Discutii libere/forum

Mare atentie....fara a fi carcotas....drepturi de autor....

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Mare atentie....fara a fi carcotas....drepturi de autor....

Mesajde verga_Cip » 06 Iul 2006, 11:45

Avand in vedere ca traim intr-o epoca a calculatoarelor si oarecum "fricos" din fire dupa cate tampenii am vazut pe la tv si am auzit pe la radio si alte mijloace de promovare ... vreau sa va atentionez cu ceva....
N-am nimic cu nimeni ci pur si simplusi eu am fost avertizat.. e mai bine sa stii din timp chiar daca ti se pare ca are cineva ceva cu tine.
Trimiterea e la http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=1838
Nu mai copiati de pe alte site-uri si postati....mai era un post cu asigurarea light....
Pe unele site-uri chiar scrie:
asta e de pe cotidianul.ro... CITEZ

" DREPTURI DE AUTOR, MARCA SI PROPRIETATE INTELECTUALA



COTIDIANUL ofera acces liber la site-ul http://www.cotidianul.ro si va autorizeaza sa vizualizati, imprimati si sa transmiteti informatii existente pe site doar in scopuri personale, noncomerciale.



Dreptul de copyright pentru informatiile existente pe acest site este detinut de COTIDIANUL sau de partenerii sai. Nici un material de pe acest site nu poate fi reprodus partial, integral sau modificat fara permisiunea anterioara explicita, prin acord scris cu COTIDIANUL sau partenerii sai.



Continutul acestui site, textele, grafica, fotografiile, software-ul, logo-urile si orice alte materiale prezente pe site sunt protejate de legea dreptului de autor si sunt proprietatea COTIDIANUL sau a clientilor sai.



Este interzisa crearea de legaturi cu acest site ale altor site-uri sau invers, fara un acord prealabil scris. In situatiile in care acest lucru se intampla fara acordul scris explicit al COTIDIANULUI, COTIDIANUL nu isi responsabilitatea pentru site-urile neafiliate cu care acesta ar putea fi legat, pentru materialele postate pe acest site de catre alte persoane decat cele autorizate de COTIDIANUL si isi rezerva dreptul de solicita sanctionarea conform legislatiei in vigoare orice actiune de acest tip, care nu are acordul sau prealabil.



COTIDIANUL sau terte parti pot furniza autorizat, prin intermediul site-ului, legaturi (“link”-uri) catre alte pagini sau resurse World Wide Web. COTIDIANUL nu garanteaza, nu este si nu poate fi facut responsabil in nici un fel de disponibilitatea acestora, de forma, continutul, publicitatea, produsele sau alte materiale disponibile pe site-urile respective. COTIDIANUL nu va fi responsabil sau pasibil de a plati despagubiri, direct sau indirect, pentru orice paguba sau pierdere cauzata sau presupusa a fi fost cauzata de sau in legatura cu folosirea sau increderea in informatiile, continutul, bunurile sau serviciile puse la dispozitie de site-urile respective.



Reproducerea, copierea, multiplicarea, vinderea, revinderea sau exploatarea unei parti a serviciilor, accesul sau folosirea serviciilor sau informatiilor puse la dispozitie de COTIDIANUL prin intermediul site-ului intr-un mod care violeaza legislatia romaneasca sau internationala in materie de drept de autor si proprietate intelectuala, implica raspunderea civila sau penala pentru astfel de actiuni.

.....
"
Asadar.... chiar daca si eu incalc regula despre care tocmai am spus sa fiti atenti.... mare grija la copyright.... te mai trezesti cu vreun.... (no name) care se ia de viata ta.. .si tu n-ai vrut decat sa faci un bine si sa-ti informezi aproapele.


Intr-o alta ordine de idei... dar legat de subiect... prin Iasi cica s-au facut raiduri pe la casele racordate la internet tip retea... si chiar s-au confiscat cd-uri si alte materiale.. inclusiv calculatoare. Aveti grija cei care aveti astfel de retele... se pare ca procuratura chiar a pus ochii pe "pirati".

Sper ca nu am deranjat pe nimeni....daca da MII DE SCUZE!

Numai bine...
Bafta
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Mesajde Mihai L » 06 Iul 2006, 17:15

Mi se pare putin exagerata reactia ta, Verga_Cip, si uite de ce:
1) COTIDIANUL ofera acces liber la site-ul http://www.cotidianul.ro si va autorizeaza sa vizualizati, imprimati si sa transmiteti informatii existente pe site doar in scopuri personale, noncomerciale.
Acesta a fost in scop de informare, zic eu
2) La sfarsitul postului apare ca sursa Cotidianul!!! Ceea ce este foarte important!
Principalul scop al legii in acest caz este tocmai ca sa evite sa apara informatiile culese/platite de ei in alte ziare. Doar asa poate fi socotit furt.
Parerea mea...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

NU am vrut sa exagerez....nu asta e intentia...

Mesajde verga_Cip » 06 Iul 2006, 17:49

Asta ma nelinisteste... am spus.. si eu am fost avertizat... pasez si eu la randul meu avertizare... in ideea de a cunoaste:
"Continutul acestui site, textele, grafica, fotografiile, software-ul, logo-urile si orice alte materiale prezente pe site sunt protejate de legea dreptului de autor si sunt proprietatea COTIDIANUL sau a clientilor sai. " Deci tot continutul este al lor... ba mai mult....
"Reproducerea, copierea, multiplicarea, vinderea, revinderea sau exploatarea unei parti a serviciilor, accesul sau folosirea serviciilor sau informatiilor puse la dispozitie de COTIDIANUL prin intermediul site-ului intr-un mod care violeaza legislatia romaneasca sau internationala in materie de drept de autor si proprietate intelectuala, implica raspunderea civila sau penala pentru astfel de actiuni. "
ori.. .ceea am facut... chiar si eu.. se numeste reproducere.

PS La cate se intampla in Romania.. chiar nu vreau sa ma trezesc cu vreun avocat care ma trage de maneca si-mi cere drepturi de autor.....mai stii!??!?!

Moderatori: daca considerati subiectul prea hazardat, va rog sa-l inchideti. Merci
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Mesajde Mihai L » 07 Iul 2006, 01:19

Cata vreme specifici sursa si nici nu castigi bani de pe urma reproducerii... eu zic ca nu sunt probleme.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde zuza » 07 Iul 2006, 15:29

nici eu nu cred ca sunt. informatia se gaseste pe orice agentie de stiri, deci e "bun de larga consum" ca sa zic asa. si cum a spus si mihai, atata timp cat nu am beneficii banesti si citez, mentionand sursa, nu ar trebui sa am probleme :)
dar multumesc pentru grija de a nu ma vizita la rahova :D
I am the great pretender!
Avatar utilizator
zuza

Greenest Member
 
Mesaje: 862
Membru din: 18 Apr 2006, 14:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta 1.25, 2006


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login