Discutii libere/forum

Instalare program tester auto!?

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Instalare program tester auto!?

Mesajde DON GYOVANY » 25 Feb 2024, 20:11

Salutare prieteni!

Am nevoie de ajutor din partea voastra. Cineva care se pricepe la instalat programe pe laptop. Anul trecut am achizitionat un program de diagnoza auto, tester, pentru auto. Cei de la DiagnozaOBD2.ro au zis ca daca nu ma pricep prea bine sa instalez ma ajuta ei prin teamviewer si imi instaleaza ei. Nu sunt firma serioasa. Nu mai vor sa imi raspunda la telefon, asa ca stau de anul trecut cu un program pe care nu il pot folosi.
Cine ma poate ajuta sa imi instaleze si mie acest program? ^:)^

Multumesc!
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Instalare program tester auto!?

Mesajde xxl_cm » 27 Feb 2024, 11:55

salut
eu am instalat atat versiunea veche Focom cat si versiunea noua FORScan
eu folosesc o diagnoza ELS27 care e doar o clona chinezeasca dar pot citi parametri cu ea.

am avut ceva probleme sa ii pun driverele, adica am incercat vreo cateva drivere pana am facut windows-ul sa imi vada diagnoza.
dupa aia nu am mai avut probleme, FORScan-ul s-a conectat la calculatorul masinii imediat

depinde ce diagnoza folosesti: ELM327 sau ELS27
daca esti din bucuresti te pot ajuta eu sa instalezi Forscan-ul si driverele ptr interfata de diagnoza
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: Instalare program tester auto!?

Mesajde DON GYOVANY » 29 Feb 2024, 00:36

Salutare xxl_cm! Muaaa ce ma ofticai, adica tu nu ai auzit de mine, nu stii ca sunt din Craiova, desi scrie la avatar :D glumesc desigur :))
Este vina mea ca nu am facut introducerea cum trebuie. Nu pentru ford imi trebuie, ci pentru BMW. Este vorba de programele ISTA si INPA. Eu sunt instalator de meserie si ma pricep mai putin asa cu instalarea acestor programe. Nu sunt afon dar nici foarte bun. Dar stiu sa le folosesc, nevoia m a invatat. Am dus laptopul la doi IT sti si nu au reusit sa ii dea de cap, s au lasat pagubasi ca au zis ca ii depaseste ca trebuie nu stiu ce alea instalate pe acolo si nu au putut sa faca.
Daca nu, cred ca pun laptopul in masina si ma duc cu japca peste aia de mi au vandut programul si nu mai vor sa raspunda la telefon acum.... :-/ :-??
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Instalare program tester auto!?

Mesajde nilf40f » 28 Mar 2024, 19:46

xxl_cm scrie:salut
eu am instalat atat versiunea veche Focom cat si versiunea noua FORScan
eu folosesc o diagnoza ELS27 care e doar o clona chinezeasca dar pot citi parametri cu ea.

am avut ceva probleme sa ii pun driverele, adica am incercat vreo cateva drivere pana am facut windows-ul sa imi vada diagnoza.
dupa aia nu am mai avut probleme, FORScan-ul s-a conectat la calculatorul masinii imediat

depinde ce diagnoza folosesti: ELM327 sau ELS27
daca esti din bucuresti te pot ajuta eu sa instalezi Forscan-ul si driverele ptr interfata de diagnoza


Buna
Ma poti ajuta si pe mine cu softul FoCom si Forscan? Am interfata de diagnoza Ford VCM OBD china, dar am pierdut cd-ul cu softurile aferente. Acum vreau sa instalez softul pe un laptop mai vechi si nu gasesc de unde sa le descarc. Poti face o arhiva pe care sa o pui pe webtransfer si sa imi trimiti link-ul?
Multumesc
nilf40f
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Iul 2018, 10:56
Maşina: Ford

Re: Instalare program tester auto!?

Mesajde xxl_cm » 28 Mar 2024, 23:29

Foscan-ul il iei de aici: https://forscan.org/download.html
Focom merge doar pe windows 7, n-am reusit sa il fac sa mearga pe windows 10. daca ai windows 7 ti-l pot pune undeva pe web sa il descarci, altfel nu are rost ca pe windows 10 nu merge, adica nu imi vede interfata de diagnoza
FORD = Fix Or Repair Daily
Avatar utilizator
xxl_cm
1nsane Member
 
Mesaje: 2221
Membru din: 02 Iul 2008, 18:06
Localitate: Bucuresti+Brasov
Maşina: Ford Fiesta 1.3 benzina+GPL 2006
VIN: WF0DXXGAJD6T81498

Re: Instalare program tester auto!?

Mesajde nilf40f » 31 Mar 2024, 10:34

xxl_cm scrie:Foscan-ul il iei de aici: https://forscan.org/download.html
Focom merge doar pe windows 7, n-am reusit sa il fac sa mearga pe windows 10. daca ai windows 7 ti-l pot pune undeva pe web sa il descarci, altfel nu are rost ca pe windows 10 nu merge, adica nu imi vede interfata de diagnoza


Stiu ca FoCom merge doar pe windows 7. Pe acest OS vreau sa il si instalez. As aprecia daca imi poti pune undeva sa descarc FoCom. Forscan nu imi place.
Multumesc.
nilf40f
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Iul 2018, 10:56
Maşina: Ford

Re: Instalare program tester auto!?

Mesajde nilf40f » 31 Mar 2024, 11:00

Forscan nici nu recunoaste interfata. Nu stiu de ce. Probail deoarece nu am cod de activare
nilf40f
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Iul 2018, 10:56
Maşina: Ford


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 20 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 20 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login