Accidente

Accident auto

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident auto

Mesajde sttefan » 28 Feb 2013, 19:47

Salut!!

Prin toamna am avut un accident auto, am condus masina unui amic si am lovit 2 masini parcate. A venit politia la fata locului, tot, am fost la centrul de daune tot, declaratii tot, tot, le-am dat rca-ul toate bune si acum dupa cateva luni primesc acasa citatie ca cei care le-am lovit masina m-au dat in judecata pt ca cei de la asigurari le-au dat un raspuns negativ, pt ca spun ei, dupa procesul verbal nu ar fi avut cum sa iasa o asemenea coliziune. Problema e alta, in actiune se specifica un alt numar de inmatriculare la masina pe care am condus-o si toate datele au fost facute de politie plus de alta sunt si destui martori ai accidentului. Eu cred ca ei ar trebui sa se judece cu firma de asigurari, pt ca eu platesc un RCA tocmai in vederea unui accident, iar ei in urma pretului platit se angajeaza sa suporte eventualele daune produse. A mai trecut cineva prin asta? Puteti sa ma indrumati ce este de facut mai departe?

Multumesc mult!!
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Accident auto

Mesajde Smiley » 01 Mar 2013, 07:36

in astfel de cazuri este dat in judecata vinovatul, pentru ca e decizia lui daca foloseste sau nu asigurarea.
tu trebuie sa depui la judecatorie o intampinare prin care sa spui ca (in fapt) la data respectiva masina era asigurata la XXXX cu polita RCA YYYYYY si ca (in drept) potrivit legii 136/1995(selectezi articolele relevante) asiguratorul trebuie sa despagubeasca victimele pentru accidentul respectiv, asa ca soliciti introducerea acestuia in cauza.

ai aici un model de intampinare: http://www.cjo.ro/Modele-Actiuni/Model- ... e-tribunal
ai aici o speta similara : http://www.jurisprudenta.com/speta/civi ... %83-q7m2z/ in care se spune cate ceva si despre intampinarea depusa de vinovat

formuleaza-ti intampinarea succint si cat mai clar. foloseste neaparat paragrafele din exemplu ("in fapt", "in drept", "solicit") si separa-le in pagina, astfel incat sa fie usor de observat.
cauta si pe net, poate mai gasesti astfel de intampinari din care sa te poti inspira.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident auto

Mesajde turbojack » 01 Mar 2013, 08:32

sttefan scrie: cei de la asigurari le-au dat un raspuns negativ, pt ca spun ei, dupa procesul verbal nu ar fi avut cum sa iasa o asemenea coliziune. Problema e alta, in actiune se specifica un alt numar de inmatriculare la masina pe care am condus-o si toate datele au fost facute de politie plus de alta sunt si destui martori ai accidentului.

1.Te inarmezi cu documentele de la politie , PV si eventual declaratii a martorilor.Lamureste ce se specifica in acel PV in urma caruia asigurarile au dat refuz de plata dauna. Ceva pute rau acolo.
2.Angajezi un avocat .Obligatoriu.
3.Poze cu accidentul sunt ?Ar fi cea mai buna dovada intarita de PV politie.
Despre ce societate de asigurari e vorba ?
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: Accident auto

Mesajde sttefan » 01 Mar 2013, 14:13

city insurance este societatea. la fata locului n-am facut poze ca nu imi mai ardea de asta, insa s-a prezentat un echipaj de politie, plus ca am pe putin 10 martori, plus declaratiile de la politie, plus pozele facute imediat de politie la centrul de daune. mi-a promis un amic avocat ca ma ajuta in dosar. vreau sa sun si la asigurator sa-i injur putin, sa ma cert cu ei ca tare nesimtiti mai sunt.
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Accident auto

Mesajde Smiley » 01 Mar 2013, 16:04

deocamdata nu-ti face prea multi nervi, ca n-ai de ce. asta e procedura standard: asiguratorul refuza sa plateasca (mai amana astfel plata, sau poate gaseste pe cineva mai slab de inger care renunta), pagubitul il da pe soferul vinovat in judecata, soferul vinovat cere introducerea asiguratorului in cauza, pagubitul se judeca cu asiguratorul ( soferul vinovat fiind un soi de spectator), asiguratorul pierde si plateste.
asta nu inseamna ca trebuie sa te culci pe o ureche, depune intampinarea aia din timp si mai intereseaza-te din cand in cand in ce stadiu e dosarul.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident auto

Mesajde sttefan » 01 Mar 2013, 16:21

multumesc mult pt informatii. deci sa inteleg ca vrajeala asta nu este decat o pierdere de timp iar finalul va fi cel normal, asiguratorul o sa fie silit sa plateasca, insa dupa ani de zile, nervi pierduti, bani, avocati (iar in acest timp destui cedeaza si asiguratorul nu mai plateste) etc.
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Accident auto

