Accidente

Problema cu ASTRA asigurari

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde Rkwi » 16 Noi 2013, 18:42

Salutare.
Cam acum 3 saptamani, am avut un accident, pe scurt, o doamna, m-a lovit in spate , arucandu-ma in masina din fata, mers la politie, vina ei evident,facut constatare luat acte, plecat.
Aflu ca doamna in cauza are asigurare la Astra, asa ca m-am deplasat sa fac constatarea si la sediul ASTRA. Dupa ce am ajuns, am mers la un inspector de asigurari,care din start a inceput sa incerce sa ma convinga sa fac masina in service-ul lor ca altfel ajung sa platesc de la mine din buzunar,ca nu o sa primesc nici macar un ban. I-am zis politicos ca am dreptul sa aleg orice service doresc si nu sunt obligat sa fac masina acolo. Am mers la masina, a facut el cateva poze,precizez ca masina spate este avariata serios, l-am intrebat cum facem ca el a facut doar la exterior poze si ca este evident ca si la interior sunt probleme , care nu se vad decat daca este data bara jos.(precizez ca portbagajul nu se deschide,haionul era facut praf,puntea spate destul de avariata si multe altele). A zis ca nu e treaba lui si ca ramane de vazut. In fine. Parchez din nou masina, urc la tipul asta la birou, incepe iarasi sa ma ameninte ca sa spun asa, ca nu voi primii banii de pe asigurare decat daca imi fac masina la ei... I-am zis ca nu, ca merg unde vreau eu. Dupa mici discutii in care incercam sa ma lamuresc care vor fi urmatorii pasi, acest domn, imi spune foarte lejer, domnu Bogdan, sa stiti ca la mine nici un dosar de suplimentare de plata nu trece. Zic , cum doamne iarta-ma, pai tu faci poze doar la ce iti convine, treci ce vrei pe foaia aia ca si inlocuire sau reparare, si eu cand vreau sa-ti trimit dovezi cu ce se afla dincolo de bara , adica ceea ce tu n-ai putut fotografia sa zic asa, imi spui ca ma vei refuza din start? Si el, nonsalant raspunde,DA!...ok. Inghit in sec sa nu-i zic vreo doua, imi iau actele si plec...
Merg la service , imi fac oamenii dosarul de suplimentare de plata, dupa ce imi desfac masina si fata si spate, fac poze, fac de toate, si le trimit la ei.
Trec doua saptamani nici un raspuns. Aflu de fapt ca au fost cerute fotografii cu masina care m-a lovit.
Acum , stau si ma gandesc, daca respectivul si-a reparat masina, de unde mama naibii sa-i fac eu rost de poze? Si din ce am inteles, ei pot sa ceara la politie, iar politie nu este obligata sa le dea, iar daca sunt de acord sa le trimita poze,o fac in 30 de zile.
Bun si eu ce fac in cazul de fata?Astept inca 30 de zile, ca poate le da politia pozele de la constatare de la accidente usoare?Si daca nu le trimite poze?
Chiar am nevoie de ceva sfaturi , sa stiu ce sa fac in cazul de fata.
Rkwi
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 20 Iun 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde cj86sef » 16 Noi 2013, 19:41

Cu astra la fel am patit si eu in 2011 cu loganul, un ins din Bv cu un fiat doblo a intors in fata mea si nu am mai reusit sa il evit, am facut amiabila si am mers la constatare la astra si acolo mi-au cerut poze cu ambele masini, il sun pe respectivul care imi spune ca masina e rparata si e plecata in ungaria si dupa doua saptamani rezpectivul, pe care il consider un om de onoare, imi trimite pozele cu masina refacuta si cu bara sparta si astfel dupa aproximativ o luna am reusit sa fac masina, si da tot la un service agreat de ei, dar mi-a convenit serviceul pt ca stiam ca lucreaza foarte bine si rapid asa ca nu am mai comentat, am dus masina luni pe la 2 , si joi pe la 11 am ridicat masina, pagube capota bara vopsita si o namente bara schimbate( grile )
Focus II, 10.2006 1.6tdci, 109cp turnier, gri+alb, Focus I, 11.2001, 1.6i, 100cp, turnier, albastru
Imagine
[b]Focus II SEF[/b]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=76017
Avatar utilizator
cj86sef
1nsane Member
 
