Discutii libere/forum

cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Re: Re:

Mesajde mac01 » 19 Oct 2011, 18:28

Tiry213,983870 scrie:
Tiry213,838074 scrie:
Tiry213,356998 scrie:
Tiry213,155769 scrie:Ma pun eu in capul listei.
1. Tiry213 1 - 1.5 pachete/zi - fara motiv

Am mai redus din ele, acum 10-15 tigari pe zi.

Deci in 13 dec 2007 eram in capul listei
In 12 ian 2009 le-am redus
Acum am 1,5 ani fara ele :)

update :(
Fumez iar de 3 luni :((

cum ai reusit sa te apuci din nou?
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Tiry213 » 20 Oct 2011, 13:53

M-am prostit la cateva petreceri :(. Si in concediu am avut multe petreceri, apoi ceva stress, si am redobandit viciul.
Imagine
Tiry213
1nsane Member
 
Mesaje: 2316
Membru din: 31 Iul 2007, 14:12

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde mac01 » 20 Oct 2011, 16:27

naspa, sa vezi ce greu va fi a doua oara!
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde johnny25med » 20 Oct 2011, 19:25

mie imi este frica sa mai pun mana pe tigare - sincer. Imi este frica ca ma apuc iar de ele si chiar nu vreau. Daca ai reusit prima oara sigur vei reusi si a doua oara. Spor.
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde ihrive » 06 Noi 2011, 18:52

Nu vreua sa supar pe nimeini,si eu sunt fumator, cam 1 pachet pe zi, si poate de multe ori am ajuns si eu la concluzia ca un mort sanatos este identic cu unul fumator insa pentru cei care se lasa si chiar duc o lupata crancena cu viciul, vreau sa indemn la decenta si respect, va rog sa lasam deoparte replicile malitioase cu "maduc chiar acum sa mai trag o tigara" sau "sa mai bat un cui".
Topicul este Cum sa ne lasam de fumat nu cat de tari suntem ca fumam si ne complacem, si eu o sa incerc de astazi sa nu mai fumez pentru a ma convinge daca se schimba intradevar calitatea vietii.
Va rog sa ma scuzti daca am suparat pe cineva, si succes celor care lupta.
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde temir » 06 Noi 2011, 19:27

si eu o sa incerc de astazi sa nu mai fumez

Daca te intereseaza, uite povestioara unui bun prieten de-al meu, care imi povestea candva ca, in urma cu o zi sau doua i-a trecut prin cap, la prima ora, urmatoarea idee: "Daca pana la ora 10 reusesc sa nu fumez deloc, ma las de fumat"; si l-am intrebat: "si ce s-a intamplat la ora 10, te-ai lasat de fumat?" si el zice cu humor "nu, la ora 10 am constatat ca-s nefumator" - si asa a fost, n-a mai fumat omul.

Parerea mea este ca daca chiar vrei sa te lasi, te lasi (si fara rahaturi ajutatoare, gen imputinarea numarului tigarilor dintr-o zi, inlocuirea lor cu bomboane sau seminte sau tigari electrice - nu-i nevoie de absolut nimic); dependenta nu-i decat in capul omului, si primul obstacol serios este lipsa dorintei reale de a renunta la viciu; abia pe urma vine a doua problema, si anume sa constientizezi ca n-o sa-ti lipseasca fumul propriu-zis, ci toata suita de gesturi (pipait buzunarul dupa pachetul de tigari sau bricheta, intreruperea activitatii - oricare ar fi aceasta, chiar si statul degeaba - cu pretextul fumatului, condimentarea conversatiei sau a vizionarii unui film/meci, graba de a iesi din spatiile unde nu se permite fumegarea si inspiratul cu nesat - toate astea sunt mofturi, dar care realizeaza o parte consistenta a cotidianului; nimic nu poate sa inlocuiasca aceste mofturi, si asta este un lucru pe care ar trebui sa-l inteleaga omul in clipa in care se decide sa nu mai fumeze.