Mesajde RELUCU » 01 Mar 2013, 18:00

colegu fa o reclamatie la CSA cu privire la problema ta. Cei de la CSA sunt obligati sa vada de ce nu despagubesc sau cel putin sa vada ce se intampla si daca nu despagubesc fara motiv o sa se ia masuri. Iti doresc sa iti rezolvi problema. O zi buna!
La început a fost Cuvântul. Am ajuns acum în epoca oamenilor lipsiţi de cuvânt.
Avatar utilizator
RELUCU
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 25 Feb 2011, 20:23
Maşina: Ford Focus 2,2006, 1.6 tdci,90cv
VIN: fordfocus200616td

Re: Accident auto

Mesajde Smiley » 01 Mar 2013, 19:48

sttefan scrie:multumesc mult pt informatii. deci sa inteleg ca vrajeala asta nu este decat o pierdere de timp iar finalul va fi cel normal, asiguratorul o sa fie silit sa plateasca, insa dupa ani de zile, nervi pierduti, bani, avocati (iar in acest timp destui cedeaza si asiguratorul nu mai plateste) etc.


din punctul tau de vedere e ceva absolut normal: pagubitul te da in judecata pe tine deoarece tu ai fost vinovat, tu scoti la iveala polita de asigurare si mai departe se descurca pagubitul cu asiguratorul.
din punct de vedere legal pagubitul nu se afla in nici o relatie directa cu asiguratorul, asa ca nu-l poate da pe acesta in judecata. trebuie sa treaca prin tine, pentru ca tu ai fost vinovat. partea buna e ca dupa ce se termina chichitele astea birocratice tu n-ar trebui sa mai ai nici o treaba cu procesul, se va desfasura intre asigurator si pagubit.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident auto

Mesajde kosfunny » 02 Mar 2013, 09:59

Daca esti tu dat in judecata de pagubiti instanta va chema in garantie si asiguratorul.
Daca e data in judecata societatea de asigurari tu esti citat ca intervenient fortat.

In cazul tau nu inteleg in ce "actiune" s-au gresit datele. Daca este vorba de PV, doar tu ai fi putut solicita anularea lui !

Indiferent de caz te sfatuiesc sa raspunzi citatiei .
In cazul in care optati pentru asigurari ieftine la societati rau platnice trebuie sa va asteptati si la asemenea neplaceri. Ca si asiguratul, si societatea de asigurari are dreptul sa aleaga calea instantei daca exista neclaritati sau suspiciuni !

Si ca un sfat util, incercati in caz de accident sa va faceti "chef" si de cateva poze !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Accident auto

Mesajde sttefan » 02 Mar 2013, 14:27

deci acolo se mentioneaza un alt numar de inmatriculare la masina condusa de mine si sunt chemat ca intervenient fortat. pozele le-am facut dupa, cu masinile lovite
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Accident auto

Mesajde Smiley » 02 Mar 2013, 15:12

kosfunny scrie:Daca esti tu dat in judecata de pagubiti instanta va chema in garantie si asiguratorul.............


pentru ca instanta stie tot si lucreaza spre bunastarea cetateanului, nu-i asa? daca nu te pricepi, abtine-te de la sfaturi.
instanta nu cheama de capul ei asiguratorul, trebuie ca paratul sa depuna o intampinare prin care sa ceara introducerea in cauza a asiguratorului.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Accident auto

Mesajde kosfunny » 03 Mar 2013, 21:44

Probabil ca stii mai bine , imi cer scuze , pe viitor te rog pe tine sa consiliezi colegii care au probleme cu despagubirile din accidente. In ultimii 5 ani mi-au trecut prin mana cateva mii de dosare dosare de dauna dintre care cateva sute au ajuns si in instanta, dar poate ca am probleme cu memoria.

Daca esti dat tu in judecata te prezinti la citatie si judecatorul te va intreba daca ai fot asigurat. Depui asigurarea la dosar si instanta va chema asiguratroul in garantie incepand cu urmatorul termen .
Pentru intampinare cum zice colegul nostru va trebui sa te indrume vreun avocatel istet care te va taxa pentru fiecare propzitie.
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Accident auto

Mesajde sttefan » 03 Mar 2013, 23:00

pentru intampinare ma ajuta un amic avocat. a spus ca vine si cu mine sa depunem intampinarea dar si la proces

sa vedem, o sa va tin la curent cu derularea evenimentelor. sper sa se rezolve totul ca asa ar fi normal
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Accident auto

Mesajde Officer » 04 Mar 2013, 10:18

In intampinare cheama in garantie asiguratorul rca.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login