Discutii libere/forum

Camera auto

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Camera auto

Mesajde Dark Angel » 09 Iul 2019, 20:56

Salutate,

Locuiesc in Bucuresti si aici accidentele in parcare sunt in numar foarte mare.
Mi-am gasit masina lovita in parcare si nici un numar lasat in parbriz.Pentru ca locul accidentului a fost intr-o zona unde nu erau camere de filmat nu aveam de ce merge la Politie pentru ca nu ar fi facut nimic, asa ca am ramas cu avaria.
Desi nu ma pricep, m-am hotarat sa cumpar o camare video fata/spate.
Am cumparat Camera auto DVR FreeWay™ A21, camera dubla, 1080p FullHD, G-senzor, lentile Sony , super night vision, suport prindere , 4 inch LCD, unghi de filmare 170 grade, inregistrare ciclica ( bucla , looping ) , negru/gri

https://www.emag.ro/camera-auto-dvr-fre ... DMNWCSBBM/

Din pacate eu cred ca mi-am luat teapa.
Am observat la camera ca nu merge:
1. Senzorul de miscare este atat de slab incat trebuie sa stai aproape pe capota ca sa detecteze si sa inceapa sa filmeze.
2. Senzor G. Nu stiu exact ce face dar din citite ar insemna ca atunci cand masina se misca/este lovita ar trebui sa filmeze. Am zguduit masina foarte tare si nu a inceput sa filmeze.
3.Back up trajectory auxiliary, nu are nici o treaba. Eu nu am gasit nicaieri asta in meniu.
4. In descrie scrie ca filmeaza 24 de ore in parcare. Pentru ca senzoru G si cel de miscare nu merge asta inseamna ca trebuie sa il setezi sa filmeze non stop. Card slot suportat maxim 32 bg. Am pus in el un card de 32 gb si filmeaza maxim 2 ore jumate :(

Cred ca o voi da retur.
Daca este cineva care a cumparat o camera dubla ( fata/spate) buna si este multumit de ea la un pret de pana in 250 ron rog sa ma anunte.
Fişiere ataşate
20190709_063804.jpg
Dark Angel
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 18 Mar 2019, 10:32
Maşina: Ford

Re: Camera auto

Mesajde VIPER » 09 Iul 2019, 22:51

Am lucrat o buna perioada cu jucarii din astea. Am si scris ceva aici la un moment dat: viewtopic.php?p=1658867#p1658867
Citeste ce am scris acolo si nu uita: o camera din asta este camera de trafic, nu de parcare sau supraveghere. Acolo sunt alte jucarii, mult mai scumpe, dedicate. Cu un mini server care se pune in masina, cu camere cu IR, etc.
Ai in link explicatii cam la tot ce ai intrebat.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Camera auto

Mesajde Florin21 » 10 Iul 2019, 07:24

La 238lei ce te asteptai sa faca pocnitoarea aceea de camera...?! :-/ :-O

Vrei o camera buna care sa faca cam tot ce ai enumerat tu...?! In acest caz suma sare bine de 1000lei.
Spre exemplu: https://www.emag.ro/camera-auto-dvr-mio ... ction=view

La 250lei cat vrei tu sa dai pe o camera si la ce pretentii emiti ca ar trebui sa faca... niciodata, nici macar defecta... nu vei gasi una buna la pretul acela. :-t
O camera buna isi va recupera banii sub o forma sau alta la un moment dat.
Iti dau exemplu cazul meu... cand o doamna a dat cu spatele in parcare si m-a lovit. Daca nu aveam camera montata in bord si nu prezentam imaginile la asigurator cred ca dura mult si bine dosarul de dauna...

Deci... iti recomand sa dai retur porcaria aceea de camera, sa pui banii aceia deoparte si pe langa ei sa mai strangi ceva bani si sa ii pui deoparte ca sa cumperi o camera de calitate de aici din Romania de la o firma serioasa, nu de la revanzatori... pentru a beneficia in caz de ceva de garantie reala. De evitat total Aliexpress, Alibaba si alte site-uri de genul... pretul poate parea bun dar in caz de garantie si retur te va costa returul cat ai dat pe camera.
Incearca si la "magazinul din colt"... de multe ori, in marea lor majoritate au preturi mult mai bune si mult mai mici decat on-line la Emag, Altex, Flanco, etc...
Nu e asa de comod si de rapid ca on-line dar faci o plimbare si te alegi si cu economie la buget.
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Camera auto

