Switch to full style
ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !
Răspunde

Carte autovehicul

17 Ian 2022, 22:55

Recent o cunostinta a achizitionat o masina. Proprietarul a spus ca stie ca filtrul Dpf este anulat din soft.
Pe carte apare ca si in imagine. Asta ce inseamna ca anularea a fost omologata de catre RAR? Sau ce vrea sa insemne omologarea unde scrie de filtrul de particule?. Omul a spus ca in acelasi an in care scrie si pe carte a avut de lucru reprezentanta la filtru asta,apoi a mers la registru. Dar el nu prea cunoaste in masini si nu stie ce s-a facut acolo. Ci foar presupune ca a fost anulat filtrul.
Fişiere ataşate
IMG-20220112-WA0001.jpg

Re: Carte autovehicul

17 Ian 2022, 23:34

In carte scrie ca masina e prevazuta cu filtru de particule. Daca cel care a vandut masina a anulat DPF e posibil ca persoana care a cumparat masina sa aiba probleme la ITP.
De asemenea, in carte scrie ca motorul a fost inlocuit, sau asa pare - lipseste partea cu seria motorului.

Re: Carte autovehicul

18 Ian 2022, 04:17

Fostul proprietar presupune ca a fost anulat dpf.
Eu tind sa cred ca a fost schimbat filtrul,nu anulat. Daca tu zici ca acolo scrie asa pentru ca masina este prevazuta cu filtru, inseamna ca asa ar trebui sa scrie la toate.

Re: Carte autovehicul

18 Ian 2022, 21:08

Si la mine apare "Filtru de particule", doar ca la Mentiuni (e CIV model nou).

Re: Carte autovehicul

28 Ian 2022, 10:54

Am mai verificat la cateva masini si asa scrie pe carte la masinile cu filtru particule.
Totusi am verificat la masina mea si am filtrul dpf anulat fi soft.
Normal nu este bine dar intreband mai multe persoane am inteles ca nu sunt probleme la ITP.

Re: Carte autovehicul

01 Feb 2022, 11:32

In Romania doar daca are chef sa-ti faca probleme. In Germania, amenda e cateva mii (daca nu zeci) de euro.

Re: Carte autovehicul

02 Feb 2022, 20:00

Stiu ca este ilegal dar am vazut enorm de multe masini cu dpf anulat. Sincer eu nu cred ca anularea dpf afecteaza atat de mult poluarea. Asta este o inventie a producatorilor si guvernelor fiecarei tari.

Re: Carte autovehicul

03 Feb 2022, 10:30

DPF-ul are rolul de a opri acel fum negru bine cunoscut a masinilor diesel (smog) + multe particule fine foarte cancerigene (nitrati de azot, sau cum s-or chema). Intr-o oarecare masura la fel face si EGR-ul. Toate aceste sisteme pe masinile moderne au rolul lor si ar fi bine sa fie intretinute, nu anulate. Mai tot mapamondul le anuleaza si apoi tot tu nu intelegi de ce ninge pe timpul verii.

Re: Carte autovehicul

04 Feb 2022, 04:48

Oare crezi ca masinile reprezinta cel mai mare procent din poluarea la nivel mondial. Normal ca trebuie tinuta in frau sau oprita poluarea,dar eu nu as incepe razboiul incepand cu masinile. Nu vreau sa crezi ca eu sunt impotriva curatirii aerului,dar noi suntem prea mici sa facem schimbari majore.
Răspunde