LISTA NEAGRA Furturi AUTO/MOTO

FURTURI EMBLEME

Masini, moto, chei sau alte obiecte pierdute, furate sau gasite

FURTURI EMBLEME

Mesajde gelake » 11 Dec 2011, 17:34

salutare la toti userii.de curand a inceput sa se fure si emblemelede pe masini in galati.si mie si altor colegi si prieteni ne-au disparut emblemele de pe masini.ce dumnezeu fac cu ele?o fi vreun colectionar?cu stima
gelake
Incepator
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Oct 2011, 06:21
Localitate: galati
Maşina: ford siera 1.6 cl 1987
VIN: WFOBXXGBBBHC61964

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde Florin21 » 11 Dec 2011, 18:16

La mine in oras se "colectioneaza" capacele de la jantele de aliaj si cele din bara fata/spate unde vine montat cuiul pentru remorcare. "Fenomenul" am vazut ca se manifesta cu precadere in lunile noiembrie/decembrie sau martie/aprilie... O data, in urma cu 2 ani de zile, am ramas si fara sticla de la oglinzi.
Probabil sunt copii care o fac din pura distractie sau "colectionari" adevarati care le valorifica ulterior pe internet...
Ce ma enerveaza cel mai mult este timpul pe care il pierd colindand pe la toate dezmembrarile din zona ca sa gasesc ce mi s-a furat si bineinteles faptul ca dau niste bani pe ele ca sa mi le pun la loc.
Oare cei care "colectioneaza" nu stiu de existenta firmelor de dezmembrari auto...?!
Eu unul am gasit rezolvarea... o camera video montata pe geam directionata si focalizata pe masina, iar acum astept "colectionarii" sa interpreteze "rolul" in filmul ce v-a rula pe ecrane la politie... :))
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde gelake » 11 Dec 2011, 18:55

ai perfecta dreptate,noi suntem cei pagubiti,dar pana prindem hotul trebuie sa dam bani din buzunar.eu parchez masina in curte ca stau la casa dar,e vorba de parcarile care sunt la locurile de munca .acolo nu sunt camere si chiar daca ar fi nustiu daca am putea rezolva ceva.noi nu avem acces la vizionarea casetelor .in concluzie cei care fac treaba asta cu "colectionatul" au de castigat.vom vedea ce va fi.cu stima
gelake
Incepator
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Oct 2011, 06:21
Localitate: galati
Maşina: ford siera 1.6 cl 1987
VIN: WFOBXXGBBBHC61964

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde Worker » 11 Dec 2011, 20:24

In martie!!! anul acesta mi-au fost si mie furate capacelele de la jentile de aluminiu.
Masina a fost proaspat spalata, lucea si am fost in parcarea de la AFI sa manac la ... (gata cu reclama).
Cand am ajuns la masina mi-a atras atentia lipsa capacelor de la jenti.
Pana am trecut la anvelopele de iarna am mers asa cu gaurile acelea hidoase.
Acum am observat taiate firele la proiectorul de pe stanga. Posibil ca cineva sa fi incercat sa-l "imprumute".

Pentru a preantampina acest lucru m-am gandit sa conectez proiectoarele la sistemul de alarma.
Ramane sa vad cum.
Am mai gasit o solutie. NU SPAL MASINA. Si nimeni nu se mai atinge de ea.
Cu inregistarea video nu cred ca este o solutie mai ales daca masina se afla pe spatiu public.
Filmul respectiv nu e considerat PROBA si risti si o amenda.
Worker
Member
 
Mesaje: 383
Membru din: 15 Mar 2010, 05:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2X Ford
VIN: WFONXXGCDN2S65814

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde Mihai L » 11 Dec 2011, 20:31

Nu cred ca risti vreo amenda ca ti-ai montat camera, dar intr-adevar nu te ajuta. Oricum, pentru 30-50 ron nu te gandi ca politia va cauta un hot in toata baza de date... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde Florin21 » 13 Dec 2011, 17:00

Uite ce se intampla cu emblemele de Ford furate... Am dat astazi peste autovehiculul din pozele de mai jos si pe moment m-a bufnit rasul, concomitent cu tendinta de a o smulge de acolo ca sa simta si el ce a simtit posesorul de Ford care a ramas fara ea... Pana la urma, m-am limitat la a face 2 fotografii...
Fişiere ataşate
DSC01388.JPG
DSC01386.JPG
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde gelake » 13 Dec 2011, 17:33

nu e rau sa pastrezi pozele in pc,ca nu se stie cand vor putea folosi ca o simpla dovada ,ca in romania se fura orice.eu strang mai multe dovezi,pentru a le posta pe un site ca sa vada toata tara,ce se intampla cu aceste embleme furate.poate se va seziza "cineva" si va pune intrebari respectivului,de unde le are ?am descarcat si eu pozele sper sa nu te superi.cu stima
gelake
Incepator
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Oct 2011, 06:21
Localitate: galati
Maşina: ford siera 1.6 cl 1987
VIN: WFOBXXGBBBHC61964

Re: FURTURI EMBLEME

Mesajde Worker » 13 Dec 2011, 17:48

Da, asta e situatia. Din punctul meu de vedere consider ca politia ar trebui sa le retina certificatul la cei ce pun alte sigle de masini pe cu totul alte marci chiar sau modele. Sa ii faca sa mai treaca prin RAR cu masina sa mai plateasca cate 100 de lei plus amenda cu puncte.
De cand am citit topicul acesta am numarat pe strada 7 forduri fara emblema din fata.
Worker
Member
 
Mesaje: 383
Membru din: 15 Mar 2010, 05:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2X Ford
VIN: WFONXXGCDN2S65814


Înapoi la LISTA NEAGRA Furturi AUTO/MOTO

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login