Noutăţi auto

2014- Ford Ecosport

Noutăţi din lumea automobilistică

Moderatori: KomandantuR, adicristea

2014- Ford Ecosport

Mesajde gvincentiu » 18 Feb 2014, 08:49

Din cate am inteles deocamdata se fabrica in India, insa, pentru 2017 se va introduce in fabricatie la Craiova un nou model de Fiesta. Tare am impresia ca va fi Ecosport (tot Fiesta la baza), pentru a rivaliza cu Juke, Peugeot 2008 si Renault Capture. Daca mai e si un 4x4 acceptabil ca pret, tare imi face cu ochiul (adica pana in 15k euro).
http://www.whatcar.com/car-news/ford/ec ... ew/1223152
http://www.caradvice.com.au/230873/ford ... ew/photos/
Fişiere ataşate
ford-ecosport-titanium-24.jpg
2013-Ford-Ecosport-Crossover-91.jpg
Avatar utilizator
gvincentiu
Gold Member
 
Mesaje: 810
Membru din: 26 Noi 2007, 17:59
Localitate: Galati
Maşina: Kuga 2.0 tdci, Ka+ 1.2

Re: 2014- Ford Ecosport

Mesajde DanielArdelian2 » 30 Iun 2014, 17:05

Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: 2014- Ford Ecosport

Mesajde ole33 » 20 Iul 2015, 14:28

gvincentiu scrie:Din cate am inteles deocamdata se fabrica in India, insa, pentru 2017 se va introduce in fabricatie la Craiova un nou model de Fiesta. Tare am impresia ca va fi Ecosport (tot Fiesta la baza), pentru a rivaliza cu Juke, Peugeot 2008 si Renault Capture. Daca mai e si un 4x4 acceptabil ca pret, tare imi face cu ochiul (adica pana in 15k euro).
http://www.whatcar.com/car-news/ford/ec ... ew/1223152
http://www.caradvice.com.au/230873/ford ... ew/photos/


Ai avut o impresie buna :) Fiesta, B-max, Transit Courier si Ecosport sunt construite pe aceeasi platforma - B, folosesc repere comune sau cu design asemanator, dar se adreseaza in general unor segmente de piata diferite.
Avatar utilizator
ole33
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 30 Mar 2009, 20:11
Maşina: Fiesta Titanium 2011, Sigma 1.4L 96 HP

