Accidente

accident--intelegere amiabila

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

accident--intelegere amiabila

Mesajde C.Ionut » 04 Mar 2013, 16:47

primul meu accident
azi dimineata am fost acrosat pe partea stanga de o autoutilitara ce circula pe banda unu (eu circulam pe banda 2)care schimba directia de mers spre stanga , fara sa se asigure.
toate frumose , omul recunoste greseala mergem la asigurari in speta Astra sa unde se complecteaza toate hartiile se fac poze la ambele masini iar la sfarsit imi este data spre completare o cere de despagubire unde imi sunt indicate spatiile ce trebuiesc completate ...datele mele personale si semnatura ,fara data(cucoana de la asigurari imi motiveaza "sa nu mai veniti altadata".

o sa am probleme ca am semnat acea cerere in "alb"?

cel care mi-a eliberat documentul de introducere în reparaţie mi-a comunicat, ca daca nu sunt sunat pana vineri sa-i contactez eu.
Avatar utilizator
C.Ionut
Gold Member
 
Mesaje: 879
Membru din: 21 Dec 2007, 18:15
Localitate: Tulcea
Maşina: Mondeo mk3 2004 2.0L 130cp / Mondeo mk4 2013 163 cp
VIN: WF05XXGBB54Y76132

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde sponsoru18 » 04 Mar 2013, 17:12

eu nu mai fac greseala cu intelegerea amiabila...risti sa nu mai repari masina pe banii lor.constatarea facuta de politist e sfanta nu mai au ce sa comenteze asiguratorii.
sponsoru18
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 03 Mai 2008, 15:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde Officer » 05 Mar 2013, 13:57

eu nu stiu cum a fost posibil ca o autoutiliatara care circula in drepata ta sa te loveasca in stanga
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde sponsoru18 » 05 Mar 2013, 14:33

daca asa e facuta si constatarea amiabila o sa o repari sigur
sponsoru18
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 03 Mai 2008, 15:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde C.Ionut » 05 Mar 2013, 15:22

Officer scrie:eu nu stiu cum a fost posibil ca o autoutiliatara care circula in drepata ta sa te loveasca in stanga

scuze acum am observat gresala ...eu am dauna portiera dreapta fata si dreapta spate, scuze.
Avatar utilizator
C.Ionut
Gold Member
 
Mesaje: 879
Membru din: 21 Dec 2007, 18:15
Localitate: Tulcea
Maşina: Mondeo mk3 2004 2.0L 130cp / Mondeo mk4 2013 163 cp
VIN: WF05XXGBB54Y76132

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde C.Ionut » 08 Mar 2013, 10:57

ieri am fost sunat de cei de la astra si imi aloca 9000 lei pentru reparatie cu tot cu portiere(pretul este ok zic eu pentru ca nu mai am alte daune)

stie cineva cam cu ce bani mai raman daca optez pentru reparatie in regie propri deoarece eu am portierele? ...astept un raspuns de la astra ,cel de la Tulcea nu a stiut ce sa-mi spuna ,justificand ca cei de la Bucuresti fac calculele si cel mai probabil luni voi afla.
Avatar utilizator
C.Ionut
Gold Member
 
Mesaje: 879
Membru din: 21 Dec 2007, 18:15
Localitate: Tulcea
Maşina: Mondeo mk3 2004 2.0L 130cp / Mondeo mk4 2013 163 cp
VIN: WF05XXGBB54Y76132

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde kosfunny » 08 Mar 2013, 18:03

Obtine un raspuns in scris ! Discutiile telefonice sunt vax. Mi se pare cam mare suma pentru doua portiere.

Daca nu pe hartie cu antet , macar pe mail .
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde edm_addicted » 04 Iun 2013, 13:36

Mi-am luat-o si eu cu aceasta constatare amiabila. Este primul incident in trafic, cel din spate nu a franat la timp si a intrat in mine. Avea RCA la Groupama, am facut amiabila cu el dupa care acesta a refuzat sa se prezinte cu mine la asigurator. Am luat copiile actelor si m-am prezentat eu pentru dosar la Groupama, vorbind cu ei inainte daca este sau nu nevoie si de prezenta vinovatului. Acestia au spus ca nu(inspectorii de daune), atata timp cat voi veni cu poze de la automobilul acestuia. Zis si facut, insa se pare ca pozele trebuiau facute cu masina lui in spatele alei mele sa vada daca locul in care e lovita masina lor este exact unde este lovita si a mea. Si iata ca acum am dosarul deschis dar blocat, pentru ca cel care m-a lovit e sofer de meserie si aseara a plecat cu masina din tara doua saptamani.

