Discutii libere/forum

PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Cornel001 » 14 Iul 2008, 09:46

Pai nu stiai de la inceput ca urma sa fie pe 10 ani ? Sau nu ai realizat inconvenientul.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 14 Iul 2008, 09:55

Normal ca stiam. Dar in discutia initiala aveam urmatoarele "avantaje": toate creditele deveneau unul singur si ne ramaneau niste bani pe langa, bani destui pentru cealalta treaba si nu numai. In conditiile alea intelegeam sa fac pe 10 ani, dar nu asa.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde hober » 14 Iul 2008, 12:09

mie mi-au refuzat credit la pireus, la fel, fara sa imi dea motiv, un sms sec, si fara sa solicit o suma prea mare (la veniturile de atunci puteam sa solicit credit dublu pe acceasi perioada).
Alpha Bank mi-a dat banii in 2 zile, si sunt multumit de ei, am creditul in derulare de un an aproape, dobanda variabila, mi-a crescut rata o singura data cu 1,5 euro. Nesemnificativ.
La Raiffeisen au niste comisioane imense, la fel la ceilalti giganti din piata - BCR, BRD, Banc Post.

Oricum ai da-o bancile sunt mai rau decat camatarii, ca nu stii niciodata cati banii vor inapoi. La dobanzi de 4-5% cum sunt in afara, ar alerga ei dupa tine pentru credite. O sa vina vremurile alea si la noi. Nu mai e mult.
Ford Focus II, 1.6 100 CP, trend, 2006

"Primeste tot ce ti se da, dar nu accepta tot ce ti se ofera"

http://www.flickr.com/photos/zhorikaz
Avatar utilizator
hober
Ford Freak
 
Mesaje: 246
Membru din: 11 Apr 2007, 14:41
Localitate: Craiova
Maşina: DJ-13-HEB

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde kevyn_str8 » 14 Iul 2008, 15:13

daca doriti sa faceti un credit cel mai convenabil este sa il faceti in ron . nu va uitati ca la euro sau chf este dobanda mai mica ca va pacaliti. a doua chestie este sa alegeti dobanda fixa , cea variabila nu va scadea niciodata va creste mereu. termenul pe care se intinde creditul este de asemenea important in functie de posibilitatile voastre financiare. pe o perioada de 120 luni veti da inapoi dublu si in multe cazuri chiar depasiti aceasta valoare. si eu am credit si inainte sa il fac am studiat f bine piata si cred ca am facut cea mai buna alegere , nu ma doare capul. banii i-am avut in cont fix a doua zii de la depunerea actelor. vreti sa stiti care e? ca sa nu fac reclama ganditiva unde isi tineau parintii nostri banii pe vremea comunismului
FORD FOCUS 1.8 TDDI 90 CP
FORD FOCUS 2.0 TDCI 136 CP
Avatar utilizator
kevyn_str8
1nsane Member
 
Mesaje: 1080
Membru din: 04 Iun 2007, 22:35
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDDI ; 90 CP / FORD FOCUS 2.0 TDCI ; 136 CP

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde KomandantuR » 14 Iul 2008, 15:54

kevyn_str8 scrie:daca doriti sa faceti un credit cel mai convenabil este sa il faceti in ron ...

Esti sigur? Sigur-sigur? Pai hai sa-ti dau un exemplu. Am facut credit in euro. 10.000 de euro pe 11 ani. Rata fixa pe luna-111 euro. Atunci cand l-am facut (2003), euro sarea de 40.000 de lei. Hai sa zicem 40.000. Aveam de ales sa iau suma respectiva in euro sau echivalent in lei. Deci 10.000 euro sau 400 milioane lei vechi. Pe aceeasi durata de rambursare, in aceleasi conditii, as fi platit o rata de aprox. 10 milioane lei vechi pe luna, daca luam lei. Asa luand creditul in euro, am platit vreun an 4.500.000 lei/luna, dupa care scazand euro, acum platesc pana in 4.000.000 lei vechi. Cam mare diferenta, nu crezi? E voba de 132 de luni!!! Si practic imi puneau in mana aceiasi bani dar in monede diferite. Iar parerea mea e ca in continuare creditul in euro/dolari e mai convenabil pt client decat cel in lei. Ai avut curiozitatea sa intrebi la CEC daca ai face creditul in euro cat ti-ar veni rata pe luna?
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde deejay_xb » 14 Iul 2008, 16:41

da si eu am tot credit in euro si e mai convenabil!plus ca am cu dobanda variabila si asta e si mai bine pentru ca bancile tind sa se alinieze la politica monetara ue.