Re: 2014- Ford Ecosport

Mesajde gvincentiu » 05 Noi 2015, 21:32

Ieiiii: ieri am facut programare si azi am testat Ford Ecosport, la SF TEX Galati,
http://www.ford.ro/Autoturisme/Noul-EcoSport
Rog moderatorii sa faca un topic separat la vehicule Ford caci sunt multe de discutat.
Impresii pozitive: am testat motorul de 1 litru pe varianta trend, galbena. Aspect de nota 10+, se
inscrie in linia Kinetic, interior in trendul noilor Fiesta, Kuga. Cine a condus un un Fusion poate face
cele mai bune comparatii: portbagajul putin mai scurt dar mai inalt, tot la 310 litri. Scaunele spate se
rabat la fel, insa din alte declansatoare. Acelasi spatar mai rigid la banchetele din spate si cam
acelasi loc la picioare, suficient pentru pasagerii mai mari. Nu are roata de rezerva in interior ci doar
atasata de haion. Oricum, se cumpara separat insa ma gandesc sa o dau jos si sa folosesc suportul pentru
a face un portbagaj de bicicleta pe hayon. Surpiza: haionul se deschide in lateral. Ura...... Geamurile se deschid la impuls, un alt plus.
Are bare longitudinale pentru varianta Titanium, insa nu se stie nimic despre carligul de remorcare.
Suspectez aceleasi mase ca la Fusion: 500/750kg (ceea ce ma intereseaza direct).
Jante pe 16 si 17 (deci sar preturile la anvelope). Pozitie mai inalta la volan, maner sprijin pentru
cotiera. Computer de bord, pilot automat, consum instantaneu. Motorul de 1.0 este bestial, avand turbina. Are
lag de diesel insa e mai fasneata in oras. Directia o nebunie, schimbatul vitezelor intervine, surpriza:
la 200-2200 rpm, cand arata indicatorul la bord, pentru un consum minim. Am tras de ea pana pe la 4500
rpm, motorul nici nu se aude in interior si se infige binisor. Eiii, aici sare pe la 19-20% consumul...
insa zici ca esti pe pista. Sta bine in viraje, antifonata very well.
Este o masinuta inalta, un Fusion de lux. Cine iubeste Fusionul o sa viseze la un Ecosport. Eu cel mai
infocat dieselar, am admirat ecoboostul de 1.0. Deja imi fac idei pentru o noua achizitie... Mai ales
sotia e incantata maxim. Mai vedem cu banii.
Preturi: 17.850 euro TVA inclus la Trend 1.0, 18.850E diesel (dar nu prea se mai merita) sau 19.200E
benzina Titanium / 20.200E diesel de 1.5 (cel de pe Focus micsorata cilindreea + DPF pentru a se inschie
in Euro 6).
Pentru ora si familie mica este un vis de masina, portbagajul poate fi suplinit cu unul exterior, pe
plafon. Sta bine in viraje, directia e asistata de calculator, suficient de rigida la suspensii, insa
compenseaza prin rotile de 17 țoli. Faruri cu LED-uri pt. DRL, keyless si alte gadgeturi dragute. Inalta,
cam pe la 1,6 metri daca tin bine minte...
Ce am mai remarcat: nu mai are locasul de pe bord, nu mai are locasul de sub scaunul din dreapta iar
spatarul nu se mai rabate la scaunul din fata, sa se faca masuta. Totusi difera putin fata de Fusion, torpedoul este mai micut.
Are ABS si ESP standard, frana e precisa, chiar mai buna decat la Fusion.
Revizii doar la pretul de 100E, cu distributia garantata pe viata, fara a schimba ceva (lant, curea role etc.) E pe roti dintate cufundata in baia de ulei. Mai multe pe net...
Pe mine m-a impresionat si daca Fusionul se descurca onorabil cu 500-600 kg la remorca deja ma gandesc serios la EcoSport ca la urmatoarea mea masina.
Deocamdata se fabrica in Asia, urmand probabil sa se produca in Romania.
Vreau sectiune EcoSport, vreau sectiuneeee....................... Sunt impresionat de Ecosportul de 1.0
Fişiere ataşate
Ecosport.png
Avatar utilizator
gvincentiu
Gold Member
 
Mesaje: 810
Membru din: 26 Noi 2007, 17:59
Localitate: Galati
Maşina: Kuga 2.0 tdci, Ka+ 1.2

Re: 2014- Ford Ecosport

Mesajde marius3k » 05 Noi 2015, 22:57

N-arata rau, pacat ca e doar o Fiesta cocotata pe niste roti mari. :(
Dincolo e mai ieftin.. link.
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport

Re: 2014- Ford Ecosport

Mesajde Emil_Greus » 10 Noi 2015, 10:00

Foarte mari preturile, dar cred ca sunt la prima mana - dupa discunturi, ar putea sa mai scada cu 2-3k euro cel putin.
La preturile astea ar fi in aceasi zona, sau chiar mai scump decat Focusul si C-Max-ul si atunci nu cred ca ar cumpara nimeni EcoSport-ul.

Din cate am inteles cutia automata nu este inca disponibila. Ar fi interesant un 1.5EB powershift.... :)
Avatar utilizator
Emil_Greus
1nsane Member
 
Mesaje: 1106
Membru din: 15 Iun 2008, 18:11
Localitate: PLOIESTI
Maşina: Ford Expedition Max XLT, 3.5 V6; Ex. Ford Focus, 2008, 1.6 benz+GPL

Re: 2014- Ford Ecosport

Mesajde MariaVoloh » 04 Oct 2016, 11:57

Urmeaza sa imi ajunga saptamana asta, saptamana viitoare deja sa il conduc:
Ecosport Titanium Powershift 1,5 benzina :D pret 17.000, garantie extinsa, pachet titanium, pachet iarna, Kinetic Blue, roata de rezerva pe haion.
Sunt foarte entuziasmata de masina, revin cu o prezentare cand intru in posesia ei.
MariaVoloh
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 04 Oct 2016, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford EcoSport


Înapoi la Noutăţi auto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login