Discutii libere/forum

cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde cornelstelus » 21 Feb 2014, 23:20

daca v-as spune cum m-am lasat de fumat, ati crede ca fac misto... departe de mine asa ceva. m-am spovedit, am tinut de duhovnic, bine-nteles aveam si altele, asta cu fumatul era printre cele mai mici, de la doua pachete pe zi m-am lasat brusc. marturisesc ca am si avut mult ajutor de SUS [-O< . acum in februarie am implinit 12 ani de cand n-am mai pus tigara in gura- nu stiu sa va spun in ce zi anume, n-am retinut neaparat, cert e ca acum daca stau langa un fumator care fumega imi face rau la sinusuri, deci nici macar sa mai simt nevoia nu se pune problema. nu stiu cat a fost chestiunea de vointa, antecedente sa ma las am mai avut, dar cand le reluam, parca trebuia sa recuperez ce nu fumasem in perioada de pauza. foarte mult m-a ajutat acea spovedanie . cred ca pe undeva m-a ajutat si informatia citita intr-o revista cum ca organismul uman nu are nevoie de nicotina, care nu creaza dependenta chimica precum cafeaua.singura dependenta la tigara este gestul in sine de a o aprinde si de a -ti face de lucru cu ceva. nu este obligatoriu sa strangi din dinti si sa te lupti eroic cu asa-zisele simptome de sevraj care de fapt sunt doar in mintea noastra, ci e de-ajuns sa inlocuiesti gestul de a o aprinde si obisnuinta de a participa cu toata fiinta la o tigara cu altceva mai constructiv. acum nici cafea nu mai beau ca nu mai este nevoie, dar a fost infinit mai greu datorita cofeinei care - ca orice drog - inrobeste organismul. mai ales ca timp de aproape 10 ani!!! - si nu glumesc mi s-au curatat plamanii, scuipand in fiecare dimineata funinginea adunata pe plamani si gatlej. e adevarat ca te mai si ingrasi dar doar primele sase luni apoi slabesti la loc, poate chiar mai mult, depinde de organismul fiecaruia. eu unul am si acum haine de acum 12 ani si imi sunt putin largi... bafta celor care vor sa se lase de fumat!
Avatar utilizator
cornelstelus
Ford Freak
 
Mesaje: 141
Membru din: 11 Iun 2007, 03:10
Localitate: salted town(Slatina)
Maşina: ford fiesta 1,4 tdci , motor f6ja

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde gxx » 25 Feb 2014, 17:36

e tare usor sa te lasi de fumat. am fumat timp de 17 ani si mi-a placut rau de tot.ajunsesem in ultima perioada la 3 pachete pe zi.dar.... mi-am dat seama ca ma otravesc pur si simplu. (si recunosc am rasfoit si cartea lui alan carr care putem spune ca m-a ajutat putin).am facut un an si vreo trei luni de cand m-am lasat, de ingrasat nu m-am ingrasat decat 5 kg pe care le-am dat jos destul de repede.si sincer sa fiu nu ma asteptam sa fie atat de usor, credeam ca o sa-mi fie greu sa beau cafeaua sau spritul fara tigara, dar.. a fost ok :D
gxx
Ford Freak
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Aug 2012, 08:33
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde guleama constantin » 28 Feb 2014, 07:53

EU nu sunt,dar cunosc pe o data de 27 ani care fumeaza 2,5....3 pachete pe zi.
guleama constantin
Ford Freak
 
Mesaje: 133
Membru din: 29 Oct 2008, 18:16
Localitate: Constanta
Maşina: ford fiesta 2003 albastru CT 07 MSP

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde protect » 30 Apr 2014, 17:38

Eu am fumat 30 ani si am reusit sa ma las cu tigarile electronice, am fumat cam 8 saptamani reducand cantitatea de nicotina treptat pna am scapat de dependenta de nicotina iar de cea psihica m-am mobilizat pana am reusit, trebuie sa iti construiesti o motivatie si reusesti pana la urma, eu in iunie implinesc 2 ani de cand nu mai fumez!
Avatar utilizator
protect
Incepator
 
Mesaje: 82
Membru din: 04 Iun 2009, 23:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford fiesta mk 7 1.6 tdci

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde octa » 01 Dec 2019, 11:20

Azi împlinesc un an fără tabac... Mi-am adus aminte de topicul ăsta și mi-am zis să-l scot din adormire. Nu știu de ce. Poate fiindcă azi, sărbătorind anul, mă gândesc la aspectul ăsta al vieții postcolumbiene...
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4228
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde todhiere » 09 Feb 2020, 03:10

Hello Octa,

Am 13 luni de cand m-am lasat de fumat. As avea si eu multe de spus. Ma fascineaza dependenta... Asta e si motivul pentru care m-am lasat de tigari, din nou.

In trecut ma lasasem 5 ani. M-am reapucat din placere.

Parerile mele, pe care le voi elabora:

1. E usor sa te lasi, dar trebuie sa vrei si sa ai un motiv intemeiat pentru care iei decizia asta

2. Dependenta chimica din organism tine cam o luna, dupa prima saptamana dispare pofta intensa

3. Sevrajul intens mi se pare un mit; exista unele simptome, dar la alcoolici de exemplu, e muuuult mai grav

4. Ingrasatul e o problema pentru ca multi inlocuiesc tigara cu snack-suri

5. Nu am asociat tigara cu cafea, sunt doua stimulente asemanatoare, nu isi au locul impreuna

Si ar mai fi...
Ford Focus mk2 1.6 tdci 90 bhp

Ford Focus mk3 2.0 tdci 163 bhp

My first Youtube channel:
https://youtu.be/v2GhMlEi8u0

...and my second effort:
https://www.youtube.com/channel/UCTRiseGNdK2R2xUtXuojocg
todhiere
1nsane Member
 
Mesaje: 1286
Membru din: 23 Iun 2008, 23:02
Maşina: Focus mk2 + Focus mk3 + Mazda MX-5 nb

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde octa » 15 Feb 2020, 21:46

Un an, două luni, două săptămâni, o zi, 3 ore și 37 minute...

Am fumat 25 de ani. Cu plăcere. Dependent fără drept de apel.
Mi-a fost greu să nu mai fumez.
De fapt, sunt și acum un fumător ce nu fumează. Adulmec orice urmă de tutun ars din aer. Întorc nasul și oftez. Îmi surprind uneori mâinile căutând prin buzunare țigări și brichetă...
Îmi lipsește mult pauza de țigară. Pauza de gândit, pauza de adunat ordine în cap. Inspirație.

Lua-o-ar naiba de iarbă spurcată... Divină.

Un an, două luni, două săptămâni, o zi, 3 ore și 42 minute...
... 56, 57, 58, 59...
43.
ford focus turnier ghia 1,6 16v duratec ti-vct 2005
ford focus turnier ghia exclusive 1,8 16v zetec 2002
GPL
awo simson 425s super custom - 'lucille' - 1961
yamaha virago xv535 custom low rider - 1993

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
octa
1nsane Member
 
Mesaje: 4228
Membru din: 01 Mai 2007, 09:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus Turnier 1,6l ti-vct 115 cp, Ghia 2005; 1,8l zetec 115 cp, Ghia Exclusive 2002

Anterior

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login