pentru a ma convinge daca se schimba intradevar calitatea vietii

Asta (sa te convingi tu de nu stiu ce) nu poate sa fie un scop real; scopul real este chiar sa-ti imbunatatesti aceasta calitate, si progresul se va observa dupa cum urmeaza:
- dupa cateva zile vei constata o usurare a respiratiei (da, cat esti fumator ti se pare ca respiri bine si normal; daca reusesi sa te lasi, o sa observi ca se poate si mai bine)
- se raresc durerile de cap
- apare oarecare relaxare a activitatii (daca dispar pauzele aiurite, apare un soi de libertate de a alege momentul de odihna)
- dupa cateva saptamani o sa sesizezi si relaxarea bugetului (se poate sa se vada si dupa cateva zile, dar se poate sa treaca si o luna doua - depinde de ponderea tabacului in "cosul zilnic") - aici se poate face o smecherie care mi-a scapat de fiecare data cand m-am lasat de fumat: banii pe care obisnuiesti sa-i dai zilnic pe tigari sa-i pui intr-o pusculita; e nevoie de nitica ambitie, dar am motive sa cred ca merita - s-ar aduna 300-450 ron (ca la 11-15 RON pachetul pe care un fumator il topeste intr-o zi) pe luna, ceea ce nu s-ar lua deloc din drum; ar putea sa fie un soi de avans chenzinal, care intr-un anisor intreg ar putea sa suporte o buna parte a cheltuielilor de vacanta
- ar mai fi culoare degetelor si dintilor, ar mai fi mirosul hainelor si al parului, ar mai fi si alte flecustete (nah, sanatatea proprie si a celor pe care se mai intampla sa-i afumi) - n-are rost sa le mai aducem in discutie pe toate.


Intrebarea pe care as pune-o eu suna asa: Daca ai fi deja nefumator, cu ce anume te-ar putea ispiti/motiva cineva ca sa te convinga sa renunti la toate cele din lista de mai sus? Cat de consistente ar trebui sa fie beneficiile aduse de fumat ca sa merite sa te inhami la asemenea "leasing"?
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde StefanGal » 09 Noi 2011, 14:28

Probabil am mai spus in doua trei cuvinte povestea mea :

Pe 23-24 ianuarie 2008, am spus colegilor ca de la 1 februarie ma las de fumat. Pe 1 februarie 2008, la sedinta zilnica de productie de dimineata devreme, am aparut cu cafeaua in cana dar fara tigara in mana. La intrebarea "unde e tigara" de la cafea am raspuns mandru : m-am lasat de fumat - nu mai fumasem de 8 ore - timpul noptii. In schimb aveam lipit un plasture pe brat.

Dupa 3 ani si ceva fara tigari si doua buc plasture antitabac, inca ma gandesc temator ce m-ar face sa ma apuc iar de fumat.

Iata o intrebare tare : cei ce v-ati last de fumat - ce v-ar face sa va apucati iar ?

1. O intamplare tragica din viata ;
2. Un salt financiar ;
3. O noua viata ?
4. Altele

Stima
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde valiinves » 09 Noi 2011, 21:34

O partida de sex cu una de 20 de ani??...??? :D
......Mmmmmm nu cred...... Cred ca nici asta nu m-ar face sa fumez o tigare! ;)
Ford Mondeo 2002 2.0 TDCI 131 CP
WFOWXXGBBW1E43387

Mama prostilor....... e mereu gravida !
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.
Avatar utilizator
valiinves
1nsane Member
 
Mesaje: 2235
Membru din: 21 Oct 2007, 02:05
Localitate: Focsani
Maşina: Ford Mondeo wagon 2002 2.0 TDCI 131CP gri metalizat
VIN: WFOWXXGBBW1E43387

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde mac01 » 10 Noi 2011, 02:46

n-ai cum sa te apuci de fumat cand ti se iveste asemenea ocazie. pierzi timpul cu tigara....
decat sa fumezi o tigara mai bine mai faci o partida :D
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde valiinves » 10 Noi 2011, 06:14

Pentru urmatorul numar, am nevoie de ceva pastile albastre. :))
Ce sa-i faci?... Am si eu o varsta. 8-}
Ford Mondeo 2002 2.0 TDCI 131 CP
WFOWXXGBBW1E43387

Mama prostilor....... e mereu gravida !
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.
Avatar utilizator
valiinves
1nsane Member
 
Mesaje: 2235
Membru din: 21 Oct 2007, 02:05
Localitate: Focsani
Maşina: Ford Mondeo wagon 2002 2.0 TDCI 131CP gri metalizat
VIN: WFOWXXGBBW1E43387

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Cornel001 » 10 Noi 2011, 09:00

Ocazie ? Ocazia ti-o faci singura, tre sa stii unde sa cauti. si sa decontezi (cu banii de tigari economisiti). Si pe pastila albastra. Da' sa-i cereti buletinu' ca poate are de fapt 16.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Nic_Bv » 10 Noi 2011, 10:00

