Accidente

Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde bluesky_c3 » 30 Noi 2013, 08:03

Salutare,

saptamana trecuta am avut parte de un accident, aparent usor, dar care m-a lasat fara masina in perioada in care aveam cea mai mare nevoie de ea, pentru ca zilele astea trebuie sa ma mut in alta localitate.

Pe scurt, ma deplasam pe drum cu prioritate, iar la o intersectie o doamna nu mi-a acordat prioritate si a intrat in mine in usa stanga spate. Eu am ricosat peste un scuar din mijlocul drumului, unde roata spate stanga a facut explozie apoi am intrat intr-un copac de pe margine si intr-o masina parcata. Se pot vedea imagini mai jos.

Doamna a recunoscut ca avea gemul lateral aburit si nu m-a vazut ca vin. I-a fost suspendat permisul 60 de zile si a primit amenda 240 lei.

Asiguratorul doamnei (de la Astra) a facut constatarea, am semnat-o si a trimis-o la Bucuresti. In mare, posibil sa fie vorba de aprox 10000 lei valoarea reparatiilor.

Voi ce ziceti, poate fi dauna totala? M-ar avantaja sa fie? La ce ar trebui sa fiu atent cand se fac reparatiile, sa nu ramana ceva nefacut pe dedesubt, sau nefacut bine.

Astept parerile voastre.

PS: tin foarte mult la masina asta, imi venea sa plang cand am vazut-o in ce hal a ajuns....
Fişiere ataşate
5. masina urcata pe platforma1.jpg
masina urcata pe platforma
4. detaliu lovitura1.jpg
detaliu lovitura copac
3. masina parcata in care am ricosat1.jpg
masina parcata in care am dat
2. copacul in care am ricosat1.jpg
copacul in care am ricosat
1. locul in care m-a lovit doamna1.jpg
locul in care m-a lovit doamna
bluesky_c3
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 13 Feb 2010, 11:56

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde B0gd4n_r » 01 Dec 2013, 13:47

In primul rand pacat, si eu tin mult la fiesta mea, fiind prima masina, asa ca te inteleg ca iti pare rau :)

Daca ai avut explozie pe spate in partea unde a fost lovita, posibil sa fie o problema si la puntea spate... aripa spate cred ca o sa o inlocuiasca, la fel si cea din fata... daca o repari in service si nu vrei sa iei banii pe dauna si sa o faci in regie proprie, insista, defapt cerele ca la reparatii sa fie folosite piese originale ford, eu am avut casco la astra si nu mi-au pus toate piesele originale, decat cele care nu se gaseau aftermarket, de exemplu farul, la care dupa 6 luni s-a rupt o ureche de la oglinda si nu mai merge reglajul electric am fost la service si mi-au spus ca nu se acorda garantie pentru asa ceva, ca s-a rupt de la gropi, asadar, fa scandal daca nu iti pun piese originale !!!
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde cip02 » 02 Dec 2013, 04:14

Trebuia sa ii mai dai 2-3 ciocane ca sa fie sigur dauna totala . In mod cert dauna totala e varianta perfecta , adica banii+epava .
Nefiind vorba de o masina in garantie nu o sa iti aprobe reparatia cu piese originale si nici in reprezentanta ford .
Astra e o firma de kkt cand vine vorba de despagubit.

