Zilele ClubFord 2009 : 01 - 03 mai @ Târgu Mureş

Incercare doborire record pentru Guinness Book of Records

Incercare doborire record pentru Guinness Book of Records

Mesajde bogdanv » 09 Apr 2009, 08:48

Stimati colegi, prieteni, colaboratori si asa mai departe,

deschid acest topic in ideea de a va face cunoscute citeva aspecte referitoare la modalitatea de a dobori un record Guiness sau de a stabili un astfel de record.

ionutz a facut mai multe demersuri pentru acest lucru si am primit de la reprezentantii guiness un raspuns care subliniaza urmatoarele:
1. The current record (current as at the date of this letter) is:
A total of 165 Ford cars took part in a parade at Deakin University, Geelong, Victoria, Australia, on 15 February 2004, at the All Ford Day car show organised by the Kiwanis Club of Geelong.
- acest lucru ne confirma faptul ca avem un record de batut nu de stabilit!!!! Asa ca mobilizati-va daca vreti sa fim si noi pe acolo cumva si daca va face placere ca si noi sa ne numaram printre primii.
2. GUIDELINES
The records for the Largest parades of a single brand of vehicle are based on the number of vehicles by a particular manufacturer participating in a parade.
1 - These records are for the greatest number of vehicles of the same make /marque starting and completing a parade route. All vehicles must carry the samename badge (e.g. Ford, Rolls Royce, Volkswagen); it is not sufficient for the
vehicles merely to be produced by the same parent company. It is not possible for Guinness World Records to list separate records for every model of car ever produced (or even for the many vehicles that are considered ‘iconic’ for
whatever reason). For this reason records for specific models of car will not be considered (e.g. Largest parade of VW Golfs).
2 - The minimum distance of the parade must be 3.2 km (2 miles) from the starting point to the finish (all cars must cross the start line and drive the length of the route to the finish line).
3 - If a car cannot complete the route, that car must be deducted from the total count.
4 - The column of cars must be continuous. As a general guide, the cars should not be more than two car-lengths apart during the parade.
5 - Where the parade takes place on a public road, the assistance of local law enforcement officials should be obtained. All traffic laws should be obeyed at all times.
6 - The registration number of each vehicle, as well as the name and telephone number of the driver, should be recorded on a pre-printed sheet and submitted with the world record claim.
Pentru cei care nu sint obisnuiti cu limba engleza am sa incerc sa fac un rezumat:
1 - masinile trebuie sa fie dintr-un singur brand/marca, in cazul nostru FORD;
2 - distanta minima de parcurs este de 3,2 km si fiecare masina trebuie sa treaca linia de plecare si sosire;
3 - daca o masina nu face ruta completa va fi exculsa din numarul total;
4 - coloana trebuie sa fie continua si distanta dintre doua masini nu trebuie sa fie mai mare de 2 lungimi de masina;
5 - acolo unde parada este facuta pe drumurile publice trebuie obtinuta asistenta fortelor de ordine locale si trebuie respectate regulile;
6 - numarul de inmatriculare al fiecarei masini, numele si telefonul soferului trebuie inregistrate pe un tabel si apoi transmis catre oficialii Guiness;
In plus mai avem nevoie de declaratiile a doi martori certificate de un notar, filmari video si fotografii de calitate superioara plus colaborarea media. Mai sint citeva formulare care le vom completa.

3. Rugamintile mele catre voi sint:
Puteti sa va mobilizati?
Puteti sa mobilizati colegi/prieteni/cunoscuti sa participe la eveniment - chiar si numai la parada?
Puteti sa ajutati cu vre-unul din punctele de mai sus?
Doriti sa batem acest record?

La momentul acestui post erau inscrisi la parada: 102 participanti din 107 inscrisi pentru eveniment
Calculele arata ca mai avem nevoie de minim: 63 de masini ca sa egalam recordul

Scopul declarat al intilnirii nu este insa cel de a bate acest record ci acela de a ne intilni si de a ne cunoaste si petrece citeva zile impreuna. precum si acela de a arata ca exista o comunitate de iubitori ai acestui brand care sint uniti si care pot demonstra ca manifetarile de acest gen pot deveni un fapt cotidian. Daca reusim sa stabilim si un nou record asta ar fi foarte frumos si ar fi un alt vis devenit realitate al acestei comunitati!
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Incercare doborire record pentru Guinness Book of Records

Mesajde omugalben » 09 Apr 2009, 09:53

fratie ma bag si eu.si mai stiu pe cineva care vine sigur.deci mai adauga 2 la lista ta!!!
fericirea mea se masoara in litri...
ford sierra coupe 2.3 diesel R.I.P.
ford sierra saphirre 2.0i

audi 80 quattro la vanzare "eftin ca braga"
Avatar utilizator
omugalben
Ford Freak
 
Mesaje: 206
Membru din: 25 Oct 2008, 20:01
Maşina: ford sierra 1987 2000cmc 101cp
VIN: wfofxxgbbfhl79597

Re: Incercare doborire record pentru Guinness Book of Records

Mesajde bogdanv » 09 Apr 2009, 10:00

Daca aveti alte intrebari, va rog formulati-le in acest subiect

Pentru inscrieri, completati formularul de AICI

este esential sa avem inscrierile in modul organizat in care am conceput aceasta lista pentru a ne fi mai usor la inregistrarea formularelor

participarea la parada nu implica nici un fel de costuri din partea voastra!!! (exceptindu-le pe cele cu deplasarea si cele personale). totodata nu este nimeni obligat sa se cazeze, sa participe la petreceri sau la alte manifestari.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic


Înapoi la Zilele ClubFord 2009 : 01 - 03 mai @ Târgu Mureş

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login