Noutăţi auto

Dacia SUV, mai degraba CUV

Noutăţi din lumea automobilistică

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Dacia SUV, mai degraba CUV

Mesajde Officer » 21 Iul 2009, 17:06

L'Automobile: Dacia SUV se va numi Dacia Kanjara - Fotografii noi cu modelul in teste
Bogdan Alecu 21.07.2009 ZF.ro

Francezii de la revista L'Automobile afirma pe site-ul oficial ca viitorul SUV al Dacia, care urmeaza a fi lansat pe piata europeana in prima parte a anului viitor se va numi Kanjara si va fi bazata pe platforma tehnica a lui Nissan Qashqai - fiind astfel primul model Dacia din "era Renault" care nu va mai fi proiectat pe platforma "Logan".

Noul model va avea pe langa versiunile deja anuntate de Francois Fourmont, directorul general al companiei, cu tractiune pe doua si patru roti, atat una cu 5 locuri cat si una cu sapte - Kanjara+2, dupa modelul lui Nissan Qashqai. Versiunea cu 7 locuri va fi cu 20 cm mai lunga decat cea standard, ajungand la 4,7 metri.Pretul versiunii de top va ajunge la aproape 18.000 de euro in Franta, fiind astfel cel mai ieftin SUV cu sapte locuri.

In ceea priveste motorizarile cei de la L'Automobile spun ca noul Kanjara va fi disponibil cu doua motoare pe benzina, de 1,6 litri 110 CP si 2,0 litri 140 CP si doua dieseluri, de 1,9 litri dCi 130 CP si 1,6 litri dCi de 110 CP.Cel mai probabil Dacia Kanjara va fi lansata in cadrul Salonului Auto de la Geneva din primavara anului viitor, la un an distanta dupa Sandero Stepway, primul crossover din istoria Dacia.

PS nu mai fiti uraciosi ca repet ce am zis si aici viewtopic.php?f=16&t=32666&start=20

In momentul de fata 10% din export e reprezentat de produse ale fabricii de la Mioveni... nu ca alte sectoare unde se face import la greu de se duce tara de rapa ca sa nu mai zic de cursul de schimb
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Dacia SUV, mai degraba CUV

Mesajde toxicristi » 21 Iul 2009, 19:16

Daca ala e pretul corect pentru versiunea de top, e unul foarte bun. Qashqai la ei cred ca incepe de la pretul al cu motorul de 1.6 110CP fara electrocuplaj. Vad ca motorul de 150CP, 2.0dCi, il pastreaza ptr Qashqai/X-Trail/Koleos.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Dacia SUV, mai degraba CUV

Mesajde Fordilicious » 22 Iul 2009, 09:20

Nu mai fiti carcotasi. Va mai amintiti ce era Dacia acum aprox. 10 ani ?
Eu consider ca este un progres enorm. Dau dovada de firma ce se respecta, iar pentru un model practic, au lansat si varianta sedan si HB si break si CUV si SUV.

Eu apreciez Dacia pentru ce a realizat.

Daca era o masina atat de proasta, atunci de ce se tot cumpara in afara (evident ca se tine cont de raportul calitate-pret, raport ce mi se pare extrem de bun).

Singurul capitol la care mi se pare ca stau mai prost este interiorul, dar acum nu ai ce sa faci... si ieftin, si bun si cu finisaje de Audi, mai greu...
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: Dacia SUV, mai degraba CUV

Mesajde vt880 » 06 Dec 2009, 17:22

parca asta e mai frumoasa,comparativ cu modelul din garaj
Fişiere ataşate
dacia_suv_3.jpg
pur si simplu.....FORD !
Avatar utilizator
vt880
Incepator
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Noi 2009, 10:43
Localitate: trento-italia
Maşina: ford kuga, 2008, 2000, 136, titanium

Re: Dacia SUV, mai degraba CUV

Mesajde catser » 17 Dec 2009, 13:54

Dacia Duster se prefigureaza a fi un mare succes, incepand cu 2010 va fi comercializata in Europa, Turcia, Africa de Nord, Orientul Mijlociu, etc.
In afara de Mioveni, se va mai fabrica in Rusia (Avtoframos) si Brazilia (Curitiba).

Binenteles ca asta nu-i va impiedica pe fel de fel de fitosi de pe la noi, nascuti probabil cu Lexus-ul la usa s-o declare urata cu spume, conserva...etc (vezi ceva mai sus).....pentru straini insa se pare ca este o masina foarte OK.

http://daciaduster.com/
Fişiere ataşate
duster.jpg
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Dacia SUV, mai degraba CUV

Mesajde mariusm » 17 Dec 2009, 16:14

deci... e mai scurta cu 14cm si mai usoara cu 15kg decat focosu meu!
cu baza de la nissan si motorizarile renault (care nu-s asa rele cum vorbesc carcotasii) sigur va fi un succes maxim.
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Anterior

Înapoi la Noutăţi auto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login