Accidente

Cum se rezolva accidentele pe la noi

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Cum se rezolva accidentele pe la noi

Mesajde sttefan » 28 Mai 2013, 01:30

Nu am gasit un astfel de topic, asa ca m-am gandit sa fac eu unul cu nereguli pe care le-ati patit la solutionarea unor accidente. Voi incepe eu primul cu urmatoarea poveste:

Zilele trecute am fost lovit din spate de un cetatean chiar cand eu ma pregateam sa imi parchez masina. nu ne-am inteles, el dadea vina pe mine ceva de genul ca ce cautam acolo, eu pe el ca doar m-a busit. el a plecat eu m-am dus la politie si am declarat accidentul. plec la brasov cateva zile, revin si sunt chemat la politie sa stau fata in fata cu omul. acolo la fel ne certam. in final lui i-a fost ridicat permisul de conducere pt 30 de zile si este declarat vinovat pt accident, iar grasanul cu chipiu trece sa-mi verifice mie masina si constata ca nu mi se mai aprinde lampa pt mers inapoi (waw primisem lovitura in bara spate, ce-i drept nu in lampa) si aici surpriza. imi retine talonul pt ca am condus asa masina pana la politie + 225 lei amenda la care se adauga cheltuieli la RAR si etc. iar asta nu e tot, cel care a fost declarat vinovat de producerea accidentului a refuzat sa-mi dea polita RCA, el neffind obligat sa o faca. singura modalitate fiind ca eu sa-l dau in judecata. am uitat sa mentionez ca acesta este cadru MAI. deci, oameni buni, in ce fel de tara traim? esti lovit, ti se ia talonul, primesti amenda si nu primesti nici rca-ul.... pot sa fac publice si numele celor implicati, al tuzgureanului care s-a ocupat de caz si al celui care m-a lovit. deci acum ce mai pot sa fac? practic nimic... asa ca feriti-va si invatati ca daca loviti pe cineva si sunteti declarati vinovati nu trebuie sa ii dati polita OBLIGATORIE, sau invers, daca sunteti lovit s-ar putea sa ramaneti si fara talon + amenda.

Tin sa precizez ca acest circ s-a petrecut la biroul de accidente sector 2 de langa Cora Pantelimon
Ford Focus ST170, de vanzare!!
Avatar utilizator
sttefan
Incepator
 
Mesaje: 84
Membru din: 07 Aug 2011, 16:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST170 2.0 Duratec ST

Re: Cum se rezolva accidentele pe la noi

Mesajde turbojack » 28 Mai 2013, 08:57

Pentru lampa marsarier nu trebuia sa ridice talonul.Sunt articole de lege bine precizate.
L-as da in judecata si i-as cere daune morale sa-l doara operatia , altfel nu-i educam sa fie profesionisti si impartiali.
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: Cum se rezolva accidentele pe la noi

Mesajde kosfunny » 01 Iun 2013, 13:22

Te duci la asiguratorul lui si deschizi dosar de dauna . Daca nu a contestat PV-ul trebuie sa fii despagubit .
Afli unde e asigurat de pe

http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=8
Asigurari si Daune Auto---contactati-ma pentru sfaturi si informatii GRATUITE
Avatar utilizator
kosfunny
Ford Freak
 
Mesaje: 124
Membru din: 17 Mar 2008, 00:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 1.8 TDI 2001 75CP 2 USI

Re: Cum se rezolva accidentele pe la noi

Mesajde macphisto » 01 Iul 2013, 14:31

iar pe nenea militianul roaga-l frumos sa iti arate articolul din lege pe baza caruia ti-a ridicat talonul. Si nu te rusina sa il ameninti cu o plangere penala pt abuz in serviciu impotriva intereselor persoanelor, cu daune morale de rigoare. Mai ales ca lampa a fost lovita in accident.
Ex. 2003 Ford Focus Turnier 1.8 Tdci 85kw;
Ex. 2008 C-Max 1.6 Tdci 81kw.
In cautare
macphisto
Member
 
Mesaje: 382
Membru din: 18 Oct 2010, 11:07
Localitate: HD
Maşina: Passat B7 Variant Highline 2.0 tdi


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login