Discutii libere/forum

Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde danyyi » 09 Aug 2016, 10:29

M-am apucat de mutat antena pe masina acuma de dimineata. La primul test dupa ce am pus antena pe mijlocul plafonului, cu asq on , am inceput sa receptionez mesaje mai clare fara multe fasaituri si mesaje bruiate. Mai sunt si cateva dinalea da inteleg ca e o statie entry lvl si nu am pretentii foarte mari dar nici nu vreau sa ma cobor din masina cu dureri de cap..
danyyi
Ford Freak
 
Mesaje: 104
Membru din: 18 Noi 2014, 06:47
Localitate: Baia Mare
Maşina: Ford Focus 2001 1.6 16v 101 ponei
VIN: WF0AXXGCDA1U80855

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde ride2escape » 13 Sep 2016, 08:23

Acum 1 an am prins o oferta tti-560 cu antena pni de 70cm. De antena nu am prea fost multumit in prima faza, prin urmare am mers cu ea la calibrat. Intr-un final a trebuit sa inlocuiesc spicul care era prea scurt, cu o sarma de inox. Calitatea emisiei si receptionarii s-a imbunatatit vizibil. Dupa un timp insa mi-am dorit o antena mai mare, pentru a putea mari distanta de emisie si receptie si am optat pentru o antena pni ML100. Nu am dorit-o mai mare din cauza lipsei de spatiu . Antena e un compromis. In prima faza era mai ok decat ce am avut initial, insa nu se ridica la asteptarile mele. Am mers pe la baietii cu swr in speranta ca poate ii dau de capat, insa mai toti imi dadeau acelasi raspuns : Nu prea se poate regla, ultima data aveam un swr de 1.3, iar toti nu imi prea dadeau sperante. Dupa un timp statia ajungea sa fie reglata din sql. aproape de valoare maxima. Am hotarat ca e mai bine sa o duc la cineva care are banc de lucru cu aparate de masurat profesionale. Zis si facut, ajuns la "meserias" mi-a depistat ce inseamna "Made in China", lipituri reci pe placa de baza, putere sub orice critica, abia aveam 3w. Mi-a pus-o la punct , reglaje , lipituri, mi-a adus-o la 5.1w , se poate duce si in 8w, dar nu sunt interesat. Montata pe masina e parca alta statie, receptionez clar si nu mai am acell....crrr fsss in difuzor. Va impartasesc acest lucru pentru cei care nu sunt multumiti de calitatea emisiei-receptiei chiar si dupa calibrarea antenei. :Ps(pentru cei care au nevoie de cablu imi vand antena pni de 60cm -0748499501)
Avatar utilizator
ride2escape
1nsane Member
 
Mesaje: 1911
Membru din: 15 Oct 2011, 20:29
Localitate: Botosani
Maşina: ford focus hatchback 2003 1.6 101cp model Finess Gpl BRC, Body soft tuning RS
VIN: WF0AXXGCDA2A01299

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde omurau » 28 Sep 2016, 02:00

Nu recomand peste 4W, limita legala, pentru ca in cazul unei razii ancom (probabilitate mica, dar s-au mai intamplat) amenzile sunt f de mari. Oricum puterea actioneaza logarimic nu liniar, deci cresterile de putere trebuie sa fie masive pentru diferente semnificative.

Mai bine o antena de lungime corecta (1,6m), si o calibrare pe masina.
Cheap, fast and reliable. Choose any two.
Avatar utilizator
omurau
Gold Member
 
Mesaje: 611
Membru din: 28 Mar 2010, 16:57
Maşina: focus 2 2008 & mondeo 3 2006 & mondeo 4

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Q-ball » 03 Oct 2016, 21:15

Încercați aplicația CB on Mobile de pe magazin play. Este versiunea digitala a statiilor analogice de pe mașini
Nu conteaza cat de bun este soferul sau cat de solida este masina, viteza ucide!
Avatar utilizator
Q-ball
Ford Freak
 
Mesaje: 125
Membru din: 20 Feb 2008, 19:43
Localitate: mangalia
Maşina: ford focus 1.8td din 2001 90cp si ford ka 1.3 70 cp din 2004 WF0BXXWPRB4A75417
VIN: WF0NXXGCDN1E69849

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 24 Ian 2020, 09:44

Salut colegii...

Am zis sa mai mai dezmortesc acest topic si sa il readuc nitel la viata, pentru ca sunt intr-o mare dilema... :-S

De cateva luni sunt in posesia unui Mondeo Mk5, hatchback cu plafon panoramic din sticla si nu gasesc nici o solutie pentru amplasarea antenei de emisie-receptie... :-??
Haionul este din plastic sau aluminiu... nu stiu din ce material este fabricat, cert este ca magnetul de la baza antenei nu este atras de el.
Plafonul este din sticla... 8-} iar pe lateral sau pe capota imi este sincer teama sa amplasez o talpa magnetica existand oricand pericolul de a se desprinde.
Am incercat si varianta cu suport fix de antena dar spatiul nu permite amplasarea unuia pe portbagaj, plus faptul ca haionul este din plastic si nu are de unde sa isi ia masă antena...