chiar aseara am facut un calcul cu socramio si la un credit de 5500eur (bani in mana) in cazul in care e cu dobanda variabila banca iti ia in plus aprox 1700eur (in 5 ani) iar la un credit cu rata fixa iti ia cam 2300eur in plus, singura chestie la creditul cu dobanda variabila e sa nu ai cumva ghinion si sa se mareasca dobanzile, dar e un risc ce merita asumat :)
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
deejay_xb
1nsane Member
 
Mesaje: 2463
Membru din: 18 Apr 2007, 12:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Porsche Cayenne Turbo twin-turbocharged 4.8L V8 500+ hp

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde pop cristian » 14 Iul 2008, 17:32

fratilor eu am facut refinantare acum 3 luni pe 3 banci tot la piraeus dar am fost foarte multumit de ei, creditul a fost aprobat in 4 zile lucratoare iar a 5 zii au fost refinantate celelalte 3 credite care fiecare erau pe 10 ani.
la piraeus am acum un credit in valoare de 47.000 lei pe 7 ani cu o rata de 863 lei / luna.
acum nu stiu ce sa zic dar se pare ca difera filiala de la filiala.
EX :Ford Focus Trend 1.8 TDdI 90 CP; 66 KW 2002
Actual Skoda Octavia 1.9 TDI 110 Cp 25 Cp(resoftare) ; 81 KW 2000
Avatar utilizator
pop cristian
Gold Member
 
Mesaje: 727
Membru din: 05 Apr 2006, 01:06
Localitate: Bistrita
Maşina: Skoda Octavia, 1.9 TDI, 130cp

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde catser » 14 Iul 2008, 18:03

kevyn_str8 are dreptate : creditul in ron te scuteste de surprizele neplacute ale cursului de schimb....e simplu: stii ce venituri ai si ce rata platesti...creditele in valuta sunt bune atunci cand paritatea valutei respective este pe maxim, deci va urma o scadere....problema e ca nu poti anticipa momentele respective...
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde kevyn_str8 » 14 Iul 2008, 18:52

din experienta mea de 4 ani o dobanda variabila nu este o idee buna pe termen lung. creditul in ron si cu dobanda fixa te ajuta sa ramai acolo unde ai semnat contractul (ce-i in mana nu-i minciuna) .creditul de nevoi personale in ron este cel care este de preferat intrucat, veniturile noastre sunt tot in lei.
creditul cu dobanda variabila ofera bancii dreptul de a modifica dobanda , la banca la care lucrez se modifica din 3 in 3 luni :D . Daca totusi ai o dobanda fixa de 8% iar dobanzile incep sa "scada" la 4% poti face frumos o refinantare deci tot nu iesi in pierdere . o dobanda fixa are garantia ca rata la credit va ramane aceeasi pe toata perioada de rambursare. sper sa va fie de folos
FORD FOCUS 1.8 TDDI 90 CP
FORD FOCUS 2.0 TDCI 136 CP
Avatar utilizator
kevyn_str8
1nsane Member
 
Mesaje: 1080
Membru din: 04 Iun 2007, 22:35
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDDI ; 90 CP / FORD FOCUS 2.0 TDCI ; 136 CP

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde kevyn_str8 » 14 Iul 2008, 19:03

deejay_xb scrie:da si eu am tot credit in euro si e mai convenabil!plus ca am cu dobanda variabila si asta e si mai bine pentru ca bancile tind sa se alinieze la politica monetara ue.

chiar aseara am facut un calcul cu socramio si la un credit de 5500eur (bani in mana) in cazul in care e cu dobanda variabila banca iti ia in plus aprox 1700eur (in 5 ani) iar la un credit cu rata fixa iti ia cam 2300eur in plus, singura chestie la creditul cu dobanda variabila e sa nu ai cumva ghinion si sa se mareasca dobanzile, dar e un risc ce merita asumat :)


calculul tau nu mi se pare corect , pai daca ai dobanda variabila cum ai calculat tu ca iti ia banca in pluc 1700 euro fix ? poate ai calculat la dobanda la care ai semnat contractul dar fii sigur ca dobanda se va modifica in 5 ani , doar e variabila. :D
FORD FOCUS 1.8 TDDI 90 CP
FORD FOCUS 2.0 TDCI 136 CP
Avatar utilizator
kevyn_str8
1nsane Member
 