Hai sa spun si eu povestea mea cu astra prin 2011.
O fata a dat , cu masina, cu spatele ,cu carligu' in bara mea spate si s-a crapat insesizabil 10cm ...nu era mare paguba dar nu am vrut sa o iert pentru ca avea 15m latime drumul unde intorcea si tot nu a avut loc de intoarcere din 3 miscari .
Ea conducea un opel ASTRA si avea asigurare la ASTRA ...spre ghinionul meu .
Pe la sediul astra 7 ore de stat la coada si cand ajung imi cer reconstituire cu ambele masini ... ma duc sa isi ia tipa masina , fac reconstituirea si ...ca parca e 1cm mai jos , ca parca e prea inclinat etc ...era chitit sa nu imi dea paguba ...i-am scris pe amiabila ca era pe bordura si l-am pus cu botu' pe labe pan' la urma pe agentu' "gica-contra" .
Mi-au dat o lista cu cateva service-uri unde pot sa merg sa rezolv. Principiul meu de baza e: "Nu lasa masina in service decat daca e absolut necesar!" , deci pentru o bara crapata nu lasam masina . Acum a inceput distractia , devizul suplimentar de service -firul de la senzorul de parcare taiat + suport bara crapat ... au trimis catre aprobare la astra si eu am tot asteptat vreo 2 sapt ...au primit acceptul si au dat comanda de bara + senzor+suport ...dupa vreo 10 zile ma duc la service ca a venit comanda , iar demontat bara si hop cand sa puna bara cea noua era deja putin crapata ...cica "tre' sa ne aprobe astra returul" practic astra furnizeaza multe piese service-urilor cu care colaboreaza chiar daca asta nu e prea normal . Trec inca 10 zile si vine o alta bara , merg pentru montaj dar nu prea se potrivea exact ...le-am zis: -eu asa nu o iau si nu e vina mea ca nu comandati piese originale ...problema e ca nici vina lor nu era ci a celor de la astra. Drept urmare am incalzit bara la feon ca sa pice oarecum la linie . Montat bara veche plecat acasa si reintors a doua zi cand era gata vopsita bara . Tot ce prind ei prind cu nituri , cica "alea de plastic nu tin" ...le-am zis: -daca la suport nu zic nimic ca nu se vede mie la bara nu imi prindeti nituri ...drept urmare au gasit 2 cleme de plastic de la un opel si dupa ce am largit o idee gaura s-au potrivit. Senzorul de parcare era alt model si nu se potrivea ...baietii amabili: -lasa ca impletim noi firele la cel vechi si il punem tot pe ala ...zic: -ba da destepti sunteti voi aici ma ...eu vin cu masina originala si plec impletit si cu nituri si fara sa calce la linie lufturile bara-caroserie si asta ca am avut dauna o amarata de bara , daca era mai grav ce ma faceam? ...La plecare le-am zis frumos: -sper ca nu e vreo problema sa imi dati piesele vechi , oricum voi nu ati pus piese originale si ati improvizat... acum sa vezi coate prin service ca nu se poate ca daca ne verifica astra , ca trebuie sa dovedim, ca trebuie vorbit cu sefu ...bla bla ...golanii facusera deja planurile la bara , avand in vedere ca era 99% ok . Am facut pe duru , m-am dus la sef , i-am zis daca vrea dovezi sa faca poze acum , are numarul meu de tel deci daca are vreo problema cu astra o sa le confirm ca reparatia a fost efectuata ...am bagat piesele in masina bara veche originala+senzor nou + suport rupt si am plecat acasa . De vopsea nu am ce sa zic , e aceeasi nuanta si e bine vopsita bara ...dar de restu...
Practic am asteptat cam 6 saptamani si pierdut multe ore si zile cu drumuri la service pentru o amarata de bara (un moft) reparata prin rca astra la unul din service-urile lor de cartier . La plata de daune rivalizeaza cu carpatica si euroins , sper acum de cand cu CSA activ sa fie ceva mai bine.

PS: am o bara spate de fiesta mk6 gri facelift+ghia+gauri se senzori la oferta :)