Aveti o solutie sau o idee pentru aceasta problema...?! :-/
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 31 Ian 2020, 10:24

Nu mai foloseste nimeni statii de emisie-receptie... toti au trecut pe Waze... ?!
Nimeni... nici o idee... ?! :-/
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde mandrk » 06 Feb 2020, 09:45

Florin21 scrie:Nu mai foloseste nimeni statii de emisie-receptie... toti au trecut pe Waze... ?!
Nimeni... nici o idee... ?! :-/

Pai sa stii.
O tin in portbagaj de mai bine de jumatate de an si nu o mai utilizez.
Distanta prea mica. Lipsa de raspuns. Atitudinea tiristilor. Calitatea oamenilor m-a facut sa o utilizez din ce in ce mai putin.
Mai folosesc un pic Presidentul Lincoln de acasa pe DX SSB dar si acesta din ce in ce mai putin.
Waze intr-adevar a incenuncheat CB-ul pe partea de informare auto. Cred ca CB-ul a revenit sau va reveni tiristilor.
FORD MONDEO Titanum X 2L, 140CP, Iulie 2007, Convers+
Imagine
VIN WF0EXXGBBE7L03628
Avatar utilizator
mandrk
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 16 Noi 2008, 09:24
Localitate: Mangalia
Maşina: Ford Modeo MK4 Titanum X 2007 2.0L, 103kw, 140Cp, SilverDust
VIN: WF0EXXGBBE7L03628

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 07 Feb 2020, 23:56

Eu folosesc si voi folosi in continuare statia CB. Numai ca nu gasesc o solutie de montaj pentru antena CB pe masina asta din plastic si sticla. :-??

Comparativ cu o statie CB unde poti afla informatii in real-time doar ascultand frecventa radio alocata canalului 22, in cazul folosirii aplicatiei Waze, cele cateva fractiuni de secunda in care esti atent la ce apare pe Waze, sunt suficiente ca sa poti evita un accident rutier sau dupa caz sa provoci unul.
Consider mult mai sigura folosirea unei statii CB care nu distrage atentia de la condus si mult mai ok si in mai real-time informatiile fata de Waze unde, spre exemplu, daca nu semnaleaza nimeni ca s-a mutat sau instalat echipajul de politie sau control trafic poti sa mergi linistit si sa furi o amenda. Nu e imposibil nici cu o statie CB dar e mult mai rar comparativ cu Waze.
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde mandrk » 08 Feb 2020, 07:29

Te contrazic. Numarul de utilizatori Waze pe 10km este mult dar mult mai mare decat cel al detinatorilor de statie CB.
In plus cate ,,pulley" a auzit masina din statie..se simte rușinată.
Cat priveste siguranta în trafic un like dureaza 1sec, o conversati cb, ridicare mic, intrebare/apel, raspuns, multumiri, dureaza 30sec cel putin. Moment in care ai o mana pe volan. Nu stiu cum interpretezi tu siguranta dar te asigur ca doua maini pe volan este safety, una nu.

De fapt pana la urma ai raspuns tot tu. Siguranta este atunci cand poti anunta mutarea echipajului in timp real.

Sunt utilizator de CB de 20ani.
Am 2 statii performante, antena fixa (dipole 5.5m) si mobila Sirio Megawat 2000 dar cu apa plata eu nu ma îmbăt niciodata.
Waze:1 CB:0


Ca montaj, eu am Mondeo si o tin pe mijlocul cupolei sau in coltul stanga spate (partea cu sofer). SWR este ok. La ce plastic faci referire?
FORD MONDEO Titanum X 2L, 140CP, Iulie 2007, Convers+
Imagine
VIN WF0EXXGBBE7L03628
Avatar utilizator
mandrk
Member
 
Mesaje: 463
Membru din: 16 Noi 2008, 09:24
Localitate: Mangalia
Maşina: Ford Modeo MK4 Titanum X 2007 2.0L, 103kw, 140Cp, SilverDust
VIN: WF0EXXGBBE7L03628

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 10 Feb 2020, 18:11

Hai sa nu exageram ca nu se mai injura cum se injura altadata... si nu cred ca suntem totusi asa de pudici, doar suntem barbati... problema cu injuraturile este daca ai copii in masina, daca nu vrei sa auda copii injuraturile iti montezi setul casca/microfon si nu mai aud copii injuraturile.

mandrk scrie:Cat priveste siguranta în trafic un like dureaza 1sec, o conversati cb, ridicare mic, intrebare/apel, raspuns, multumiri, dureaza 30sec cel putin. Moment in care ai o mana pe volan. Nu stiu cum interpretezi tu siguranta dar te asigur ca doua maini pe volan este safety, una nu.