Mesaje: 1080
Membru din: 04 Iun 2007, 22:35
Localitate: BUCURESTI
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDDI ; 90 CP / FORD FOCUS 2.0 TDCI ; 136 CP

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde wanna » 14 Iul 2008, 19:31

se va modifica in 5 ani, dar in jos nu in sus ...deci oricum ar fi tot mai bine e variabila.
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde nimsoc » 14 Iul 2008, 20:21

Salutare VIPER, imi pare sincer rau ca nu ti-a iesit treaba cu banca, ar fi pacat sa vinzi masina.
Nu ai incercat la o alta filiala, sucursala sau cum so mai fi numind, a aceleasi banci?
Poate gasesti niste persoane care sa faca un calcul corect.
BAFTA
Avatar utilizator
nimsoc
Incepator
 
Mesaje: 65
Membru din: 04 Sep 2007, 00:10
Localitate: Cluj
Maşina: Focus 2007

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Alen » 14 Iul 2008, 20:37

VIPER scrie:Voi fi in Onesti de joi pana Duminica, poate ne vedem sambata cu totii pe Magura.

Daca poti, suna-ma si pe mine. Si noi am vrea sa va vedem, fie pe Magura sambata, fie putem veni noi la Onesti, si-asa voiam sa mai trecem pe la cumnata-mea.
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Smiley » 14 Iul 2008, 20:55

deejay_xb scrie:...... am cu dobanda variabila si asta e si mai bine pentru ca bancile tind sa se alinieze la politica monetara ue.
.........



aveti grija cu dobanda asta variabila!
in primul rand, din ce stiu eu, nu prea mai sunt banci care sa dea credite cu dobanda fixa. e posibil sa fie fixa pt o perioada promotionala (gen 1 an), dar dupa perioada aia o sa devina variabila.
iar despre alinierile la politica monetara ue...eu n-am vazut pana acum credite la care sa scada dobanda. de crescut am vazut, dar de scazut nu. tactica e destul de simpla: tu ai semnat contractul, in contract se specifica doar ca dobanda poate fi modificata de catre banca (conditiile nu sunt niciodata precizate clar). daca nu-ti convine, faci refinantare. problema e ca refinantarea inseamna alte comisioane de analiza dosar si deseori creditul final nu e cu mult diferit de cel initial, doar ca se intinde pe o perioada mai lunga.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde KomandantuR » 14 Iul 2008, 21:03

catser scrie:kevyn_str8 are dreptate : creditul in ron te scuteste de surprizele neplacute ale cursului de schimb....e simplu: stii ce venituri ai si ce rata platesti...creditele in valuta sunt bune atunci cand paritatea valutei respective este pe maxim, deci va urma o scadere....problema e ca nu poti anticipa momentele respective...


Facem pariu ca si la ora actuala un credit in euro e preferabil unuia in lei? Chiar daca de cateva luni euro a crescut in raport cu leul, inflatia ramane la o cota care impune bancilor sa-si ia masuri de siguranta la creditele in lei, mai ales la cele pe termen lung. Orice mi-ati spune voi, la mine calculul e extrem de simplu. Am platit in 60 de luni, la o medie de 400 RON/luna (am cumparat de fiecare data euro de la casa de schimb valutar si am achitat rata la banca), suma de 24000 RON. Atat am scos eu din buzunar in 5 ani. Daca luam ACEEASI SUMA DAR IN LEI, plateam 60 x 1000 RON = 60.000 RON. Si mai am inca 6 ani de platit. Q.E.D. Si nu e singurul credit, toate celelalte sunt in euro. Imi vad interesul, ce sa fac? :D
Ah, sa nu uit. La creditul de care vorbeam (e unul ipotecar), desi am dobanda variabila, in 5 ani nu a crescut nici macar cu un euro!!! 111 platesc pe luna si in continuare. E adevarat ca la un alt credit in euro, de data aceasta unul de nevoi personale, de 5000 euro/5 ani, rata initiala a fost de 108 euro/luna, iar acum a ajuns la 112 euro/luna. Dar trecusera deja 3 ani jumatate pana au marit cu 4 euro. Din punctul meu de vedere total nesemnificativ.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde catser » 14 Iul 2008, 21:27

