Discutii libere/forum

Problema laptop

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Problema laptop

Mesajde ciuca2 » 03 Noi 2018, 16:37

Salut. Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la calculatoare. Am luat un laptop Acer Aspire 5742g.
Configuratie:
Intel core i5 450M 2.53mhz
8Gb Ram 1066mhz
Video intel Hd 1gb,Dedicata.
Problema este ca sistemul merge greoi (ceva gen pentium4 mai bun).Chiar si cu win7 instalat recent. Am citit pe internet ca problema ar fi de la configuratia BIOS. Adica sa fie hdd dat pe ahci. Eu daca dau pe ahci in bios nu il mai vede hdd.Merge numai pe setarea IDE.Am incercat cu drivere de pe site-ul producatorului,update BIOS la ultima versiune. Ce as putea sa ii mai fac.Sau ce sa fac ca sa mearga mai normal. Pentru un i5 ar trebui sa se miste impecabil.Am vazut diferenta la jocuri. Cele care mergeau pe vechiul laptop,pe acesta merg mai greu,in ideea ca laptopul vechi era muuuult mai slab.
ciuca2
Ford Freak
 
Mesaje: 228
Membru din: 25 Mai 2015, 06:30
Localitate: Tg Jiu
Maşina: Ford Focus 1.6 zetec. 2001
VIN: WF0AXXGCDA1M14166

Re: Problema laptop

Mesajde jhonutz » 03 Noi 2018, 18:50

pune win10
Skoda Fabia 1.6 16V 2008
Ex Ford Focus 1.6 16V 2001
Avatar utilizator
jhonutz
1nsane Member
 
Mesaje: 12445
Membru din: 31 Dec 2009, 12:39
Localitate: Iasi

Re: Problema laptop

Mesajde VIPER » 03 Noi 2018, 19:02

In primul rand mira-te ca mai merge. Vorbim de prima generatie de i5, nu ca e i5. E de acum 8 ani! Placa aia de baza e deja trecuta de orice limita de functionare, indiferent de ce ti-ar zice unul si altul. Durata de viata a unui condensator e intre 2 si 3 ani. Ma indoiesc ca s-a facut vreodata curatare cum trebuie (nu numai suflare). Oricum i5 ala merge destul de cald din fabrica, d'apai dupa atata vreme.
Daca ai instalat pe IDE, nu poti muta pe AHCI si spera sa iti mai mearga sistemul de operare. Instalezi de la zero. Dar fie ca ii pui W8.1 sau W10, va merge tot greu, chiar daca e i5. Aia cu "Pentru un i5 ar trebui sa se miste impecabil" este total falsa, nu o inteleg nici cumparatorii actuali care cumpara i5 sau i7 cu U in coada (U de la ULV - Ultra Low Voltage, niste prastii dual core). Nu, el se misca impecabil acum 6-8 ani.
Nu ai cum sa ai video Intel cu 1GB memorie dedicata. Intel a facut placi video dedicate doar pentru PC, si asta era pe vremea tineretii mele. Pentru laptop daca ai Intel ai grafica din CPU, deci integrata. 1GB ala e maximul pe care il poate el aloca din RAM.
Daca nu ai pus Windows 7 pe 64bit, degeaba ai 8GB (nu Gb, aia e altceva) RAM. Ca va folosi doar 3.25 un Windows pe 32bit. Din care daca mai scazi ala 1GB pentru video, o sa intelegi de ce merge greu. Daca ai pus W7 pe 64, nu lua in considerare fraza anterioara.
Dragilor, pe scurt: nu va asteptati ca niste fiare atat de vechi sa se miste bine in conditiile actuale. E imposibil, indiferent ce le faci.
P.S. ca sa evit alte discutii: da, cu asta ma ocup, cel putin din 2014 incoace full time. Repar laptoape. Ocazional si inainte.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Problema laptop

Mesajde ciuca2 » 03 Noi 2018, 19:23

Multumesc mult Viper pentru lamuririle in legatura cu acest laptop.Asta chiar explica multe.Eu ma gandeam ca daca are i5 si rami si alte alea inseamna ca este bun.Laptopul de dinainte era tot acer aspire 5551,si mergea de o suta de ori mai bine.
Da,windowsul este x64 si citeste toti ramii (aproximativ),iar placa video asa scrie pe net ca eu nu stiu sa verific, bine ca eu nici nu ma prea pricep asa bine.
Ce as mai vrea sa te intreb daca esti binevoitor.Ce sa ii fac la dracia asta de laptop sa mearga pe ahci? Daca dau pe starea asta apoi ma apuc sa instalez windowsu,nu gaseste hdd.
ciuca2
Ford Freak
 
Mesaje: 228
Membru din: 25 Mai 2015, 06:30
Localitate: Tg Jiu
Maşina: Ford Focus 1.6 zetec. 2001
VIN: WF0AXXGCDA1M14166

Re: Problema laptop

Mesajde VIPER » 05 Noi 2018, 07:34

Pentru AHCI ii pui Win8.1 sau 10 ca sa nu ai dureri de cap cu driverele. Cu W7 ar trebui sa ai un SP1 cat mai recent. Oricum nu o sa vezi vreo crestere spectaculoasa de viteza, pentru ca se refera doar la modul de lucru al hdd-ului. "Viteza" generala o va da procesorul. Poate daca ii pui SSD sa mai vezi vreo doferenta, dar nu as mai face investitii pe un aparat atat de vechi care poate sa crape oricand...
P.S. se pare ca laptopul tau are o placa video dedicata de 1GB, nVidia GT540M. Nu era rau pentru vremea aia. Problemele in functionare pot fi insa date chiar si de ea. Se incingeau bine si incepeau probleme. Chiar dupa relipire sau reball dadeau probleme din cauza vechimii.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 13 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 13 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login