Discutii libere/forum

Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde Top Cat1 » 30 Oct 2013, 19:44

Corect zis Turbojack :) ... eu am mentionat ca pentru kombi este mai important indicele de incarcare ... un :@) de craciun, un 3:-O sau altele ;) Sau poate vrea careva sa mearga cu 200 km/h cu porcul in spate ;)

Am uitat sa zic de indicatiile pentru acvaplanare, pentru cauciucurile de iarna sunt destul de importante.

Referirea la indicele de viteza si incarcare era pentru ca eu de exemplu m-am obisnuit sa folosesc regula Oct/Nov - Mar/Apr pentru cauciucuri de iarna, datorita legilor care se aplica la nemti si prin tarile pe unde mai misun. Si mai multe ori am circulat in octombrie, noiembrie, martie si/sau aprilie cu cauciucurile pe asfalt complet uscat si am preferat sa am indice mai mare de viteza ca sa nu stau cu inima ghem ca la 150 km/h imi bubuie cauciucurile. ;)
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde cj86sef » 30 Oct 2013, 20:24

Tu ai unde merge constant cu viteza aia, dar la noi pe cand ajungi la 150-160 frana ca ai intrat in urmatorul sat sau este vreun adormit sau vreo caruta, si anvelopele pe care le-am luat au 91 H ,pt mine e suficient
Focus II, 10.2006 1.6tdci, 109cp turnier, gri+alb, Focus I, 11.2001, 1.6i, 100cp, turnier, albastru
Imagine
[b]Focus II SEF[/b]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=76017
Avatar utilizator
cj86sef
1nsane Member
 
Mesaje: 2404
Membru din: 02 Iul 2011, 13:41
Localitate: Turda
Maşina: ford focus, 2006, 1.6 tdci,80kw: ford focus 2001, 1.6, 16 v, 100 cp VF0NXXGCDN1K74871
VIN: wf0wxxgcdw6j57655

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde Top Cat1 » 30 Oct 2013, 23:51

max 615 kg si 210 km/h :)
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde adispan » 01 Noi 2013, 15:26

alea jacta est: 195/65/R15 PIRELLI SNOWCONTROL 3, W190, 91T (91 = 615 kg; T = 190 km/h)
eficienta combustibil: E
eficienta carosabil umed: B
zgomot 71 dB

detalii suplimentare: http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/car/s ... et/details
rezultate in teste: http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/car/f ... obild.html

sa vina iarna :)
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde titocus » 11 Noi 2013, 22:07

La mine e al 4-lea sezon cu aceleasi Dunlop Winter Response pe Focus (185/65R14). Multumit de ele.
Mondeo a primit un upgrade la Dunlop Wintersport 4D, sunt curios cum se va comporta fata de batranele M3.
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde Tzantzar » 12 Noi 2013, 20:42

Ticus asa am luat si eu la Focus`u meu, 4D. inainte pe alta masina aveam 3D si nu am avut nici ceea mai mica prb. acuma sper ca cu astea sa incep sa "AR" Bucurestiu cu ele :D
B 825 ALX
Tzantzar
Ford Freak
 
Mesaje: 154
Membru din: 21 Iun 2012, 20:22
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0SXXGCDS8B72383

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde marius_tsr » 14 Mar 2017, 16:11

S-a tot discutat ca la temperaturi scazute cu anvelope de iarna ai aderenta mai buna decit cu cele de vara.
Dar trebuie precizat ca si invers chestiunea este valabila, aderenta mai proasta vara cu anvelope de iarna.
Fişiere ataşate
winter_tires_summer_graphic_en_.JPG
Avatar utilizator
marius_tsr
1nsane Member
 
Mesaje: 1132
Membru din: 11 Feb 2009, 09:44
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Sierra RS Cosworth 4x4, 1990, N5D/YBJ, 220CP

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde doni.john » 27 Sep 2021, 09:27

Eu sunt adeptul anvelopelor all season, mai ales pentru persoanele care nu circula prea mult. La nivel local sunt cele mai bune. Voi ce parere aveti despre anvelopele all season? Care sunt cele mai bune?
doni.john
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 27 Sep 2021, 09:22
Maşina: Ford

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde link2 » 04 Mai 2022, 11:32

