Discutii libere/forum

Se fura capacele jantelor de aluminiu

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Se fura capacele jantelor de aluminiu

Mesajde edm_addicted » 23 Iun 2019, 21:42

Salutare, acum cateva saptamani mi s-au furat toate cele patru capacele marcate Ford de la jantele de aluminiu. Masina era parcata in fata blocului, zona Iancului(Bucuresti). Am observat ca nu am fost singura victima, mai era prin zona si un Ford Kuga care a ramas fara aceste capace. Din fericire nu sunt atat de afectat, avand in vedere ca mi-a fost furat si capacul de plastic de pe bara spate care acopera prinderea sufei, la cateva saptamani de la cumpararea masinii.
In aceeasi perioada, un prieten cu Honda Civic a ramas si el fara capace. Am inteles ca pe forumul Honda s-au plans mai multe persoane de aceasta problema.

E sezonul furtului de capace? Nu mai e fun sa furi oglinzi de BMW?
Fişiere ataşate
WhatsApp Image 2019-05-25 at 16.27.04.jpeg
Ford Focus 2007 1.6 benzina trend VIN: Wf05xxwpd57m01772

Ford Focus 2016 1.5 benzina Titanium VIN: WF05XXGCC5GC86430
Avatar utilizator
edm_addicted
Member
 
Mesaje: 367
Membru din: 18 Oct 2007, 01:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007 1.6 benzina trend
VIN: WF05XXGCC5GC86430

Re: Se fura capacele jantelor de aluminiu

Mesajde Florin21 » 24 Iun 2019, 07:04

Probabil, acum e cerere pe internet. Sigur le gasesti de vanzare pe OLX.
Asa inteleg unii sa "munceasca" si sa faca bani.
In trecut si mie mi s-au furat, nu o data, ci de patru ori capacele de la jantele din aliaj, asta pana ce am vandut modelul respectiv, cu toate ca imi placea foarte mult acel model si am cumparat alt model de jante, ceva asemanator cu ce ai tu in poza la care nu se puteau scoate chiar asa de usor capacele.

Sfatul meu, ar fi sa incerci sa le cumperi de noi din magazin sau reprezentanta, sau sa mergi personal la un centru de dezmembrari de unde sa le iei si sa le cumperi tu cu mana ta.
Altfel, daca le cumperi de pe OLX sau oricare alt site de pe internet, poti avea sansa, prin absurd, sa le cumperi tot pe ale tale... si, astfel se creeaza un cerc vicios prin care cel care castiga bani din asa ceva va avea mereu comenzi si o "ocupatie" din asta pentru ca o data vandute capacele furate de la tine o sa prinda "gustul afacerii" si o sa fure iar alte capace de la alte masini sau poate chiar din nou de la tine... 8-}
Daca le cumperi de noi sau personal de la dezmembrari intrerupi intr-un fel acest cerc vicios.
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 17 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 17 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login