-o.....deci mai dureaza cateva zile si ii pune si flapsul...si dupa aia sa vad eu cum idiotii mai fac ancheta....
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde andrei0241 » 16 Ian 2013, 17:40

Pai te duci intr'o seara si i le readuci la forma de dupa accident :-"
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde KomandantuR » 17 Ian 2013, 08:09

DjBaros, ai primit un avertisment pt incitare la violenta. Exista legi si politie, care stabileste si atribuie gradul de vinovatie. Chiar daca dai cu spatele.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde ride2escape » 17 Ian 2013, 11:57

Caz inchis, "operatie reusita"- "pacientul mort". Am fost chemat ieri seara intr-un final la politie si dupa ce ne-au ametit aia cu pozitionarea masinilor, din calculul celor 2 burtosi a reiesit ca nu avea cum sa loveasca ala masina, in conditiile in care tipul ala nu avea nici o dovada scoata ca ar fi fost lovit, ba mai mult a declarat la randu-i, ca a gasit-o lovita, doar ca nu s-a mai obosit sa se deplaseze la sediul politiei. Bucatile de plastic gasite de mine nici macar nu au fost comparate cu materialul din bara, aia incercau sa reconstituie puzzelul, ma pisam pe mine de ras, cu ce metode de lucru invechide lucrau. Pozitionare masinilor s-a facut pe astfaltul gol. Degeaba le-am explicat ca :fratilor, masina a stationat pe burdura de zapada, ca doar aia nu au curatat si pe langa trotuar, prin urmare e si normal sa apara diferenta asta de inaltine. Cert e :.....nici macar nu mai spun....ca iar ma enervez. Ramane sa imi repar eu masina...si multa sanatate ii urez celui care mi-a provocat paguba.
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde fordfiestarapid » 04 Feb 2013, 09:58

Nonno scrie:Eu in fiecare luna mai gasesc o urma de cheie pe masina, un sut in aripa, o inpulsatura, o stersatura pe la colt; pe langa asta mi-au rupt oglinzile si stergatoarele. Nici nu imi mai repar masina pana nu ma mut la casa si nici macar nu o spal. Am devenit imun. Atat timp cat motorul si interiorul e ok nu ma mai deranjeaza ce fac ei. M-am vacinat de la animalele (a se intelege vecinii) din jurul apartamentului.
Am fost la politie de vreo trei ori. N-au rezolvat nimic. Imi sugerau sa imi fac casco; devenisiera si consilieri financiari cu banii mei. Imi pare rau ca platesc impozite. Din banii aia mai bine imi luam un AK47.
Poate tu ai mai mult noroc :D.


Subscriu ... Nici la mine nu trec 2-3 saptamani fara sa mai apara vreo zgarietura, vreo indoitura in portiera de la giboni care nu se uita deloc langa ei cand deschid usa.. etc... Mi-e cam greu sa nu mai bag in seama dar cred ca asta este scopul, altfel o iei razna.
Avatar utilizator
fordfiestarapid
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 11 Dec 2012, 15:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta Mk6 2007 1,25

Re: Ford Focus 1 gasit lovit in parcare.

Mesajde Florin21 » 04 Feb 2013, 11:11

Am trecut printr-o poveste similara in urma cu cca. 2 ani de zile cand am gasit portiera de pe stanga spate lovita si cu urme de vopsea pe ea... Degeaba... drum la politie, nervi, timp pierdut degeaba... Vinovatul... o cunostiinta care nu a vrut sub nici un chip sa recunoasca faptul ca sora lui mi-a lovit masina... Si pe mine ma intrebau la politie daca am CASCO... si i-am raspuns ca masina mea este fabricata in 2000 si nu face nici o firma asigurari la masini mai vechi de 10 ani....
Asa ca... am sfarsit prin a cumpara de la dezmembrari o portiera in culoarea masinii...

Le urez si eu numai de bine >:) celor care lovesc masina altuia, o inghesuie cu portiera, o fac cu cheia, iti rup grilele de la radiator, iti fura capacele de la jante, insemnele cu FORD si cele cu GHIA, stergatoarele, dopurile din bara, antena radio, etc.
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login