Ce pot face in situatia asta? Eu am bara lovita, se pare ca va fi vopsita, asta cand se va prezenta vinovatul la asigurator. De ce sunt eu obligat sa-l caut pe el si sa-l oblig sa vina la asigurator? Inspectorul de daune mi-a spus ca legea nu ii obliga pe ei sa il cheme pe acesta la constatare. Prima si ultima data cand fac amiabila. Data viitoare mergem la politie, nu ma intereseaza de amenda, carnet suspendat si altele.
Ford Focus 2007 1.6 benzina trend VIN: Wf05xxwpd57m01772

Ford Focus 2016 1.5 benzina Titanium VIN: WF05XXGCC5GC86430
Avatar utilizator
edm_addicted
Member
 
Mesaje: 367
Membru din: 18 Oct 2007, 01:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007 1.6 benzina trend
VIN: WF05XXGCC5GC86430

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde kosfunny » 07 Iun 2013, 21:12

Haideti sa lamurim niste lucruri !
Asiguratul RCA are obligatia sa isi instiinteze asiguratorul in cel mai scurt timp de la producerea evenimentului asigurat. Bineinteles la romani nu se practica asta pt ca asa suntem noi, ne doare in cur de semeni, mai ales de cei cu care interactionam in situatii nedorite.
Totodata , pagubitul are un as in maneca, sub forma Constatului Amiabil. Acesta scuteste vinovatul accidentului de o amenda sau chiar de o suspendare de permis. Scutirea acestuia de aceste neplaceri sta in puterea voastra. De aceea este indicat sa completati amiabilul doar conditionat de unele lucruri. De exemplu pentru o avarie usoara cum ar fi un element zgariat puteti cere vinovatului pe loc o suma de bani in echivalentul amezii. Trebuie avut in vedere si faptul ca in urma deschiderii dosarului de dauna vinovatul se va alege si cu un malus la polita ce il poate costa chiar cateva milioane. Insumata cu amenda ar ajunge la o valoare deloc de neglijat.
In cazul in care se doreste despagubirea in baza asigurarii RCA si mai ales pe Amiabil, prima conditie pe care trebuie sa o puneti este prezenta vinovatului la deschiderea dosarului de dauna tocmai pentru a se clarifica din start unele lucruri . E de preferat sa se mearga direct sau sa se completeze formularul chiar la sediul asiguratorului, daca acesta va permite . Atentie, inspectorii de dauna nu sunt obligati sa va asiste la completarea formularului. Din contra , din punct de vedere legal nici nu ar fi corect pentru a nu putea fi acuzati de vreo imixtiune privind declararea circumstantelor producerii accidentului.
Atentie , in lipsa formularului de amiabil completat ramane in vigoare obligatia de a va prezenta la Politie pentru declararea evenimentului. Daca vedeti ca vinovatul incearca sa va duca cu vorba si sa amane deplasarea la asigurator nu mai pierdeti timpul si mergeti la Politie.
Aveti in vedere ca imediat dupa producerea accidentului, sa fotografiati masinile si actele vinovatului . Sunt situatii cand va pot ajuta !

Foarte important: Politia nu poate refuza intocmirea documentelor de accident si nu are voie sa trimita spre asigurator soferii implicati atunci cand formularul de constatare amiabila nu este completat. Daca se intampla asa ceva sa stiti ca sunteti victima unui abuz si trebuie sa luati atitudine !
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde daemon » 07 Iun 2013, 22:13

Postul asta de mai sus trebuie pus sticky undeva :)
Imagine
Avatar utilizator
daemon
1nsane Member
 
Mesaje: 1810
Membru din: 24 Sep 2008, 01:02
Localitate: Tg. Mures
Maşina: ex - Focus 2 1.6 TDCi, 109CP, 2007

Re: accident--intelegere amiabila

Mesajde kosfunny » 11 Iun 2013, 17:39

Ar fi bine sa il aiba toti soferii "stiky" in cap ! :)
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login