Parere mea e ca anvelopele all season au evoluat destul de mult. Eu la un moment dat am hotarat sa incalt masina cu care circulam mai rar cu all season sa nu tot schimb la roti. Am ales Nexen Nblue 4 Season prima data pe Octavia si ulterior si pe Focus. Iarna strict pe zapada nu au chiar aderenta unei anvelope de iarna dar oricum se descurca rezonabil. Ma tenteaza sa incerc si pe Kuga ceva all season pt simplu motiv ca cele de vara Continental Premium Contact 5 daca le scot de pe asfalt pe o panta cu iarba uda sau noroi nu prea se descurca.
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde kronosro » 04 Mai 2022, 18:17

Pe iarba uda sau noroi nu cred ca s-ar descurca mai bine nici un fel de anvelopa in afara de cele all terrain. In plus, nu poti compara asfalt ud cu iarba uda. Pe iarba , chiar si uscata, ai sanse sa "nu te descurci".
Personal, cred ca anvelopele dedicate vara / iarna sint mai bune decit cele all season in orice fel de conditii. Cel mai bine vezi diferenta la frinare (in special pe asfalt ud) si la viraje. Uneori chiar si 1 metru poate face diferenta intre viata si moarte.....
Avatar utilizator
kronosro
1nsane Member
 
Mesaje: 1044
Membru din: 02 Mar 2010, 22:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 1.8i, 125CP, CHBA

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde link2 » 05 Mai 2022, 10:22

kronosro scrie:Personal, cred ca anvelopele dedicate vara / iarna sint mai bune decit cele all season in orice fel de conditii.
Probabil imi gasesc aici posturi de acum 10 ani in care sustineam acelasi lucru. :) Inte timp mi-am schimbat partial parerea. Depinde f. mult si de stilul de condus si regimul de exploatare. Daca iti place sa fortezi limitele masinii clar nu faci compromisuri.
La o utilizare strict ocazionala in regim de offroad usor nu cred ca are rost sa discutam de si de anvelope all terrain :D
Pe iarba uda si noroi anvelopele M+S se descurca mai bine din cauza profilelor orizontale pe care unele anvelope de vara nu le au aproape deloc.
Fişiere ataşate
allseason.jpg
continental.jpg
continental.jpg (43.92 KiB) Vizualizat de 2248 ori
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Re: Anvelope de iarna - moft sau necesitate?

Mesajde xxl_cm » 05 Mai 2022, 15:10

acum vreo 2 sapt am fost la cineva. in fata casei respectivului s-a sapat un sant si unde a ramas pamantul rascolit s-a lasat in jos de la ploaie si umezeala. niste cunoscuti au intrat cu rotile din fata in santul respectiv cand au vrut sa iasa din curte si nu au mai putut sa iasa decat dupa ce i-am impins cateva persoane. masina pur si simplu patina pe noroi.
ulterior am iesit si eu din curte. bineinteles ca am intrat in acelasi sant, dar eu am iesit fara nici un fel de probleme. si am intrat la fel de incet in sant, ba chiar m-am oprit si apoi am plecat ca fiind adanc nu puteam sa trec repede ca loveam cu pragurile.
respectivii aveau Hyunday Kona pe cand eu eram cu Opel Astra J (cealalta masina a mea). in mod normal ei ar fi trebuit sa treaca fara probleme si eu sa raman blocat.
cand m-am uitat pe langa masina am vazut diferenta: ei aveau cauciucuri de vara, pe cand eu inca aveam cauciucurile de iarna Nokian. cauciucurile lor de vara aveau niste fasii de cauciuc longitudinale, pe cand cauciucurile mele de iarna aveau tot felul de forme si crampoane care se infigeau in noroi.

plus asta iarna cand a fost ceva zapada ca la munte a fost zapada, la un moment dat am trecut cu masina printr-o zona cu zapada viscolita. gramata respectiva avea cam 25 cm inaltime. era dimineata si nu trecuse nici o masina de curatat. cand am intrat in maldarul de zapada masina a fugit putin de fata, nu mult dar cat sa iti te sperie putin. in rest cat a fost zapada sau gheata nu am avut nici o secunda impresia ca vrea sa fuga sau ca aluneca sau si mai rau sa raman blocat. practic pe zapada sau gheata se comporta aproape la fel ca pe asfalt uscat, dar bineinteles nici eu nu am fortat masina.

cauciucurile all season mi se par potrivite ptr zone fara zapada: dobrogea, zona de campie si inclusiv Bucurestiul unde iarna asta a fost doar un pospai de zapada intr-o noape fara sa se depuna deloc.
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Anterior

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login