Mesajde VIPER » 10 Iul 2019, 23:23

Florin, cu respect, dar nu. Pana nu invatam sa separam ideea de camera auto de trafic cu o camera auto de supraveghere, discutiile sunt inutile. Am spus mai sus de ce, am spus si pe celalalt topic (pe care nu il gasesc acum). Am vandut si instalat si servisat si facut training pe sute de dracii din astea, de la pocnitori de <100 lei la unele mai sanatoase >1000 lei. Sunt 2 lumi diferite. Un kit starter pentru supraveghere auto pleaca de la minim 2-3000 lei. Tot cant un cantecel, pe care il cantam si clientilor: vreti supravegherea masinii? Puneti-va o camera IP, de exterior sau de interior (in functie de unde o puteti amplasa). Aia filmeaza si 1 saptamana pe 1 card de 16GB. Si e accesibila si online.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Camera auto

Mesajde Florin21 » 13 Iul 2019, 07:10

Da, ai perfecta dreptate. Am mai citit inca o data ce isi dorea initiatorul acestui topic si am vazut ca el isi doreste o camera ca un fel de alarma auto si care sa ii filmeze si traficul rutier... nu exista asa ceva. Eu ma refeream insa strict la o camera buna de supravegheat traficul rutier.
Pentru supravegherea video a unui autovehicul nu ai ce face cu o camera ce filmeaza traficul rutier... numai o camera video de supraveghere pe IP cu detectie de miscare si stocarea imaginilor pe card sd sau pe un server este ok si nici aceea nu este 100% sigura pentru ca daca cel care iti sparge masina poarta o masca sau isi trage o gluga pe cap... te alegi decat cu niste imagini si atat... a se vedea filmarile postate pe internet cu hotii de masini ce dispar in cateva zeci de secunde cu masina supravegheata video si cu super sistem de alarma montat pe ea.
Daca este sa se vrea sa iti fie furata sau distrusa masina, cel care o face, daca asta face de regula, se va asigura ca nu va fi identificat ulterior.
Am montat si eu ceva camere de supraveghere video, atat in parcare la bloc cat si la casa de la tara... Sunt ok, stau mai linistit cat de cat sa zicem...si o grija in plus, dar sistemele respective au si puncte vulnerabile si dau ca exemplu ce mi s-a intamplat de curand cu sistemul de supraveghere video de la tara unde in urma unei pene de curent de o zi si ceva... am eu UPC pus, dar dupa circa 6 ore s-au descarcat acumulatorii din el si au fost ore bune in care camerele video de supraveghere nu au functionat... Pe langa asta mai pica internetul, te mai trezesti ca producatorul (eu m-am axat pe Hickvision pentru ca atat imi permit) mai face cate un upgrade de firmware si te trezesti cu cate o camera ca ramane blocata sau trebuie sa o resetezi manual... exista si vor exista minusuri, nici un sistem nu este perfect, am la serviciu camere video de supraveghere de la 4 mii de lei in sus cea mai ieftina, si tot dau rateuri...
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Camera auto

Mesajde Lacroixfrank29 » 29 Oct 2019, 04:09

VIPER scrie:Am lucrat o buna perioada cu jucarii din astea. Am si scris ceva aici la un moment dat: viewtopic.php?p=1658867#p1658867
Citeste ce am scris acolo si nu uita: o camera din asta este camera de trafic, nu de parcare sau supraveghere. Acolo sunt alte jucarii, mult mai scumpe, dedicate. Cu un mini server care se pune in masina, cu camere cu IR, etc.
Ai in link explicatii cam la tot ce ai intrebat.

Este totul o tehnologie pentru ceea ce văd. Mă gândesc să-l duc pe fiul meu acolo, dacă doar să văd.
Ultima oară modificat de VIPER pe 22 Aug 2020, 14:28, modificat 1 dată în total.
Motiv: Te rog nu mai incerca smecheria cu inserat link in raspunsul meu, ca iei BAN!
Lacroixfrank29
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 28 Oct 2019, 18:59
Maşina: Ford

Re: Camera auto

Mesajde Juraf05 » 13 Aug 2020, 15:58

VIPER scrie:Am lucrat o buna perioada cu jucarii din astea. Am si scris ceva aici la un moment dat: viewtopic.php?p=1658867#p1658867
Citeste ce am scris acolo si nu uita: o camera din asta este camera de trafic, nu de parcare sau supraveghere. Acolo sunt alte jucarii, mult mai scumpe, dedicate. Cu un mini server care se pune in masina, cu camere cu IR, etc.
Ai in link explicatii cam la tot ce ai intrebat.

Da, am mai văzut câteva și trebuie să spun că jucăria este destul de drăguță, mai ales dacă pare a fi mașina pe care o conduci.
Ultima oară modificat de VIPER pe 22 Aug 2020, 14:28, modificat 1 dată în total.
Motiv: Te rog nu mai incerca smecheria cu inserat link in raspunsul meu, ca iei BAN!
Juraf05
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 12 Aug 2020, 10:05
Maşina: Ford


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login