Mesaje: 2404
Membru din: 02 Iul 2011, 13:41
Localitate: Turda
Maşina: ford focus, 2006, 1.6 tdci,80kw: ford focus 2001, 1.6, 16 v, 100 cp VF0NXXGCDN1K74871
VIN: wf0wxxgcdw6j57655

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde Rkwi » 16 Noi 2013, 19:59

in cazul meu nu a fost constatare amiabila, pentru ca au fost 3 masini implicate in accident, iar vinovata e fix o "doamna" care acum nu mai raspunde la telefon. Politia a stabilit ca ea este cea vinovata, am dat si declaratii toti 3, nu inteleg de ce, cei de la astra acum fac chestia asta...e ca si cum ar contesta ceea ce face politia...
Rkwi
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 20 Iun 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde Mihai L » 16 Noi 2013, 20:40

Vezi care sunt termenele de solutionare, dupa care incearca si aici: http://csa-isc.ro/emb/fr/
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde turbojack » 16 Noi 2013, 21:44

Ai documentul de la politie, deci oficial in care sunt trecute avariile . E treaba lor sa-si faca ce poze vor. Spune-i idiotului de inspector spagar ca-l dai personal in judecata pentru tergiversarea procedurilor de reparatie. Ideal sa ai un martor cu tine sau chiar sa-l inregistrezi.
Nesimtitii astia trebuie eliminati . Nu va lasati pacaliti sau intimidati de ei. Aveti drepturi , sa vi le cereti.
Avatar utilizator
turbojack
1nsane Member
 
Mesaje: 5855
Membru din: 15 Mai 2011, 12:03
Localitate: CJ

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde Rkwi » 17 Noi 2013, 19:13

Pai da,dar cine este acest inspector, ca din ce am inteles dosarul a trecut de inspectorul constatator,acum este la cel care analizeaza dosarul si ofera banii,cel de la finainte sau ceva de genul si acela ar fi cerut poze. O sa incerc maine sa aflu mai multe detalii...nu m-i se pare normal..astept de o gramada de timp si ei nu m-au contactat nici macar o data ,tot eu a trebuit sa sun si sa umblu pe banii mei..
Rkwi
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 20 Iun 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde Rkwi » 19 Noi 2013, 16:38

Astazi am aflat ca am dosarul blocat pentru 30-90 de zile,pentru ce , nu a vrut nimeni sa-mi spuna. Daca tot isi bat joc, am mers si am vorbit sa ii dau in judecata atat pe cei de la astra cat si pe cea care m-a lovit... Asta e, eu nevinovat, eu stau sa pierd timpul si banii, pentru ca legea le permite sa te tina luni bune fara sa-ti dea un raspuns...
Daca cineva a mai avut probleme de genu cu ei, si au rezolvat prin alte metode, chiar sunt curios si deschis sa le ascult...
Rkwi
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 20 Iun 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: Problema cu ASTRA asigurari

Mesajde gosaviulian » 28 Ian 2014, 13:37

Salut, si eu am avut probleme cu ASTRA ASIGURARI, miau respins dosarul de dauna, am facut plangere la CSA si tot nu sa rezolvat nimic. A trebuit sa ii dau in judecata si dupa 1 an si 4 luni am castigat, iar acum trebuie sa imi dea banii pe reparatii,cheltuieli de judecata si penalitati. Bafta,daca te pot ajuta cu ceva dami mesaj.
Avatar utilizator
gosaviulian
Incepator
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Sep 2010, 19:31
Localitate: Onesti
Maşina: Ford focus1.6 tdci 2005 90cp
VIN: WF05XXGCD55A57970


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login