Nu te cred cu pastilele albastre.Mai degrabă Extraveral, dacă e domnişoară de 20 de primăveri, nu potenţa e problema, ci răbdarea de a trece peste "nu acum", "nu aici", etc. :-)
Nu cred că dacă au trecut peste 5 ani mai există riscul sa te reapuci de fumat.Eu am 17 şi tot ce îmi provoacă ţigarea este greaţă...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde mac01 » 10 Noi 2011, 16:29

valiinves,995277 scrie:Pentru urmatorul numar, am nevoie de ceva pastile albastre. :))
Ce sa-i faci?... Am si eu o varsta. 8-}

decat zece proaste mai bine unul dar bun!
de ce crezi ca fetele de 20 de ani se duc la domnii mai in varsta?
pentru bani :D ....te gandeai cumva la altceva?
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde valiinves » 11 Noi 2011, 20:15

Baaaiiii!!! Se vorbea de tigari aici. Nu de fete 20 de ani. :))
Ford Mondeo 2002 2.0 TDCI 131 CP
WFOWXXGBBW1E43387

Mama prostilor....... e mereu gravida !
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.
Avatar utilizator
valiinves
1nsane Member
 
Mesaje: 2235
Membru din: 21 Oct 2007, 02:05
Localitate: Focsani
Maşina: Ford Mondeo wagon 2002 2.0 TDCI 131CP gri metalizat
VIN: WFOWXXGBBW1E43387

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Nic_Bv » 11 Noi 2011, 20:28

Ba pardon, se vorbea de vicii. Tigari, femei, tot un drac. Daca stau sa ma gandesc bine, sunt mai avantajoase tigarile, deoarece vin la pachet si nu le deranjeaza chestia asta. ;)
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde ihrive » 11 Noi 2011, 21:25

Esti tare Nic, foarte haios am ras cu lacrimi insa sotia cred ca a spus ceva marunt din buze asa ca sa nu versi cafeaua maine dimineata:)))
Am 5 zile de nefumat, este groaznic de greu, la volan mor de plictiseala nu mai stiu cum sa pierd timpul la semafor, pe la servici toti ies la o tigara eu nu cred ca o sa ajung outsider, in plus noptile visez ca fumez este groasnic de greu, sper sa pot reusi.
Cat priveste intrebarea ce m-ar face sa ma apuc din nou raspunsul este urmatorul:
Ori lipsa de ambitie caz in care o sa ma reapuc curand, daca o sa reusesc sa ma las cred ca nu ma mai apuc de frica nu cumva sa mai trec prin sevraj o data.
Multumesc pentru incurajari.
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde valiinves » 11 Noi 2011, 22:51

Bine gandit. Exact asta ma tine si pe mine departe de ele!! Adica sa mai trec inca o data prin chinuri?!?!?!?... ;)
Fii tare!!!
Eu m-am enervat cel mai tare, ca la un moment dat, parca nu-mi ajungea aerul si atunci mi s-a pus pata. Adica daca nu fumez, nu-mi ajunge aerul, dar daca aprind o tigare.... e plin de oxigen... :)) Gatu' mamii lor!!
Ford Mondeo 2002 2.0 TDCI 131 CP
WFOWXXGBBW1E43387

Mama prostilor....... e mereu gravida !
Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii - nu li se intampla prea des.
Avatar utilizator
valiinves
1nsane Member
 
Mesaje: 2235
Membru din: 21 Oct 2007, 02:05
Localitate: Focsani
Maşina: Ford Mondeo wagon 2002 2.0 TDCI 131CP gri metalizat
VIN: WFOWXXGBBW1E43387

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Nic_Bv » 11 Noi 2011, 23:27

@ihrive: felicitari, rezista si va fi bine pentru tine si cei dragi tie. Apropo de asta, spune-i doamnei ca sunt familist superconvins si nu am avut intentia de a jigni pe nimeni, imi cer scuze daca asta a fost efectul.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde StefanGal » 13 Noi 2011, 08:37

Familist super convins...tare asta !!! ;)

Stima
Avatar utilizator
StefanGal
1nsane Member
 
Mesaje: 1022
Membru din: 27 Aug 2009, 08:50
Localitate: Galati
Maşina: Ecosport 2018, 1L, 125 CP. BMW 2009, 318i, 2.0 L, 143 CP

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde ihrive » 15 Noi 2011, 23:43

Inca sunt pe baricade
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde mac01 » 16 Noi 2011, 00:40

smecher! tine-o tot asa =D>
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde mctano » 16 Noi 2011, 11:16

de ieri m-am dat pe electronica.sunt curios cat o sa trag din ea. :)
cel mai probabil o sa renunt de tot la fumat..
indiferent de solutia aleasa pt a renunta la tutun, totul tine de vointa. restul e cancan.
Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul într-un garaj nu te face masina ..
Ce cred eu despre lucruri in general gasesti aici
Apple user.
Avatar utilizator
mctano
 
Mesaje: 1226
Membru din: 26 Ian 2009, 15:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: No car. Just 2 wheels.