...pai sunt doua chestii distincte : tipul dobanzii si valuta in care e facut creditul....eu am facut acum un an si ceva credit in CHF (la vremea respectiva paritatea era 1CHF=1.85RON, astazi 1CHF=2.2RON)....deci a crescut rata....e adevarat ca dobanda a crescut si ea cu 0.2%, dar cresterea ratei in cazul meu se datoreaza in principal deprecierii leului...
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Cornel001 » 14 Iul 2008, 22:04

da ce, dobanda la creditul in lei e dubla ? (mai ramn 200 ron, hai sa-i bagam la aprecierea RON-ului, desi cred ca iese mai putin).
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde wanna » 14 Iul 2008, 22:19

Cornel001 scrie:da ce, dobanda la creditul in lei e dubla ? (mai ramn 200 ron, hai sa-i bagam la aprecierea RON-ului, desi cred ca iese mai putin).



da iti dau un ex: la PJ (eu cu ele lucrez) in Eur Dobanda poate fi de max 12%, la credite in lei poate ajunge la max 26%
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Cornel001 » 14 Iul 2008, 22:42

nu-mi prea vine sa cred.
am verificat la banca unde am creditul auto si intr-adevar dobanzile au crescut de cand am luat eu masina (pe atunci cel putin la cel in lei era in usoara scadere).
la mine cica e variabil, dar nu am fost instiintat daca l-au ajustat; sau dobanda noua e valabila numai pt cele mai noi. pot sa modifice fara sa te anunte ?

deci, parca era o chestie ca putem face credit la orice banca din UE ? ce e cu ea?
http://protv.ro/stiri/economie/romania- ... in-ue.html
http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-01-16&id=2629

Mi-as refinanta creditul la juma de dobanda. Cine e mai informat ?
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde verga_Cip » 15 Iul 2008, 12:10

Dragos, eu voi fi unde vrei tu. Sambata am intalniri cu Paul (Iasi) si cu Wanna/Khael (Bucuresti). Timp gasesc pentru toti si pentru fiecare! :D


PS: Hai ca mi-e dor de tine, ca nu ne-am vazut de juma de an :))
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde SliceofLife » 16 Iul 2008, 11:01

Eu incerc sa fac o propunere poate cam "deplasata" dar incerc. Propun sa contribuim cu o suma pentru un imprumut pt Viper pana cand reuseste sa-si faca un credit.
Eu sunt primul care v-a pune bani si ma pot lipsi de ei pana in decembrie 1000 ron. Daca suntem destul de multi si 100 de ron conteaza eu vreau doar sa dau startul. NU stiu exact cati membri activi sunt pe forum dar daca vrem se pote strange o suma foarte aproape de 8000 de roni daca nu chiar 8000. Eu in maxim 2 saptamani pot sa am banii.
The only way out is in!
SliceofLife
Gold Member
 
Mesaje: 762
Membru din: 18 Iun 2007, 18:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiat Grande Punto, 2007, 1248cc, 75cp - M-Jet

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 16 Iul 2008, 11:08

Sarumana de intentie, dar va trebui sa refuz o astfel de varianta. Pe Garajul.Ro mi-a oferit cineva toata suma. Dar nu am cum sa o rambursez pe termen scurt. De aia si faceam credit, pentru ca asa o rambursam in 10 ani si nu era o mare problema. Dar pe termen scurt inseamna multi bani deodata/luna care ar veni pe langa ratele la celelalte credite si nu am cum, imi cunosc lungimea plapumii (ma rog, o tot lungesc, dar la un moment dat se va rupe). Inca o data multumesc, dar cum e vorba pana la urma de o bucata de fier si nu de sanatatea cuiva, o sa refuz inca o data.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde SliceofLife » 16 Iul 2008, 11:26

Din cate am inteles eu intentionezi sa faci un credit in curand cu o banca "decenta" ca doar d-aia nu-si mai schimba sotia locul de munca. In momentul in care faci creditul returnezi banii imprumutati si nici nu mai e nevoie sa vinzi masina. Sau am inteles eu gresit?
The only way out is in!
SliceofLife
Gold Member
 