Punctual :
-In service trebuie sa fii atent la ABSOLUT tot !
-Te-ar avantaja dauna totala dar e cam greu de scos avand in vedere ca deja ai facut evaluarea . Se poate totusi strica ceva suplimentar pana la evaluarea finala din service dar diferentele sa nu fie prea mari. Conteaza mult si din ce an e , de ex 2005 vs 2008 ...au alte criterii de evaluare la dauna totala , 40% din valoare de catalog vs 60% sa zicem . Daca masina e ceva mai veche e mult mai usor ca suma totala a reparatiilor sa depaseasca procentul estimat (valoarea ei) de asigurator . La tine nu pare enorma dauna , totusi trebuie sa fii atent la componentele A.C.(sunt scumpe) in special in dreapta fata unde ai lovit-o de masina parcata. Daca nu merge dauna totala ar fi o varianta daca accepta imediat plata daunei si tu sa o faci ulterior in regie proprie ...daca suma este peste 10.000ron se merita zic eu , o repari asa in mare cu 5000 si o vinzi DAR daca suma este sub 10.000 nu se merita pentru ca e mai mare bataia de cap. >10.000cash e decent(+epava) avand in vedere ca pe la 15.000 gasesti o fiesta mk6 facelift trend aproape ca a ta iar la 20-25K ron gasesti mk7. Daca masina functiona impecabil , a fost cumparata noua , nu are multi km si nu vrei sa te doara capul cu combinatii vandut/cumparat alta poti sa o repari la ei , neaparat verifici atent tot INAINTE sa semnezi si sa iei masina(reparata) din service.
-Degeaba faci scandal pentru piese originale(zic eu) , majoritatea nu aproba decat pentru masinile aflate in garantie ...totusi merita macar incercat.
-Tot ce nu e original e putin altfel si e mai slab calitativ , tot ce e montat de romani in service e montat prost "pe fuga" si daca ai norocul sa para ok pe moment , in timp incepe exfolierea vopselei + pacaneli +greierasi +apa la chedere . Si problema nu e ca nu au cu ce , pur si simplu 70-80% dintre muncitori nu isi dau interesul sa iasa masina perfect.

Tot incerc sa realizez cum ai reusit ... seamana a manevra de NFS ce ai facut tu acolo trecand peste dauna si peste faptul ca in momentul impactului nu a fost vina ta . Daca venea din cedeaza era pe dreapta , daca venea cu forta mare perpendicular se stramba tabla mult mai rau , daca te atingea asa usor cand "tanti" schimba banda catre dreapta si implicit catre tine nu te arunca asa de rau DECAT daca ... aveai viteza :) .
Estimez >60kmh cu a4-a ;) , asta asa fara sa vad urme sau distanta.
cip02
Gold Member
 
Mesaje: 663
Membru din: 25 Iun 2008, 01:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 2 FACELIFT 2008 1.6i 100cp trend+ ,FIESTA FACELIFT 2006 1.4i 80cp ghia
VIN: 11111111111111111

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde B0gd4n_r » 02 Dec 2013, 13:06

Mie cei de la service mi-au spus ca astra ia piesele cele mai ieftine si le trimit serviceului, mi se pare absurd sa imi repare masina cu piese de proasta calitate mai ales daca nu as fi vinovat. Daca masina nu e in garantie nu inseamna ca s-a evaporat originalitatea pieselor. Nu imi doresc, dar daca o sa fiu in cazul colegului o sa fac mare scandal la asigurator pe tema asta, cand am facut masina pe casco nu am avut ce face ca erau alte interese, dar urmatoarea data nu o sa mai fie asa...
Avatar utilizator
B0gd4n_r
1nsane Member
 
Mesaje: 1359
Membru din: 21 Sep 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Maşina: BMW 520d M

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde cip02 » 02 Dec 2013, 14:08

Pe mine incercau sa ma duca de nas la greu doar sa nu imi dea paguba ,deci ...
Si eu am latrat in zadar: piese originale ,piese originale ...au zis daca nu gasesc de producator atunci pun originale sau daca am masina in garantie , altfel nu se poate.
Uneori e greu sa schimbi politica firmei oricat scandal esti dispus sa faci.

Exact asa e ...astra trimite piesele ieftine si de producator(nu orig) catre service ...service-ul nu e vinovat de calitatea proasta a pieselor dar e vinovat de asamblarea deficitara , vopsirea superficiala si improvizatiile facute.
Inca o chestie ...la orice asigurator cand vine vorba de dauna din casco ai mai multe sanse sa primesti banii fara sa se comenteze sau sa iti aprobe piese originale ...dar cand e vorba de dauna din rca sunt chitrosi rau de tot.
Daca din casco astra nu ai scos piese originale din rca nici atat .
cip02
Gold Member
 
Mesaje: 663
Membru din: 25 Iun 2008, 01:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 2 FACELIFT 2008 1.6i 100cp trend+ ,FIESTA FACELIFT 2006 1.4i 80cp ghia
VIN: 11111111111111111

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde bluesky_c3 » 02 Dec 2013, 15:03

Dauna totala m-ar dezavantaja enorm daca as primi, pentru ca eu am cumparat masina cu 3700 euro adusa din Germania, iar cu inscriere si alte taxe am ajuns la 4500, iar ei nu cred ca ar lua in considerare cat am dat eu pe ea, ci cat valoreaza masina acum, nu stiu...