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde bogdanv » 17 Noi 2011, 10:40

asa cum am mai spus cuiva .... totul pleaca de la "mansarda". daca esti ok cu mansarda si daca reusesti sa te convingi ca nu iti trebuie... poti si reusesti.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Re:

Mesajde Tiry213 » 05 Mar 2012, 14:18

Tiry213,838074 scrie:
Tiry213,356998 scrie:
Tiry213,155769 scrie:Ma pun eu in capul listei.
1. Tiry213 1 - 1.5 pachete/zi - fara motiv

Am mai redus din ele, acum 10-15 tigari pe zi.

Deci in 13 dec 2007 eram in capul listei
In 12 ian 2009 le-am redus
Acum am 1,5 ani fara ele :)
update :(
Fumez iar de 3 luni :((




De o luna m-am lasat din nou :) E bine deocamdata.
Imagine
Tiry213
1nsane Member
 
Mesaje: 2316
Membru din: 31 Iul 2007, 14:12

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Razvychi » 06 Mar 2012, 18:04

am fost si eu fumator..inrait, dar de 6 luni pauza. nu am mai fumat nici o tigara. si totul a plecat de la vorba 'care se lasa de fumat, ca totusi exageram' si pana acuma suntem 4 persoane care de mai bine de jumatate de an nu mai fumam. si intr-adevar totul pleaca de la 'mansarda'.
Avatar utilizator
Razvychi
Gold Member
 
Mesaje: 782
Membru din: 12 Aug 2008, 23:09
Localitate: Cluj-N
Maşina: ford fusion 2007 1.4tdci 68

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde taurus_dacicus » 06 Mar 2012, 22:06

subscriu si eu la referirile la ... '' mansarda '' ! clar , totul pleaca de acolo .
am deja 2 ani si ceva de cand am renuntat. si nu a trebuit sa imi zica nimeni .ajunsesem la aproape 2 pachete / zi . aveam o durere cumplita la piciorul stg ce data de ceva vreme si nu trecea sub nici o forma. mergeam schiop , durerea cumplita nu ma lasa sa pun piciorul in pamant asa cum trebuie . am realizat in timp (util , zic eu ) ca daca mai continuam cu tutunul , existau '' sanse '' mari sa raman fara el ( piciorul ). asa ca ...am zis ca e preferabil sa raman cu ambele picioare la mine si intregi . deci , pt mine a fost o problema de circulatie a sangelui ce m-a determinat brusc. am terminat pachetul de tigari ce il mai aveam si dupa aceea nu am mai cumparat sau cerut vreodata o tigara . si , implicit , nici nu am mai fumat . nu a durat nici juma' de an si am putut merge din nou asa cum trebuie cu acest picior stang .
si , tin sa precizez , nu am fost la vreun doctor pt problema mea si nici nu am luat vreun tratament pt asta . nu sunt adeptul spitalelor . prefer sa le stiu cum arata doar pe dinafara.
pt ca , degeaba iti va spune doctorul sau prietenii sau rudele sa te lasi ; nu o vei face decat atunci cand vei fi singur convins ca trebuie sa faci acel pas.
si , da , recunosc ca au fost zile cand mi-as fi dorit sa aprind o tigara , dar , de fiecare data imi spuneam ca e pacat de tot efortul depus pana atunci si , imi reaminteam de durerile groaznice pe care le-am avut .
asa , am ramas doar fan cafea ( fara tigara ) . pana cand mi-a fost rau si de la asta si va pot spune ca nu am mai luat cafea din decembrie . am mai sorbit cate o cescuta diluata ( fata de concentratia pe care o foloseam inainte ) din acel ultim pachet si ....cred ca va imaginati ca si in cazul tigarilor , a fost ultimul pachet cumparat.
nu doresc sa ma laud acum , doar vreau sa subliniez ca vointa face tot.
trebuie sa constientizezi ce iti doresti : sa traiesti sau nu ! sau ...cum vei mai trai atat cat vei mai trai !
imi doresc ca exemplul meu sa ii ajute pe cat posibil pe cei care incearca sa se lase !
bafta , tuturor !
------------------------------------------------------
[color=#FF00FF]Don't worry , be happy !!! [/color]