Mesaje: 762
Membru din: 18 Iun 2007, 18:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiat Grande Punto, 2007, 1248cc, 75cp - M-Jet

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 16 Iul 2008, 12:11

Pana nu vad concret ceva in mana, nu mai garantez pentru nici o banca. Iar cu sotia am hotarat ca e pacat sa dea cu piciorul la un loc de munca mai bun, cu oameni mai buni...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde SliceofLife » 16 Iul 2008, 12:51

8000 de ron ti-ar putea oferi o amanare in care sa ai timp sa iei decizia corecta. O sa fie extrem de greu fara masina. E asemanator cu lasat-ul de fumat. Pentru un nefumator cred ca e mai greu si mai dureros sa renunte la masina decat pt un fumator la fumat. Suferinta fumatorului e o iluzie. Si daca decizia e sa nu mai faci un credit atunci vinzi masina si returnezi banii.
The only way out is in!
SliceofLife
Gold Member
 
Mesaje: 762
Membru din: 18 Iun 2007, 18:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiat Grande Punto, 2007, 1248cc, 75cp - M-Jet

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 16 Iul 2008, 12:58

Ce e distractiv e ca nu ar fi prima data cand raman fara masina... Am patit-o anul trecut, si a fost mult mai grav, bani pierduti total, masina nou-nouta...

Pentru amatorii de senzatii tari:
Masina: http://www.astraclub.ro/index.php?showtopic=23
Si "plecarea" fortata: http://www.astraclub.ro/index.php?showtopic=3025

Stiu, se poate zice ca suntem ori niste idioti, ori niste mari ghinionisti. Eu le consider insa niste teste de Sus. Deocamdata le-am trecut cu bine...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde SliceofLife » 16 Iul 2008, 13:07

Am citit mai demult faza cu Astra. Incearca sa intelegi spiritul meu de solidaritate. Spirit ce e aproape nul la romani. Predomina egoismul. Nu incerca sa ma autodeclar altruist. Cu o floare nu se face primavara dar sunt un optimist. Mai gandeste-te.
The only way out is in!
SliceofLife
Gold Member
 
Mesaje: 762
Membru din: 18 Iun 2007, 18:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiat Grande Punto, 2007, 1248cc, 75cp - M-Jet

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 16 Iul 2008, 13:36

Apreciez la maxima valoare gestul tau. Tocmai de aceea refuz... Cred ca o sa ma intelegi...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde alecsutzu » 16 Iul 2008, 14:16

si eu sunt pentru ideea ionut....suntem prieteni de destula vreme dragos ca sa incercam sa ne ajutam intre noi....si eu pot sa te ajut cu 1500lei si nu trebuie sa ii rambursezi in termen scurt...ci cand ai...cand iti faci noul credit.
vorba aia...prientenii se ajuta intre ei....si sunt sigur ca suntem multi pe forum care or sa fie dispusi sa te ajute.....si mai sigur sunt ca daca as fi eu in postura ta te`ai oferii sa ma ajuti...asa ca sa sti ca nu primesc NU ca raspuns.
http://www.casa-galbena.com

Cazare la cele mai mici preturi....
Avatar utilizator
alecsutzu
Proud Fiesta Owner
 
Mesaje: 3425
Membru din: 28 Sep 2006, 11:19
Localitate: Radauti
Maşina: Fiesta 1.6TDCi 90CP

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde link2 » 16 Iul 2008, 14:27

E trist ca se intampla lucruri de genul asta dar ca raspuns la titlul topicului eu cred ca pe langa nesimtire si incompenenta mai e mult loc liber..... Bancile au castiguri astronomice directorii la fel iar angajatii cu care discuti au salarii de KK-o camasa cravata, un zambet pe fata si in rest o mare doza de indiferenta sau incompetenta foarte bine mascata de birocratia interna. Personal cred ca fiecare au modul propriu de a ascunde clientului adevaratele costuril fie ca dobanda e fixa variabila sau de alt fel.
Recomnad sa deschizi bine ochii, si eu sunt patit cu HVB Tiriac la un credit cu dobanda fixa, n-au modificat dobanda dar dupa primul an AU MARIT EXAGERAT DE MULT comisionul de administrare fara nici o notificare nimic!!!
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Anterior

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login