Masina e din 2007 si are aprox. 86.000 km la bord.
bluesky_c3
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 13 Feb 2010, 11:56

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde bluesky_c3 » 02 Dec 2013, 17:06

Situatia incepe sa se strice.

Asiguratorul care a facut constatarea a spus ca dupa el, reparatiile se ridica la aprox 10000 lei. Regula lor, a celor de la Astra Asigurari, este ca daca reparatiile sunt de peste 5000 de lei, ei vireaza banii direct service-ului, iar daca suma este sub 5000, imi dau mie banii si eu trebuie sa-i duc la service, urmand ca daca nu sunt suficienti pt reparatii, sa vireze asiguratorul si diferenta catre service. Azi am fost informat ca cei de la asigurari de la Bucuresti reponsabili cu alocarea banilor, au zis ca imi vireza mie in cont 4919 lei. Mai sa fie, fix sub pragul de 5000 lei....

Mi se pare abuziv si fara sens. De ce trebuie sa umblu eu cu banii lor pe la banca, apoi pe la service etc.? De ce au aprobat doar atatia bani daca e clar ca reparatiile depasesc cu mult suma? De ce nu vireaza ei de la inceput toata suma?

Ma simt nedreptatit si nu stiu de cine sa ma iau, ce ar trebui sa fac, cum ar fi mai cel mai bine?
bluesky_c3
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 13 Feb 2010, 11:56

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde cip02 » 03 Dec 2013, 04:12

Dauna totala te-ar avantaja zic eu ...ei au pretul de catalog pentru modelul tau gen 10.000E din care se calculeaza procent valoare estimata vechime gen 80%(-20%) dupa 1 an 70%(-30%)- 2 ani...etc ...ulterior se scade gradul de uzura (km parcursi+intretinere) .
Masina trebuie sa fie dauna totala pe la > 30-40% deci probabil ceva peste 3000E .
Partea buna la totala e ca primesti epava. In functie de asiguratori si de cat de grav arata epava primesti pana la 100% din valoarea estimata + epava .
Partea buna nr2 e ca valoarea epavei nu poate sa depaseasca 25% din valoarea estimata a daunei totale . Facem un calcul la 3000E dauna totala ai putea sa primesti 2250E + epava (in cel mai rau caz). Masina aia a ta eu zic ca din 5-6000 ron o repari cel putin superficial daca nu bine . Sau altfel zis la 2500-3000E gasesti o alta fiesta mk6 . Nu stiu de cand o ai dar sa stii ca masina se devalorizeaza oricum , chiar daca nu o lovesti...deci daca ai dat 4500 acum 1 an e normal sa o vinzi cu 4000 acum sau cu 3500 peste 1 an chiar daca nu e lovita.

Mergi la un service autorizat rar si agreat astra pentru un deviz complet !
Nu accepta acei bani in cont , e probabil doar cu ei sa ramai !!!
Cei de la asigurari uzual subevalueaza deci daca ei au zis 4919 sigur sare de 7-8000 paguba ...cu ce incarca si service-urile sari si de 10.000.
Vorbesti cu cei de la astra si le spui ca tu nu alergi cu banii de colo-colo si nici ei nu stiu cat este devizul final deci ori sunt de acord cu plata devizului final la service-ul X ori te duci sa faci plangere la CSA .
Daca fac pe caposii , te sfatuiesc sa faci o sesizare la CSA si sa pastrezi nr de inregistrare .
Incearca sa suni si sa faci presiuni la astra , daca nu faci pe duru' te pacalesc imediat .
Nu stiu de cand e faza cu <5000ron , cand am avut eu bara nu mi-au oferit 1000ron ...ca nici nu o mai schimbam :) . Atunci au dat acceptul pentru reparatie , eu am reparat si am plecat ...banii ii primea service-ul in 30zile probabil de la astra(fiind service agreat astra) dar pe mine nu ma afecta si eu nu caram seiful.
Suna a capcana treaba asta cu momeala de 4919 ron in cont ...multi cand se gandesc la asa bani accepta ...dar ulterior daca o sa te duci la CSA or sa zica foarte frumos ca ei ti-au platit deja dauna si e vina ta ca ai mers la un service scump .
Le spui raspicat sa plateasca devizul de service ca tu nu ai nevoie de suma x sau suma y de la ei ci doar sa acopere acel deviz final . Ca de nu ...CSA sau proces . (recomand un ton agresiv)