[color=#4000FF]It will be just Scorpio .....always !And Mondeo ,why not !?! [/color]

[color=#4040FF] But , I would prefer to have a Ford Mustang Roush Stage 3 ......
it's amazing to drive one of those cars !!! [/color]
Avatar utilizator
taurus_dacicus
Gold Member
 
Mesaje: 547
Membru din: 05 Feb 2008, 02:23
Localitate: Focsani-Vrancea
Maşina: Ford Mondeo mk4 2.0i 145 PS Trend 2007 & former owner of ford scorpio ghia 1988 , 2.0i , 120 PS

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Officer » 03 Apr 2012, 07:48

A incercat cineva sa se lase cu the easyway a lui Allen Carr? Eu de vineri nu am mai fumat nicio tigara dupa ce am citit cartea. Acum vreau sa ma duc la "sesiune". Am o prietena care a fost la ei in 2010 si de atunci nu a mai pus tigara in gura.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde temir » 03 Apr 2012, 09:06

A incercat cineva sa se lase cu the easyway a lui Allen Carr? Eu de vineri nu am mai fumat nicio tigara dupa ce am citit cartea


Eu am cinci ani de cand n-am mai fumat nicio tigara si inca n-am citit decat primele pagini - ma intreb ce-o sa se intample daca reusesc s-o ispravesc?

S-a discutat mai sus de minunatia asta de carte (tot aici eu, ca un fumator care a indraznit sa se lase fara carte, am cerut - cu multe si insistente si fierbinti rugaminti - lamuriri de la cei care au avut rabdarea sa treaca de nenumaratele pagini in care se aduceau osanale METODEI - poate reusesti sa faci tu un rezumat si s-o descrii? sau un copy/paste, orice, numai sa fie pe scurt si explicit.
Avatar utilizator
temir
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 23 Feb 2009, 21:21
Maşina: mondeo ghia '95 1.8 16v
VIN: careestesinusebea

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde Officer » 03 Apr 2012, 09:49

Sunt 188 de pagini... insa pe scurt demonteaza logic tot ceea ce crede un fumator despre tigara si fumat. Sunt descrise mecanismele dependentei si efectele lor si pana termini cartea, la fiecare tigara fumata iti aduci aminte ce ai citit si ajungi sa fumezi "constient". Ajungi sa te scarbeasca fiecare fum pe care il inhalezi.

In primul rand fiecare trebuie sa se intrebe de ce fumeaza. Sunt o infinitate de raspunsuri insa toate sunt rezumate la 4 stari (plictiseala/concentrare si stres/relaxare) si acestea sunt demontate pe rand. Citind, ajungi sa intelegi ca de fapt tigara nu te ajuta in niciun dintre aceste stari ci mai rau iti face.

In al doilea rand, explica clar de unde pleaca nevoia de a fuma din nou - sunt doi factori - dependenta de nicotina (care de fapt este o forma foarte usoara de dependenta, lipsa de nocotina fiind aproape insesizabila pentru organism) si spalarea creierlului de catre societatea in care am crescut cu privire la fumat (descrie logic cum functioneaza subconsitentul fumatorului atunci cand isi doreste sa mai traga o tigara iar in momentul in care constientizezi mecanismul/manipularea iti este usor sa nu mai fumezi). Fumatorul care doreste sa se lase de fumat are sentimentul ca "pierde ceva" ceea ce genereaza o stare de teama si frustrare. De fapt si atunci cand zici ca "renunti" la fumat este o exprimare care te duce spre aceeasi idee. De fapt nu renunti la nimic ci doar castigi. Practic atunci cand fumezi renunti la sanatate, calm, incredere, respect de sine, libertate, bani etc

Eu recomand cu caldura aceasta carte. Nu spun ca este infailibila (autorul spune ca 90% din cei care au folosit metoda easyway s-au lasat de fumat cel putin pentru 3 luni si parca 50% s-au lasat definitiv) dar ajuta enorm.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: cati fumatori suntem ? / cum sa te lasi de fumat

Mesajde bibanu47 » 03 Apr 2012, 13:15

Salut,

Domnilor tin sa va anunt ca de sarbatorile pascale fac exact si direct 4 ani de cand nu am mai tras un singur fum de tigara.
...si cand ma gandesc ca erau zile cand mergeam la pescuit si desfaceam si al treilea pachet...
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login