Noutăţi auto

Asigurare CASCO light

Noutăţi din lumea automobilistică

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Asigurare CASCO light

Mesajde Zanga » 19 Mai 2006, 18:09

Interamerican a lansat asigurarea destinata soferilor auto experimentati sau prudenti

Compania de asigurari Interamerican Romania a lansat, joi, un produs in premiera pe piata asigurarilor auto din Romania, care ofera protectie impotriva evenimentelor majore cu exceptia daunelor provocate din vina soferilor sau vandalismului.

"Acest produs, unic pe piata, este destinat soferilor cu experienta sau prudenti, care au incredere ca nu vor produce accidente din vina lor, asa ca noi ne-am gandit sa asiguram protectie impotriva furtului, a pericolelor naturale sau coliziunii cu animalele", a spus presedintele Interamerican Romania, Timo van Voorden.

Polita Casco Light se pozitioneaza intre RCA (protectie obligatorie pentru daunele provocate din vina proprie) si CASCO (acoperire facultativa comprehensiva), tariful reprezentand 30 la suta din prima unui Casco total oferit de companie.

Polita acopera daunele produse de : incendiu, furt (total sau partial), inundatii, cutremur, furtuna, grindina, spargerea parbrizului, caderi de aeronave sau parti ale acestora si coliziunea cu animale.

In urmatorii doi ani, Interamerican si-a propus sa castige circa 1 la suta din piata, sau 40.000 de masini asigurate cu noua polita.

"In Olanda sau Grecia, aceste polite reprezinta 60 la suta, respectiv 30 la suta din segmentul de asigurari Casco", a explicat directorul de proiecte Interamerican, Rob Imhoff.

Interamerican Romania a anuntat o crestere cu 38 la suta a primelor brute subscrise pe segmentul asigurarilor de viata, inregistrata in primele trei luni ale anului 2006 fata de primul trimestru din 2005, cu un volum total de prime subscrise in valoare de 7,1 milioane RON.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Mesajde narcoticit2 » 19 Mai 2006, 21:44

hai sa -ti mai spun o chestie noua! am vrut sa imi fac si eu casco si ce crezi, masina mea fiind din 93 nu poate obtine asigurarea, noua regula:masina sa nu fie mai veche de 10 ani, dak ma duceam acu o luna ma rezolvau dar acum nu se mai poate.....ce sa fac?s-o vand sa-mi iau alta mai noua? ma bate si gandul asta dar asta merge super ok si pe deasupra am si investit ceva in ea , sunt multumit pe deplin de ea nu vreau sa o vand , dar dak nu se poate asta e, ma mai gandesc si apoi voi lua o decizie, experienta nu am la volan mult timp sunt incepator si aveam nevoie de casco ca de aer, pan acum nu am avut incidente dar e bine sa fii precaut.
narcoticit2
 

.

Mesajde bil » 19 Mai 2006, 21:45

faza cu cei 10 ani e dintotdeauna
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde narcoticit2 » 20 Mai 2006, 00:53

sorry ca te contrazic, dar brokerul a fost foarte clar, chiar dak nu toate firmele facuea casco la masini mai vechi de 10 ani unele faceau de ex Asiromul 100% facea.
narcoticit2
 

Mesajde teddy » 20 Mai 2006, 21:15

esti sigur ca nu mai face nimeni? se faceau dar cu prime exagerat de mari si nu acopereau 100% din pagube niciodata.
teddy
Ford Freak
 
Mesaje: 134
Membru din: 17 Ian 2006, 19:34

Mesajde narcoticit2 » 22 Mai 2006, 21:25

am fost la un birou si am discutat cu un brouker, fara nici o sansa ptr mine dak era acum o luna se mai faceau acum nu..
narcoticit2
 


Înapoi la Noutăţi auto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login