Si butonarea telefonului sau a navigatiei cu android de pe masina, ca sa dai like... cum o realizezi cu amandoua minile pe volan si fara sa iti comuti privirea de la trafic pe displayul la telefon sau navigatie... ca sa nu mai spun ca e ilegal sa folosesti telefonul in timp ce conduci. Deci safe + legalitate = zero.
mandrk scrie:Ca montaj, eu am Mondeo si o tin pe mijlocul cupolei sau in coltul stanga spate (partea cu sofer). SWR este ok. La ce plastic faci referire?

Am scris mai sus putin... am un Mondeo Mk5 cu plafon panoramic fabricat in totalitate din sticla iar haionul este din...
Florin21 scrie:De cateva luni sunt in posesia unui Mondeo Mk5, hatchback cu plafon panoramic din sticla si nu gasesc nici o solutie pentru amplasarea antenei de emisie-receptie... :-??
Haionul este din plastic sau aluminiu... nu stiu din ce material este fabricat, cert este ca magnetul de la baza antenei nu este atras de el.
Plafonul este din sticla... 8-} iar pe lateral sau pe capota imi este sincer teama sa amplasez o talpa magnetica existand oricand pericolul de a se desprinde.
Am incercat si varianta cu suport fix de antena dar spatiul nu permite amplasarea unuia pe portbagaj, plus faptul ca haionul este din plastic si nu are de unde sa isi ia masă antena...
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde O'neill » 09 Mar 2020, 20:14

O lipesti cu "Picatura"! Iti ajunge un tub! :D

Si eu o mai folosesc, mai ales la drum lung. Am un President WILLIAM ASC https://www.emag.ro/statie-radio-cb-president-william-asc-squelch-automat-txmu094/pd/DGBQ7VBBM/ de ani buni
Sunt multumit de ea. Imi place ca nu mai am cutia intre scaune in masina, ci doar microfonul care are toate functiile statiei pe el + afisaj.
Restul e in portbagaj. Salt spicul pe plafon si gata.

Da io' n'am Velux ca dvs la mansarda! :)) :))

Stima.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde DON GYOVANY » 12 Apr 2021, 23:51

Salutare colegii!
Cam mult trafic pe canalul 22 de pe forum... :D
Nu stiu cum sunt colegii prin alte parti,dar aici la mine in oltenia sunt cam scumpi la vorba pe CB...iar de scris pe Waze mai rarut ca`i mai dragut!
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 13 Apr 2021, 10:24

Poate nu ai antena potrivita ca lungime si o ai si decalibrata pe deasupra... :))
Cert este ca, daca te nimeresti pe drumuri intr-o zi de weekend, cand nu sunt tir-uri si camioane pe strada, intalnesti in drum o multime de masini cu antene de statie CB pe ele, dar vorbesti singur, pentru ca nu iti raspunde nimeni, li s-au terminat minutele... 8-}
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde DON GYOVANY » 29 Apr 2021, 00:12

Antena este destul de lunga, si este pe suport fix, calibrata....problema este la ceilalti colegi, cum ai zis, nici de ai dreaq nu raspund....doar cand te iei de ei incep sa iti raspunda....fatalai :-"
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 30 Apr 2021, 14:39

E simplu, le zici ca ai trecut pe langa un Polo + un MCV... era si ISCTR-ul mai incolo... si, sa vezi brusc ce se anima eterul... sau injuri PSD-ul sau PNL-ul, adaugi ceva de Iohanis, Dragnea, Ponta, s.a.m.d. si nu ii mai opresti din vorbit... :))
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Jethro » 30 Apr 2021, 15:57

Mai bine incearca sa ceri o proba de statie. de obicei iti raspunde cineva. In rest chiar nu e cazul sa fie canalul tinut ocupat cu discutii inutile si irelevante pt. info trafic.
Avatar utilizator
Jethro
Member
 
Mesaje: 445
Membru din: 28 Apr 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo mk4,5 break 2013 1.6TDCi, 116 Hp

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde DON GYOVANY » 01 Mai 2021, 00:15

Da,de obicei...dar al deaq obicei nu prea il au toti. Intrebi de 3 - 4 ori pana iti raspunde cineva, chiar si cand ceri proba de statie, nu ai cu cine sa tii canalul ocupat :))

Nea Florine o sa aplic si sfatul tau...ori ma injura de ma spurca, ori fac trafic... :))
App, la multi ani de florii! <:-P
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Statiile CB-Chat pe soselele Romaniei si nu numai

Mesajde Florin21 » 15 Mai 2021, 19:17

Aplica cu incredere metoda explicata de mine mai sus si garantat vei avea succes. Probat de mine de fiecare data cand nu au minute sa-mi raspunda si, dintr-o data sa vezi cati se intind la vorba si baga in seama... :))
Multumesc de urari... >:D< numa' bine iti doresc si toate cele bune si lu' matale si intregii familii de asemenea... >:D<
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Anterior

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 18 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 18 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login