Eu am vazut cum merge treaba la astra , toti rezolvau 2 dosare pe ora si erau 3-4 oameni care se ocupau de dosare ...deci o treaba de 5 minute se facea in peste 50min ...in mod special . Aveau o curte mare in care ar fi putut sa te lase sa parchezi dar nu faceau asta , se facea coada si nu existau scaune ...etc Pur si simplu toate conditiile incat data viitoare sa iti platesti singur dauna decat sa te mai duci la ei . Langa mine erau 2 oameni, unul a recunoscut ca el e vinovat , celalalt ca el e nevinovat ...ce a facut agentul constatator din schita in 5 minute ca pan' la urma tipa la ei dom'le tu esti de fapt vinovat nu el ce nu intelegi, e invers ...uite asa a mai refuzat o dauna. La mine incerca sa ma scoata vinovat pe mine :) , cand i-am explicat ca o masina parcata si cu mine la 30m de ea spectator la impact rezulta clar ca nu sunt vinovat , a schimbat placa in "accident dubios" ca e mai sus,mai jos,stanga-dreapta .

PS: Situatia era deja stricata fiind astra implicata.
cip02
Gold Member
 
Mesaje: 663
Membru din: 25 Iun 2008, 01:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 2 FACELIFT 2008 1.6i 100cp trend+ ,FIESTA FACELIFT 2006 1.4i 80cp ghia
VIN: 11111111111111111

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde bluesky_c3 » 03 Dec 2013, 15:45

Am obtinut si devizul de la service-ul unde este masina, service agreat de Astra. Devizul zice 12000 lei cost total reparatii. Iar astia de la asigurari cica-mi vireaza mie 4900 lei.... Acum ce sa fac?
bluesky_c3
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 13 Feb 2010, 11:56

Re: Am avut accident, la ce sa fiu atent?

Mesajde cip02 » 03 Dec 2013, 16:15

Perfect !!! Devizul de 12000 e perfect. Mergi la astra sau comunici telefonic/mail ca nu primesti niciun leu de la ei avand in vedere ca masina nu o repari in regie proprie . Conform conditiilor pe care le mentionai tu mai sus (eu nu stiu daca ele exista sau sunt specificate in vreun document la astra) daca devizul depaseste 5000 ron astra trebuie sa faca plata direct catre service . Fiind un service agreat astra chiar nu au ce sa comenteze ,teoretic... practic ei(astra) nu respecta legea acum si tu nu ai nici o vina . Sper ca nu ai dat deja nr. de cont la astra .
Comunica la astra ca ai primit devizul de la serviceul lor si acesta este 12000 ...deci ori fac decont direct la service ori iti trimit tie in cont 12000 DAR categoric nu accepti doar 4919 ! Daca vor sa iti trimita in cont 12000 eu zic sa accepti ...masina in regie proprie o repari categoric mai ieftin . Din cate observ nu a sarit airbag-ul ??? E un aspect inportant pentru ca e destul de scump . Cu max 6-7-8000ron o repari de nota 10 , iar cu 12000 iti cumperi alta .
La astra suni si le spui: "Am primit devizul in valoare de x ron , deviz facut in service autorizat rar si agreat astra , acceptati plata devizului sau fac plangere la CSA ! (pe un ton dur)
cip02
Gold Member
 
Mesaje: 663
Membru din: 25 Iun 2008, 01:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: FOCUS 2 FACELIFT 2008 1.6i 100cp trend+ ,FIESTA FACELIFT 2006 1.4i 80cp ghia
VIN: 11111111111111111


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login